Šta je novo?

CPU Core Parking Utility

delevic

Slavan
Učlanjen(a)
21.04.2012
Poruke
1,148
Poena
200
Ako posedujete multikore Intel procesor , na primer Intel I7 i Win7/Server2008 operativni sistem, оvo je funkcija operativnog sistema kojа je napravljenа da balansira potrošnju energije procesora . Recimo ako radite neke zadatke koji ne troše mnogo procesorske snage , sva jezgra koja su parkirana će ostati u tom stanju . Međutim , ako radite nešto što zahteva mnogo procesorske snage , sva jezgara , kojа su prethodno bila parkiranа , biće postavljen u aktivno stanjе ( unparked ) da izvrše zadatak , I posle toga , ona će biti ponovo parkirana . Sve u svemu , ovo je veoma lepa opcija za čuvanje energije . Ali, ako se odlučite da zadržite sve vaše jezgra aktivna u svakom trenutku (da bi izvukli maksimum ) , za to ne postoji način da se onemogući parkiranje procesora iz korisničkog interfejsa ili pokretanjem komandne linije .

Ovaj uslužni program koje je napisao Sergej Kuznecov će vam omogućiti da lako upalite ili ugasite parking za jezgra procesora . Prva stvar koju treba da uradite je da otvorite aplikaciju i da proverite da li su jezgra već parkirana . Nemaju svi procesori mogućnost parkiranja . Na primer , ako imate Intel Q9550 procesor možda nećete videti ni jedno parkirano jezgro. Na q9650 radi. Kada izvršite proveru , jednostavno stisnete dugme unpark all i to je to.

Nisam jos testirao BF3 ali kazu da se dobije od 15-20 fpsa

U 3dmarku11 poboljsanje je evidentno:

Kada je parking upaljen:18053
30iy.jpg

Kada sam ugasio parkiranje:18711
ScreenShot193.jpg
 

Prilozi

  • Unpark-CPU-App.zip
    533.4 KB · Pregleda: 687
Poslednja izmena:
Pa physic score ti je ostao slican/isti ali gpu score drasticno veci.
 
Nema na cemu. One-time je podesavanje.
 
Kod fizike je verovatno svakako drzao upaljena sva jezgra, zato je rezultat i ostao isti . Ali se na ostalim testovima vidi znacajan pomak.

Ono sto sam primjetio da si 3dmark 11 radio u junu sa 13.5 driverom i imas losi gpu skor, dok si ovaj novi rezultat radio sa 13.11 driverom.
Da slucajno ovako velik gpu skor nije posljedica drivera?
 
moze i iz reg edita rucno da se podesi a inace se opcija iskljuce kada se ugasi c6 funkcija jezgra u biosu/uefi
 
moze i iz reg edita rucno da se podesi a inace se opcija iskljuce kada se ugasi c6 funkcija jezgra u biosu/uefi

Ugasena mi je bila c6 funkcija i napravio je razliku. I kad ugasis c6 , kada pokrenes status , naci ce parkirana jezgra. Tako je barem bilo kod mene :)
 
Poslednja izmena:
Kol'ko uopšte treba parkiranih jezgara da se pojavi npr. na 4-orojezgarnom procesoru? Ili je to proizvoljan broj? Nekome je jedno jezgro parkirano, nekome tri...

Sad sam odradio check i kaže da su 2 parkirana (OS je Win 8.1).
 
Zavisi od procesora do procesora. Kod mene na i7 950 je prijavio tri parkirana jezgra.
 
Aha. Hvala na odgovoru.

Isprobaću ovo čim se dograbim neke igre. Baš da vidim da l' će uticati na fps/microstuttering i slične papazjanije. :)
 
Ja sam ovo odradio na mom Phenom-u, i primecujem zesci dobitak u BF4, mislim da nisam umislio..
 
Kod mene nikakva razlika po score-ovima u cpu queen (aida64) i u 3dmark Vantage. :/
 
Tu i neces osetiti razliku. Probaj 3dmark11, neku igru.... Testirao sam BF4 i ima razlike ~+15 fpsa. Sad tesko je to precizno odrediti ali tu je negde. Uradicu jos par testova pa cu okaciti nesto.
 
Poslednja izmena:
Nemam DX11 graficku za 3dmark11.
Kad budem imao vremena, probacu u Max Payne 3 ili tako nekoj igri. U stvari, da li uopste ima smisla sa mojom 9800GT isprobati u novijim igrama jer ionako ne bi islo na high podesavanja...
 
Ko voli regedit:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583

podesiti :
ValueMax na 100 za park
ValueMax na 0 za unpark
 
Kzu da se i u Metro LL vidi razlika, navodno nema onih propadanja FPS u benchmarku, a u samom igranju sve deluje nekako tecnije.
 
Mozda ti nisu ni bila "parkirana".
Ko zeli da proveri, a nece utility da koristi evo jednostavno uputstvo kako se provarava da li je parkirano neko jezgor i kako sami u registry da promenite. Kod mene nijedno jezgor nije bilo parkirano. U BIOS-u su mi sve power saving opcije "pobijene"... bar tako mislim...
http://www.youtube.com/watch?v=20v3lZuUi1s
 
Sad je drugar na onom APU sa 4 jezgra i najjacom grafikom AMD A10-5800K i koji koristi ATI 270-ku odradio. Kaze u Crysis 3 umesto 21fps na CPU intensive mestu ima 27... ali ima "mikro" gliceve, poskakivanje, sad trazi sta je razlog. Prosto ne verujemo da je odparkiravanje jezgara razlog tome....
 
Stavio je ValueMin 0 i ValueMax 0 u registry. Kod mene stoji 0 i 100. Sad cemo videti da li treba mozda 0 i 100.
 
Nisam pri kompuda sad vidim registry, ali sa programcicem iz prvog posta posle cekiranja je pokazao da su 3 jezgra "parkirana" i posle "unparkovanja" nikakve razlike nije bilo.
 
E sad stavio je minimal state 0, maximal 100... i sad pise da su 2 jezgra "parkirana" kao i pre... ali i dalje umesto 21fps ima 27fps!!!! Koja razlika. Moram otici i ja do njega da vidim licno jer se tacno secam mesta, posle "razgovora" sa onim "napaljenim" likom "I'm only human!!!" :D kad propadne kroz daske, i kada treba ici onaj "toranj" da se "sk*nja". To mesto je jako zahtevno.
 
Poslednja izmena:
Kada sam startovao program, video sam da su mi 3 jezgra parkirana, pa sam ih isparkirao :D i posle restarta su ostala isparkirana. Nisam probao ni jednu igru, ali mi mozilla radi neuporedivo brze, skrolovanje je bas bas ubrzano, bez seckanja i slicnih gluposti. Isto vazi i za filmove visoke rezolucije i puno gigabajta :) Videcemo posle par dana koriscenja, ovako na blic izgleda da radi svoj posao :)

Edit: Evo Mozilla proces mi zauzima skoro 1 GB, skrolovanje neke velike FB stranice tipa Meet the Serbs (skrolujte skroz do dole, tj do pocetka formiranja stranice, sacekajte da net ucita sve slike i text, pa drzite PageUP) ide neuporedivo brze i fluidnije, tacnije, bez ikakvog seckanja!
Svaka cast programerima!
 
Poslednja izmena:
amd fx 8350,win 8.1 sa svim mogucim i nemogucim zadnjim pecevima,svi power features-i pogaseni u biosu,pokrenuh kao admin aplikaciju,pisalo mi na check status da su parkirana 0 i 1 jezgra,unpakirao sve,metroLL bench radi isto kao i pre toga.
 
Sta mislite da probam ovo na dual core proc-u (na laptopu)?
PS: Sad sam proverio, i pokazuje mi 3 parkirana jezgra a proc je dual (pentium b970) WTF? :)
Eto i slike. :)
 

Prilozi

  • park.jpg
    park.jpg
    33.2 KB · Pregleda: 178
Poslednja izmena:
Taj programcic mislim da menja registry unose i da je tako kod svakoga, bez obzira na broj jezgara. Na klipu sa YT ima kako se rucno menja i mislim da se menja na 3 mesta, tako da bi trebalo da je to to. Ne kazem da sam u pravu, ali mi deluje da je tako. Sad neka neko ko se bolje razume, neka razjasni.
 
Nazad
Vrh Dno