Šta je novo?

sta koristite kao monitor za stare racunare?

Šta koristite kao monitor za stare računare?


  • Ukupno glasača
    45

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,607
Poena
570
Dakle, sta koristite kao monitor za stare racunare?

Ukoliko koristite vise razlicitih resenja, odaberite ono koje Vam je najbolje, najprakticnije... tj. ono sa cime ste najzadovoljniji! :)

ukoliko koristite nesto deveto, napisite u komentaru :wave:
 
Poslednja izmena:
Dakle, sta koristite kao monitor za stare racunare?

Ukoliko koristite vise razlicitih resenja, odaberite ono koje Vam je najbolje, najprakticnije... tj. ono sa cime ste najzadovoljniji! :)

:wave:

LG 19" LCD TV/MONITOR. Odlicno radi sa starim racunarima preko VGA, SCART, composite, RF ulaza...
 
Moram da dodam stavku koju ne vidim ovde ..............Odlicno mi sluzi i tv kartica u PC-u za prikaz amiga/c64 slike na monitoru. Koristim kompozitni izlaz ali pripremam kabl za amigu za rgb povezivanje pa bi tek to trebalo da bude prava stvar. Spectrumima tek treba da probam da napravim kompozitni izlaz......
Inace najcesce kao resenje se iskoristi klasicni CRT TV i to ona kineska konfekcija sto je bila ispod 100e.
Inace se merka jedan tft dell monitor 19" 4:3 odnos stranica koji ima rgb i kompozitni ulaz.
 
Moram da dodam stavku koju ne vidim ovde ..............Odlicno mi sluzi i tv kartica u PC-u za prikaz amiga/c64 slike na monitoru.
stavi: uredjaj: RF to VGA tipa Intex IT-193S jer to prakticno i jeste isto sto i PC kartica :)

btw koji dell merkas? :)
 
Poslednja izmena:
Drugar ima neki stariji dell 19" ne znam mu oznaku ali ima video ulaze SCART ,svhs kompozitini i one kompozitne cinceve za RGB
Sa vhs-a i dvd plejera daje ekstra sliku za tft tehnologiju samo je problem da ga ubedim da se odrekne tog monitora.
Sta znam naveo sam tv tjuner karticu posto to koristim ponekad a vidim da se zarko zali na neke od tih eksternih tv tjunera za na VGA
 
Dugo sam koristio jedan 14" kolor televizor, proizvođač RIZ Zagreb, koji je imao samo tjuner pa sam mu ja dodao A/V ulaze, a kasnije i RGB+sync ulaz. Slika je bila fenomenalna i oštra. Nažalost, TV je crkao (katodna cev je pukla usled problema sa VN trafoom, a i ja sam se dobro protresao) pa sam prešao na nekog kineza 14".
 
Za igre je 1084s nezamenljiv, kacio sam A1200 na Samsung 959nf, neki profi Mitsubishi CRT, LCD konfekciju i matori 1084s je i dalje najbolji.
 
i ja imam 1084s i stvarno je vrh - voleo bih da je samo malo ostrija slika na desktopu u hi-res... :)

a voleo bih da imam neki profy, pravi multisync monitor tipa starih Mitsubishi-ja...!
 
Joj ljudi ja imam mint Samsung 700p+ , te ostrine se ne stide ni lcd monitori, kako najbolje (najkvalitetnije) prikljuciti a500 a kako a600 na njega?
 
Joj ljudi ja imam mint Samsung 700p+ , te ostrine se ne stide ni lcd monitori, kako najbolje (najkvalitetnije) prikljuciti a500 a kako a600 na njega?

nikako :(

Samsung CRT monitori ne idu ispod 31KHz...

jedino uz pomoc "15KHz to VGA "scandoubler""...
 
Nisam hteo da otvaram novu temu pa sam ovu vratio u secanje.
U dnevnom boravku gde se obicno desava sesija s retroracunarima ostaosam bez CRT TV-a . Na LCD tv je slika iz amiginog kompozitnog blagi uzas. Taj tv nema ni scart pa sve mislim da bi slika od tamo mozda bila bolja. TV ima klasiku antenski prikljucak ,kompozitni ,3 hdmi ,component YPbPr i VGA. Zanima me jel probao neko da nakaci amigu ili atari preko vga prikljucka ili je jedino resenje u mom slucaju component YPbPr konvertor.
Kad vec nisam gledao dali ima scart na tv-u.......
 
Zanima me jel probao neko da nakaci amigu ili atari preko vga prikljucka ili je jedino resenje u mom slucaju component YPbPr konvertor.
Sorry za CRT... Probali smo Marko i ja Amigu preko VGA (on je napravio kabl), ali je izbor uređaja koji to prihvataju veoma sužen, ograničeno naravno činjenicom da li će 15kHz signal biti prihvaćen ili ne. Na samo dva monitora smo dobili sliku, jedan od ta dva nije hteo da sarađuje sa interlejsom, a drugi jeste. Možeš probati, ali se nemoj previše nadati...
 
Zanima me jel probao neko da nakaci amigu ili atari preko vga prikljucka ili je jedino resenje u mom slucaju component YPbPr konvertor.
Kad vec nisam gledao dali ima scart na tv-u.......

Konkretno Amiga RGB to VGA Monitor Adapter (ako na to misliš) pije vodu samo kod monitora koji prihvataju 15khz dok jedno od jeftinijih a dosta dobrih rešenja koje i ja koristim je SCART TO HDMI adapter ili poznatiji kao HD Video Converter. Za svoju cenu od 25$ je više nego dobar i pouzdan a i poprilično je popularan u retro gaming krugovima. Naravno jedan od uslova je da imaš Amiga RGB scart kabl sa kojim ideš u njega a onda iz njega sa HDMI TO VGA adapterom na bilo koji LCD/CRT monitor.
Jedno od najboljih a i dosta skupih rešenja je legendarni FrameMeister ali košta 350$

hd-video-converter-scart-hdmi-to-hdmi-720p.jpg


Više o svemu na ovom linku:




A i ove liste su dosta od pomoći:

http://www.cocopedia.com/wiki/index.php/15kHz_SVGA_Monitors

http://15khz.wikidot.com/
 
Poslednja izmena:
CRT prosto 'zraci' lepotom prikaza.
ja koristim 1084S i mnogo je bolja slika nego na plazmi, lcd-u. sa raznim scandoublerima sam probao, ali nije to to.
 
CRT TV ako je dobar, može da bude dobro retro rešenje, mada meni odlično radi posao i LCD TV, na koji sam kačio baš svašta od Spectruma i c64, preko konzola pa do Raspberry Pi. :)
Stare CRT kolor monitore generalno izbegavam, bez obzira na časne izuzetke kao što je ovaj Amigin 1084, ima tu svakakvog djubreta pred kojim nemam nameru da kvarim oči.
 
@vladabuba

Svi ti razni konverteri su ti teško smeće izuzev onog koji sam naveo gore, to ti 200% garantujem, pored njega tu još može da prodje i HD9800/GBS8200 kartica a takodje može da se iskoristi i DVR rekorder koji u sebi ima profi 1080p Scart-HDMI upscaler (Sony, Pioneer). RGB Scart (po mogućstvu na 15khz monitorima) se smatra jedinim ozbiljnim video signalom kada su retro stvari u pitanju jer daje najbolji mogući kvalitet slike, u prevodu composite i RF (evropski standard) zaobilaziti u širokom luku.
 
Slažem se da je slika sa starih mašina najbolja na (dobrim) CRT monitorima (dosta igara je pravljeno da iskoristi razmazivanje koje ti monitori rade i time doprinese boljoj grafici), ali se takođe slažem sa Universe-om da te stare sprave jednostavno previše zrače i nisu za iole dugotrajnije korišćenje. Da i ne pominjem da je situacija manje-više takva da svaki put kada se uključi CRT monitor, to jedno paljenje manje koje ima na raspolaganju (što, bar iz mog iskustva, važi za sve retro sprave generalno).

U stanu nemam mesta za CRT monitor (mada imam par komada na raznim lokacijama i povremeno ih koristim kad se uželim), te sam se zadovoljio sa 15" Sony LCD TV-om sa gomilom ulaza kojeg mogu lako sa stavim u ostavu kada se ne koristi. Nije CRT kvalitet, ali je meni više nego dobar.

Što se RGB-a tiče, jako je dobar ako sprava ima RGB izlaz. Ogromna većina mojih sprava ga nema, te je composite/s-video za njih najbolja opcija. RF samo ako nema ništa drugo (a imam i takvih). Da li je neki konverter smeće ili nije, zavisi kako od subjektivnog utiska, tako i od sprave koja se na njega kači. Ja lično nemam nameru da dajem $350 za nešto bolju sliku. Ono što bih voleo da vidim (svojim očima) je poređenje konvertera ekran pored ekrana i da onda zaključim da li neki vredi pare koje se traže...
 
Poslednja izmena:
Po meni je LCD neupotrebljiv ako se ne koristi upscaler uz njega i scanline generator jer jednostavno 240p kvalitet slike je očajan a i po meni sam doživljaj igranja no ja sam nerd svakako po tom pitanju. Mada ima i LCD monitora sa 15khz podrškom (naveo sam link gore iznad)...evo jednog od boljih primera, čuveni Benq BL702A


 
Ono u principu svaki od tih flat monitora ima u sebi procesor koji obradjuje slikua sa ulaza koje poseduje. Stvar je softvera od kog do kog raspona frekvencija ce prikazivati sliku. Sam panel moze da prikaze sliku bez vecih problema cak sam trazio dali ima gde koja prepravka firmvera za monitore kako bi prikazali video rezolucije sto je u stvari ono sto nas ovde zanima. U principu neki tft 4:3 bi trbalo da bude solidno resenje .
 
Slažem se da je slika sa starih mašina najbolja na (dobrim) CRT monitorima (dosta igara je pravljeno da iskoristi razmazivanje koje ti monitori rade i time doprinese boljoj grafici), ali se takođe slažem sa Universe-om da te stare sprave jednostavno previše zrače i nisu za iole dugotrajnije korišćenje. Da i ne pominjem da je situacija manje-više takva da svaki put kada se uključi CRT monitor, to jedno paljenje manje koje ima na raspolaganju (što, bar iz mog iskustva, važi za sve retro sprave generalno).

U stanu nemam mesta za CRT monitor (mada imam par komada na raznim lokacijama i povremeno ih koristim kad se uželim), te sam se zadovoljio sa 15" Sony LCD TV-om sa gomilom ulaza kojeg mogu lako sa stavim u ostavu kada se ne koristi. Nije CRT kvalitet, ali je meni više nego dobar.

Što se RGB-a tiče, jako je dobar ako sprava ima RGB izlaz. Ogromna većina mojih sprava ga nema, te je composite/s-video za njih najbolja opcija. RF samo ako nema ništa drugo (a imam i takvih). Da li je neki konverter smeće ili nije, zavisi kako od subjektivnog utiska, tako i od sprave koja se na njega kači. Ja lično nemam nameru da dajem $350 za nešto bolju sliku. Ono što bih voleo da vidim (svojim očima) je poređenje konvertera ekran pored ekrana i da onda zaključim da li neki vredi pare koje se traže...


Apsolutno.
Ja koristim veliki LCD TV i za Raspberry Pi i emulartori izgledaju fenomenalno u full HD-u, sa 50hz sinhronizacijom, animacija klizi bez imalo seckanja, kao na starim CRT televizorima.
Inače, pravi c64 kačim preko ručno pravljenog kompozitnog kabla i slika je takođe sasvim dobra bez smetnji, neuporediva u odnosu na slavne dane RF kabla. :)
 
BenQ BL702A
BenQ BL912
BenQ BL2205PT
BenQ G2420HD
BenQ G922HDL
Acer v226hql
ASUS VE247
Epson H416B )
Fujitsu B23T-6
NEC 1970NXp (
NEC Accusync 71V
DELL Ultrasharp 2311h
DELL 2001FP
Panasonic TH-42PWD6UY
Planar 1520M
BenQ MS510
ACER G206HQL, ACER V193HQV
BenQ G610HDPL
DELL U2410, DELL U2412MB, DELL U2211H, DELL U2711, DELL U2913wm, DELL SR2320L, DELL ST2320L, DELL ST2420L, DELL SR2320L, DELL ST2410
NEC 1550M
LG 1721a Flatron, LG 22LS4R, LG 19LS4R, LG M228WA, LG M198WA

LCD Monitori koji rade na 15khz spisak sa amibaya gde lik prodaje Amiga RGB to VGA i zakacis monitor sa ovog spiska i voila!
 
Imam DELL U2412MB, i to je jedan od dva monitora na kome smo Marko i ja dobili sliku sa Amige. Nažalost, kada se uključi interlace, dobije se samo gadno treperenje i brljanje.

@Zenon: da li znaš, da li su monitori sa spiska testirani i u interlace režimu?
 
Nazad
Vrh Dno