Šta je novo?

Masnoća na bakru

SuperStarr

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.07.2002
Poruke
9,414
Poena
1,025
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD X4 @ 3,5Ghz
Matična ploča
GA-990FXA-UD3
RAM
32Gb DDR3 @ 1666Mhz
GPU
Strix RX480 8Gb
Storage
256Gb 850Pro + couple of AliExpress SSD's
Zvuk
Creative
PSU
Zalman ZM600-HP (Heat-Pipe :) )
Kućište
Alexander Weiss (glass front + glass side)
Monitor
AOC 32" IPS
Miš & tastatura
G602 & Drevo 87 key (Red Switch)
Mobilni telefon
Moto G9 Plus
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Kako otkloniti masnoću (trag prsta - otisak) sa bakarnog kulera. U pitanju je neki stariji ZALMAN, izgleda prelepo ali ostali su tragovi prstiku na nekim "fin"-ovima, nikakvo šmirglanje nije opcija. Treba mi neko hemijsko rešenje :), nešto što će skinuti masnoću sa bakra a neće napraviti štetu?
 
Kupi Alkohol (Spirtus 94% je uglavnom) nije skup ovde je oko 2.50e imas jedan litar i cistis sve ja tako cistim svoj ps,najbitnije je sto ispari ne treba oko toga da brines ;)...
 
Kakav špiritus? :D
Vlažna maramica i ćao, posle sa vatom pokupiš one male kapljice što znaju da ostanu ili magična krpa.
 
Ok i vlazna maramica,alio kad radis sa vodom,pogotvo kod nekih osteljivih stvari,cpu-a,struje...treba uvek da mislis dali je ostalo vode uglavnom ces se potruditi i videti da ne ostane ali ko ce ga znati...ovako alkohol je najboljie ne steti nista,skida efikasno sve, i sto je najbitnije ispari..:)

Ranije sam uzimao Kügel paste ali skupe brate oko 10e 25g i masne su treba da pazis gde radis sa njima (tj treba dobro da ribas):d
 
Poslednja izmena:
E da, to sam zaboravio da kažem:
Probao sam prvo sa Alkoholom 100% - nema efekta. Zatim sam probao i sa benzinom - nema efekta.
Paste ne bih koristio jer se bojim da ugrozim odsjaj. Ko posle da ga polira do ponovnog sjaja...
Da li ima neka supstanca u tečnom stanju koja bi mogla to da otkloni a da ne napravi nuspojave (nagrizanje bakra ili pokretanje nekog drugog procesa), to mene zanima...
To pitam jer sam uspeo nekako da izazovem oksidiranje fin-ova mog trenutnog CPU kulera dok sam ga tretirao ovlaženom četkom, makar mislim da je od toga...
 
Svojevremeno sam cistio neke bakarne drangulije limunovim sokom i solju. Dosta je lepo izgledao bakar posle toga. Mozda da pokusas da na parce papirne maramice naneses malo limunovog soka pomesanog sa solju i protrljas ta zamascena rebra na hladnjaku?
 
aceton,ne za nokte(koji je sa nekakvim uljem) nego, cist iz apoteke.

edit: treba samo paziti na plasticne delove,ako ih ima u blizini. U zavisnosti od toga koje je vrste plastika,aceton ume da je nagrize.
 
Poslednja izmena:
E da, to sam zaboravio da kažem:
Probao sam prvo sa Alkoholom 100% - nema efekta. Zatim sam probao i sa benzinom - nema efekta.
Paste ne bih koristio jer se bojim da ugrozim odsjaj. Ko posle da ga polira do ponovnog sjaja...
Da li ima neka supstanca u tečnom stanju koja bi mogla to da otkloni a da ne napravi nuspojave (nagrizanje bakra ili pokretanje nekog drugog procesa), to mene zanima...
To pitam jer sam uspeo nekako da izazovem oksidiranje fin-ova mog trenutnog CPU kulera dok sam ga tretirao ovlaženom četkom, makar mislim da je od toga...

Ako je ceo od bakra potopi ga u sirce. AKo slucajno ima nekog drugog metala moze taj drugi metal da potamni, posebno obrati paznju na INOX.
Od sirceta ce dobiti svetlu boju, bakar boju kada je bez oksida. Uzmes cetkicu za likovno i slobodno ga peres u sircetu.

https://www.google.com/search?q=zal...om%2Fzalman%2Fpe%2FZAL_CNPS8900A00%2F;325;325

ako je ovako nesto samo skini sve za njega i pravac ceo u sirce, cetka za likovno ili manja za farbanje i peri. treba da odstoji 5-10 minuta u sircetu. Nemoj slucajno preko noci da ga ostavis da ne bi ostao bez tih rebara. Kada zavrsis pranje u sircetu isperi ga tusem u kupatilu i osusi fenom za kosu.
 
Poslednja izmena:
Sve kiseline će skinuti površinski tamniji sloj bakar oksida, ali se može desiti da ostane šareno. Ako je ujednačene boje, ja bih išao sa izopraponolom (izopropil alkohol)-koristim ga za čičšenje optike na nekim instrumentima upravo od otisaka prstiju (koji su mešavina ugljovodonika i ulja za koje je izopropanol jako dobar rastvarač).
 
Problem je sto je tamo gde je ostao otisak od prsta stvoren oksid. mora ukloniti oksid, a nazalost ceo cooler ima ujednacen blagi oksid. Kako god da pere ostace trag-flekavost jer ce se videti gde je prao, a gde ne. Jedino potapanje celog coolera u neku jako blagu kiselinu, bas zato i kazem sirce. Ja sam tako cistio vodene blokove i svaki put je extra ispalo.
 
E da, to sam zaboravio da kažem:
Probao sam prvo sa Alkoholom 100% - nema efekta. Zatim sam probao i sa benzinom - nema efekta.

I alkohol i benzin su odlicni za uklanjanje masnoce :trust:

Ja bih rekao da je taj masni otisak dugo bio prisutan na hladnjaku, i da je bakar za to vreme oksidirao. S obzirom da je masni deo bio zasticen od vazduha, normalno je da se vidi razlika u boji :bottle:
 
A da ga pustis da se ugreje dobro prvo pa onda benzin, meni benzin funkcionise savrseno za sve! :)
 
Nazad
Vrh Dno