Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Baterije stradaju od toplote, tj, smanjuje im se kapacitet. Nikakav program ne može to da spreči. Ako radiš light poslove na njemu, i ako ti se veoma retko "čuje" kuler, nemaš brige. I za godinu dana imaćeš sličan vek trajanja(naravno manji).
Ako igraš igre, koristiš PS, renderujes nešto, laptop će se grejati više, a to znači da su došli loši dani za bateriju.
 
Evo kako ja radim..
Kupio sam laptop pre mesec dana nov Asus x551ma.... i u njemu je integrisana baterija tj ne moze da se izvadi unutar laptopa je...
Svasta sam cuo na netu prvo sam je punio do 100% i praznio do 20%,pa kad sam proverio preko Aida64 otiso mi wear level u 6% za kratko vreme,sada sam je napunio do kraja i radim na punjacu,trenutno je do 99% pise (ukljuceno,ne puni se) znaci preko 90%i l 95% on je ne puni sve radi na punjacu,a i logicno je stavim ruku na punjacu i vidim greje sto znaci da baterija se ne puni..Jedino preko noci mi opadne kapacitet ,sledeceg dana ako je 97% kad je stavim na punjacu opet je ne puni samo radi na struju.Ispraznim jednom nedeljno od 95% npr na 15% wear level je sada 3% i tako stoji,kapacitet je manji za 1000 mWh ali to je zbog toga sto sam je stalno punio i koristio u pocetku...I drzi mi isto oko 3-4 sata..Znaci to je moje iskustvo da kazemo ja nemam problem ako je drzim na punjacu..
 
Poslednja izmena:
Kako je mogao wear level biti 6% a sada 3%? (ili si mislio da je sada spao dodatnih 3% na 9%?)
 
Kako je mogao wear level biti 6% a sada 3%? (ili si mislio da je sada spao dodatnih 3% na 9%?)

ma nemam poima druze bio je najvise 9% varira..A sad eno ga stoji na 3% i ne mrda...
I preko batery care..i kapacitet je pao za 2000-3000 manje a sad samo za 1000 od kako je na punjacu
 
Nesto onda nije dobro ocitano (ovaj ili prosli put), ne moze wear level padati.
 
ali on je poceo da raste naglo kad sam je praznio stalno npr bio je 3% ,za dva dana 4% pa 5% i sve tako do 9%
a sad kad je ne koristm tj kad je sve na punjacu on se smanji...Meni nije jasno uopste..Vazno baterija drzi isto kao i prvi put tj pre mesec dana
P.S Evo sad gledam preko battery care wear level je 3.52% neznam stvarno :)
 
Poslednja izmena:
Ne moze, baterija ne moze da se poboljsa. Znaci da je jednom lose ocitan kapacitet onda.
 
izgleda da moze kad se isprazni do kraja tj 5-10% pa napuni do kraja i tad se lepo ocita kao...
 
Da se ocita bolje - da.
Ali stvarni kapacitet se ne moze povecati.
 
Epa bar kod mene se povecao pa sad neznam bas me pa briga dok traji traji...
 
Kapacitet baterije se ne povecava, ali wear level ocita par posto manje posle kalibracije baterije. Meni je recimo wear level bio oko 15% dosta dugo, onda sam ispraznio i punio do kraja par ciklusa i on je pao na 12. Trenutno mi je oko 13,5. Meni je baterija 90% vremena u fioci sa nekih 40-50% napunjenosti i opet toliki wear level. Jedno vreme sam se nervirao pa sam digo ruke. I ovako drzi solidnih 2-3 sata lagano. Dugo sam trazio program za Dell koji moze da regulise punjenje baterije i da ona uvek bude u laptopu i nisam nasao nista.
 
Za Dell nema nijedan program koji omogućava ovo sto Petar97 kaže, Da napuni do nivoa koji postaviš i da onda radi na struju?
 
Mislim ja kad je stavim od 15% ona se napuni do 100% al kad je ispraznim na 98% i opet vratim na punjac on tad ne puni bateriju vec samo na struju radi.sig do 90% je nece puniti tek kad bi se mozda do 80% ispraznila e tad ce poceti da je puni puni..Al meni je tako fabricki...
 
Za Dell nema nijedan program koji omogućava ovo sto Petar97 kaže, Da napuni do nivoa koji postaviš i da onda radi na struju?
Ja nisam nasao takav program, bilo bi dobro da ima.
@Petar kako to kislis fabricki, nemas ni jedan Softver, a laptop sam ne puni dok ne dodje do 80%? Prvi put cujem za to.
Koji laptop je u pitanju?
 
ma puni je on do 100 ali kad se isprazni do 95 pa opet se stavi punjac onda je ne puni radi na struju..pise ukljuceno,ne puni se.Sig je potrebno da se isprazni manje od 90 da bi je punio.il do 85% sve jedno.A laptop je x551ma al neznam dalje.beli,quad core procesor.i nemam ni ja softver nikakav.to sam tako radi..
 
Poslednja izmena:
Ljudi imam acer extensa 5630g kupio sam posle god dana drugu bateriju posto stara otisla. Ima 47% niti se prazni niti puni, kad skinem sa punjaca ugasi se laptop. Sta moze biti?
 
Ljudi imam acer extensa 5630g kupio sam posle god dana drugu bateriju posto stara otisla. Ima 47% niti se prazni niti puni, kad skinem sa punjaca ugasi se laptop. Sta moze biti?

Moze da bude baterija a moze da bude i kvar na ploci, probaj sa nekom drugom baterijom za koju znas da je ispravna pa ces znati sta ti je ciniti. Ili ako znas sa unimerom izmeri napon na izlazu, treba na dve iglice da ti daje nekih 3.8V odprilike, koliko se secam.

Da se vratim na temu, ja recimo Li baterije gledam da maksimalno koristim, velika i mala praznjenja, kratka i duga punjenja, nekad se isprazni do kraja pa je bacim na punjac, sve u svemu nekako sam stvorio utisak da ako ih zaista koristite najduze ce i trajati. Na dva laptop-a koja posedujem baterije traju vec cetvrtu godinu, preko 600 ciklusa, wear level je oko 15%.
Negde sam citao da su nove baterije fabricki "uspavane", mogu da stoje tako godinama, kad ih jednom bocnete onda je potrebna stalna dopuna na nekoliko meseci.
Procitah negde ovde da je neko kupio nov laptop sa baterijom koja ima WL od 6%, mislim da je fabricki dozvoljeno nesto tipa 7 ili 10% tj. nece uvaziti garanciju, mozda gresim, proverite za svaki slucaj.
 
Jedino sto igram je FM :d i cuje se vent kad se igra tekma.Cim se cuje proverim u win preko speecy temp i onda je oko 60-65c ali to traje par sekundi.
A wear lvl mi varira od 5-10% kako kad.Napuni se i pise maximum 55000 mWh a onda ga restartujem ili ugasim pa posle upalim i onda pise maximum 56300 npr.
Ko bi ga znao a inace kad nije upaljen FM jako,ali jako retko se pali i cuje vent gotovo da se i ne cuje...
Inace prilicno sam zazdovoljan kad vidim kako drugima radi.
Inace kapacitet je oko 56-57000 mWh a fabricki pise da je 60200 znaci gotovoo da je kao nova :smoke:
Zeznuo sam je i izvadio jedno vece i od tad mi taj wear lvl varira od 5-10% a pre toga zakucao na 4%.Sada sam resio da vise nikad ne vadim bateriju i pored toga sto cu skidati i sto ce raditi celu noc laptop jer kako sam skontao kazu da kad se napuni do 100% a i pise mi tako ne puni je vise jer je na maximumu i stoji not charging.Nadam se da joj to nece smetati jer neki kazu da joj nece smetati drugi pak pominju vadjenje i stavljanje u frizider ili extremno hladeprostorije...msm bzvze. :d
 
meni na aceru s3 stoji wear level 70% vec godinu dana... baterija se isprazni na 0% i on radi posle toga jos sat ipo (odgledam ceo film). nikakava kalibracija ne pomaze (pisao sam na ovu temu vec). Integrisana je, nenabavljiva prakticno (da je 30tak e kao za druge modele ne bih ni razmisljao), znaci elektronika skroz odlepila - bice dobro ako sprava ne explodira...
ja naravno nisam ni pazio na bateriju, niti bih to radio - laptop sam kupio da sluzi meni (kao i prethodnih 4), a ne ja njemu, ali je ova bas ispala losa...
 
meni na aceru s3 stoji wear level 70% vec godinu dana... baterija se isprazni na 0% i on radi posle toga jos sat ipo (odgledam ceo film). nikakava kalibracija ne pomaze (pisao sam na ovu temu vec). Integrisana je, nenabavljiva prakticno (da je 30tak e kao za druge modele ne bih ni razmisljao), znaci elektronika skroz odlepila - bice dobro ako sprava ne explodira...
ja naravno nisam ni pazio na bateriju, niti bih to radio - laptop sam kupio da sluzi meni (kao i prethodnih 4), a ne ja njemu, ali je ova bas ispala losa...

Pa druze nije to komplikovano da se izvadi tj zameni
https://www.youtube.com/watch?v=UWB35_tNJMI
baterija se isto vadi samo sto je unutra...I cena je ista ja mislim,kao sve baterije...
P.S Evo za konkretan laptop Acer s3 https://www.youtube.com/watch?v=o53WxaR_BxA
:D
 
Poslednja izmena:
Gde je cena ista? Trazio sam na eBay itd. Sad nisam skoro, jer imam sluzbeni lap...
A rasturao sam ga jer sam mu ssd stavljao ;) tako da dobro znam sta se kako vadi
 
ma cena 85$ na ebay,tako da to je oko 100e uopste se ne isplati..Mnogo ti nezgodna baterija,ja sam mislio obicna neko tj standardna :D
 
Postovane kolege forumasi, imam neke nedoumice oko LT i baterije. Brat je pazario LT dell sa i3 CPU, integrisana grafika, ostalo je sve standardno. Kako koristiti uredjaj da se maximalno ocuva baterija? Baterija se moze vaditi, i da li ostavljati bateriju dok je na punjacu (100% pun) ili vaditi bateriju i koristiti ga samo na punjacu?
Izvinjavam se unapred na elementarnom neznanju, ali nikada nisam koristio ikakav LT uredjaj...
 
Ja bih iz licnog iskustva rekao da nema pravila [emoji4] Misljenja su podeljena, jedni ce ti reci koristi sa baterijom, drugi vadi bateriju, cuvaj je na hladnom mestu sa 40% napunjenosti itd. Cak su neki spominjali da je cuvaju u zamrzivacu. Ja na mom Dell-u uvek vadim bateriju, ubacujem je mozda 2-3 puta mesecno koristim po 1 dan, opet vadim, odlozim u fioku i to je to. Posle 15 meseci koriscenja wear level 15%. Po meni mnogo, a stvarno sam vodio racuna, cesto punio i praznio do kraja i dzaba. Mada drzi i sada soldnih 2-3 sata... Znam neke kojima je baterija uvek u lt, pod naponom pa joj nista ne fali. Prestao sam vise da se opterecujem time, vidim da ne mogu mnogo da uticem. Tako da, moj ti je savet, probaj sam razne nacine pa vidi.
 
Hvala na odgovoru kolega. Jos samo da pitam ono osnovno, sta je wear level? I sta znaci taj %
 
Hvala za info, a kako to da proverim, koji je naverodostojniji softver za koristiti?
 
Nazad
Vrh Dno