Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Nije problem punjac jace snage. Bitna je ista voltaza. A moze i slabiji struja tj.snaga dok laptop ne vuce max. Inace moze da se zezne punjac.
 
Pozdrav svima. Uzeh pre nekoliko dana Lenovo T430 i da bih izvukao maksimum iz procesora baterija mora da bude u njemu (65W je punjac). Namestio sam u Power Manageru da pocne da puni kad padne ispod 40% a da stane kad dodje do 50. E sad, kako limitirati punjenje kada ode u sleep ili kada je ugasen? Ne mogu stalno da mislim da vadim punjac nakon gasenja.
 
Zar limit ne radi kada laptop ode u sleep mode? (kod Sony-a moze samo da se podesi 50 ili 80% gornji limit, ali on vazi uvek).
 
Radi limiter punjenja u power manageru bez obzira da li je laptop u sleep-u ili je isključen, ne mora se skidati sa punjača uopšte. Proveri i sam ako i dalje sumnjaš da nije tako.
 
Poslednja izmena:
Upravo to me je i interesovalo jer jos uvek nisam imao vremena da sednem duze od 10 minuta i proverim. E to je onda odlicno. Hvala.
 
Prosto neverovatno, nedelju dana do isteka garancije i za svega 4 (CETRI) dana full designed capacity mi se smanji za 4500mWah ili nekih 10%. Slucajno sam pogledao u subotu i video da je bilo 44000mwah, sada gledam i imam 39700mwah. Indikator za wear lvl i dalje nista ne pokazuje jer mi za designed pise 38000 od kada sam kupio. Ali oseti se da primetno krace traje, jedva izvuce nekih 140 minuta.
 
Ne, ne moze baterija za 4 dana da toliko padne a ne ranije. Vec je pisano, kapacitet vremenom opada stalno (manje ili vise, zavisi od mnogo faktora, najvise koriscenja).
Medjutim tek kada se baterija prilicni isprazni i onda napuni do kraja sistem vidi novo stanje, tj. kapacitet. Ovo isto vazi i za telefone.
 
Evo sad sam odradio kalibraciju(ispraznio do 4%, izvadio bateriju i posle napunio do kraja)i pise 42wh.
 
Koliko mAh je to?:)
 
da li postoji neki sličan tip limita za asus laptopove, konkretno asus k53.
 
Da li nekoima ideju sta da radim sa baterijom na Acer aspire S3?

Treba mu oko 45min - 1h da stigne do 1-4% (kako kad), a onda sa 0% mogu da ga koristim jos sat - satipo...

Ne mogu ni novu bas lako da kupim, uglavnom ih nema i kad ima preskupe su...tipa 300$ :)
 
Potrebna pomoc nekog ko ima iskustva. Laptom MSi (cpu t9600, gpu 130m, 4 gb ram, 500 gb). Uglavnom, zamenjena je graficka kartica (bio je ati 4570, sada je nvidia). Kao sto i treba bios je prepoznao karticu i promenio ime modela iz ex623 u ex629. Windows radi normalno, svi testovi savrseno, 3dmark, prime, linpack... Medjutim, baterija s vremena na vreme daje lose indikacije windowsu, odjednom padne na 8%, pa je 100% puna, i tako (AIDA kaze da je design kapacitet 47000mwh, a trenutni 972896000mwh i slicno). Ove vrednosti se s vremena na vreme poprave, vizuelna svetlosna indikacija na laptopu cesto trepce crveno, pa se vrati u normalu i tako...Laptop potpuno noramalo puni bateriju, radi na bateriju preko sat i po (narano stalno javlja prazna baterija ili 10000% pa se mora iskljuciti sta da radi kad je kriticna baterija, da ne gasi komp). Dakle, sve radi, sve je ok, samo je indikacija na laptopu, u windowsu(svim verzijama) i po alatima(hwmonitor, aida) pogresna. Prilikom vadjenja baterije iz laptopa, ili najobicnijeg gasenja i paljenja, svi brojevi su ok, sve je ok (osim sto se brojevi za bateriju u AIDi prilikom punjenja ili praznjenja ne menjaju, tako da je nakom pola sata baterija i dalje na 99%). Kada vratim staru graficku karticu sve radi u najboljem redu. Pretpostavljam da je problem u kapaciteu baterije.
Molim pomoc, ako neko zna.
 
Nikako da shvatim sta je najbolje za baterije,sto se tice lap topova i telefona ?
Kako ih puniti-prazniti,do kojih procenata ?
 
Ja kad skinem laptop sa struje, pustim bateriju da dodje otprilike do 10% pa ga vratim na struju. Kad mogu, a kad ne mogu, ne obracam paznju. Isti postupak i sa telefonom.
 
Uvek sam drzao baterije na pola (30-50%), i onda stavim u fioku bateriju, u antistatic vrecicu ili zip-bag, i to je to, ako se nece koristiti sledecih 5-6 meseci.
Ne opada kapacitet uopste, a generalno kod Lenovo laptopa je to odradjeno odlicno, ali ne drzim bateriju u laptopu osim ako ga bas ne koristim negde gde nema uticnice, tj. ako znam da ce mi trebati pre toga, jer toplota je losa za celije u bateriji, iako se ne greje uopste preterano (retko, ali stvarno retko prelazi 40c), ipak ne stavljam bateriju.
 
Šta znam

Evo i ja da kažem moje iskustvo. Naime uzeo sam laptop u Vip-u u oktobru 2013. Proizvođač je Samsung np350e5c-a01hs. Naime, koristim laptop već 13 meseci. Non stop je uređaj na punjaču, skoro po ceo dan upaljen, igrice, filmovi, net, posao,... Baterija je uvek puna do 80% tj, puni se tako sa instaliranim samsungovim softverom. Nakon nekoliko dana ona padne oko 75% pa se tako ponovo napuni do 80% automatski. Do sada sam ga koristio bez punjača jedno 20-ak puta i to do potpunog gašenja, znači do 0%. I baš sam sad pogledao da je battery wear lvl 96,5%. Tj, ja nisam primetio da baterija uopšte traje kraće nakon 13 meseci upotrebe. I da kažem još i da sam je do sada samo izvadio jedanput na 2 dana. To je moje iskustvo a video sam svašta i pročitao.
 
Googlao sam malo i nasao neki BatteryCare program? Da li je neko probao, valja li sta?
 
Imam DELL Inspiron N5110 i zeza me baterija. Na ikonici ima crveni X i pise CONSIDER REPLACING YOUR BATTERY. Do pre par meseci je baterija trajala 45min do sat vremena ili cak i duze. Medjutim sada se desava da kad pise da ima oko 25% sam ode u sleep mode i to posle 15-20 minuta od 100% punjenja.

Vreme za zamenu? Da li moram da jurim original za 50-60evra ili moze neki noname da prodje?

P.S. ne znam da li je bitno, pre 5-6 meseci sam menjao hard i ubacio ssd u laptop i izduvao ga od prasine, da li je to mozda moguci deo problema?
 
Poslednja izmena:
Mjok nego je shvatio da je baterija smanjenog kapaciteta. Ako ti je bitan rad bez punjaca juri pravu bateriju. Ako je stariji laptop nema vise originala skoro sigurno.
Ako ti nije bitan rad na bateriji, ne bacaj novac, sano drzi laptop na punjacu, a baterija ta kao UPS neka sluzi. Ja tako radim sa starim laptopovima od pocetka:)
 
Hvala
Star je 3 godine I jos uvek je dobar, i5 procesor, neintegrisana grafa... ima baterija da se kupi al kosta 50-60 evra
 
Poslednja izmena:
Odluci se onda da li ti treba baterija sem kao UPS. Toliko star (nov...) laptop bi trebao mnogo duze da traje na novoj bateriji.
 
Moguce da je elektronika baterije malo posandrcala, pa ne puni bateriju do kraja. Imalo je nekih raznih metoda da se to "resetuje", pricalo se i na forumu o tome negde...
 
Da li punjac moze biti ukljucen u laptop po ceo dan?????
Ko zna pls recite. :D
 
http://prntscr.com/5lu0hu

Evo i moje baterije...u pitanju je 6 cell Medion Akoya model.
Drzi dobra 3h mozda malo i duze e sad me zanima da li radim ispravno.
Punim do 100% skinem cim se napuni sa punjaca i bateriju trosim do 10% pa opet na punjac do 100 i tako u krug .Da li je to ok i da li valja tako?
Mogu li nekako da je sacuvam i duze ili ovo dobro ide i IMA LI NEKI PROGRAM za moj model kao za sto sam citao dell,hp,acer itd??
 
Nazad
Vrh Dno