Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Ne znam kako je ovo moguce, za 2 nedelje wear level na bateriji mi je sa 12% skocio na 17%. Za to vreme baterija je stajala u fioci i jednom sam je ubacio, isprazni i napunio. Jedino ako je upropascava to sto je malo duze stajala na punjacu... Dajte neki drugi program za proveru, mozda ovaj CPUID HWMonitor malo laze?

Pisao sam vec nekoliko puta da se wear level indikator ne updateuje stalno, ali se updateuje kada se isprazni do kraja baterija - zato moze da se desi ogroman skok kada se baterija isprazni do kraja, ali realno samo se korektno updateovao wear level.
 
Ok, hoces da kazes da je to prava vrednost sada. Ali, pre 20-ak dana wear level mi je bio 13%, ispraznio sam pa napunio bateriju spao je na 12%. Koristio sam je i na nekih 40-ak % izvadio i stavio u fioku. Juce sam ubacio, opet koristio i ona se ispraznila, stavio sam na punjac i napunila se do kraja i tako sedela na punjacu par sati. Posle toga 17%. To mi je malo previse za bateriju kupljenu u septembru, koja je 90% vremena bila u fioci.
 
12-13% - pitanje trenutne matimatike konkretnog programa :)
Meni jedan program prikazuje 7% wear, drugi prikazuje 8%...
Nije bio tacan indikator sigurno. Da spadne 5% tek tako, za koji dan, nece, ako nije bas bas bas lose cuvana (bas kako ne treba).
 
Ok, hoces da kazes da je to prava vrednost sada. Ali, pre 20-ak dana wear level mi je bio 13%, ispraznio sam pa napunio bateriju spao je na 12%. Koristio sam je i na nekih 40-ak % izvadio i stavio u fioku. Juce sam ubacio, opet koristio i ona se ispraznila, stavio sam na punjac i napunila se do kraja i tako sedela na punjacu par sati. Posle toga 17%. To mi je malo previse za bateriju kupljenu u septembru, koja je 90% vremena bila u fioci.

Ja muzem bateriju 8 meseci i wear level je tek 4%

kritika taj program ne pokazuje realan wear level pokazuje 109% ;)
 
jesi li dobro očitao:d
 
Pitao je Darka ;)
Ali nije jedini koji ima takvu bateriju, gde je Designer capacity ispod pravog kapaciteta, pa naidju ovakvi readings.
 
Imam Acer 9302wsmi vise od 7 godina. Baterija jos uvek moze da izdrzi oko 50 minuta gledanja filma na primer. Kada je bio nov nije mogao vise od sat i po, tj 90 minuta. U pitanju je dual core turion na 1.6GHz, sa NF4 chipsetom i nv 7300go grafickom i 17" ekranom, sto ce reci da je totalno neekonomicna platforma.
Nikada nisam vodio racuna o bateriji, uglavnom je koriscen kod kuce i u kancelariji, i to ga nikada nisam skidao sa punjaca, a kada je koriscen na bateriji naravno da se nisam opterecivao koliko % je preostalo itd. Kupio sam ja njega a ne on mene.
I onda na zeninom hp 6735s crkne baterija posle cca 3 godine (drzala je 1 minut), lap top nije izasao iz kuce, uglavnom je bio na punjacu, uz povremeno praznjeje do 30% i punjenje do kraja.
 
Poslednja izmena:
Poredim discharge rate za Nehalem (i7-740QM) 16.4" laptop i Ivy Bridge (i7-3632QM) 15.5" laptop.
Osvetljenje pravi tako mizernu razliku na Nehalem laptopu da ne bi ni 10% razlike napravilo - dok na Ivy Bridge moze i 30% da promeni.

Ne kapiram zasto se ekran pominje kao najveci potrosac, kad evo razlika izmedju najveceg i najmanjeg osvetljenja nije ni 5W - dok ostatak u najboljem slucaju trosi 10W barem :)
 
Gle stvarno LOL! Gledao sam drugi red i spetljao se ;)
 
Moguce je da BatteryInfoView (NirSoft) odpozadi racuna wear level meni je 96% znaci wear level je 4% 100-4=96!
 
da baš tako
 
Prva baterija mi je trajala oko 4.5 godina, bila je 4400mah i drzala je konstantno oko 1.5 do 2 h u zavisnosti sta se radi dok nije crkla odjednom skroz. Vodio sam racuna.
Kupio sam novu bateriju pre 6 meseci, sada je wear 5%, nisam merio kada sam kupio. Ova baterija je 6600mah i drzi mi oko 3h.

Cela stvar je ok u radu sem sto je LT malo tezi. Jedina stvar sto me zabrinjava je sto mi se u nekim trenucima dok se puni baterija mnogo zagreva sama uticnica u LT od punjaca. Sam punjac se greje pa greje, grejao se i pre. Uticnica se do te mere zagreje da ne mogu da drzim prst na metalnom delu kada izvadim. Cak sam primetio po nekada da ne mogu da izvadim uticnicu jer se zalepio plastican deo za unutrasnjost LT-a.:mad:
Ostatak LT je ok sto se tice temperature. Imao sam neke izmene pored baterije (ssd, cpu sa istom snagom), ali ne verujem da to moze da utice na zagrevanje sem baterije koja je 50% veca.
Greje se iskljucivo kada radim nesto zahtevno za grafiku dok se puni, kada se surfuje i kada je ugasen sve je ok.

Da li to zagrevanje utice na LT i da li se moze naci odgovarajuci punjac koji to moze da apsorbuje dok ne bude kasno?

Jaca baterija ne utice na vek LT-a, inace je ne bi proizvodili u toj meri. Zar ne?
 
Jel' originalna baterija?
Ako treba da se puni baterija i radis nesto sto zahteva puno juice-a, znaci da ce laptop povuci maximum iz punjaca. Ako je sve original, napravljeno je da moze takve extreme da izdrzi (tj. treba biti tako napravljeno, ali mozda neki to nisu probali).

E, sad, baterije obe bi morale da povlace ISTU struju (amperazu) tj. u 2-3% istu, sto znaci da je i prosla baterija trebala da greje dok se puni.
 
Baterija nije original, ali je napon isti i sve ostalo sem kapaciteta. Punjac se i ranije grejao, ali uticnica nije.
 
Napon mora biti isti, inace bi to crklo. Medjutim, mozda amperaza nije ista, i ona povlaci vise (ili pokusava a posto ide preko laptop punjenje, on ne moze da isporuci).

Meni se recimo punjac za novi laptop (koji je 4A) mnoooogo vise zagreje ako ga slucajno stavim u stari (stari laptop koristi 8A!).
Ovo meni lici na taj problem, tj. da baterija pokusava da povuce vise ampera nego sto laptop/punjac mogu da isporuce pa se pregreva.
To moze biti vrlo mala razlika. Nije samo baterija ta koja povlaci, vec i laptop u to vreme.
 
Ma da, kontam da je tako nesto. Kada mi je manje lap opterećen onda je temp ok.
Mene interesuje da li moze nesto da se zezne na ulazu punjaca u lap. Da li se rasklimalo pa se zato greje ili su metalni delovi slabiji pa se više greju.
 
Skoro sigurno nije pravljen taj ulaz da moze toliko ampera da isporuci.
Ako je punjac iste temperature u oba slucaja, onda je to.
Ako se i punjac greje, onda baterija povlaci vise nego sto sme.

Ulaz u laptopu bi to trebao da rasporedi kako treba, tj. da ne dozvoli takvu situaciju, ali sa originalnim baterijama nemaju potrebe da brinu o tome.
 
Konektor na punjacima je postavljen da moze da isporuci oko 40% vise struje od nazivne snage punjaca. Do grejanja dolazi zbog loseg kontakta izmedju dva konektora koji nastaje razglavljivanjem ili oksidacijom. Sto je losiji kontakt prelazni otpor je veci pa i snaga koja se disipira na konektoru (grejanje). Problem je u tome sto je to kumulativna reakcija, odnosno pocne polako, i sto se vise greje vise oksidira i popusta pritisak metala i povecava se otpor pa se jos vise greje....... i tako u krug do topljenja plastike i obgorevanja konektora.

Punjenje celija na bateriji kontrolise integrala u samom kucistu baterije koja puni svaku celiju posebno, i nezavisna je od laptopa. Laptop samo vrsi korekciju izmedju ulaznog napona (punjac) i napona punjenja baterije i prikazuje informacije koje mu dostavlja baterija preko smbus-a.
 
Ako mu se nije grejao sa starom baterijom, ne bih rekao da je taj problem.

Mada, sada se razmisljam - baterija ne bi trebala imati mogucnost da povuce koliko hoce, vec koliko joj se da, za razliku od elektronike.
 
Baterije na laptopovima su sastavljene od 3 ili 4 celije u rednoj vezi pri praznjenju. Pri punjenju elektrornika baterije puni svaku celiju posebno, odnosno prekida punjenje svake celije onog trenutka kad u zavisnosti od predefinisanih parametara zakljuci da je puna. U prevodu posto nijedna celija nije ista u praksi moze da ako imas 3 celije u redu da su 1 i 3 pune a da se 2 dopunjava jos malo. Struja punjenja je takodje definisana u rom-u na bateriji i ona zavisi od parametara same celije. Punjenje je strujno ograniceno kao i naponski u zavisnosti od celija. U suprotnom bi jedino ogranicenje struje punjenja bio unutrasnji otpor samih celija i razlika u naponu izmedju baterija i ulaznog napona.

Shodno tome grejanje konektora (abnormalno) nikada nije u vezi sa punjenjem baterije jer da bi u normalnim uslovima doslo do grejanja, struja bi morala da bude dosta veca, a tada bi punjac, posto je prekidacki (coper) odavno detektovao preopterecenje i presao u "safe mode" i ne bi imao nikakav napon na izlazu punjaca.

ps: razlike u struji punjenja kod razlicitih baterija za isti laptop se ne razlikuju mnogo, max 20%.
 
Poslednja izmena:
Da li Dell ima neki softver za bateriju (za podesavanje, kalibraciju i slicno...)??
 
Da li je neko gledao one youtube klipove gde alkoholom I vaticom ciste konektore adaptera za struju, pa i samu bateriju? Vredi li to ista?
 
Posto vec ima tema napisacu moj problem u ovoj temi.Naime sestra ima dell inspirion 1564 laptop.I crko joj je originalni punjac.Pogledao sam na zadnjoj strani laptopa i tamo pise da za njen laptop moze da ide punjac od 19.5V i 3,34 A i punjac od 19.5V i 4.62A.I tamo pise da moze da se koristi punjac PA-10 family za dell laptop.Posto ja imam dell xps m1530 koji koristi punjac PA-10 family od 19.5V i 4.62A probao sam moj punjac za njen laptop.I laptop radi sve OK.Medjutim problem je baterija.Naime pokazuje da se baterija puni medjutim stoji na 3%.Bilo je 0% a sada je 3% i dalje ne mrda.Dal neko zna u cemu moze biti problem?Dal je baterija crkla ili punjac nije kompatibilan za tu bateriju.Ne znam koji je imala ranije punjac jer ga je bacila.
 
Ako se uzme da je P = U * I onda je maločudno da piše da mogu oba punjača jer daju značajno različitu snagu. Proveri wear level te baterije alipo svemu sudeći otišla u večna lovišta
 
Nazad
Vrh Dno