Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Kupljen nov u septembru. 99% vremena baterija je u fioci, napunjena nekih 40-60%.
 
Loša neka ova septembarska serija baterija.
 
Lenovo b570e kupljen u julu 2012. godine. Baterija po specifikacijama treba da ima 48wh ali meni je od kada sam ga kupio pisalo 42wh. Ne znam kakav je ovo bag sa kapacitetom ali bukvalno isto stoji od kada sam ga uzeo. Sigurno preko 300 ciklusa, laptop se stalno nosi. Gasi se na 10% a punim ga do 100% preko noci.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    97.4 KB · Pregleda: 205
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru, samo mi reci da li kada je stavim trebalo bi prvi put da je ispraznim do kraja na 0 da se laptop ugasi, pa onda da ga punim ugasenog (kao kod mobilnog prvo punjenje baterije bez prekida) jedno 12h i to je to. Posto nemam nameru
da koristim bateriju, koristim laptop da baterija padne 60% i ugasim laptop izvadim bateriju ostavim je na hladno i tamno mesto jedno 4 nedelje (da li je ovo dug period ??) pa ponovim postupak pa novo nanovo. Da li se na ovakav nacin cuva baterija? Koju aplikaciju koristiti za merenje % napunjenosti baterije? Laptop koji imam je Asus X550V.

Ne moras da je ispraznis do kraja i ne moras da je punis 12h.
Ne moras "na hladno" (u frizider) stavi je u neku futrolu pa u ladicu ili u torbu.
Ako se setis jednom mesecno koristi, isprazni do 5-10% pa napuni 60-80% i u futrolu.
Bateriju najvise trosi koriscenje a dobro ju je "provezbati" jednom mesecno recimo...
 
Sinoc kad sam video koliki mi je wear level, napunio sam bateriju do kraja i onda hteo da je ispraznim do kraja. Zanimljivo da mi je baterija trajala dobrih 3-4 sata (odprilike, ne znam tacno jer sam je koristio i sinoc i danas prepodne), sto je po meni odlicno i cini mi se isto kao i kada sam kupio laptop. Onda sam ispraznio do kraja, dok se nije ugasio laptop i tako ugasen ostavio da se puni opet do 100%. Kada sam onda proverio wear level se smanjio za 1%. Zanima me kada bih ponovio postupak sa punjenjem i praznjenjem do kraja da li bi se jos smanjio wear level na bateriji?
 
Mislim da se samo indikator tada precizno updatuje, a ne da konkretno bas bas smanjuje kapacitet. Ne valja da se LiON spustaju ispod 4%, barem tako pricaju, sto znaci da sigurno ne prija kapacitetu, ali nece biti da se 1% smanji svaki put kad istrosis do kraja.
Ovo je samo misljenje na osnovu citanja o LiON baterijama, nisam nasao nigde da je neko uradio tacan i precizan test ovoga, da se moze reci sa sigurnoscu! Tako da treba uzeti sa rezervom sve sto se inace na tu temu po netu, a pogotovu sto kazu sami proizvodjaci.
 
Kolega ima problem sa baterijom, uopšte ne drži. LT je star manje od god dana, nikad nije vadio bateriju, niti primenjivao ove metode punjenja/pražnjenja do određenog %. Šta može da pokuša, baterija se uopšte ne puni kada je LT prikjučen na adapter.
 
Najbolje je ako moze da proba sa drugim punjacem ili bateriju u drugom laptopu da li se puni. Inace, verovatno na reklamaciju ide nesto :( (mozda baterija, mozda laptop)
 
U svakom slucaju treba da pozuri sa probanjem ukoliko je uredjaj u garanciji, posto je garancija na baterije godinu dana kod skoro svih proizvodjaca.
 
Kolega ima problem sa baterijom, uopšte ne drži. LT je star manje od god dana, nikad nije vadio bateriju, niti primenjivao ove metode punjenja/pražnjenja do određenog %. Šta može da pokuša, baterija se uopšte ne puni kada je LT prikjučen na adapter.

Sasvim je moguće da je crkla jedna ćelija u bateriji, ako ste vični otvorite bateriju i premerite napone na ćelijama. Same ćelije nisu skupe firmirane sanyo, panasonic... Su oko 12$ sa poštarinom sa fasttech.com ima ih i u drugim radnjama, ne kupovati one sa naših sajtova tipa mali oglasi sa 4000mah trustfire, firsfire... Prvo taj kapacitet je nemoguć sa današnjom tehnologijom, drugo te ćelije su obično škart iz ozbiljnih fabrika... Oznake za lipo cilindrične baterije idu npr. 18350, 18650, 14500... prva dva broja su prečnik baterije, druga dva dužina baterije i poslednja 0 je da je oznaka da je ćelija cilindrična...

Za sve litijumske baterije storige mod na ćelijama je na 80% napunjenosti i tako mogu da stoje godinama za mainimalnim gubicima napona. Ne pražnjenje i ne punjenje do kraja drastično produžava broj ciklusa punjenja baterije i to ne mora drastično npr. Da ne ide ispod 10% kod pražnjenja i kod punjenja 95% tako se broj ciklusa povećava za gotovo 200%.
 
Meni se na HP TouchSmart tm2 desilo da je baterija uredno drzala 1.5-2h u zavisnosti od koristenja, i jednom prilikom odem na neki sastanak ne ponesem punjac sa sobom nakon 1h 48min ugasi mi se laptop jer je dosao da momenta na koji je bio podesen da ugasi masinu. Naravno stigavsi kuci stavim ga na punjac i tek predvece upalim kad na moje iznenadjenje, pluged in-not charging i od tada nista, samo mogucnost zamene baterije, ili zna neko mogucnost resetovanja baterije?
 
Ako je baterija otišla u deep sleep ili ti pala ispod 3v u 99% slučajeva može se vratiti u život nađi + i - pol na bateriji i dovedi zivu struju 12volti samo 2 ili 3 minuta vrati bateriju u laptop i punjenje bi trebalo normalno da se nastavi. Jedna ili viš ćelija su verovatno degradirane mislim na one na kojima je pao napon ispod 3v ali verovatno je to za par % u odnosu na ostale.

P.S. Sve ovo vredi ako je punjač ispravan, ako ti je punjač neispravan pa me puni zbog njega nov punjač rešava problem.
 
Poslednja izmena:
Za sve litijumske baterije storige mod na ćelijama je na 80% napunjenosti i tako mogu da stoje godinama za mainimalnim gubicima napona.
Zašto onda novi laptopovi (tableti, mobilni..) ne dolaze sa tim ili oko toga procenta napunjenosti baterije?
 

Baterije u novim uredjajima ne dolaze ~80% pune.
Dakle ta cifra nije najoptimalnija za skladištenje li baterija.
Citat iz linka koji si postavio.

"For long-term storage, manufacturers
recommend a 40 percent charge. This allows
for some self-discharge while still retaining
sufficient charge to keep the protection
circuit active."
 
Da pogresno sam napisao ko radi taj i greši. No nije sve baš tako profi punjači za ozbiljne lipo ćelije ne za laptopove u storage modu baterije pune na 3,85 3,90 što mu je daleko više od 40% kapaciteta a približno 80%.
 
Poslednja izmena:
A, to je druga stvar, tako već ima smisla :)
Video sam da se razumeš u materiju pa me baš zato zainteresovalo otkud tvrdnja o 80 posto.

Edit:
Vidim da si (znatno) promenio svoj prošli komentar pa da se i ja dopunim.

Ovde je bila reč o baterijama u laptopovima i slično tako da taj podatak sa kojim si editovao tvoj prethodni komentar nije relevantan.
 
Poslednja izmena:
Da izmenio sam da bi objasnio zašto sam pogrešio.

Daleko sam od stućnjaka ali sam morao puno toga da pročitam, naučim... zbog hobija...

Litijumske baterije pa i sama da kažem podvrsta koju označavaju sa LiPo ima toliko podvrsta - hemija... pa mnogo parametara varira od vrste do vrste npr litijum polimer baterija ima... navešću samo par vrsta LCO, LMO, MCO, NCM, LiFePo4, IMR, NCR, ICR... od same hemije zavise minimalna, maksimalna voltaža, zatim nominalna voltaža koja grubo rećeno varira +-10V od hemije do hemije. količnia energije po zapreminskoj jedinici, maksimalna amperaža kod punjenja, pražnjenja...

U baterijama laptopova najčešće se koriste ćelije sledećih proizvođaća: Panasonic, Samsung, Sanyo. Sve te baterije u laptopovima nisu šampioni ni u jednoj od kategorija tj. sasvim su prosečne, jedna kvalitena IMR ćelija košta kao tri ćelije Samsung ICR18650-26A koje su najčešće upotrebljavane u baterijama na laptopovima...
 
Ne mogu da editujem a opet sam napravio grubu grešku pa da ispravim!
zatim nominalna voltaža koja grubo rećeno varira +-10V od hemije do hemije. količnia energije po zapreminskoj jedinici, maksimalna amperaža kod punjenja, pražnjenja...

Nije +-10V nego +-0,10V
 
Dal je moguce da mi je wear level 0% nakon godinu ipo dana?
Tako mi pise.
 
Lenovo b570e kupljen u julu 2012. godine. Baterija po specifikacijama treba da ima 48wh ali meni je od kada sam ga kupio pisalo 42wh. Ne znam kakav je ovo bag sa kapacitetom ali bukvalno isto stoji od kada sam ga uzeo. Sigurno preko 300 ciklusa, laptop se stalno nosi. Gasi se na 10% a punim ga do 100% preko noci.

Evo mog laptopa, traje sigurno nesto krace ali i dalje izdrzi 2.5/3h rada.
 
Dal je moguce da mi je wear level 0% nakon godinu ipo dana?
Tako mi pise.

Moze, pisao sam vec da se ne azurira cesto taj indikator - u stvari izgleda da nije ni indikator nego je neko merenje, koje moze samo pri nekim testovima ili pri slabom kapacitetu da se izmeri.

kamango, pa tebi je wear level 0%?
Kao da je upisan manji capacity od pravog (Designed je manji od Full Charge capacity).

Pogledaj kroz druge programe sta ti kaze, cisto da mozemo da uporedimo.
 
Poslednja izmena:
Tako je od kada sam ga kupio, designed je 38wh. Charged mi je oduvek bio 42/43, mozda je palo za 0.5wh. Fabricki ovaj laptop treba da ima 48wh.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    440.7 KB · Pregleda: 151
E vidis kod mene stoji ovako recimo:
Designed: 57240mWh
Full charge: 52940mWh
Current: 42050mWh (limitirano na 80%)
Wear Level: 8%

Znaci, kod tebe je DESIGNED ispod FULL CHARGE. Sto ne bi trebalo biti :)
Mada je verovatno greska, jer ispada da je designed 38Wh, a treba stvarno biti 48Wh.

krastavac, to je kod nas - baterije stoje mesecima bez ikakvog koriscenja (moraju, da ne bi bile otvarane), pa onda stvarno stradaju.
 
Anyway, ovo sam nasao za kalibraciju baterije (tj. senzora), dakle bio sam u pravu izgleda:
Full charge do 100%, drzanje 2h posle toga na punjacu da se baterija ohladi (u laptopu treba da stoji sve vreme), onda praznjenje do 5% (postavljanje da se radi hibernation na 5%), i punjenje posle do zeljene velicine.
Tako se rekalibrise "nesto" i vidi se stvarni novi kapacitet.
 
Ma kontam to, ne bi me iznenadilo da proizvodjac sam stavi neki minimalni kapacitet da posle ne mozes da se zalis i reklamiras.

A ovo sa kalibracijom sam radio par puta i uvek mi izbacuje iste brojeve. Sad cu bas da probam opet. Nego me interesuje sta li ono iz BatteryMona znaci Alert levels? Ima li neko ideju?
 
Verovatno nivo koji si podesio za Alerts u Windowsu. (obicno su 9% i 4%, za dva nivoa).
 
Ne znam kako je ovo moguce, za 2 nedelje wear level na bateriji mi je sa 12% skocio na 17%. Za to vreme baterija je stajala u fioci i jednom sam je ubacio, isprazni i napunio. Jedino ako je upropascava to sto je malo duze stajala na punjacu... Dajte neki drugi program za proveru, mozda ovaj CPUID HWMonitor malo laze?
 
Nazad
Vrh Dno