Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

gde da nadjem povoljno original bateriju za thinkpad T480s? na kupujem prodajem ih ima od 20 do 60 evra, koje je objasnjenje za ove od 20? to nece sluziti uopste?
 
Jel opasno koristiti punjac iz 2010 na laptop proizveden 2018 , Fujitsu je punjac laptop je isto fujitsu. Normalno puni.
 
Ne bi trebalo da bude nikakvih problema ako je punjač ispravan (nije oštećen) jedino što će najverovatnije puniti sporije nego ovi noviji.
 
Ako je odgovarajući napon i jačina struje (ona može da bude i veća, ali nikako manja), kao i originalni, onda nema problema.
 
Dobio sam Lenovo IdeaPad 5 Pro, ali bez punjača. Kako mogu da proverim koja mi je neophodna snaga punjača i gde mogu da kupim takav punjač?
USB-C je port za punjenje.

Pogledaj na kp-u. Ima novih i polovnih. I za punjače samo original gledaj, nikada nikakve kopije.

Jel opasno koristiti punjac iz 2010 na laptop proizveden 2018 , Fujitsu je punjac laptop je isto fujitsu. Normalno puni.

nije tu samo struja, neki punjaci salju i signal

Generalno za punjače, laptopi koji se pune sa USB-C porta, trebalo bi svaki USB-C punjač dovoljne snage da ih pravilno napaja i puni bateriju.

Pre skoro dve godine sam kod nas u Mi Shop kupio Xiaomi 65W GaN punjač,. Wall plug in.
Malecki je, tek nešto malo veći od 20-30W punjača za mobilne. Kabel je takođe 65W, 2m, sa Aliexpressa, veoma mekan i fleksibilan. Sve zajedno se spakuje u šaku.
Latop je terenski, nosa se kojekude i kompaktnost punjača i kabela zaista puno znači.

1698501267579.jpeg

Probano sa 10-ak laptopa sa USB-C punjenjem, radi sa svima. A sa dva HP i jednim Fujitsu se koristi svakodnevno već blizu dve godine.
Zatim sam sa Ali-ja poručio i Ugreen sličan punjač k'o back-up. Radi i on odlično, samo je malkicko glomazniji od Šaomija.

Da, jesu proporcionlano sporiji od 95W originala, ali 95W original sa onim debelim šuko napojnim kabelom koji možeš samo zgužvati, zauzima mesta i teži skoro k'o pola laptopa.
Na kraju krajeva, postoje i GaN punjači od 95, 120 pa i preko 150W, kome je baš bitna brzina. Ali takvi zahtevaju i odgovarajući kabel koji je već u rangu spomenute šuko sajle.
A i neki od spomenutih laptopa su stigli sa default 65W "normalnim" punjačem, sa kablovima zapremine i težine k'o 6 ovakvih Xiaomi GaN-ova...

I onda još kao extra feature, isti punjač zapravo puni sve USB-C telefone (Huawei i Samsung prijavljuju brzo punjenje), puni se tablet, BT zvučnik, kutijica bežičnih bubica, a spomenuti kabel je sa obe strane USB-C te omogućava povezivanje i sync. telefona i laptopa i punjenje koječega iz laptopa (laptop radi k'o powerbank)

... ... ...

Da malo proširim priču, svi novi laptopovi imaju punjenje preko USB-C (hvala EU reglativi). U firmi smo skoro podobijali zamene, imamo HP-ove, Lenove, Fujitsue i Asuse. Ako je uz njih stigao USB-C punjač, probali smo da izmešamo i svaki punjač radi sa svakim laptopom bez problema. Neki Fujitsu su nam čak stigli sa NE USB-C originalnim punjačem, ali mogu da se napajaju i kroz USB-C. I njih ovaj Xiaomi, Ugreen ili HP/Lenovo ili drugi Fujitsu USB-C pune normalno.

Ne treba zaboraviti, to što zovemo "punjač" nije zapravo nikakav punjač. To je eksterno napajanje, a baš punjač baterije i energy menedžment su u laptopu. Ako je napajanje stabilno i ima minimalnu snagu za rad laptopa, nema razloga da ne radi kako je projektovano. EU regulativa je zabranila proizvođačima da specifično vezuju svoje uređaje za svoje punjače.

edit:
Pohvalio sam Xiaomi i Ugreen zamenske GaN punjače, rade odlično sa brojnim laptopima.
Ali ograđujem se od no-name GaN konfekcije sa Ali-ja i drugih oglasa. Mož' bit' da će da rade, ali ne bih ja na njih kačio skupe laptope.
 
Previse price oko osnovne stvari kao sto je USB-C PD tehnologija koja postoji X godina. Jednostavno USB C PD punjac prepozna koji je uredjaj u pitanju, iskomuniciraju sta je potrebno i na koliko ce se uredjaj puniti. Na svakom USB C PD punjacu pise na koliko V daje koliko W. Nema to neke filozofije i razmisljanja i testiranja da li ce da radi. Radice.
I mislim da nije pravilo da ga imaju svi novi laptopovi, moze da se desi da neki gejmerski ne podrzavaju usb c punjenje.
Punjenje na firminom laptopu radi i sa Samusng USB-C PD punjacem od 25W samo jako sporo. Sta god da prikacis, ne moze da pregori nego ce puniti onoliko koliko uredjaj trazi i koliko punjac podrzava za odredjenu voltazu.
 
Provlači se kroz temu da treba koristiti samo originalni punjač. Jedan član pita za preporuku koji punjač da uzme za laptop, nema nikakav punjač, laptop je usb-c punjiv, preovlađuju odgovori, samo original...

USB-C punjiv laptop će raditi sa svakim ispravnim usb-c pd punjačem.
 
Bas tako. Uredjaj ce dobiti sta mu odgovara i sta moze punjac da isporuci. Ako mu ne odgovara nesto, nece raditi. U sustini, ja bih samo izbegavao neke jako jeftine punjace, kao sto izbegavamo i za mobilni.
 
Jel zna neko način kako da otključam beteriju za Asus UX305? Proc u bateriji ju je zaključaao i za punjenje i za pražnjenje, jer je lap stojao dugo sklopljen i posrkao bat. Ćelije su odlične, napunio sam ih sve 3 sa punjačem za RC modele, koji kaže da su u 98% stanju. Znam da ima uređaja koji mogu da obrišu grešku, ali ga ja nemam. Ko neko zna neko DIY rešenje, nek javi.
 
Nikad nisam menjao bateriju, ali izgleda da je dosao trenutak. Laptop mi je postao neupotrebljiv, radi jedino kad je na punjacu, a i tad se battery status ne mrda sa 0%, ocito je mrtva. Radi se o laptopu Dell XPS 15 9570.

Baterija: 3857SMP DELL GPM0365
Designed capacity: 97,003 mWh
Full charged capacity: 19,970 mWh
Wear level: 80%
Power state: ac line, critical

Bacio sam pogled na kp i tamo se mogu naci neke dve koje su, kao, kompatibilne. Dell Type H5H20 11.4V 56Wh (oko 7.500 din) i nekakva zamenska AKKEE 6GTPY Laptop Battery Replacement for Dell XPS 15 11.4V 97Wh (oko 8.500 din).

E sad imam neke dileme: (noob sam totalni)
1. Da li uzimati Delovu iako je manjeg kapaciteta ili ovu zamensku koja po parametrima vise odgovara originalnoj (isti kapacitet, isti br celija)?
2. Da li uopste ja da se bavim kupovinom i zamenom baterije ili da prosto odnesem laptop u servis i ostavim njima da se time pozabave, mozda nadju nesto kvalitetnije?
3. Ako cu raditi ovo drugo, da li postoji Delov ovlasceni servis u Bg-u ili da nosim u najblizi laptop servis koji nadjem sa ok recenzijama?

Unapred zahvalan svakome ko izdvoji vremena za odgovor :D
 
1. Samo original, ili nešto što makar ima iole kvalitet originala, pa makar bila duplo manjeg kapaciteta. Ne bacaj originalnu dok ne ugradiš novu, jer možda će ti kablić napajanja baterije zatrebati.
2. Slobodno sam, ako si nekada otvarao makar jednom otvorio bilo koji laptop i nisi totalni ludak koji bi pokvario i kamen. Moram to i napisati jer sam viđao svašta. :) Dell XPS je prilično lak za otvoriti. Video o zameni.
3. Najskuplja opcija je ovlašćeni, ali je najkomfornija. Uništiće te sa cenom ovlašćeni (Ewe), računaj 150-200e minimum, ali sve će odraditi za nekoliko dana. Servis će odraditi isto, ali ne znaš kakvi su i kakvu će bateriju ubaciti a tebi naplatiti.

Postoji neko mišljenje (ja još nisam probao) da su Telit baterije ok i nisu najgori kineski krš. Pa pogledaj kod njih, 7020 RSD košta kod njih baterija.
 
covek mi je besplatno poslao kinesku bateriju, drzi ceo dan, laptop radi 10 sati, mozda su generalno te kineske dovoljno dobre i nema potrebe za duplo skupljim
 
Crknu prebrzo. Ako godinu dana izvuku i ne izgube 80% kapaciteta, puna kapa.
 
Ja sam uzeo novu bateriju, original za HP laptop, ne može da izvuče više od 2 sata uz sve moguće kompromise. HP Support Assistant je uredno vidi kao OEM, punog kapaciteta i dobrog zdravlja. Sve više i više i veliki kreću da fušare.
 
Ja sam uzeo novu bateriju, original za HP laptop, ne može da izvuče više od 2 sata uz sve moguće kompromise. HP Support Assistant je uredno vidi kao OEM, punog kapaciteta i dobrog zdravlja. Sve više i više i veliki kreću da fušare.
Kao да наши продају шкарт. У свету купиш оригинал батерију а добијеш и гаранцију.
 
Ovde je citava 3 meseca garancija.
 
Kolege ako moze pomoc, da ne otvaram novu temu.
Posto ne zivim u Srbiji a cesto dolazim i nosim laptop, da ne bih stalno vukao i punjac sa sobom, jel imate ideju koji punjac uzeti?
Koliko W bi trebao da bude, vidim da Asus ima vise modela. Brzina punjenja mi nije uopste bitna posto ga koristim kao desktop.
 
Da li neko ima preporuku za punjac da moze da puni Lenovo legion 2022 ?
Original ima 135w, ali je glomazan kad idem iz sobe u sobi ili ga nosim negde.
Igrice ne igram.
Probao sam sa 65w, ali se puni samo dok je ugasen/sleep mode.
 
Kolege ako moze pomoc, da ne otvaram novu temu.
Posto ne zivim u Srbiji a cesto dolazim i nosim laptop, da ne bih stalno vukao i punjac sa sobom, jel imate ideju koji punjac uzeti?
Koliko W bi trebao da bude, vidim da Asus ima vise modela. Brzina punjenja mi nije uopste bitna posto ga koristim kao desktop.
Koji model laptopa je u pitanju? Koji punjač je u pitanju?
Nema tu mnogo igranja sa punjačima i ono što imaš sada uzimaš i (za) ovde (ili veoma slično). Samo original gledaj, novo ili polovno.
Da li neko ima preporuku za punjac da moze da puni Lenovo legion 2022 ?
Original ima 135w, ali je glomazan kad idem iz sobe u sobi ili ga nosim negde.
Igrice ne igram.
Probao sam sa 65w, ali se puni samo dok je ugasen/sleep mode.
Sa razlogom je glomazan. Nema tu opcija da uzmeš nešto malo a da zadržiš sve mogućnosti. Možda jedino GaN punjači, ali nisu ni oni mali u toj snazi. Ako Lenovo podržava nešto od PD opcija (cenim da da).
 
Poslednja izmena:
Koji model laptopa je u pitanju? Koji punjač je u pitanju?
Nema tu mnogo igranja sa punjačima i ono što imaš sada uzimaš i ovde (ili veoma slično). Samo original gledaj, novo ili polovno.

Sa razlogom je glomazan. Nema tu opcija da uzmeš nešto malo a da zadržiš sve mogućnosti.
Ovaj model (507 XI)
Gledam po nasim radnjama i ne nalazim ovaj punjac koji sam sa njim dobio (adp -240eb b) , zbog toga i pitam koji bih mogao uzeti. Tj. samo jednu radnju sam nasao da ima u ponudi ali nije trenutno na lagaru. Ali nije problem, mogu i ovde naruciti preko Amazona pa cu ga poneti, nego sam mislio da ga ne akam jer je tezak kao laptop.
Znsci drugi Asusovi originalni ne bi pasovali?
Ja sam mislio da je cak i bolje kad je sa manje W za bateriju (sporije punjenje, manju sok za bateriju itd)
 
Koji model laptopa je u pitanju? Koji punjač je u pitanju?
Nema tu mnogo igranja sa punjačima i ono što imaš sada uzimaš i (za) ovde (ili veoma slično). Samo original gledaj, novo ili polovno.

Sa razlogom je glomazan. Nema tu opcija da uzmeš nešto malo a da zadržiš sve mogućnosti. Možda jedino GaN punjači, ali nisu ni oni mali u toj snazi. Ako Lenovo podržava nešto od PD opcija (cenim da da).
Treba mi usb-c punjac - PD. Model je:

LENOVO Legion 5 Pro 16ARH7H​


Sada sa usb-c 65w puuni se samo kad je ugasen.
Cenim da neki od 100w treba biti ok ako je kvalitetniji malo?
Treba mi da moze da ga puni kad radim lagane taskove.
 
Ovaj model (507 XI)
Gledam po nasim radnjama i ne nalazim ovaj punjac koji sam sa njim dobio (adp -240eb b) , zbog toga i pitam koji bih mogao uzeti. Tj. samo jednu radnju sam nasao da ima u ponudi ali nije trenutno na lagaru. Ali nije problem, mogu i ovde naruciti preko Amazona pa cu ga poneti, nego sam mislio da ga ne akam jer je tezak kao laptop.
Znsci drugi Asusovi originalni ne bi pasovali?
Ja sam mislio da je cak i bolje kad je sa manje W za bateriju (sporije punjenje, manju sok za bateriju itd)
Kod nas će te odvaliti cenom kod uvoznika koji otprilike (neretko) jedini i prodaje original stvari za nove laptopove. Računaj 200e minimum. Poslednji put pre 2 godine kada sam tražio upit za 180W adapter je bilo 150e kod uvoznika. Za 240w koji tebi treba i posle svih poskupljenja... računaj kao što rekoh na 200e lagano, plus se čeka i ne možeš da odeš i samo uzmeš. Srbija brale.

Kupi sa Amazona i ponesi za Srbiju. Isti takav, jer to nisu slabi adapteri i taj je 240W zbog potreba laptopa. Ne možeš da kupuješ manje snage jer neće biti struje za rad laptopa (neće puniti, smanjiće performanse, adapter će se pregrevati...). Baterija ima svoj hardver (kao i laptop) koji reguliše punjenje, nebitno od adaptera kojeg ubaciš. Ti možeš i 300W da staviš ako želiš, baterija će se opet puniti svojim tempom koji je programiran.


Treba mi usb-c punjac - PD. Model je:

LENOVO Legion 5 Pro 16ARH7H​


Sada sa usb-c 65w puuni se samo kad je ugasen.
Cenim da neki od 100w treba biti ok ako je kvalitetniji malo?
Treba mi da moze da ga puni kad radim lagane taskove.

Ne možeš ti da koristiš usb c za taj laptop 24/7. Imaš procesor i grafiku koji bustuju preko 200W zajedno. Ne znam odakle ti info, osim ako ne piše na njegovom original adapteru, da ti treba 135W. Gde god da gledam se spominju 230 i 300W adapteri.
100W ne možeš nikako, pregrevaćeš punjač ako uspeš da dobiješ sinhronizaciju da puni i da koristiš laptop pride. Power Delivery mora da potvrdi da sve odgovara, pa onda možeš da dobiješ punjenje i regularan rad pride.

Ja se za takav laptop ne bih igrao za usb c-om za svaki dan. Jer sa razlogom on ima svoj jači adapter i svoj port za napajanje.
 
Kod nas će te odvaliti cenom kod uvoznika koji otprilike (neretko) jedini i prodaje original stvari za nove laptopove. Računaj 200e minimum. Poslednji put pre 2 godine kada sam tražio upit za 180W adapter je bilo 150e kod uvoznika. Za 240w koji tebi treba i posle svih poskupljenja... računaj kao što rekoh na 200e lagano, plus se čeka i ne možeš da odeš i samo uzmeš. Srbija brale.

Kupi sa Amazona i ponesi za Srbiju. Isti takav, jer to nisu slabi adapteri i taj je 240W zbog potreba laptopa. Ne možeš da kupuješ manje snage jer neće biti struje za rad laptopa (neće puniti, smanjiće performanse, adapter će se pregrevati...). Baterija ima svoj hardver (kao i laptop) koji reguliše punjenje, nebitno od adaptera kojeg ubaciš. Ti možeš i 300W da staviš ako želiš, baterija će se opet puniti svojim tempom koji je programiran.




Ne možeš ti da koristiš usb c za taj laptop 24/7. Imaš procesor i grafiku koji bustuju preko 200W zajedno. Ne znam odakle ti info, osim ako ne piše na njegovom original adapteru, da ti treba 135W. Gde god da gledam se spominju 230 i 300W adapteri.
100W ne možeš nikako, pregrevaćeš punjač ako uspeš da dobiješ sinhronizaciju da puni i da koristiš laptop pride. Power Delivery mora da potvrdi da sve odgovara, pa onda možeš da dobiješ punjenje i regularan rad pride.

Ja se za takav laptop ne bih igrao za usb c-om za svaki dan. Jer sa razlogom on ima svoj jači adapter i svoj port za napajanje.
Pazi, nije za svaki dan.
Vec za nekih 40h mesecno koliko sam van sobe radne.
 
Moj odgovor je još uvek isti. Sa razlogom je taj laptop te jačine i sa tim adapterom.

Sačekaj još odgovora. Ja ti ne želim validirati odgovor koji želiš da čuješ jer smatram da ne može stabilno i pouzdano da radi.

Srećno.
 
Jasno mi je. Ali graficka je setovana na integrisanu. Tako da performanse su osakacene kada radim na bateriji (ili usb c ako bih presao).
Hvala svakako
 
Da dodam vezano za USB C adaptere. Naime dobra stvar osim što može da se priključi bilo koji laptop, jeste što može i telefon. Brži punjač nećete naći;)
 
Nazad
Vrh Dno