Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Ne moze garancija da bude 6 meseci za bateriju koja je sastavni deo laptopa i koja se ne skida spolja.
Nisam kupio u Gigatronu, nego negde drugde, ali je radnja ovlašćena. Kad smo došli u poslovnicu rečeno nam je da idemo dve ulice dalje i da tamo odnesemo pošto se tamo popravlja ali se radnja isto zove. I kad smo u tu radnju koja se isto kao poslovnica zove, došli gde se popravlja, rečeno nam je da je baterija za laptop garancija 6 meseci. Bili smo šokirani. Zato sam napisao da je garancija 6 meseci. Koliko bi onda trebala da bude garancija za bateriju?
 
Zavisi koji proizvođač kako proceni. Neko daje 6 meseci, neko godinu dana, neko cele 2 godine. Totalno nepovezano sve.

Acer je među najgorima sa 6 meseci garancije. Asus daje godinu dana. Niko ne garantuje za kapacitet, već samo radi - ne radi.

Mislim da smo pre nekoliko meseci pričali o ovome i da ako je saobraznost/garancija na bateriju kraća, navodi se u garantnom listu i to je legit i pred Zakonom.
 
Ako nije navedeno mora da bude 2 godine a i to sto je navedeno nije po zakonu jer novi laptopovi imaju ugradjenu bateriju koju korisnik ne moze sam da menja, sastavni je deo laptopa i kao sklop i celina sve novo u Srbiji mora da ima garanciju dve godine.
Nije bukvalno ništa napisano/navedeno u garanciji, samo račun. Samo fiskalni račun gde je cena i model laptopa.
 
Jedno pitanje vezano za HP. U pitanju je novi Probook 455 G9. U BIOS-u se može podesiti jedan od dva režima punjenja baterije: "Let HP Manage My Battery Charging" i "Maximize My Battery Health setting". Postavio sam odmah ovu drugu opciju. Kroz HP Support Assistant sam onda testirao bateriju i dobio preporuku da se prebacim na prvu opciju. Na stranici za HP Power Manager
stoji da je za laptopove mlađe od godinu dana preporučljiva prva opcija. Sa druge strane, druga opcija je preporučljiva za laptopove koji su non stop na punjaču. Šta je onda bolje za novi laptop koji je stalno na punjaču :) ? Laptop mi je podešen kao rezervna varijanta za desktop, pa će ga verovatno deca više koristiti od mene. Šteta da stoji u torbi i pali se par puta mesečno.
Da li da ostavim preporučenu opciju, pa da bateriju praznim do nekog nivoa u nekom određenom periodu, ili da se vratim na opciju "Maximize My Battery Health setting"?
 
Vrati da HP prati punjenje do 80% tj. to Maximize My Battery... Pomoći će sigurno, mora, jer sam previše naduvanih baterija već video prethodnih godina.
 
Hvala. Tako sam i ja mislio. Na par meseci ću da punim do 100%, pa praznim do 10%, kao što je predloženo ranije u temi i to je to.
 
Izvinjavam se ako upadam kao padobranac na temu, ali zna li neko gde se moze kupiti baterija za laptop (ezBook x3)?
 
Nema kod nas legit baterija po svemu sudeći, osim kod zvaničnog uvoznika, koji će da te odvali cenom pa nećeš ni poručiti.

A vidim i da je to neki kinez (verovatno bez zvaničnog uvoznika), to tek kod nas nećeš naći. A kamoli dobar kvalitet. Najbolje čemu se možeš radovati jeste nešto sa KP-a, ako ima i tu uopšte.
 
Pozdrav svima,

Dobio sam Lenovo IdeaPad 5 Pro, ali bez punjača. Kako mogu da proverim koja mi je neophodna snaga punjača i gde mogu da kupim takav punjač?
USB-C je port za punjenje.

Hvala unapred ukoliko neko ima info!
 
Ac adapter Power: 95W
Power output: 20V 4.75A 95W, 15V 3A, 9V 3A, 5V 3A 15W
Power input: 100-240v
Connector tip: USB-C (also known as USB Type C)
Compatible part numbers: ADLX95YLC3A, ADLX95YAC3A, SA10R16876, SA10R16880, GX20Z46231, 02DL130, 02DL134...
 
Poslednja izmena:
Ac adapter Power: 95W
Power output: 20V 4.75A 95W, 15V 3A, 9V 3A, 5V 3A 15W
Power input: 100-240v
Connector tip: USB-C (also known as USB Type C)
Compatible part numbers: ADLX95YLC3A, ADLX95YAC3A, SA10R16876, SA10R16880, GX20Z46231, 02DL130, 02DL134...

Hvala puno, to je to!
 
Pozdrav svima,

Dobio sam Lenovo IdeaPad 5 Pro, ali bez punjača. Kako mogu da proverim koja mi je neophodna snaga punjača i gde mogu da kupim takav punjač?
USB-C je port za punjenje.

Hvala unapred ukoliko neko ima info!
Pogledaj na kp-u. Ima novih i polovnih. I za punjače samo original gledaj, nikada nikakve kopije.

 
Kupio sam polovan Surface Pro 7...piše da baterija ima samo 89 ciklusa punjenja/pražnjenja (preko battery report.html) što mi je nekako nerealno za laptop ovako star.
Šta je najmjerodavnije instalirati ili probati da se vidi stanje baterije?
Još da pitam ovo, spojio sam da punim kad je bio u standby i pozadina se jako jako grijala da bude vrela, izmjerio sam temp bila je 44° C ali i rasla.
Međutim kad sam ga ugasio i ostavio da se puni uopšte se nije tako grijao.
Kako to?Kakv veze ima standby ili power off svakako ne rade zahtjevnije komponente?
 
Evo neka mi neko objasni kako je moguče da kod polovnog laptopa bude wear level 0%, te "charge capacity" viši od "designed capacity"?
 

Prilozi

  • Screen Shot 10-13-23 at 11.25 AM.JPG
    Screen Shot 10-13-23 at 11.25 AM.JPG
    227.8 KB · Pregleda: 13
  • Screen Shot 10-13-23 at 11.26 AM.JPG
    Screen Shot 10-13-23 at 11.26 AM.JPG
    124.2 KB · Pregleda: 13
  • Screen Shot 10-13-23 at 11.29 AM.JPG
    Screen Shot 10-13-23 at 11.29 AM.JPG
    90.6 KB · Pregleda: 13
Nova zamenska baterija stavljena i bacen laptop na oglas , to sam i ja jednom radio.
 
Ako nije navedeno mora da bude 2 godine a i to sto je navedeno nije po zakonu jer novi laptopovi imaju ugradjenu bateriju koju korisnik ne moze sam da menja, sastavni je deo laptopa i kao sklop i celina sve novo u Srbiji mora da ima garanciju dve godine.
Батерија се рачуна као потрошна роба, уграђена или не. На жалост. Ретко ко даје више од 6 месеци гаранције.
Hvala. Tako sam i ja mislio. Na par meseci ću da punim do 100%, pa praznim do 10%, kao što je predloženo ranije u temi i to je to.
Припази, ово калибрисање хоће да обори wear батерије.
Kupio sam polovan Surface Pro 7...piše da baterija ima samo 89 ciklusa punjenja/pražnjenja (preko battery report.html) što mi je nekako nerealno za laptop ovako star.
Šta je najmjerodavnije instalirati ili probati da se vidi stanje baterije?
Još da pitam ovo, spojio sam da punim kad je bio u standby i pozadina se jako jako grijala da bude vrela, izmjerio sam temp bila je 44° C ali i rasla.
Međutim kad sam ga ugasio i ostavio da se puni uopšte se nije tako grijao.
Kako to?Kakv veze ima standby ili power off svakako ne rade zahtjevnije komponente?
XFCE било који Линукс. Погледаш статус батерије.
Kupio sam polovan Surface Pro 7...piše da baterija ima samo 89 ciklusa punjenja/pražnjenja (preko battery report.html) što mi je nekako nerealno za laptop ovako star.
Šta je najmjerodavnije instalirati ili probati da se vidi stanje baterije?
Još da pitam ovo, spojio sam da punim kad je bio u standby i pozadina se jako jako grijala da bude vrela, izmjerio sam temp bila je 44° C ali i rasla.
Međutim kad sam ga ugasio i ostavio da se puni uopšte se nije tako grijao.
Kako to?Kakv veze ima standby ili power off svakako ne rade zahtjevnije komponente?
XFCE било који Линукс. Погледаш статус батерије.
Evo neka mi neko objasni kako je moguče da kod polovnog laptopa bude wear level 0%, te "charge capacity" viši od "designed capacity"?
Нове батерије јављају 102% ниво напуњености
Колико се греје то је до модела лаптопа, није само до батерије.
 
Poslednja izmena:
Nema kod nas legit baterija po svemu sudeći, osim kod zvaničnog uvoznika, koji će da te odvali cenom pa nećeš ni poručiti.

A vidim i da je to neki kinez (verovatno bez zvaničnog uvoznika), to tek kod nas nećeš naći. A kamoli dobar kvalitet. Najbolje čemu se možeš radovati jeste nešto sa KP-a, ako ima i tu uopšte.
A gde preko naci originalnu? Ebay ili nesto drugo? Mogao bih iz Nemacke doneti ovde, pre bih se iscimao i da kosta vise nego kinesku ovde.

Za Elitebook mi treba, nikakva egzotika
 
Батерија се рачуна као потрошна роба, уграђена или не. На жалост. Ретко ко даје више од 6 месеци гаранције.

Припази, ово калибрисање хоће да обори wear батерије.

XFCE било који Линукс. Погледаш статус батерије.

XFCE било који Линукс. Погледаш статус батерије.

Нове батерије јављају 102% ниво напуњености
Колико се греје то је до модела лаптопа, није само до батерије.
Zasto mora biti Linux, mozes mi objasniti?
 
Имаш посебне апликације за Windowds, а Линукс нарежеш на flash, покренеш као систем и одмах видиш.
Како ти је лакше.
Pa stavio sam gore screenshotove posebnim app za Windows.
Nego pitam zasto mora biti Linux?
Jel on preciznije odnosno tacnije da status?
 
A gde preko naci originalnu? Ebay ili nesto drugo? Mogao bih iz Nemacke doneti ovde, pre bih se iscimao i da kosta vise nego kinesku ovde.

Za Elitebook mi treba, nikakva egzotika
Da znam, rekao bih ti. Ebay ti je isto kineska roba mahom i ko zna šta ćeš dobiti (ako dobiješ). Možda amazon.de ako tu ima nešto iole legit. Ne znam za tamošnje prodavnice baterija nažalost. Ovo je jedna tema gde još nisam našao kvalitetno rešenje kad god me neko pita. Šta god mu/joj kod nas predložim nema garancija.
 
Nazad
Vrh Dno