Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Ovi novi imaju ugradjenu fiksnu bateriju,i u kucnoj varijanti su obicno na punjacu.
 
Nakon 16 meseci isključivo na AC adapteru.

Uz ograničenje punjenja do 60% (Lenovo Vantage conservation mode) - wear level 0%.
 

Prilozi

  • AIDA64 battery.png
    AIDA64 battery.png
    82.5 KB · Pregleda: 59
Lenovo ima ovaj Vantage program preko kojeg se sve vidi...

Uključi se optimizovano punjenje i ide do 85%... Odatle se napaja iz naponske mreže, pa kada padne za nekih 5-6%, kako kad, dopuni do 85%.

Otkuca celi ciklus baterije kad to obrne nekih desetak puta, dakle otprilike kad je zbirno napuni 100%.

Meni je laptop oko godinu dana 90% uključen u struju. Vantage mi pokazuje da mi je trenutni maksimalni kapacitet baterije 41,4Wh naspram 42Wh koji je oglašeni fabrički maksimum... Meni je maksimalni kapacitet kad je bio taze nov bio malo preko 43Wh.

Dakle u suštini minimalna degradacija mislim za godinu dana obrnutih ciklusa uz ovako optimizovano punjenje.
 
meni je na lenovo laptopu iz 2013 prva baterija, wear level 27%. doduse uz punjenje do 60%, dosta vremena je provodila i u spajzu...
 
Kako meni Vantage prag stavlja na 85%? 😆

Je k'o imate najnoviju verziju programa?
 
 
Instalirao ja HP Power Manager.
Za 3 godine sam izgubio 15%.

Puni do 85%.
 
Slaba vajda od tih programa.Koristi i ne misli,kad crkne kupis drugi.
 
Ako moze mala pomoc, posto se ne razumem puno oko baterija. U BIOS-u imam tri opcije za baterije. Odabrana mi je opcija Maximize my battery health. Ako sam dobro razumeo, sam sistem je sam smanjio punjenje baterije na neki procenat (svakako ne do 100%) i pod ovim okolnostima bih mogao nesmetano da drzim laptop na punjacu ili docking station-u? A sta predstavlja Let my HP manage battery charging? Znam sta znaci u porevodu, nego ako neko zna sta se tacno dobija time, ako neko zna?

U pocetku nisam bio zadovoljan baterijom, obzirom da sam kupio polovan laptop, ali sada se razradila (bila je malo ulezana, valjda) te mi daje 4h i 20 minuta 1080p you tube reprodukcije. Mislim da je to okay. Ponekad mi se desi da dozivi kolaps na 20%, ali samo kada je laptop vise puta gasen ili paljen pod jednim punjenjem baterije. Znaci kada radi na bateriji od maksimalno pune baterije, moze da radi bukvalno do 6%. Prilozio sam sliku razultata koje mi je HP manager prikazao.
 

Prilozi

  • 01.jpg
    01.jpg
    118.1 KB · Pregleda: 32
  • 02.jpg
    02.jpg
    86.8 KB · Pregleda: 12
  • 03.jpg
    03.jpg
    69.6 KB · Pregleda: 12
  • Battery 1.jpg
    Battery 1.jpg
    153.4 KB · Pregleda: 38
Poslednja izmena:
Mogu nekog da zamolim da mi kaze koj program da skinem koji pokazuje koliko ima health baterija
Da li je 50% health ili 90% health naveo primer
 
Na nekim HP laptopovima HW monitor ne pokazuje Wear level ali u Aidi64 moze da se vidi pod sekcijom Computer - Power Managment
 
Na nekim HP laptopovima HW monitor ne pokazuje Wear level ali u Aidi64 moze da se vidi pod sekcijom Computer - Power Managment
Bas sam sada instalirao Aidu i testirao bateriju. Wear Level mi je 33%. Jel to jako lose? Baterija me, inace, dobro sluzi. Tipa 4h i vise video reprodukcije. Laptop sam uzeo polovan. Hvala.
 
Kako se testira baterija? Napuni se i instalira se program? Imam dva laptopa,iz radoznalosti bih da vidim kakvo je stanje
 
Posto treba da mi stigne novi laptop ovih dana a sluzice najveci deo vremena kao desktop (ugl. gejming i filmovi) kako je najbolje odrzavati bateriju, punim tipa do 80%, pa iskljucim, pa opet plug kad je blizu 20% ako sam dobro razumeo?
 
Evo slike, inace bateriju sam testirao pustim video na youtub i drzi sat i cetrdeset minuta
Kako da vidim koliko je helta baterija
aida.png
 
Poslednja izmena:
Posto treba da mi stigne novi laptop ovih dana a sluzice najveci deo vremena kao desktop (ugl. gejming i filmovi) kako je najbolje odrzavati bateriju, punim tipa do 80%, pa iskljucim, pa opet plug kad je blizu 20% ako sam dobro razumeo?
Најбоље од 40 - 80, а повремено радиш целе циклусе (рецимо 100 - 10 ... па опет 100 - 10 посто). То је да се батерија не "збуни" тј. да се калибрише повремено.

Kako se testira baterija? Napuni se i instalira se program? Imam dva laptopa,iz radoznalosti bih da vidim kakvo je stanje
Покушај да је испразниш до 10%, не више. Ако се не угаси сам од себе на путу до 10%, за почетак, добро је.
 
Posto treba da mi stigne novi laptop ovih dana a sluzice najveci deo vremena kao desktop (ugl. gejming i filmovi) kako je najbolje odrzavati bateriju, punim tipa do 80%, pa iskljucim, pa opet plug kad je blizu 20% ako sam dobro razumeo?
Nek bude non-stop na punjacu, ogranici nekim softverom na 80% (verovatno ce laptop to i sam uraditi), ponekad (jednom u mesec dva) isprazni skoro do kraja pa ponovo do 100.
Mnogo bolje sacuvao bateriju ovako nego kad sam radio 20-80 i slicne fore.
 
Нисам се лепо изразио, ради калибрације се ради 100 - 10 - 100. После се може по мало допуњавати ( 50-80(90).
Догађа се да се ћелије опораве па да са 98 опет скочи на 100%
 
Znaci prvih par punjenja da ga spustim sa 100 na 10 i posle na punjacu non-stop da ga drzim do 80 uz neki softver (ako moze preporuka za softver).
Dobro da sam pitao, ja sam mislio to funkcionise kao kos telefona
 
Mora valjda laptop da podržava iz BIOS-a mogućnost ogranicenja punjenja, da bi softver takav mogao da radi? Imamo Lenovo iz 2014, koji se puni do 60%. Jeste mu degradirala baterija za sve ove godine, ali kad se napuni do kraja bije preko 3 sata (a bilo je 4-5). Definitivno limitiranje funkcioniše.
 
Odnesem ja prošlog meseca Lenovo laptop na popravku zbog baterije laptop od 100k dinara kupljen 20.01.2023. Riknula baterija 01.07.2023. I ja odnesem na popravku i ja prekjuče ga preuzmem i danas mi opet stoji na 0% posle zamene nove baterije. Sta da radim?
A baterija je prekjuce i juce fantasticno radila.*
 
Nazad
Vrh Dno