Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Garancija na bateriju je 6 meseci od datuma kupovine laptopa.
Nemoj da dovodis ljude ovde u zabludi, u republici Srbiji je garancija 2 god za fizicka lica za robu tj saobraznost u legalnim radnjama uz fiskalni racun, kakvih 6 meseci. To sto su nekad trgovci sami izmisljali pravila je drugo i sto vecina prihvata tolet papir garanciju. Sad je 2 godine garancija na robu.
 
Imas na KP

To su verovatno ove baterije https://www.aliexpress.com/item/1005005029375810.html ne isporucuju u Srbiju znaci da zarade skoro 5.000 po bateriji.
Nemoj da dovodis ljude ovde u zabludi, u republici Srbiji je garancija 2 god za fizicka lica za robu tj saobraznost u legalnim radnjama uz fiskalni racun, kakvih 6 meseci. To sto su nekad trgovci sami izmisljali pravila je drugo i sto vecina prihvata tolet papir garanciju. Sad je 2 godine garancija na robu.
 
Ja sam poprilično glup za te pravne zavrzlame. Ali nekako ovako sam shvatio.
Proizvođač daje garanciju, ne prodavac. Prodavac može da izda saobraznost a dužan je da izda i garanciju ako je garantni rok duži od saobraznosti.
Za laptop dobijaš saobraznost od 24 meseca. Sa tim sa saobraznost se ne može primeniti na potrošne delove. Može to da se pročita negde u tim papirima koliko mogu da se setim. Uvek pročitam detaljno i čini mi se da to i dalje stoji.
Sobraznost/garancija (ovo nisam siguran kako se naziva) za bateriju na acer-u je npr. 12 meseci. Tako je proivođač definisao.
Ako baterija nije izmenjiva onda ide pod punu saobraznost od 24 meseca.

Uglavnom, verovatno možda i grešim, ali sam bar tako razumeo.
Na 6 meseci su trenutno neka druga dešavanja :)
 
Nemoj da dovodis ljude ovde u zabludi, u republici Srbiji je garancija 2 god za fizicka lica za robu tj saobraznost u legalnim radnjama uz fiskalni racun, kakvih 6 meseci. To sto su nekad trgovci sami izmisljali pravila je drugo i sto vecina prihvata tolet papir garanciju. Sad je 2 godine garancija na robu.
Apsolutno se slažem. Nije bitno što se ja slažem nego što je tako zakon regulisao. Nije bitno da li je baterija izmenjiva ili ne, garancija zakonski mora biti 2 godine.
Druga stvar je šta se smatra za osnov reklamacije za bateriju. Ako baterija nakon npr. godinu dana traje sat i po umesto 6 sati, to ne može biti razlog za reklamaciju u garantnom roku jer baterija i dalje radi. Na to se oni vade ali kada bi baterija skroz prestala da radi morali bi da uvaže reklamaciju i posle godinu i 11 meseci
 
Pozdrav! Kupio sam polovni HP Elitebook 840, te imam dva pitanja u vezi baterije i punjenja uređaja:

1.) Uređaj može da se puni preko USB C (thunderbolt). Isprobao sam brzi punjač od 30W za mobilni telefon i zaista ga puni. E sad, predviđena jačina je 65W ili više i može da se sa takvim punjačem puni preko thunderbolta (tako sam pročitao na internetu). Našao sam adapter na Aliju, ali piše da je brzi. Da li je to problem? (Za onaj od 30W se nisam brinuo, jer je bio slabiji od 65W)

2.) Dešava mi se da baterija doživi kolaps na nekih 20%, 30%. Pretpostavljam da je potrebno odraditi kalibraciju, pošto softver govori da je baterija ispravna. Takođe, uradio sam dva testa pražnjenja baterije od 100% do 0% korišćenjem YouTube-a (1080p long video). Prvi rezultat je 3h 9 min. Drugi rezultat je 3h 55 min, sto je po meni stvarno ok. Kako odraditi kalibraciju baterije? Ono što sam pronašao na YouTube -u nisam baš migao da upotrebim. Hvala unapred na odgovorima.
 
Pozdrav . Imam Dell inspiron 5402 na kome ima type c i kažu da može tako da se puni . Kupio sam danas honor punjač od 66w ali neće da se puni . U čemu je problem ?
 
Ima valjda tri vrste USB TYPE C porta:

USB TYPE C port koji moze samo data da se prenosi sa telefona ili eventualno da se puni samo telefon a ne moze punjenje samog laptopa.

USB TYPE C port koji moze da puni bateriju na laptopu (naslikan je grom pored porta.)

USB TYPE C kao Display port.
 
Ima valjda tri vrste USB TYPE C porta:

USB TYPE C port koji moze samo data da se prenosi sa telefona ili eventualno da se puni samo telefon a ne moze punjenje samog laptopa.

USB TYPE C port koji moze da puni bateriju na laptopu (naslikan je grom pored porta.)

USB TYPE C kao Display port.
A sve to zajednu u jednom USB C portu se zove thunderbolt.
Pozdrav . Imam Dell inspiron 5402 na kome ima type c i kažu da može tako da se puni . Kupio sam danas honor punjač od 66w ali neće da se puni . U čemu je problem ?
Jel punjač brzi?
 
Jeste brži punjač ,66w. Pored porta sad vidim slovo D. U svim recenzijama čak i ovim nekim domaćim kažu da podržava takvio punjenje zato sam se i odlučio da kupim punjač.
 
Sad sam našao u specifikacijama laptopa da je port i display i power delivery
 
Da li je kod tebe ovako:
GUID-14F59FB1-6D59-4B76-9836-3574B784DB72-low.jpg
Maxthon Snap20230508202250.jpg
Na brzinu sam pogledao šta pišu ako neće da puni. Generalno, ništa pametno nisu napisali :)
Probaj da kontaktiraš neku podršku (nemam Dell pa ne bi znao koja je). Ne bi znao šta mogu da ti pomognu osim da ti kažu tačno koji punjač npr. i da li tvoj primerak na osnovu serijskog broja nosi opravdano tu oznaku.
Ili možda bolje probaj i neki drugi punjač u nekoj radnji.
 
Da li je kod tebe ovako:
Pogledajte prilog 388606
Pogledajte prilog 388607
Na brzinu sam pogledao šta pišu ako neće da puni. Generalno, ništa pametno nisu napisali :)
Probaj da kontaktiraš neku podršku (nemam Dell pa ne bi znao koja je). Ne bi znao šta mogu da ti pomognu osim da ti kažu tačno koji punjač npr. i da li tvoj primerak na osnovu serijskog broja nosi opravdano tu oznaku.
Ili možda bolje probaj i neki drugi punjač u nekoj radnji.
Da,tako izgleda kod mene. Pa probaću neki drugi punjač , možda je do punjača.
 
Sad sam našao u specifikacijama laptopa da je port i display i power delivery
Zar power delivery ne znači da on može da puni druge uređaje (mobilni i sl.) ali ne i da se sam laptop može tako puniti?
Ja sam bio ubeđen da je tako, neka me neko ispravi ako grešim
Edit: sama reč delivery znači isporuka, tako da i izraz odgovara ovome što kažem. Znači isporučuje energiju ali je ne prima
 
Poslednja izmena:
Power Delivery je naziv standarda za punjenje uredjaja putem USB-a, i ne označava smer punjenja.
Pozdrav
 
Pozdrav! Kupio sam HP Elitebook 840 g5. Puni se punjacem od 65w. Uspeo sam da ga napunim BRZIM punjacem za mobilni telefon od 30w i uspeo sam. Da li mogu da napravim neku stetu na laptopu odnosno bateriji time? Hvala.
 
Pozdrav! Kupio sam HP Elitebook 840 g5. Puni se punjacem od 65w. Uspeo sam da ga napunim BRZIM punjacem za mobilni telefon od 30w i uspeo sam. Da li mogu da napravim neku stetu na laptopu odnosno bateriji time? Hvala.
Ne. Samo sporije puni. Zato je USB C PD punjenje super jer sve sam regulise. Ako mu nesto ne odgovara, nece raditi.
 
Hvala. A kako utice na performanse procesora? Neko mi rece da ce procesor raditi sa dva kora imesto cetiri zbog nedostaka 65w punjaca, pa kao bolje da tako punim samo ako je laptop ugasen. Meni to nema bas puno smisla jer mislim da se laptop oslanja na bateriju (50w) i da odatle crpi energiju, a baterija se napaja iz punjaca od 30w. To sto je brzi ounjac nema nekog znacaja jer je punjac 30w? Hvala i izvini sto smaram sada
 
Hvala. A kako utice na performanse procesora? Neko mi rece da ce procesor raditi sa dva kora imesto cetiri zbog nedostaka 65w punjaca, pa kao bolje da tako punim samo ako je laptop ugasen. Meni to nema bas puno smisla jer mislim da se laptop oslanja na bateriju (50w) i da odatle crpi energiju, a baterija se napaja iz punjaca od 30w. To sto je brzi ounjac nema nekog znacaja jer je punjac 30w? Hvala i izvini sto smaram sada
Dobices maksimalne performanse kao one sto dobijas na bateriji, a ako je jak procesor i/ili GPU onda ce traziti jaci punjac. Recimo na ovim gejmerskim masinama na slabom punjacu nestane turbo mode, ili cak i performace. Zavisi.
 
Razumem sada. Nije neka Bog zna kako jaka masina. Intel i7 8650U 1.9 GHz, 16Gb DDR4, 512 Gb SSD. Grafa je integruša, Intel UHD 620. Znači, bolje pronaći 65W USB C adapter. Hvala pauno druže.
 
Ovako:Kupio sam nov laptop,pa me interesuje u vezi baterije kako je koristiti.Laptop ce uglavnom vecinu vremena biti na jednom mestu,pa me interesuje dal je bolje stalno drzati na punjacu ili je koristiti dok se ne isprazni pa onda puniti?Mislim sta je bolje za samu bateriju?Imao sam i do sada laptop,ali su to bili neki polovni na kojima su baterije vec bile lose pa se nisam bas interesovao oko toga.Po meni je bolje puniti-prazniti stalno,ali rekoh ajde da pitam.
 
Izbegavaj da je drzis na punjacu wear level raste ako je 100% a punjac po ceo Boziji dan uboden u laptopu , mozes da ogranicis punjenje u biosu na 80% ako je noviji laptop
 
Laptop kada je uključen u struju, on se puni iz struje te je logično da ga držiš stalno na punjaču.

Ne znam koji si kupio ali skoro svi imaju svoj softver koji ima opciju za optimizovano punjenje u tom smislu.

Baterija će ti biti napunjenja do ~80% i laptop će održavati sam taj nivo dok god je priključen u struju.

Dakle nema potrebe ništa da ti stalno prazniš/puniš, to radi laptop za tebe.

Samo instaliraj potreban softver kako bi bateriju održavao na tom optimalnom nivou jer inače uvek ima da je puni na 100% a to nije baš pametno za bateriju.
 
Evo šta Asus kaže u svom uputstvu za održavanje baterije laptopa.

Bezbednosne informacije o bateriji​

Zaštita baterije
• Često punjenje baterije pod visokim naponom može da skrati radni vek baterije. Da bi se zaštitila baterija, nakon što bude potpuno napunjena, sistem može da zaustavi punjenje kada je napunjenost baterije između 90% i 100%.

NAPOMENA: Početni kapacitet punjenja baterije je obično podešen između 90% i 99%. Stvarna vrednost se može razlikovati u zavisnosti od modela.

  • Punjenje ili čuvanje baterije na visokim temperaturama okruženja može da dovede do trajnog oštećenja kapaciteta baterije i brzog skraćivanja radnog veka baterije. Ako je temperatura baterije previsoka, sistem može smanjiti kapacitet punjenja baterije ili čak zaustaviti punjenje kako bi zaštitio bateriju.
  • Kapacitet napajanja baterije može opasti čak i kada je vaš uređaj isključen, a kabl napajanja naizmeničnom strujom (AC) izvučen. To je normalno jer sistem i dalje troši malu količinu energije iz baterije.

Standardno održavanje baterije​

• Ako ne koristite vaš uređaj tokom dužeg vremenskog perioda, obavezno napunite bateriju do 50%, a zatim isključite vaš uređaj i izvucite kabl adaptera za napajanje naizmeničnom strujom. Napunite bateriju na 50% svaka tri meseca kako biste izbegli prekomerno pražnjenje i sprečili oštećenje baterije.
• Izbegavajte punjenje baterije pod visokim naponom tokom dužeg vremenskog perioda da biste produžili radni vek baterije. Ako stalno koristite napajanje naizmeničnom strujom (AC) za svoj uređaj, pobrinite se da se baterija isprazni na 50% najmanje jednom svake dve nedelje. Takođe možete da prilagodite podešavanja u okviru opcije Battery Health Charging (Punjenje stanja baterije) u aplikaciji MyASUS da biste produžili radni vek baterije.
• Preporučuje se da bateriju čuvate na temperaturama između 5 °C (41 °F) i 35 °C (95 °F) pri čemu je baterija napunjena 50%. Takođe možete da prilagodite podešavanja u okviru opcije Battery Health Charging (Punjenje stanja baterije) u aplikaciji MyASUS da biste produžili radni vek baterije.
• Ne ostavljajte bateriju u vlažnom okruženju. Izloženost vlažnom okruženju može povećati brzinu prekomernog pražnjenja baterije. Okruženje s niskom temperaturom može da ošteti hemikalije u bateriji, dok visoka temperatura ili pregrevanje mogu dovesti do rizika od eksplozije.
• Ne stavljajte svoj uređaj ili bateriju u blizini radijatora, kamina, peći, grejača ili bilo kojih izvora toplote s temperaturom većom od 60 °C (140 °F). Okruženje s visokom temperaturom može da dovede do eksplozije ili curenja što može da prouzrokuje požar

MyAsus
 
Na nekim sajtovima pise da ne treba da se drzi drugo na punjacu a na nekim pise da moze , imas program Hw monitor ili u Aida64 pod battery vidis wear level i ako primetis da skace wear level kad je na punjacu onda nemoj mnogo da stavljas na punjac , opet sve zavisi od proizvodjaca baterije.
 
Nazad
Vrh Dno