Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Koliko teorije oko potrosne robe, em sto sam laptop postaje maltene bezvredan posle 2 godine, 3 max, em' to se menja namena necemu sto je namenjeno da bude mobilno zarad sumnjivog dobitka.
FO :) Ja sam moj uzeo pre 4 godine, i god ne nadjem nesto sto mi ergonomski podjednako odgovara, mogu da se h*** da cu ga upgradujem :) Sta vise, imam jedan rezervni, i gledam jos jedan da uzmem za slucaj da mi se pokvare oba ;) Samo ne mogu da ga nadjem :(
 
Skoro sam uzeo nekome iz familije Lenovo G780 i u svojim utility programima ima mod za zastitu baterije za laptopove koji se primarno koriste na punjacu, gde se baterija puni do max 60%. Jel ima nekog univerzalnog programa za ovo ili se zbog specificnog kontrolera za punjenje mogu koristiti samo programi proizvodjaca? Da probam na svom laptopu. Iako ga imam vec 6 godina i baterija je izgubila oko 50% kapaciteta, ali bih probao ako moze, ionako ga retko kad koristim duze od 30min na bateriji, uglavnom je na punjacu.
 
I ja bih voleo tako nesto, ali do sada nisam nasao. Inace, meni treba za Dell...
 
FO :) Ja sam moj uzeo pre 4 godine, i god ne nadjem nesto sto mi ergonomski podjednako odgovara, mogu da se h*** da cu ga upgradujem :) Sta vise, imam jedan rezervni, i gledam jos jedan da uzmem za slucaj da mi se pokvare oba ;) Samo ne mogu da ga nadjem :(

Zahtevan korisnik ;-)
 
Skoro sam uzeo nekome iz familije Lenovo G780 i u svojim utility programima ima mod za zastitu baterije za laptopove koji se primarno koriste na punjacu, gde se baterija puni do max 60%. Jel ima nekog univerzalnog programa za ovo ili se zbog specificnog kontrolera za punjenje mogu koristiti samo programi proizvodjaca? Da probam na svom laptopu. Iako ga imam vec 6 godina i baterija je izgubila oko 50% kapaciteta, ali bih probao ako moze, ionako ga retko kad koristim duze od 30min na bateriji, uglavnom je na punjacu.

I meni bi trebao neki univerzalac za asusa koji ga stopira na 60 ili 80 posto. Razmisljam da probam lenovo program pa da vidim oce li raditi.
Ima li ko ideju?
 
Skoro sam uzeo nekome iz familije Lenovo G780 i u svojim utility programima ima mod za zastitu baterije za laptopove koji se primarno koriste na punjacu, gde se baterija puni do max 60%. Jel ima nekog univerzalnog programa za ovo ili se zbog specificnog kontrolera za punjenje mogu koristiti samo programi proizvodjaca? Da probam na svom laptopu. Iako ga imam vec 6 godina i baterija je izgubila oko 50% kapaciteta, ali bih probao ako moze, ionako ga retko kad koristim duze od 30min na bateriji, uglavnom je na punjacu.

Koji je to tačno program? Za Lenovo B590 nisam našao ništa slično na Lenovo sajtu, a baš bi mi trebalo.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, da vas pitam iako ne znam da li je ova tema za moje pitanje, htela bih da putem ebay/a kupim bateriju za lap, da platim preko pay pala al me zanima da l se posle placa carina na to i da l bi mi se to uopste isplatilo?!
 
Imas temu o carini zasebno.
 
Plaća se carina/PDV, ja sam skoro naručivao i po meni se debelo isplatilo. Sve naravno zavisi od konkretnog modela i cena.
 
Sta preporucujete kako koristiti bateriju za laptop koji prikljucen na struju i uopste nema potrebu da mu je baterija neophodna. Znaci bateriju ne bi koristio. Kakav tretman koriscenje baterije preporucujete? Kako se treba ponasati pri prvom prikljucenju laptopa na bateriju?
 
Neki kazu napuni do vrha bateriju i izvadi, drugi kazu napuni bateriju 60& i izvadi, neki koriste neke programe koji pune bateriju do 60 posto i ne vade iz laptopa, neko aka stalno bateriju (i to najbrze dovodi do propadanja sigurno), puni/koristi/dopunjuje i nikad ne skida iz laptopa i sa punjaca...
Moje iskustvo, 5g povremeno na kratko koristio bateriju na 17" tosibi, punio do vrha i vadio, koristio je samo kad nije bilo uticnice pri ruci i nakon 5g je drzala 90% od onog kad je bila nova...
Prazni sam je ponekad (u 2-3 i cak 5-6 meseci), kad mi padne na pamet, punio do vrha i vadio.
Najgora vrijanta je da ne vadis bateriju i stalno da je pomalo dopunjujes kad ukljucis na struju laptop...
Ponekad isprazni bateriju, napuni do vrha ili kako ovde predlazu do 60%, izvadi iz laptopa, koristi kad ti treba a kad imas uticnicu u dometu kabla koristi je i ne trosi bateriju...
 
Da li je normalno da posle 8 meseci wear level skoci sa 0 na 4% a skoro 8 meseci sam stalno punio i praznio do kraja , dopustao sam da se sam gasi na 0% ? Full charge Capacity pao sa 43200 na 41710 mWh jel to normalno?
 
To je super kako sam ja prošao, Sanyo 6-ćelijska na Lenovu B590 wear level je bio u startu 6%, a od septembra se udvostručio, sad je 12%. Stvarno ne znam šta da mislim, ovaj put nisam imao sreće izgleda.
 
U startu 6%? Jos kad si ga novog kupio??
Ja drzim laptop uglavnom na punjacu. 100% punjenje, 3+ godina. 7% wear level stoji vec godinu i nesto od kad sam koristio battery saver na 80%.
Kod keve je na identicnom laptopu za godinu dana vec 20%. Ali ona stalno koristi na bateriji po nax sat vremena koliko traje baterija pa na punhac vraca.
Sestra ima slican laptop, 2+ godine 7% ali ona redje koristi bez punjaca.
Moj mobilni laptop, 1% wear posle godinu dana, a svaki san se koristio na bateriji. 80% limit punjenja sve vreme. Druga baterija je i dalje 0% wear, a samo malo manje je koriscena.
 
Da, 6% je bilo, ja otpakovao kutiju. Znam da su se ogradili od garancije na bateriju, ali kod mene nisu baš čista posla, šta mislite ima li osnova za reklamaciju? Kod drugara na Toshibi c850 ili tako nešto, godinu i par meseci star LT je tek na 8% wear level, a ne da ne paze bateriju, već je gaze kako stignu. Ni ne znaju da tu nešto treba da se pazi.
 
Pa ako nisi septembra, sada nema - nemas kako da pokazes da je vec bila istrosena.
Inace, ako odmah po otvaranju ima wear baterija od 6%, znaci da je ili losa baterija, ili da je jako lose odrzavana, ili dugo stajala u izlogu da je otisla vec. Ne znam koji nivo bi uzeo kao prihvatljiv pri kupovini, ali sigurno nije >3%.
 
Neki kazu napuni do vrha bateriju i izvadi, drugi kazu napuni bateriju 60& i izvadi, neki koriste neke programe koji pune bateriju do 60 posto i ne vade iz laptopa, neko aka stalno bateriju (i to najbrze dovodi do propadanja sigurno), puni/koristi/dopunjuje i nikad ne skida iz laptopa i sa punjaca...
Moje iskustvo, 5g povremeno na kratko koristio bateriju na 17" tosibi, punio do vrha i vadio, koristio je samo kad nije bilo uticnice pri ruci i nakon 5g je drzala 90% od onog kad je bila nova...
Prazni sam je ponekad (u 2-3 i cak 5-6 meseci), kad mi padne na pamet, punio do vrha i vadio.
Najgora vrijanta je da ne vadis bateriju i stalno da je pomalo dopunjujes kad ukljucis na struju laptop...
Ponekad isprazni bateriju, napuni do vrha ili kako ovde predlazu do 60%, izvadi iz laptopa, koristi kad ti treba a kad imas uticnicu u dometu kabla koristi je i ne trosi bateriju...

Hvala na odgovoru, samo mi reci da li kada je stavim trebalo bi prvi put da je ispraznim do kraja na 0 da se laptop ugasi, pa onda da ga punim ugasenog (kao kod mobilnog prvo punjenje baterije bez prekida) jedno 12h i to je to. Posto nemam nameru
da koristim bateriju, koristim laptop da baterija padne 60% i ugasim laptop izvadim bateriju ostavim je na hladno i tamno mesto jedno 4 nedelje (da li je ovo dug period ??) pa ponovim postupak pa novo nanovo. Da li se na ovakav nacin cuva baterija? Koju aplikaciju koristiti za merenje % napunjenosti baterije? Laptop koji imam je Asus X550V.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja znam, ispod 4% ne sme da pada baterija, to je unistava?

Lavalys AIDA/AIDA64 ima odlicne senzore za baterije (pod Computer->Power Management)
 
Pa ako nisi septembra, sada nema - nemas kako da pokazes da je vec bila istrosena.
Inace, ako odmah po otvaranju ima wear baterija od 6%, znaci da je ili losa baterija, ili da je jako lose odrzavana, ili dugo stajala u izlogu da je otisla vec. Ne znam koji nivo bi uzeo kao prihvatljiv pri kupovini, ali sigurno nije >3%.

U Power Manageru kaže za bateriju da je proizvedena aprila 2013, prva upotreba septembar 2013 kad sam i kupio laptop. Ovo mi je prvi laptop tako da nisam ni znao za wear level, koji bukvalno galopira i sad je 13%. Pri tome LT radi 90% na punjaču, baterija nije silovana, uglavnom čuči van laptopa napunjena na nekih 50-60%. Bedak.
 
Ako su je od aprila drzali samo do septembra, tj. nisu je cuvali, 6% nije cudan wear level, ali opet na to si imao pravo da se zalis i trazis ispravnu bateriju.

Sto se tice daljeg wear-a, koji stvarno nije mali, to je vec usage, i sada nema logike na zalbu :( Mislim da je problem primarno sto je baterija bila slaba od pocetka, tj. lose odrzana i cim jednom bude u takvom stanju, mnogo brze propada posle.
Zamisli moju bateriju koja ima vec 500+ punjenja/praznjenja (ne kompletnih doduse, ali barem 490 od toga je na max. 80% kapaciteta) za manje od godinu dana a nema wear jos.
 
Cimnuću ih ja za svaki slučaj (uvoznika) pa ono, ako prodje prodje... Da je bila normalna baterija, ne znam šta da sam joj radio ne bi smela da izgubi ovoliko na kapacitetu, to je sad i meni jasno. To za wear sam primetio dan-dva posle kupovine, kad sam istraživao kako da održavam bateriju, ali do sad sam mislio da je normalna pojava, kad ono :S:. Poslaću i mail domaćem predstavništvu Lenova, pa ćemo videti.
 
Poslednja izmena:
Kako si nasao datum proizvodnje? Neki program ili pogledao bateriju?
 
Dajte neki program kojim mogu da proverim kapacitet baterije na laptopu, da vidim wear level i slicno...
 
HW Monitor CPUID, AIDA 64 i mnogi drugi. Koji LT?
 
Nazad
Vrh Dno