Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Znaci normalno je da se baterija samoprazni ako se ne koristi laptop?

Kod mene gubi sigurno 5% dnevno i bio sam ubedjen da nesto ne valja.

I jedan od usb konektora ima uvek napon i kada je laptop ugasen,
to mi je trosilo bateriju dok nisam provalio da mis sija kada je laptop ugasen.

Sada koristim USB za misa koji nema napajanje kada je ugasen laptop.

Jel to normalno da jedan usb ima napon sa baterije kada je laptop potpuno ugasen ili se negde podesava?

Inace ga obicno stavljam u hibernaciju ili shutdown, sleep je besmislen mod i trosi struju.

takodje sam primetio da dosta manje trosi bateriju sa SSD u odnosu na HDD
Sluzbeni EliteBook ugasim u 17:00, ne palim ga do sledeceg jutra u 8:30, baterija na 90%.
 
Meni wear level za bateriju vec mesecima varira od 13% do 20 i nesto % cas se smanjuje cas poveceva , ali dobra je baterija preko 2 sata za laptop iz 2013 mislim da je to skroz ok.
 
Sluzbeni EliteBook ugasim u 17:00, ne palim ga do sledeceg jutra u 8:30, baterija na 90%.

To je vrv. baš ovo:

Ne znam za koji računar pričaš, ali 5% per-day je jako puno.

Ali ne mora biti da je do baterije.

Ne znam za druge, ali kod većine novijih HP-a, postoji neka budalaština da i kada su ugašeni, troše bateriju i to ne malo.

I što je najgore, ako ugasite računar sa 10-15-20% napunjenom baterijom, on je tako "ugašen" i dalje cedi i cedi, i cedi, do 0% i "ispod" 0% ako nekoliko dana ne uključujete punjač.
Ugašeni HP cedi bateriju bez ikakve kontrole do kojeg nivoa, dokle god "ima elektrona" u njoj, te će je nepovratno oštetiti ako ostavite duže vreme odložen računar.
Čak i ako ga odložite sa 80-90-100% napunjenom baterijom na 20-30 ili više dana, može se desiti da neće moći čak ni da se podigne. Ili čak ni da krene punjenje ako je tako stajao par meseci. :(

Ovo se uopšte ne oseti ako se računar svakodnevno koristi, ali ja imam dva koja koristim samo na povremenim poslovima na terenu i dešava se da ih po par meseci uopšte ne uključujem. Tako sam se i suočio sa problemom jer su u tim modelima baterije neuklonjive. :(

Ali zato HP-ovi imaju neki shipping mode. Kada (ako) uspete da isključite računar da ode u shipping mode, baterija ni posle par meseci stajanja ne izgubi ni 1% napunjenosti (što je uostalom i normalno za ne povezane LiIon baterije). I što sam proverio u praksi nakon jedne stradale i jedne za malo stradale baterije, u dva spomenuta HP-a. Ona prva je zamenjena u garatnom roku.

Shipping mod je namenjen za isporuku iz fabrike, da se baterija ne cedi dok se laptop ne proda. Dakle, HP poznaje "problem", odnosno njihov "feature".
Shipping mode se može aktivirati i kasnije prilikom gašenja. Računar se tada legitimno gasi, ali se više ne može uključiti samo na bateriju. Potrebno ga je bar na kratko povezati na punjač kada se on budi iz shipping moda i počinje da radi "normalno" (cedi bateriju 3-5% dnevno iako je ugašen). Tako gasim HP laptope kada ih odlažem na duže. Dok ih redovno koristim tokom projekta, ne obraćam pažnju na to.

Ja nisam primetio neku razliku po paljenju, između "ugašen normalno" i "ugašen u shipping mode".
Zaista ne kontam na čega troši tih 3-5-7% dok je na "power-off" (namerno pod navodnicima). :(

Inače, jako je teško bilo iskopati tu informaciju. Ne znaju ih čak ni HP serviseri, niti HP support.
Ne znam ni da li taj problem postoji kod drugih. Stariji HP nisu imali taj problem.
 
U firmi svi laptopovi na docking station stalno u toku radnog vremena i baterije degradiraju brzo.
 
Izgleda da HP ima lose reseno to oko baterije, isto je i kod mene na Elitebook 850 G6, prazni se kad je i ugasen. Stavio onu opciju Maximize battery health ali je on i dalje puni do 100% a trebalo bi do 90%.
 
Kako u HP shipping mode:

Laptop ugašen. Zakačiš punjač. Držiš pritisnuto Win+Backspace tastere i uključiš laptop (power taster). Ne puštaš Win+Backspace...
Laptop krene da se pali, malo trepnu lampice, te se odmah ponovo ugasi (ne kreće boot). Pustiš Win+Backspace.
Isključiš napajanje.

Laptop je ugašen, i sada je u shipping modu. Ne troši bateriju uopšte, može da se odloži na duže vreme.
Ali ne može da se upali samo na bateriju.

Za ponovno paljenje, mora da se bar na kratko ubode napajanje što budi laptop iz shipping moda.

...

Ovako je za tri HP-a što imamo u kući. Zaista ne znam da li važi za sve modele.
Onaj najstariji, on krene i boot pa moraš tako na punjaču sačekati boot pa uraditi shut down. Win+Backspace može da se pusti odmah nakon što se pojavi HP logo.
Ako izvučeš punjač a uključen je uz Win+Backspace, "umre" tog trenutka jer uopšte ne vidi bateriju.
Druga dva novija, ne kreću u boot ako ih uključiš uz Win+Backspace.
Imam par HP i na novijim je ovako, sami se iskljuce i posle ne rade bez punjaca.
HP Probook 640 G2 isto ovo sa tim sto kada se pojavi HP logo onda se vadi punjac i on se iskljuci.
HP Elitebook 840 G1 nece ni sa jednom od opisanih metoda ovde:
Odradio zadnji BIOS update, isto.

Za Dell se to zove Service Mode, drzi se B taster i ukljuci do Dell logoa i onda pusti, isto nece na Latitude E5470.

Sad gledam za Thinkpad i nesto ne nalazim da ima ship mod.
 
Izgleda da HP ima lose reseno to oko baterije, isto je i kod mene na Elitebook 850 G6, prazni se kad je i ugasen. Stavio onu opciju Maximize battery health ali je on i dalje puni do 100% a trebalo bi do 90%.
Кад изабереш здравље, он пуни до 80% али ти у систему показује да пуни до 100%. Реално, 100% од омогућених 80%. То су урадили јер су се људи бунили да и у систему дође до 80% па мислили рикнула батерија.
 
Podesio sam na laptopu (Thinkpad) da puni do 80%, a da li može da se podesi da se isključi kad se baterija spusti na određeni nivo, jer izgleda da mi je LT ostao uključen i skinuo je do 0, a to sigurno nije dobro po bateriju?
 
Podesio sam na laptopu (Thinkpad) da puni do 80%, a da li može da se podesi da se isključi kad se baterija spusti na određeni nivo...

Ovde namestiš na kojem nivu baterije računar ide u shut down.

Critical_battery_shut_down.jpg

Problem su samo aplikacije i neka windows-ova pitanja koja zaustavljaju shut down proces...
Ne znam da li ovo radi kao force shut down.
 
Mislio sam da je tako, da mi ne vidimo tacno koliko je napunio, jedino sa HWInfo da se vidi koliko je kapacitet napunjene baterije pa da se uporedi sa drugim modom.

HWInfo ce da ti pokaze 20% wear level na bateriji kada ukljucis Optimize battery Life - dok windows standardno prikazuje do 100%.
 
Ja sam ovako podesio punjenje, do 80%, a da ponovo puni tek od 45%, ne znam zašto je po def da puni čim padne 5% od max. Ovo resetovanje pokazivača napunjenosti bateruije, ima li smisla?

Van1.jpgvan2.jpgvan3.jpg
 
Baterije prazni Win, jos od verzije 8.
 
Da li je moguće kupiti originalnu novu bateriju za hp? Ako jeste gde?
Šta od zamenskih preporučujete, a da nisu baš te kineske za koje svi, pa i u ovoj temi, kažu da su loše?
Da li je jedino što valja triax?
 
Moguće je,u ovlašćenom HP servisu u košta 200-250 eura....(?!).....ja sam prvo mislio da je neko zezanje,cimanje ali stvarno je toliko...

A koliko ja znam,skoro sve zamenske baterije su kineske za koje svi,pa i u ovoj temi,kažu da su loše....

Tako da možeš da kupiš originalnu koja (u zavisnosti od laptopa) košta kao 50% ili 30% vrednosti celog laptopa ili lošu kinesku za 7-8 hiljada din.......fascinantan izbor
 
Jel moguće da ne mogu da se kupe i neke bolje zamenske?
 
Ja za moj HP Omen (koji sada vredi oko 650 eura) sam samo mogao da kupim ili originalnu bateriju (od skoro 250 eura) ili neku (ko zna kakvu) kinesku bateriju od 7000 din,drugih baterija nije bilo na našem veličanstvenom tržištu.......lomio sam se šta da radim u tako glupoj situaciji i odlučio se za kinesku...

Evo već pola godine radi solidno.....drži se laptop na njoj i po sat ipo-dva,uglavnom nekog light rada,neki teži gejming ne bi to mogao (mada mislim da to ne bi mogao ni sa originalnom baterijom).....jedini problem koji imam je da kad ne koristim laptop 7-8 dana,baterija se sama od sebe isprazni tokom tog nekorišćenja,pa kad uključim laptop ona skoro prazna,a laptop je bio ugašen sa baterijom od 79%....
 
.....jedini problem koji imam je da kad ne koristim laptop 7-8 dana,baterija se sama od sebe isprazni tokom tog nekorišćenja,pa kad uključim laptop ona skoro prazna,a laptop je bio ugašen sa baterijom od 79%....

Proveri da nemaš sledeći problem:

...ne mora biti da je do baterije.

Ne znam za druge, ali kod većine novijih HP-a, postoji neka budalaština da i kada su ugašeni, troše bateriju i to ne malo.

I što je najgore, ako ugasite računar sa 10-15-20% napunjenom baterijom, on je tako "ugašen" i dalje cedi i cedi, i cedi, do 0% i "ispod" 0% ako nekoliko dana ne uključujete punjač.
Ugašeni HP cedi bateriju bez ikakve kontrole do kojeg nivoa, dokle god "ima elektrona" u njoj, te će je nepovratno oštetiti ako ostavite duže vreme odložen računar.
Čak i ako ga odložite sa 80-90-100% napunjenom baterijom na 20-30 ili više dana, može se desiti da neće moći čak ni da se podigne. Ili čak ni da krene punjenje ako je tako stajao par meseci. :(

Ovo se uopšte ne oseti ako se računar svakodnevno koristi, ali ja imam dva koja koristim samo na povremenim poslovima na terenu i dešava se da ih po par meseci uopšte ne uključujem. Tako sam se i suočio sa problemom jer su u tim modelima baterije neuklonjive. :(

Ali zato HP-ovi imaju neki shipping mode. Kada (ako) uspete da isključite računar da ode u shipping mode, baterija ni posle par meseci stajanja ne izgubi ni 1% napunjenosti (što je uostalom i normalno za ne povezane LiIon baterije). I što sam proverio u praksi nakon jedne stradale i jedne za malo stradale baterije, u dva spomenuta HP-a. Ona prva je zamenjena u garatnom roku.

Shipping mod je namenjen za isporuku iz fabrike, da se baterija ne cedi dok se laptop ne proda. Dakle, HP poznaje "problem", odnosno njihov "feature".
Shipping mode se može aktivirati i kasnije prilikom gašenja. Računar se tada legitimno gasi, ali se više ne može uključiti samo na bateriju. Potrebno ga je bar na kratko povezati na punjač kada se on budi iz shipping moda i počinje da radi "normalno" (cedi bateriju 3-5% dnevno iako je ugašen). Tako gasim HP laptope kada ih odlažem na duže. Dok ih redovno koristim tokom projekta, ne obraćam pažnju na to.

Ja nisam primetio neku razliku po paljenju, između "ugašen normalno" i "ugašen u shipping mode".
Zaista ne kontam na čega troši tih 3-5-7% dok je na "power-off" (namerno pod navodnicima). :(

Inače, jako je teško bilo iskopati tu informaciju. Ne znaju ih čak ni HP serviseri, niti HP support.
Ne znam ni da li taj problem postoji kod drugih. Stariji HP nisu imali taj problem.

Kako u HP shipping mode:

Laptop ugašen. Zakačiš punjač. Držiš pritisnuto Win+Backspace tastere i uključiš laptop (power taster). Ne puštaš Win+Backspace...
Laptop krene da se pali, malo trepnu lampice, te se odmah ponovo ugasi (ne kreće boot). Pustiš Win+Backspace.
Isključiš napajanje.

Laptop je ugašen, i sada je u shipping modu. Ne troši bateriju uopšte, može da se odloži na duže vreme.
Ali ne može da se upali samo na bateriju.

Za ponovno paljenje, mora da se bar na kratko ubode napajanje što budi laptop iz shipping moda.

...

Ovako je za tri HP-a što imamo u kući. Zaista ne znam da li važi za sve modele.
Onaj najstariji, on krene i boot pa moraš tako na punjaču sačekati boot pa uraditi shut down. Win+Backspace može da se pusti odmah nakon što se pojavi HP logo.
Ako izvučeš punjač a uključen je uz Win+Backspace, "umre" tog trenutka jer uopšte ne vidi bateriju.
Druga dva novija, ne kreću u boot ako ih uključiš uz Win+Backspace.
 
Hvala na zanimljivom postu,probaću danas da ga ugasim u tom šiping modu.....nisam ni znao da to postoji
 
Ne mogu tvrditi da svi HP imaju taj mod, i da se kod svih tako ulazi u njega.

Ako kod tebe tako ne radi, googlaj HP shipping mode pa vidi ima li još ponešto ponegde da piše.
 
Na nekim je drugacije, kada se ukljuci treba da se otkaci punjac i on udje u taj mod. Noviji rade onako kako je opisano, ne ukljucuju se, samo zasvetle diode i to je to, ne moze da se ukljuce bez punjaca.
Da li je moguće kupiti originalnu novu bateriju za hp? Ako jeste gde?
Šta od zamenskih preporučujete, a da nisu baš te kineske za koje svi, pa i u ovoj temi, kažu da su loše?
Da li je jedino što valja triax?

Jel moguće da ne mogu da se kupe i neke bolje zamenske?
Telit power Niš, uzeo skoro za jedan HP, 7000din, besplatna isporuka, HWinfo pokazuje da je Sanyo ćelija, 12 meseci garancije.
Ranije sam uzimao sa 3G ali su njihove baš loše i imaju garanciju samo 6 meseci a većina rikne posle 7-8 meseci.
 
Proveri da nemaš sledeći problem:

Ma kaki,kod mene to ne radi.....drzim win i backspace i uključujem laptop,on se najnormalnije upali i nikom ništa...

Ali pazite koja je to dzukačka fora hp-a kad se troši baterija a ugašen laptop.......pa tako će svaka baterija da kljokne ili bar da loše utiče na njenu dugotranost
 
Eh da, to važi uglavnom za ove sa ugrađenom baterijom.
 
Telit power Niš, uzeo skoro za jedan HP, 7000din, besplatna isporuka, HWinfo pokazuje da je Sanyo ćelija, 12 meseci garancije.
Ranije sam uzimao sa 3G ali su njihove baš loše i imaju garanciju samo 6 meseci a većina rikne posle 7-8 meseci.
Jesu bolje od ovde hvaljenih Triax?
Malo mi je zgodnije jer su u Bg
Cena slična
 
Nazad
Vrh Dno