Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Meni deluje da su potpune iste sem cene.
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-01-23 at 11-19-46 Baterija za laptop HP CQ42 DM4 MU06 10.8V 5200mAh HQ2200 - M...png
    Screenshot 2023-01-23 at 11-19-46 Baterija za laptop HP CQ42 DM4 MU06 10.8V 5200mAh HQ2200 - M...png
    174.5 KB · Pregleda: 29
  • Screenshot 2023-01-23 at 11-19-53 Baterija za laptop HP CQ42 DM4 MU06 10.8V 5200mAh - KupujemP...png
    Screenshot 2023-01-23 at 11-19-53 Baterija za laptop HP CQ42 DM4 MU06 10.8V 5200mAh - KupujemP...png
    82.7 KB · Pregleda: 31
Da li punjenje do 100% i praznjenje na 0% moze da zezne celuje vremenom?
 
Nisu iste, obe uvozi 3G sa sajma, ove HQ su definitvno bolje mada obe imaju 6 meseci garancije. Ove jeftinije su radile i do 2 godine ali vecina crkne posle 8-10 meseci, zavisi kako se zalomi. HQ sam uzimao vise komada i za sada sve rade koliko znam. Nisu ni one neki kvalitet ali to je to za te pare. Nemacki Greencell je dobar brend ali ga slabo ima kod nas.
@Zekovic
Naravno, baterija treba da bude u rasponu od 20 do 80%, tako najduze traje. Punjenje ne bi trebalo preko 90% ali je i to bolje nego stalno praznjenje ispod 20%.
 
Da li punjenje do 100% i praznjenje na 0% moze da zezne celuje vremenom?
Ne odmah ali vremenom da..Meni su crkle 3 baterije od laptopa koje nisam koristio 2 godine..
Najgore za bat je ocito drzati je na 0% kapaciteta duze vremena jer stradaju celije.
Al eto ja sam mislio da je bolje izvaditi bateriju iz laptopa kojo dugo ne koristim.Ocito to js bila fatalna greska.
 
Jeste bolje da se izvadi ali mora da se vodi racuna o njoj.
Nadjoh moj post:
Punis do kraja, potrosis do 15%, punis do kraja, potrosis do 40%, gasis, vadis i odlazes na 30 dana. I onda sve opet.
Baterija ima samopraznjenje od 1% dnevno. Zato 30 dana, ona ce da se samoizprazni sa 40% na 10-15% i onda se ciklus ponavlja.
 
Poslednja izmena:
Jeste bolje da se izvadi ali mora da se vodi racuna o njoj.
Nadjoh moj post:
Punis do kraja, potrosis do 15%, punis do kraja, potrosis do 40%, gasis, vadis i odlazes na 30 dana. I onda sve opet.
Baterija ima samopraznjenje od 1% dnevno. Zato 30 dana, ona ce da se samoizprazni sa 40% na 10-15% i onda se ciklus ponavlja.
Znaci ako se baterija prazni kad je laptop ugasen vrlo malo to ne znaci nuzno da je losa?
Jedino ako se drasticno prazni tipa 10-20% dnevno?
Ma znam ali ja sam na te laptope i zaboravio sigirno je potrajalo dugo dok nisu crkle.
Sta cu kad kuci imam oko 12 laptopa pa valja vodit racuna o njima kao o deci :)
 
Ne odmah ali vremenom da..Meni su crkle 3 baterije od laptopa koje nisam koristio 2 godine..
Батерије највише страдају ако се не користе.
Зато на новим лаптоповима капацитети су око 102 или 103% да би са временом док неко не купи лаптоп дошли до 100%.
Моје искуство је да лаптоп никада не остављаш у хладној соби посебно зими. Ако се соба не греје и ако лаптоп не користиш, батерија ти страда много брже него иначе.
Naravno, baterija treba da bude u rasponu od 20 do 80%, tako najduze traje. Punjenje ne bi trebalo preko 90% ali je i to bolje nego stalno praznjenje ispod 20%.
Да додам да ако се батерија чува и пажљиво пуни, дешава се да се ћелије батерије "поврате", тј да се капацитет батерије "повећа", тј. врати мало на старо.
 
Sad sam testirao na Surface 7 doduše on ima vrvt neki štedljivi CPU Core m3-7y30 pustio sam film i 4 h filma je skinulo bateriju sa 96% na 45%, film je 1080p H264 codec.
Nije loše drušvo jelda?
Msm očekujem ja da će nekad izbijati baterija van okvira ekrana ali valjda tog neće uskoro.
 
Znaci normalno je da se baterija samoprazni ako se ne koristi laptop?

Kod mene gubi sigurno 5% dnevno i bio sam ubedjen da nesto ne valja.

I jedan od usb konektora ima uvek napon i kada je laptop ugasen,
to mi je trosilo bateriju dok nisam provalio da mis sija kada je laptop ugasen.

Sada koristim USB za misa koji nema napajanje kada je ugasen laptop.

Jel to normalno da jedan usb ima napon sa baterije kada je laptop potpuno ugasen ili se negde podesava?

Inace ga obicno stavljam u hibernaciju ili shutdown, sleep je besmislen mod i trosi struju.

takodje sam primetio da dosta manje trosi bateriju sa SSD u odnosu na HDD
 
Znaci normalno je da se baterija samoprazni ako se ne koristi laptop?

Kod mene gubi sigurno 5% dnevno i bio sam ubedjen da nesto ne valja.

I jedan od usb konektora ima uvek napon i kada je laptop ugasen,
to mi je trosilo bateriju dok nisam provalio da mis sija kada je laptop ugasen.

Sada koristim USB za misa koji nema napajanje kada je ugasen laptop.

Jel to normalno da jedan usb ima napon sa baterije kada je laptop potpuno ugasen ili se negde podesava?

Inace ga obicno stavljam u hibernaciju ili shutdown, sleep je besmislen mod i trosi struju.

takodje sam primetio da dosta manje trosi bateriju sa SSD u odnosu na HDD
Kod mene je tako na HP Envy stari model.
Ali ja sam na njemu otpojio bateriju jos kad sam ga kupio jer drzi samo pola sata.
Msm da je to normalno znam da neki Lenovo modeli to imaju.Opet provjeri s modelom.
Razlog naduvavanja baterije je oslobadjanje nekog gasa koji se zarobi. Uzrok je kada se drzi stalno na punjacu.
Znam zasto se baterija naduvava hem.tehnolog sam.
Msm da se to desi na svim Surface-ima samo je pitanje vremena kad.
Ja nikad al nikad cak ni laptop ne drzim na punjacu pa ni iskljucen.
Zato meni laptopi i tableti traju po 10 god :)
 
Zbog stalnog korišćenja na punjaču nadula se baterija na Omen 15 laptopu (star 3 godine).
Baterija je SR04XL 4550mAh.
Da li neko ima preporuku koju uzeti ili su sve manje više jednako loše?
 
Offtopic (u neku ruku):
Da li je za softversku kontrolu - da se baterija puni tek kad padne na 25% i puni samo do 75% kada je laptop na punjaču - potrebna i prethodno neka hardverska logika?
Zanima me kako je ovo rešeno na Macbook M1...
 
Mislim da je Aldente ono što to treba.
 
Kod mene gubi sigurno 5-% dnevno i bio sam ubedjen da nesto ne valja.

Ne znam za koji računar pričaš, ali 5% per-day je jako puno.

Ali ne mora biti da je do baterije.

Ne znam za druge, ali kod većine novijih HP-a, postoji neka budalaština da i kada su ugašeni, troše bateriju i to ne malo.

I što je najgore, ako ugasite računar sa 10-15-20% napunjenom baterijom, on je tako "ugašen" i dalje cedi i cedi, i cedi, do 0% i "ispod" 0% ako nekoliko dana ne uključujete punjač.
Ugašeni HP cedi bateriju bez ikakve kontrole do kojeg nivoa, dokle god "ima elektrona" u njoj, te će je nepovratno oštetiti ako ostavite duže vreme odložen računar.
Čak i ako ga odložite sa 80-90-100% napunjenom baterijom na 20-30 ili više dana, može se desiti da neće moći čak ni da se podigne. Ili čak ni da krene punjenje ako je tako stajao par meseci. :(

Ovo se uopšte ne oseti ako se računar svakodnevno koristi, ali ja imam dva koja koristim samo na povremenim poslovima na terenu i dešava se da ih po par meseci uopšte ne uključujem. Tako sam se i suočio sa problemom jer su u tim modelima baterije neuklonjive. :(

Ali zato HP-ovi imaju neki shipping mode. Kada (ako) uspete da isključite računar da ode u shipping mode, baterija ni posle par meseci stajanja ne izgubi ni 1% napunjenosti (što je uostalom i normalno za ne povezane LiIon baterije). I što sam proverio u praksi nakon jedne stradale i jedne za malo stradale baterije, u dva spomenuta HP-a. Ona prva je zamenjena u garatnom roku.

Shipping mod je namenjen za isporuku iz fabrike, da se baterija ne cedi dok se laptop ne proda. Dakle, HP poznaje "problem", odnosno njihov "feature".
Shipping mode se može aktivirati i kasnije prilikom gašenja. Računar se tada legitimno gasi, ali se više ne može uključiti samo na bateriju. Potrebno ga je bar na kratko povezati na punjač kada se on budi iz shipping moda i počinje da radi "normalno" (cedi bateriju 3-5% dnevno iako je ugašen). Tako gasim HP laptope kada ih odlažem na duže. Dok ih redovno koristim tokom projekta, ne obraćam pažnju na to.

Ja nisam primetio neku razliku po paljenju, između "ugašen normalno" i "ugašen u shipping mode".
Zaista ne kontam na čega troši tih 3-5-7% dok je na "power-off" (namerno pod navodnicima). :(

Inače, jako je teško bilo iskopati tu informaciju. Ne znaju ih čak ni HP serviseri, niti HP support.
Ne znam ni da li taj problem postoji kod drugih. Stariji HP nisu imali taj problem.
 
Poslednja izmena:
Offtopic (u neku ruku):
Da li je za softversku kontrolu - da se baterija puni tek kad padne na 25% i puni samo do 75% kada je laptop na punjaču - potrebna i prethodno neka hardverska logika?
Zanima me kako je ovo rešeno na Macbook M1...
Mogu ti dati odgovor na ovo, iz Thinkpad perspektive, za Apple OS X hardverske integracije sa embedded kontrolerima nisam 100% siguran.
Postoji kontroler na samoj bateriji tj. na strujnom kolu koje je zaduzeno za punjenje/regulaciju baterije, da bi imao mogao iz Lenovo Vantage-a da podesavas threshold za min i max vrednosti za punjenje - i.e. mora u BIOS-u.
Nagadjao bih da je isto i na OS X-u, samo je pitanje kako je reseno? Mada su ti M1 chipovi sumanuto energetski efikasni tako da je sansa takodje da su to oni iz fabrike podesili da se nivelise automatski.
 
Ne znam za koji računar pričaš, ali 5% per-day je jako puno.

Ali ne mora biti da je do baterije.

Ne znam za druge, ali kod većine novijih HP-a, postoji neka budalaština da i kada su ugašeni, troše bateriju i to ne malo.
Ovo je bas HP... elitebook

pre nejga sam imao acera koji ni ne znam da je trosio abteriju kada stoji odlozen, a ovaj ce je definitivno isprazniti ako ostavim duze tako da stoji.
Sve je kako si napisao.
 
Kako u HP shipping mode:

Laptop ugašen. Zakačiš punjač. Držiš pritisnuto Win+Backspace tastere i uključiš laptop (power taster). Ne puštaš Win+Backspace...
Laptop krene da se pali, malo trepnu lampice, te se odmah ponovo ugasi (ne kreće boot). Pustiš Win+Backspace.
Isključiš napajanje.

Laptop je ugašen, i sada je u shipping modu. Ne troši bateriju uopšte, može da se odloži na duže vreme.
Ali ne može da se upali samo na bateriju.

Za ponovno paljenje, mora da se bar na kratko ubode napajanje što budi laptop iz shipping moda.

...

Ovako je za tri HP-a što imamo u kući. Zaista ne znam da li važi za sve modele.
Onaj najstariji, on krene i boot pa moraš tako na punjaču sačekati boot pa uraditi shut down. Win+Backspace može da se pusti odmah nakon što se pojavi HP logo.
Ako izvučeš punjač a uključen je uz Win+Backspace, "umre" tog trenutka jer uopšte ne vidi bateriju.
Druga dva novija, ne kreću u boot ako ih uključiš uz Win+Backspace.
 
Poslednja izmena:
Da li punjenje do 100% i praznjenje na 0% moze da zezne celuje vremenom?
Наравно. Никада се не празни до нуле. Пуни се до 100 само повремено, када је потребно калибрисати. Батерију уништава и неадекватно држање у хладној просторији и некоришћење (само да подсетим).
 
Da li je neko kod nas imao prilike da proba ovu alatku za rad sa laptop baterijama?
Kod:
https://www.laptopu.ro/
Kod ovog Rumuna deluje zanimljivo:
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=byPNqyD0SOM
 
Kupio sam pre dva meseca nov HP 250 G8 laptop. Par dana pokušavam da podesim punjenje baterije do 80% ali neuspevam. U biosu ne vidim opciju za to ( ažurirao sam i ništa.) HP suport asistent takođe ne pomaže. Molim ako neko ima ideju šta i kako da pomogne. Hvala unapred
 
Mislim da na tim low-end modelima nema toga (pogotovo ako nema u biosu).

To ti je obično ovo u biosu...

c06466017.gif
*battery health
 
Nazad
Vrh Dno