Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Zato sam ja prestao ljudima da preporučujem išta od baš kineskih baterija. Previše krša ima i uvek kažem realno - košta 2-4 hiljade i krš je, tu je najviše da se laptop ne izgasi odmah po nestanku struje. Čak ni Triax baterije nisu kao original, ali su u odnosu na te kineze 5 klasa ispred.

Reklamiraj bateriju inače, to što ti se sada dešava treba tek posle godinu dana da počne. Prvih mesec dana je prerano.
 
jel ima još koja alternativa u nas sem triaxa? za dell, ako je bitno.

@niksto90 standardno za krš koji se prodaje kod nas, evo isti slučaj ovde. reklamiraj to ASAP.
 
@whiskeytango
Evo ti moje iskustvo baš sa 3 Dell laptopa, stariji modeli, korišćeni za office.
Kod 2 primerska su zamenske trajale bar duplo duže od originalnih (jedna još odlično drži) a kod trećeg koji je i loše korišćen, baterija je izgurala 3 godine.
Kyrano baterije su bile ako se dobro sećam, uzete preko SvetBaterija. Skuplje plaćane, nisam žalio, ali im svaka čast za zamenske. Tada bile oko 5+ hiljada.

edit: Taj treći laptop sa najlošijom zamenskom nisam ni pazio (vodio računa o povremenom punjenju i pražnjenju baterije što je vrlo bitno).
 
SvetBaterija. Skuplje plaćane, nisam žalio, ali im svaka čast za zamenske. Tada bile oko 5+ hiljada.
sad sam tek registrovao da je to sveTbaterija (triaks je na svebaterije), ovo je neka 022 ekipa... anyhoo, nema za mene. ako još neko ganja neki specijalni model, ima još telit u niš (rade i reparaciju navodno) pa možda budete bolje sreće.
 
Ja sam skoro poručio originalnu bateriju za HP Elitebook G3. Cena 7500din. Razlika u ceni i nije tako velika za reskiranje sa zamenskim koje mogu a i ne moraju da potraju duže od par meseci.
 
Zanimljivo je da za tako nešto osnovno - kako se odnositi prema bateriji u laptopu da bi se najmanje degradirala postoji 100 različitih teorija, ja pojma sada nemam kako da koristim. Mogu samo da napišem moja zapažanja.

Za potrebe posla smo u isto vreme uzeli dva asus netbooka sa 6-ćelijskom baterijom koja se vadi.

Jedan je uvek bio sa ubačenom baterijom, uglavnom na punjaču, kada se nosi negde onda na bateriji. Uglavnom je ispoštovana teorija da se ponekad isprazni, pa onda opet nazad na punjač. Od početnih 5-6 sati na wifi, sada posle 2,5 godina, baterija sastavi jedva pola sata. Sada ni ne pokazuje nikada da je puna.

Drugi, koji sam ja koristio, kada je na punjaču, što je bila večina vremena držao sam izvadjenu bateriju, punu na 40% (tako sam pročitao, da na 40& gubi 1% godišnje, ima na wikipediji), Kada sam trebao da ga nosim napunio bih do kraja, posle opet napunio, koristio do 40% i izvadio. Tako možda jednom nedeljno kada mi je trebao. I nosio sam ga na putovanja po celom svetu i tada stalno koristio na bateriiji. I sada posle 2.5 godina baterija je skoro ista, bez problema nosim na ceo dan, uz standby traje ceo radni dan.

Tako da, što se mene tiče, definitivno nije isto kako se koristi.

Ali sada, uzeo sam ultrabook, ausu ux31a koji ima integrisanu bateriju, kao i macbook pro koji isto ima integrisanu naravno. I šta sada da radim, da li da punim, skidam sa punjača, praznim do kraja pa punim, ili da držim na punjaču pa povremeno praznim. . Dosta sam čitao po netu, kao što rekoh na početku, svako ima svoje mišljenje..

Ajd ovi jefitni laptopovi pa me ono baš briga.. nego glupo mi, ova dva koštaju skoro 3000 eura i sada kao .. ne znam.. glupo mi da ih ne očuvam maksimalno koliko mogu.

Jeste da nije fancy, ali logičniji je bio dizajn gde se baterija vadi.
Како са првим пуњењем, пунити до сто или оставити пар сати напуњену на 100% ?
 
Jel normalno da se puni baterija 3 sata na laptopu a drzi 2 sata i nesto pri maksimalnom osvetljenju? Wear level 12%
 
Jedno pitanje u vezi punjenja laptopa. Da li je OK da koristim USB-C hub koji podržava PD do 100W za laptop koji dolazi sa 135W punjačem i koje su eventualne polsedice toga (sem valjda sporijeg punjenja)?

U pitanju je Lenovo Ideapad 5 sa integrisanom grafičkom, običan svakodnevni rad, ništa zahtevno.
 
135W punjač je za maksimalno opterećenje. To je potrošnja rendera i gejminga paralelno npr.

Ovako, u 99% drugih slučajeva laptop ne troši preko 30W, eventualno 50W. Tako da si dobar sa te strane, samo nemoj paralelno da gejmaš i puniš laptop sa tim usb-c hubom i opterećuješ sam usb-c kabl od hub-a do laptopa više nego što je "baždaren". Verovatno su licne tanje, pa je i neki limit koji je proizvođač propisao 100W za maksimalni transfer.
 
Kada se laptop ne uključuje i koristi nedeljama,da li je normalno da se baterija troši?

Npr desilo se da laptop nisam koristio oko mesec dana,onda mu je baterija bila na oko 80%,a kada sam ga juče upalio vidim da je bila na 9-10%..
 
HP Omen.....star tri ipo godine...pre nekoliko meseci sam mu zamenio bateriju....kineska
 
Pozdrav svima. Imam pitanje vezano za punjac. Naime, kupio sam polovan HP Elitebook G5 i uz njega dobio 45w HP punjac, a kasnije sam vidio da originalno ide 65w. Kada prikljucim laptop na punjac dobijem informaciju da je spojen slabiji punjac i da ce kompjuter mozda u nekim situacijama imati slabije performnse. Mene zanima da li sem toga postoji neka opasnost za punjac,bateriju, ili neke druge komponente racunara? Da li je pametnije nastaviti koristiti ovaj punjac koji je HP brend ili kupiti zamjenski koji odgovara po specifikacijama u potpunosti, kao sto je ovaj koji linkujem
Zapravo, izmedju ovog Sbox i originalnog koji dolazi sa kompjuterom postoji razlika u ulaznoj struji, kod originalnog je 1.7A a kod ovog Sbox je 1.8A. Ostale karakteristike su identicne
 
Isporucivan je i sa tim punjacem, ali verovatno ne za tvoju verziju tvog laptopa nego za verziju sa procesorom koji je manji potrosac.

Sto se tice punjaca, gledaj da napon bude isti, ni malo manji ni malo visi, samo i iskljucivo isti. Jacina struje moze da bude visa, to ne smeta.

Najbolje je da probas sa 65W punjacem, a mozes i da ih nadjes originalne polovne na oglasima, sigurno neko ima ocuvan.
 
gledao sam sta ima od ovih punjaca za moj laptop, pa sam u maloj nedoumici, tj. treba mi savjet. Nedoumica ili nepoznanica, kako god, je oko konektora. Na originalnom HP punjacu postoji na vrhu samog konektora plavi prsten. Da li neko zna koja je njegova funkcija, i ako se kupi punjac bez njega, da li se nesto moze zeznuti, a da su sve ostale karakteristike identicne? Dajem linkove dva punjaca koja sam pronasao u nasim prodavnicama, jedan ima taj plavi prsten, drugi nema. Razlika u cijeni nije zanemariva...
 
Kada se laptop ne uključuje i koristi nedeljama,da li je normalno da se baterija troši?

Npr desilo se da laptop nisam koristio oko mesec dana,onda mu je baterija bila na oko 80%,a kada sam ga juče upalio vidim da je bila na 9-10%..
Aко је био на хладном или у сличним условима, то уништава батерију баш на овај начин.
Најбоље што се може учинити јесте да се батерија повремено користи. Ако се дуже време не користи, то може скроз упропастити ћелије.
 
Ja sam bio u ubedjenju,tj tako sam negde citao,da bateriji najvise steti vrucina,tj velika temperatura......ako se npr laptop ostavlja negde gde je pretoplo

Btw,ovaj moj je bio na klasicnim sobnim temperaturama znaci 19-23 stepeni....
 
Čuveni problem na svim Windows laptop računarima, gde se dešava da laptop sa punom baterijom preklopite i stavite u ranac a sutra kada ga otvorite ima bateriju na pola ili skoro skroz ispražnjenu, je dobio svojih 10 minuta slave kod Linusa:



U komentaru se javio inženjer iz Microsoft-a koji je potvrdio problem i napisao da će preneti kolegama koje se bave OS, pa možda i vidimo nekog pomaka što se ovog problema tiče.

Disclaimer: I'm a Software Engineer at Microsoft, but I do not work on the OS team. I'm only here as a viewer who is subscribed to the channel. I decided to test out your guys hypothesis and I was able to reproduce it! I setup a test where I had a laptop running Windows Powershell listening on a port while connected to power. Every time a client connected, I would print the time at which the connection was made. From another PC, I would send a packet to that laptop and see the message being printed out. I then put the laptop to sleep, and after five seconds I would send another packet to the laptop. I then waited a minute and resumed the laptop from sleep.

The following behavior would change depending on whether or not the laptop was connected to power while going to the Sleep S0 state:
  • If the laptop was connected to power when I hit "Sleep", after resuming from Sleep I would see the powershell window with the messages printed out with the time at which the laptop was asleep
  • If the laptop was NOT connected to power when I hit "Sleep", after resuming from Sleep I would see the powershell window with NO messages printed out
  • The above behavior would not change independently of what I did with the power cable DURING sleep - that is, even if I removed the power cable during sleep, then sent new packets, after resuming from sleep (with the power cable still disconnected) I would see the messages printed out, meaning the laptop was S0 Network Connected even on battery. Bug reproduced. Btw, the opposite happens if I connect the laptop to power during S0 sleep (no messages are printed).

I will try to contact the OS team with your findings and my test setup :)

Thanks guys! This is great investigative journalism!
 
Можда је и било питаље.
Да ли USB-C на лаптопу служи искључиво са пуњење?
Од колико W треба да буде пуњач (рецимо телефона) да би се лаптоп нормално пунио?
 
Zavisi od laptopa. Nekada ni ne može preko usb-c da se puni, već je samo za transfer podataka.

A deo oko jačine punjača isto zavisi od laptopa i od toga da li želiš laptop da radi uporedo dok se puni ili ne.

Nije ništa fiksno oko tog dela, već baš zavisi od konkretnih slučajeva/laptopova.
 
Нисам баш виђао usb-c to usb-c да бих га спојио са телефоном.

Испада да и пуњач од 2W може пунити лаптоп ако је то могуће на компу?
 
Нисам баш виђао usb-c to usb-c да бих га спојио са телефоном.

Испада да и пуњач од 2W може пунити лаптоп ако је то могуће на компу?
Sta znaci ova prva recenica? Lici kao da je Google translate i nema logike.
USB Type-C Power Delivery (PD) punjac ti treba. Da, ja sam probao laptop sa rtx 2070 super da punim sa 25W samsung punjacem i prihvata, ali za office rad treba 65W, to je bilo dovoljno da puni laptop.
 
Ако бих хтео да спојим телефон и лаптоп.
На телефону ми је usb-c конектор као и рецимо на лаптопу.
Обично је кабал обичан usb - usb-c.

Претпостављао сам да за пуњење треба јачи пуњач.
 
Ne postoji boljo odgovor od onoga koji je dao @dzonihsv.
Previše je standarda što se brzog punjenja tiče i neće svaki telefon / tablet / laptop da prihvati svaki. Sve zavisi šta je implementirano u "mašinu".
Primer:
Stari telefon prima više od 2A / 5V sa starog "aftermarket" punjača dok novi prima samo 1A / 5V sa tog istog punjača.
Taj novi telefon bez problema sa njegovog fabričkog punjača prima 3A / 12V.
Tako može da bude sa bilo kojim uređajem.
 
Imam HP Spectra, baterija mu je držala 3 sata ali ga onda 2 godine nisam palio pošto mu je crko punjač. Sada sam nabavio punjač, laptop radi, ali se baterija ne puni.
Može li se problem nekako rešiti?
 
Nazad
Vrh Dno