Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Nikad ne kupujte polovne ispravne baterije sa oglasa. Vecina originalnih baterija ima ciklus count i dzabe vam sto je baterija 90% kad posle 50 ciklusa blokira.
Ono moze da radi 2 godine a moze da zakuca posle 5 dana.
Postoji softver koji to delimicno sredjuje - radio sam jedno vreme sa njim ali je skup i neisplativ. Bolje kupite kinesku zamensku bateriju. Celije u njoj su uglavnom loseg kvaliteta ali posle toga je lako zameniti ih nekim kvalitetnim. Kod kineskih baterija ne dolazi do blokade elektronike pa je ujedno i resavanje problema puno lakse.
Ovde mislim na standardne laptop baterije.
 
probah srč, al nema rezultata... jel' ima neko rešenje za ekološko odlaganje baterija, beograd preferably? imam par njih u raznim fazama neispravnosti, neke i (polu)nadute... malo mi bzvz da ih bačim u kontejner pa da naprave kakav požar ili sličnu katastrofu.
Ima po nekim Maxijima, a bilo je i u TC Ušću, kutije za odlaganje korišćenih baterija.
Možda i u Ikei ima nešto slično - oni sad prihvataju na reciklažu i njihov stari nameštaj.
Pozdrav
 
Nikad ne kupujte polovne ispravne baterije sa oglasa.
totalno suprotno iskustvo sa baterijama za Macbook. Četiri puta (jer debil) sam kupovao zamenske baterije za razne modele (evo detalja jedne avanture) za njih i sve četiri su vraćene prodavcima unutar nedelju dana. na stranu što neke od njih laptop ni ne detektuje kao power source te ostaju zakucani na 800 MHz. takođe, jedna baterija za HP elitebook 840 kineska, kapacitet jedva 50% originalne i ima munje tipa laptop se samougasi ako je neki golem task (Android project build npr.).

kapiram da tvoj i moj sample size nisu isti, al' da je 5 od 5 teško sranje je malo više nego indikativno.
lako zameniti ih nekim kvalitetnim
ko & gde i pošto menja ćelije u tim baterijama? i čime?
 
Poslednja izmena:
Sa Macbook nisam radio - sto se tice ostalih "redovnih" brendova tu nisam imao vecih problema. Desavalo se da se laptop nekad ugasi ali sta da se radi. Ipak to nije original elektronika.
Evo npr meni laptop radi sa zamenskom baterijom vec godinu i po bez problema.
Ja sam radio zamenu ali sam prestao zbog nedostatka vremena - plus nije vredno potrosenog vremena.
Kao sto sam rekao - dosta velik broj originalnih baterija je moguce resetovati i zameniti celije ali je potrebna skupa oprema koja nikako nije isplativa.
Ovo sto si pitao - "i cime?" Menjaju se postojece nekvalitetne celije sa originalnim brend celijama - novim ili polovnim. Zavisi ko sta hoce. Naravno nikad to nece biti kao novo ali je u svakom slucaju bolje nego polovna originalna. Ona kad zapuca mozes samo da je bacis.
 
probah srč, al nema rezultata... jel' ima neko rešenje za ekološko odlaganje baterija, beograd preferably? imam par njih u raznim fazama neispravnosti, neke i (polu)nadute... malo mi bzvz da ih bačim u kontejner pa da naprave kakav požar ili sličnu katastrofu.
U Lidlu ima mesto za odlaganje istrošenih baterija, bar kod nas u Subotici ima, odmah kod ulaza u predvorju.
 
nisam razumeo, ti preporučuješ da se uzme neupotrebljivo đubre kome mogu da se promene ćelije na "originalne" (gde? kako? odakle mi? gde ima dobrih požarnih aparata kad zapalim kuću?) ali to nije "vredno potrošenog vremena"? šta je ovde tačno savet?
 
Neupotrebljivo djubre? Vidim znas mnogo oko toga. Nema potrebe da ti bilo sta objasnjavam.
 
ja sam detaljno naveo moja iskustva sa tim baterijama; 5/5 je toliko van statističke nemogućnosti da me mrzi da to crtam. daklem, ili sam ja najnesrećniji lik na svetu ili su sve te baterije đubre - nema treće.

u tvom elokventnom "savetu" sam navodiš da imaju loše ćelije; ne razumem se mlogo al deluje mi da je to jedan važan deo baterije. budući da je jedina funkcija baterije da ti omogući rad away from struje, a ove to nikako ne čine, sledi da je to đubre beskorisno.

ne kapiram šta se ti vređaš tu, osim ako je tvoje porodično ime na njima pa je naneta silna sramota ljaga i štatijaznam...
 
Buraz moras da citas sta sam napisao.
Napisao sam da sam ja radio popravku ali sam odustao jer meni nije vredno potrosenog vremena. Pod vredno mislim na moju zaradu - ne na bateriju.
Kineske zamenske baterije imaju uglavnom lose celije. Zato i kostaju toliko koliko kostaju.
Dobro ih je kupiti jer postoji mogucnost zamene celija (tek kad riknu ove postojece).
To moze da odradi svako u DIY varijanti sa lemilicom i malo volje. Bilo je ranije u oglasima likova koji su to radili.
Da li ih ima jos uvek - nemam pojma.
Zamenske originalne celije (polovne ili nove) mogu da se kupe preko oglasa za relativno malo novca.
Na originalnim laptop baterijama je to veoma tesko odraditi (takodje je kazna bozija otvoriti kuciste originalnih laptop celija a da ga ne ostetis - napocito HP) i kosta dosta vise jer se sredjuje i softver na elektronici.
Iz tog razloga sam napisao da ih ne treba kupovati. Prvo ne zna se koliko je ciklusa ostalo. Lik mi se zalio da mu je zapucala posle mesec dana iako je kapacitet bio solidan.
Popunila broj ciklusa i dovidjenja. A platio je papreno na oglasima. Kad zakuca moze samo da je bacis.
Nemoj da brines oko pozara - pre ces zapaliti kucu telefonom nego laptop baterijom.
U svakom slucaju - poenta moje price je savet ljudima da ne kupuju polovne originalne baterije.
Ako ce da se bakcu sa kineskim ok - ako nece nek nabave novi laptop.
 
Uticaj izbora browsera na trajanje baterije

Skoro sam presao sa Brave browsera na firefox, i kako dosta vremena na bateriji provodim gledajuci neki video, baterija mi se gotovo uvek prazni jednakom brzinom, tacno znam da mi je sat vremena oko 20%. Od kako sam presao na firefox, to se pogorsalo. Imam ryzen 5800U i hardverska akceleracija je ukljucena. Resih da uradim jedan test koji je potvrdio moje sumnje.

firefox.png

Ovo je ss iz firefox-a. 4k@60fps, nesto manje od 50% utilization i konstantna potrosnja oko 5W. Kod Brave je ovo bilo 30% i je 1W manje. Nije preterana razlika, ali eto, izgleda da i izbor browsera moze malo da pomogne sto se tice trajanja baterije. A mozda ovo vazi samo za AMD. Hteo bih da cujem rezultate od nekoga sa intel chipsetom.
 
Poslednja izmena:
Ајд да питам нешто везано за батерију.
Имам нов лаптоп, интегрисан батерија.
Како је најбоље/најправилније користити лаптоп? Лаптоп ће се највише користити као десктоп рачунар.
Да ли га држати стално на пуњачу, да ли да ли скидати са пуњача када се угаси рачунар/преко ноћи... да ли пустити да се испразни?
 
Koji je tačno laptop?

Obično ovi noviji imaju neki software proizvođača kojim može da se reguliše baterija (dokle će da puni, režim rada dok je na punjaču, itd). To ti je inače i jedini način da kontrolišeš rad baterije, jer nema više napuni pa izvadi (zbog baterije koja se nalazi unutar).
 
Acer Aspire 5 515

Да ли га треба искључити са напона док се не користи?
 
jel zna neko mozda gde kod nas moze da se nadje baterija za Surface Pro 4 1724 model ,kao i ko radi zamenu iste ?
iz Pirota sam al nije problem slati uredja za BG ili NS ili gde vec.
 
Hteo bih da podelim jedno licno iskustvo i metodu koja provereno radi. Baterijama, kao sto sigurno mnogi u ovoj temi vec pomenuli, najvise skode temperatura i puno praznjenje/punjenje. Ovo drugo znate kako da resite, a za ovo prvo imam resenje.

Slucajno naletim pre mesec dana u prodavnici na neki drzac za laptop, koji ima i dva ventilatora, a pritom je kostao ispod 10€. Sta znam, daj da probam, iako svi kazu da ima vrlo mali utisak na temperature. Izgleda ovako:
1646752128005.png

Lenovo ima program za pracenje temperature baterije, i ja sam vremenom shvatio da je najveci problem kada si drzi laptop u krilu, cak i pri surfovanju vrlo brzo izace temperatura preko preporucene maksimalne (35), pogotovu ako se puni laptop. Bas sada imam takvu situaciju:
1646752207387.png
Ovo nije strasna temperatura, ali skratice zivotni vek na duze staze, kao sto upozorenje i obavestava.
Takodje pritom gejminga ili slicnog rada, temperatura zna da skoci do 37-38, na radnom stolu.

I onda probam sve to isto sa ovim novim drzacem/ventilatorom od 7€. Procesor/GPU imaju svoje hladjenje u laptopu i na njih nema veliki uticaj, smanjuje im temperaturu za stepen-dva maks. Baterija? Potpuno druga prica. Baterija je velika i nema hladjenje, tako da ako je okolina hladna, rezultati su veoma primetni.

Uopste ne preterujem kada kazem da dobijam 5 do 10 stepeni hladnije temperature baterije pri svim uslovima koriscenja. Sada ide na maks 31-32, to je dok se puni a ja istovremenom igram nesto, a pri surfovanju nema sanse da predje 30. Ako nije na pucanju, oko 25 je sa ovim ventilatorom. Bez njega, u mom krilu, ide i do 35.

Da sumiram, ovaj kineski jeftini ventilator gotovo da nema nikakvog uticaja na procesor, ali izuzetno veliki uticaj na bateriju. Za one koji cesto koriste laptop na stolu, idealno resenje. Pritom i ugao moze da se podesava tako da je korisno u dual monitor setupu. I izgleda da je koriscenje laptopa u krilu stvarno ubitacno za bateriju. Mi smo vruci sami po sebi, plus smo meki pa pokrijemo sav prostor gde treba da usisava vazduh.
 
Hteo bih da podelim jedno licno iskustvo i metodu koja provereno radi. Baterijama, kao sto sigurno mnogi u ovoj temi vec pomenuli, najvise skode temperatura i puno praznjenje/punjenje. Ovo drugo znate kako da resite, a za ovo prvo imam resenje.

Slucajno naletim pre mesec dana u prodavnici na neki drzac za laptop, koji ima i dva ventilatora, a pritom je kostao ispod 10€. Sta znam, daj da probam, iako svi kazu da ima vrlo mali utisak na temperature. Izgleda ovako:
Pogledajte prilog 337378

Lenovo ima program za pracenje temperature baterije, i ja sam vremenom shvatio da je najveci problem kada si drzi laptop u krilu, cak i pri surfovanju vrlo brzo izace temperatura preko preporucene maksimalne (35), pogotovu ako se puni laptop. Bas sada imam takvu situaciju:
Pogledajte prilog 337379
Ovo nije strasna temperatura, ali skratice zivotni vek na duze staze, kao sto upozorenje i obavestava.
Takodje pritom gejminga ili slicnog rada, temperatura zna da skoci do 37-38, na radnom stolu.

I onda probam sve to isto sa ovim novim drzacem/ventilatorom od 7€. Procesor/GPU imaju svoje hladjenje u laptopu i na njih nema veliki uticaj, smanjuje im temperaturu za stepen-dva maks. Baterija? Potpuno druga prica. Baterija je velika i nema hladjenje, tako da ako je okolina hladna, rezultati su veoma primetni.

Uopste ne preterujem kada kazem da dobijam 5 do 10 stepeni hladnije temperature baterije pri svim uslovima koriscenja. Sada ide na maks 31-32, to je dok se puni a ja istovremenom igram nesto, a pri surfovanju nema sanse da predje 30. Ako nije na pucanju, oko 25 je sa ovim ventilatorom. Bez njega, u mom krilu, ide i do 35.

Da sumiram, ovaj kineski jeftini ventilator gotovo da nema nikakvog uticaja na procesor, ali izuzetno veliki uticaj na bateriju. Za one koji cesto koriste laptop na stolu, idealno resenje. Pritom i ugao moze da se podesava tako da je korisno u dual monitor setupu. I izgleda da je koriscenje laptopa u krilu stvarno ubitacno za bateriju. Mi smo vruci sami po sebi, plus smo meki pa pokrijemo sav prostor gde treba da usisava vazduh.

Ako nije problem, baci link gde si ovo uzeo. Posto imam i ja malo problem sa temp na mom lenovom. Hvala unapred.
 
Ako nije problem, baci link gde si ovo uzeo. Posto imam i ja malo problem sa temp na mom lenovom. Hvala unapred.
Ma okacio bi link, ali kupljen je u Norveskoj tako da nista ne znaci. Sad pogledao cene po Srbiji, malo je skuplje na moje iznenadjenje, ali ima da se kupi za malo preko 1000 din.

ili

Ima i dosta drugih modela na gigatronu, uglavnom izmedju 1k i 2k.
 
Meni bateriju VGP-BPS22 na Sony laptopu puni 4-5 sati a traje samo sat vremena baterija , cudi me ako je vec toliko slaba baterija zasto toliko dugo puni bateriju? Wear level je 59% dobro je da moze i sat vremena da izvuce , punjac je Sony orginal , ko zna kakve su celije unutra.
 
Ајд да питам нешто везано за батерију.
Имам нов лаптоп, интегрисан батерија.
Како је најбоље/најправилније користити лаптоп? Лаптоп ће се највише користити као десктоп рачунар.
Да ли га држати стално на пуњачу, да ли да ли скидати са пуњача када се угаси рачунар/преко ноћи... да ли пустити да се испразни?

Generalno vazi za sve laptopove, sa punjaca moze da se skine kada se ne koristi ali nije neophodno a pozeljno je par puta mesecno pustiti laptop da radi na bateriju da ne dodje do degeneracije celija do koje normalno dolazi kada je stalno na punjacu bez potrosnje.
 
A da li postoji neki programcic koji meri temeraturu baterije laptopa?

Vidim da ima dosta programa koji daju razne podatke o laptopu,trebalo bi i za bateriju,medjutim kod mene je to polje za temperaturu baterije uvek prazno
 
Narode jel moze preporuka za rodavnicu koja rodaje punjace za latptop ali za kamion? Dosta njih sto sam nasao slabo drze te stvari, uglavnom imaju za automobil. Sluzice mi i takav, ali bih radije da nadjem nesto na 24v.
 
jel poručivao neko skoro (recimo u poslednjih 12 meseci) laptop baterije sa alija ili pak ibeja? jel se i dalje ne šalju da ne sruše avion ili se to vaspostavilo?
 
Pozdrav sivma. Kupio sam novu bateriju za svoj laptop Toshiba L755, neki proizvodjac XRT europower, verovatno kineska. Kada sam je prvi put stavio bila je skroz prazna, pri prvom koriscenju, procenti nisu pokazivali dobro, tipa ugasi se na 30% itd., medjutim rekoh ok, nekoliko kalibracija i bice ok. To sa procentima se sredilo posle nekoliko punjenja i praznjenja do kraja. Medjutim baterija je samo prvi put pokazivala pun dizajnirani kapacitret od 4400mAh, tj wear level 0%. Vec posle dan-dva, wear level je 6-7%. I to mi je bilo podnosljivo, medjutim posle 15-20 dana koriscenja, wear level je sada 29%, tj max kapacitet joj je 3120mAh od 4400. Prosto mi je neverovatno da je baterija toliko loseg kvaliteta. Da li je neko imao slican problem?
Jos jedna zanimljiva stvar, komp vidi kao bateriju kao da je originalna, tj proizvodjac Sanyo, ima ID, sve uredno. Neverovatno mi je malo...
 
To kod kineskih baterija varira moze da se desi da bude 15% pa za par dana 35% wear level , dokle rade rade , barem 6 meseci da rade bilo bi dobro. To je moje misljenje.
 
Nazad
Vrh Dno