Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Pa izvadi bateriju i koristi ga na punjacu ako gubi struju u radu i gasi se onda je negde kabal u prekidu na punjacu.

Hvala, nikada nisam koristio samo na punjaču, da li ima neke štetnosti za lap top posle dužeg korišćenja? S obzirom da danas zvuda, u kafićima i gde god, ima struje, to je ok rešenje, ali bih ipak voleo da saznam šta je problem.

Ovo što si napisao je malo kontradiktorno, jer ako je problem punjaču, onda bi isto bilo i bez baterije, odnosno sa direktnim ulazom u lap top, s tim da bi se onda isključio uređaj, a ovako ga baterija "zadrži".
 
ne biva ništa laptopu,i nije nelogično da njakava baterija pravi slične probleme i na punjaču.
 
Nekoliko dana sam koristio bez baterija, sa povremenim ubacivanjem i izgleda se rešilo samo od sebe. :)
 
Posedujem Acer Aspire laptop, star je sigurno 4 godine, ali je top masina i sluzi me vrhunski, ponajvise za igranje igara. Samim tim se i dosta greje, a pogotovo ispravljac na punjacu. Desava mi se da kada je lap prikljucen na punjac, jednostavno pocnu da blinkaju lampica za punjenje baterije i lampica pored nje sa znakom sijalice i blinka dugme za paljenje lapa. I u tom trenutku lap kao da radi samo na bateriji, bez punjaca. Pokusao sam i da izvadim bateriju da samo radi na punjacu, ali i onda se posle nekog vremena desi da se alp ugasi. Pretpostavljam da je do punjaca onda, ali ako moze savet sta raditi?
 
Poslednja izmena:
Vec sam bio kupio punjac, ali neki univerzalni i isto mi se desavalo. Jel treba da ciljam na neki kvalitetniji, odredjene snage ili ima neki drugi parametri? Ili da ciljam na original Acer punjac?
 
Ako je plaćen ispod 2000 dinara (taj univerzalni), to je zato što je lošeg kvaliteta. Dobar univerzalni košta, s toga ciljaj na original Acer.

Pride, voliš da ga forsiraš, pa juri neki što jači (vodi računa da odgovara konektor). Ako je sadašnji 19v i 2-3a, juri neki sa 19v i 4-5a. Manje će se grejati i potencijalno duže trajati.
 
Poslednja izmena:
Iz iskustva spostvenog a iz okoline, ti jeftini kineski punjači ne vrede ni toliko koliko koštaju, ako ti je skup originalni, bolje kupi neki polovan ali brand name, nebitno koje marke, samo da ima iste parametre, napon i amperažu, a konektor ako je drugačiji presečeš kabl i zameniš sa tim što imaš od pokvarenog.

Na primer prijatelju otlazao asus punjač, originalni je 40ak eura i kao star je laptop skupo mu pa uzme taj neki za 1500 din. Utiče na sve, kada držiš prst na trackapdu dok je priključen na punjač kursor skače na sve strane (ne znam kako i zašto posle vidim da se svima dešava sa lošim punjačima), onda za par mseci je totalno uništio bateriju, pa je još na kraju i sam sebe uništio i prestao da radi.
 
Nisam ni znao da punjac moze tolik oda utice na sam rad laptopa ... Jel moze nek oda baci link nekog punjaca da znam sta da trazim. Nije mi problem da platim tih 40e, ali da budem siguran da ce raditi posao.
 
izguglaš part number za original za tvoj laptop,pa ako je preskup na kp kucaš voltažu tvog punjača,posložiš po ceni i lokaciji gde si,pa čekiraš redom svaki koji je brend,konektor i jel ima istu ili jaču amperažu od originalnog za tvoj laptop...
 
Vidim neki pljuju Kineze, ja sam za ovaj dao pre par godina 20e
Radi bez greške.


49d31da0593f1279e5ada208d713cba6.jpg
 
Na preskripciji laptopa pise 19V, 3.42a, hoce biti problem ako se uzme nesto sa jacom izlaznom strujom, kao sto je neko gore predlozio izmedju 4-5a?
 
Ne, gledaj da je taj napon i da je ista ili visa struja
 
Pravim nauku oko punjaca, ali da pitam jos samo koliko maksimalno vati moze da bude punjac. Deklarisan je na 65W, 19V, 3.42a. Kao veterinar se apsolutno ne razumem u te stvari, dok mi je danas prodavac rekao da ne bi trebalo da uzimam nesto jace od 65W, ali da mi izlazna struja moze biti jaca, 4-5a. Smem li uzeti 90W?
 
Pravim nauku oko punjaca, ali da pitam jos samo koliko maksimalno vati moze da bude punjac. Deklarisan je na 65W, 19V, 3.42a. Kao veterinar se apsolutno ne razumem u te stvari, dok mi je danas prodavac rekao da ne bi trebalo da uzimam nesto jace od 65W, ali da mi izlazna struja moze biti jaca, 4-5a. Smem li uzeti 90W?
smeš, to je maksimalna snaga.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
držao sam ja hp-a sa u procesorom (mislim 15w) na adapteru od 230w oko godinu i po,ništa mu nije bilo,tako da je to bapska priča.
 
Kao što ljudi rekoše, napon isti ili veoooma sličan (19.5v može ako tvoj original bio 19v), dok struja ista ili jača.

Ja ti rekoh neki sa više ampera jer su to mahom i bolji punjači tj. adapteri, pa sa obzirom da ima više lufta, manje će da se greje (jer si rekao da voliš da se igraš, a to zna da optereti adapter).
 
Amper je jacina to jest brzina struje koju adapter moze da isporuci. Kada stavis punjac sa vise ampera laptop vuce onoliko koliko mu je dovoljno, ako je to 65W on ce toliko da vuce i na punjacu od 200W i on nece ni da oseti laptop jer je namenjen za mnogo vece potrosace. Ako stavis slabiji on ce vise da se greje i brzo da crkne.
Dakle jaci moze i pozeljno, slabiji nikako.
 
Amper je jacina to jest brzina struje

Ne. To je količina naelektrisanja u jedinici vremena. (jedan kulon u jednoj sekundi)

Iliti po seljački, najseljačkije moguće, amperaŽa je kulonaŽa u jedinici vremenaŽe. :D
 
Takoe, voltaža iliti napon mora biti tačan.
Amperaza iliti jačina struje može biti i veća od onoga što uredjaj traži.
 
Pomagajte dobri ljudi. :)
Imam laptop Toshiba Satellite L50-B-11J. Brat je na njega prosuo coca colu prije dvije godine i od tada mi laptop radi jedino kada je na punjaču. Pošto mi treba 'mobilan' laptop ovih dana sam se dao u popravku.
Pokušavao sam sa kupovinom novih baterija koje su oko 50-60€, ne radi. Neki su mi rekli da možda ovaj model laptopa podržava samo originalnu bateriju (oko 150€), da možda zato neće. Sljedeći mi je rekao da je možda otišla matična ploča, što nema mnogo smisla jer laptop radi kada je na punjaču. Naredni majstor mi je rekao da je možda kvar čip za punjenje na matičnoj ploči pa da on ne registruje druge baterije, tj. da zato neće.
Kada sam spomenuo reperaciju baterije, čovjek mi reče da se ne može reparirati baterija za moj laptop, navodeći ako sam ga dobro razumio da nema ćelije. Iako jednostavno internet pretraživanje pokazuje da imam 4 ćelije u bateriji.

Guglao sam dosta i vidim da ta zamjena ćelija prilikom reparacije nije zahtjevna, problem predstavlja neka kontrolna elektronika, koja se ne može resetovati. Negdje sam sretao i EEPROM resetovanje, ali ne znam šta to predstavlja.
Šta mislite da li je došlo do kvara na matičnoj ploči pa zato ne prihvata nove baterije i da li se može reparirati?

Takođe, na nekim forumima sam pročitao da kada se zamijene ćelije, elektronika to ne podržava, te laptop i dalje ne radi. Da li je to slučaj kod ovog modela?

Hvala unaprijed.
 
Poslednja izmena:
90% do ploče i kratkog spoja ili neispravnosti neke komponente zadužene za punjenje baterije. U principu treba ti neki majstor koji zna "da čita ploču" ili ima šemu iste, da ispita (smd) komponente zadužene za napajanje baterije i obrnuto (za napajanje laptopa sa baterije).
 
Poslednja izmena:
Da, 99.9% je problem deo na ploci zaduzen za punjenje baterije. To bi ti odmah rekli i pre nego sto si kupio bateriju bzvz. Ne znam koliko ti se isplati popravka i ko ce ti to srediti.

Tapatalk from Poco loco
 
Izvinjavam se što spamujem (obrišite post iznad slobodno).
Kupujem novi laptop, ovaj ću prodati, interesuje me da li je problem što novi laptopi nemaju zamjenjivu bateriju (konkretno user replaceable battery)?
Da li bi zamjena baterije bila problem kada ga odnesem u servis ili to nije neki veliki posao?
 
Neki laptopovi imaju integrisanu bateriju ali nije zalemljena , cim se skine donji poklopac lak je pristup bateriji uglavnom su ubodene samo zabice , zamenske baterije imas na aliexpress a i moze naci na online prodavnicama za baterije.
 
Treba mojima da zamenim bateriju na laptopu, medjutim sa laptopom nisam bas na "ti", s obzirom na to da se i dalje drzim desktopa, pa mi je potrebna mala pomoc. Radi se o modelu ASUS A540S, otvorio sam ga da pogledam model baterije i radi se o A31LO4Q bateriji koje kod nas nema nigde. Na samoj bateriji sam naisao na jos jedan natpis A31N1519 i to je model koji se moze naci kod nas. Koliko mogu da primetim, radi se o dve identicne baterije, duzina i slotovi su isti. Ono sto me malo buni je voltaza i koliko je ustvari bitno drzati se iste voltaze kao kod stare baterije? Naime, trenutna baterija je 10.8V i 2900mAh, dok su ove na koje nailazim u prodaji uglavnom sve 11.25V i 2600mAh.
 
Nazad
Vrh Dno