Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

oggich

Cenjen
Učlanjen(a)
27.06.2008
Poruke
315
Poena
169
Sta se desava,da li treba da se formiraju baterije na laptopovima ili ne? Ili je to ono 100 ljudi 100 cudi,pa svako radi kako 'oce? Gledao sam po internetu,da se ostavi do 40 odsto napunjena,pa se onda dopuni ili kako to ide?

Svaki savet je dobrodosao
 
Nema formiranja litium jonskih baterija, toplota i nekorišćenje najveći neprijatelji baterije, znači ako ti je uglavnom na punjaču ili je izvadi iz laptopa (sa 60% kapaciteta) ili je svakih 2-3 nedelje prazniš na ispod 60%.Ako ti je van laptopa onda je skladištiš na nekom hladnom mestu (neki je stavljaju u frižider) i tad je povremeno dopunjavaš al ne kao kad je u laptopu već tipa jednom u 3-4 meseca.
Znam dosta ljudi koji su se žalili da im je baterija otišla a nisu je uopšte koristili - to je i razlog zašto baterija gubi kapacitet.
 
Čekaj, ja sam izvadio bateriju, kad je lap priključen na struju, da je ne bi stalno dopunjavao. Pročitao sam da je treba čuvati na 40%, i nameravam da je svremena na vreme napunim.
 
Čekaj, ja sam izvadio bateriju, kad je lap priključen na struju, da je ne bi stalno dopunjavao. Pročitao sam da je treba čuvati na 40%, i nameravam da je svremena na vreme napunim.

Pazi u zavisnosti kako koristiš laptop tako se treba odnositi prema bateriji, ako npr 1-2 nedeljno koristiš na bateriju nema svrhe vaditi je, ako je konstantno laptop na mreži onda je skladištenje opravdano.
Nema potrebe vaditi bateriju samo zato što je laptop priključen na struju važno je samo da baterija bar jednom u 3 nedelje - mesec dana odradi jedan ciklus pražnjenja/punjenja ispod 60% (neki navode 40 ali sam na većini mesta nailazio na 60%).
U principu ne treba se opterećivati baterijom, moj je predlog svima da je ne vade iz laptopa ali da nikako ne zaborave da svremena na vreme laptop koriste na bateriju.
 
Ево овде погледај шта кажу: http://mobile.benchmark.rs/oprema_za_prenosne_uredjaje/how_to_produzite_zivot_bateriji_vaseg_laptopa, мени је батерија у лаптоп-у стално, energy managment је држи на 60% попуњености.

Evo šta kažu:
1. Dobro je da periodično ispraznite bateriju do kraja 0% - netačno!!
To ne važi za Litijum jonske baterije koje nemaju efekat "memorije" i time se šteti baterija jer LI baterijama više odgovara pražnjenje koje ne spada ispod 30%. Često pražnjenje na 0% uzrokuje brzo opadanje kapaciteta.
2. Sad videh da su sami sebe u sledećem pasusu demantovali i napisali ovo što i ja znači kombinuju sve mogućnosti pa neka mora da je ispravna.
Tekst je glupost, savetuju 40-50% da se drži pa do 60 i da se kombinuje, a šta ako mi zatreba 80% baterije? Znači mi služimo i povinujemo se bateriji a ne ona nama.
Ako power menagement omogućava može da se baterija drži ispod 100% ali realno 60% je premalo ako je potrebna baterija.
Ostalo je isto što sam ja naveo, da se periodično prazni, nema potrebe za vađenjem i temperatura.
I još jednom: Ne opterećujte se baterijom ona služi vama, znači gledajte da je ispraznite svremena na vreme i to je-kapacitet opada na ovaj ili onaj način tako da nema svrhe...
 
Смрт батеријама :), шалим се, слажем се да нема потребе за вађењем батерије, калибрацију радим на 2-3 месеца и у ту сврху користим горе поменути програм и то је то.
 
Ja bateriju vadim uz laptopa, stoji mi u fioci i ubacim je par puta mesecnoi po malo koristim. Inace, uvek je napunim preko 90% pre nego sto je izvadim. Koliko znam, dosta ljudi tako radi...
 
Ja moju bateriju 69Sony Corp.VGP-BPS26 na Sony vaio sve1713f1ew vec 3 meseca otkad sam kupio skoro uvek punim do 100% i praznim do 0% i i dalje je wear level 0% na hw monitoru i na aida64!
 
Koliko sam ja primetio, najvise zavisi od mesta baterije na laptopu. Na prethodnim, baterija se nenormalno grejala i krace trajala.
Sad na Dell 1530, posle 3 godine aktivnog koriscenja, wear level je 23%.
Komp je godinu dana stajao samo na punjacu sa baterijom, nisam ga doslovce ni jednom ispraznio. Sada se desava da prodju dani da ga ne pomerim sa stola. Pa onda ga danima nosam gde stignem, ne pazim na bateriju uopste, isprazni se par posto, pa je dopunim, ili se isprazni u potpunosti pa ga stavim na punjac... U praksi, sa mojom upotrebom je sa nekih 2h +/-15 min stigla na 1:40 +/- 15 min.

Jedino sto stvarno redovno radim je da je svakog 30og u mesecu potpuno ispraznim bat , obicno uvece, i tako ostavim do ujutru. Ujutru iskljucen komp prikljucim na punjac, i ostavim da se puni 3-4h.
 
Poslednja izmena:
jel zna neko gde ima da se kupi baterija za msi cr 500? da li dovoze ljudi iz madjarske?
 
Zanimljivo je da za tako nešto osnovno - kako se odnositi prema bateriji u laptopu da bi se najmanje degradirala postoji 100 različitih teorija, ja pojma sada nemam kako da koristim. Mogu samo da napišem moja zapažanja.

Za potrebe posla smo u isto vreme uzeli dva asus netbooka sa 6-ćelijskom baterijom koja se vadi.

Jedan je uvek bio sa ubačenom baterijom, uglavnom na punjaču, kada se nosi negde onda na bateriji. Uglavnom je ispoštovana teorija da se ponekad isprazni, pa onda opet nazad na punjač. Od početnih 5-6 sati na wifi, sada posle 2,5 godina, baterija sastavi jedva pola sata. Sada ni ne pokazuje nikada da je puna.

Drugi, koji sam ja koristio, kada je na punjaču, što je bila večina vremena držao sam izvadjenu bateriju, punu na 40% (tako sam pročitao, da na 40& gubi 1% godišnje, ima na wikipediji), Kada sam trebao da ga nosim napunio bih do kraja, posle opet napunio, koristio do 40% i izvadio. Tako možda jednom nedeljno kada mi je trebao. I nosio sam ga na putovanja po celom svetu i tada stalno koristio na bateriiji. I sada posle 2.5 godina baterija je skoro ista, bez problema nosim na ceo dan, uz standby traje ceo radni dan.

Tako da, što se mene tiče, definitivno nije isto kako se koristi.

Ali sada, uzeo sam ultrabook, ausu ux31a koji ima integrisanu bateriju, kao i macbook pro koji isto ima integrisanu naravno. I šta sada da radim, da li da punim, skidam sa punjača, praznim do kraja pa punim, ili da držim na punjaču pa povremeno praznim. . Dosta sam čitao po netu, kao što rekoh na početku, svako ima svoje mišljenje..

Ajd ovi jefitni laptopovi pa me ono baš briga.. nego glupo mi, ova dva koštaju skoro 3000 eura i sada kao .. ne znam.. glupo mi da ih ne očuvam maksimalno koliko mogu.

Jeste da nije fancy, ali logičniji je bio dizajn gde se baterija vadi.
 
Najbolje je te računare što im se baterija ne može izvaditi korisititi samo jednom na svaka tri meseca. Ostatak vremena, koristi neki drugi računar. :d

Bateriji ne treba robovati. Ko je koristi češće od jednom nedeljno, neka je ne vadi a punjenje i pražnjenje neka obavlja nejednako. I vrlo retko neka je puni na 100% i prazni na nulu.
Ko retko radi na bateriju, neka je izvadi iz računara napunjenu negde između 40 i 60%, a s' vremena na vreme ubaci u računar i malo radi na nju takođe bez extremisanja sa punjenjem i pražnjenjem.

...i možda jednom godišnje uraditi ciklus 100-0-100% (ovo je bitnije za kontroler u bateriji nego za same ćelije).

...a ako su okolnosti takve da vam treba puna baterija od 100% do nule, pa neka bude. Treba to da služi vama a ne vi računaru/bateriji.
 
Poslednja izmena:
Naravno da je baterija potrošna i podrazumeva se da će da oslabi i da ne treba robovati bateriji, ali kao što sam naveo iz onog primera sa asus nebtookovima, različitom upotrebom jedna je skroz uništena, a druga skoro kao nova.

I voleo bih da znam kako da najmanje osakatim bateriju sada kada koristim ove sa integrisanom baterijom. A baterije na vadjenje su prošlost, ostale su u nekom low segmentu i plastičnim računarima, sve malo kvalitetnije ima integrisanu.

I šta sada mi ninže da radimo :smash:
 
^Hm, kupis DELL, nesto iz XPS serije? ;)
Za ultrabook skini BatteryCare, koji broji broj punjenja i praznjenja, pa na svakih npr 50 uradis "kalibraciju" kako je oni nazivaju i to je to. Meni sa takvim koriscenjem baterija na M1530 ima wear level 24% posle 3-4 godine koriscenja... i traje oko 2h

Za Mac ne znam sta bih rekao
 
Evo ako nekoga zanima, kako Apple savetuje održavanje baterije:
http://www.apple.com/batteries/notebooks.html

što se može preneti na sve ultrabookove valjda

Ali ništa specijalno u tekstu. U principu koristi kako korstiš, nemoj stalno na punjaču, ponekad isprazni skorz i kada padne kapacitet odnesi u servis da se stavi nova :|
 
Ja posedujem jedan laptop vec skoro tri godine i u 95 % rada stoji na punjacu , skoro nikada ga nisam skidao sa punjaca a baterija je u njemu , znam da to ne valja ali sta da radi .Kada je na bateriji traje oko sat i po do dva .17 inca je i ima jake karakteristike , koristio sam ga umesto pc-a za igrice i ostale radnje , povezan sa tv-om i na zvucnike + eksterna zvucna karta .sad se malo kajem sto nisam vadio bateriju ili skroz izvadio .Upaljen je 24h , retko kad ga gasim ali to ce se sve promeniti kada opet uzmem seed box i kada sklopim novi pc koji je u pripremi.
 
Interesuje me da li ima neki program za Dell laptopove sto odrzava bateriju kada je laptop uglavnom prikljucen na struju? Znam da na Lenovo laptopovima ima program Energy Management, uz pomoc kojeg sam sistem ne dozovljava da se baterija napuni vise od 45-50% i tako joj produzava vek.

E sad mene zanima da li ima tako neki program i za Dell laptopove i kako se zove i odakle mogu da ga skinem? Guglao sam dosta, ali nisam mogao nista pametno da nadjem... :S:
 
Dell laptopovi takodje imaju podesavanja u vezi punjenja baterije, ali samo odredjene serije, XPS i Latitude modeli. BIOS ima opicju power managment gde je moguce setovati kada ce punjac poceti da puni i kada ce prestati sa punjenjem, slicnu stvar ima Thinkpad serija ali to su cak i skuplji modeli.
 
koji softverski alat preporucujete da stopiram punjenje baterija na 60%? znam da na lenovu moze da se zaustavi na 80, ali ja na asusu nemam tu opciju, koje su mi mogucnosti? neki predlozi? da ne vadim bateriju stalno xD
 
Interesuje me da li ima neki program za Dell laptopove sto odrzava bateriju kada je laptop uglavnom prikljucen na struju? Znam da na Lenovo laptopovima ima program Energy Management, uz pomoc kojeg sam sistem ne dozovljava da se baterija napuni vise od 45-50% i tako joj produzava vek.

E sad mene zanima da li ima tako neki program i za Dell laptopove i kako se zove i odakle mogu da ga skinem? Guglao sam dosta, ali nisam mogao nista pametno da nadjem... :S:

Verovatno korisnija opcija kod Lenova je to sto mozes da mu kazes da dopunjava tek kad padne na n%, verujem da zapravo to mikro dopunjavanje najvise steti... a inace u sta god radili 3 godine je neki realni vek.
 
Ma djavola. Znam toliko ljudi kojima je baterija riknula nakon 6 meseci jer su je uvek drzali na 100% i uvek na punjacu. Sad im drzi 5min i rikne. Taman da promene uticnicu ili kao "ups" ;D
 
Šta raditi kad baterija ne može da se vadi?
 
Onda je i ne vadis. Baterije su napravljane da izdrze bar 2 godine. U mom HP 8710w radi vec 5-6 godina, uvek na punjacu, nikad nije vadjena niti sam je stedeo. Sada drzi oko sat vremena.
 
Da li je bolje (kad baterija ne može da se izvadi), da LT bude uvek na punjaču ili na bateriji koja se puni/prezni stalno?
 
Kupio sam laptop pre 20-ak dan ne zbog mobilnosti vec zbog zamene za desktop. Da ga koristim na baterije nije mu namena. Bateriju jos nisam aktivirao. Koliko dugo mogu da ne aktiviram bateriju da je ne bi ostetio? kako da sa njom postupam po aktivaciji? Da li da je prvi put kada je budem ukljucio da je ispraznim do kraja (da se isprazni) pa da je onda napunim 100% (sa ugasenim laptop-om), pa potom da je trosim do 40% i onda je izvadim i skladistim gde? i na koliko (vremenski)?
 
To je laptop i predviđeno je da radi sa baterijom. Baterija je u tom slučaju dobra zamena za UPS. Kada nestane struje u toku rada, nećeš izgubiti započeti posao.
 
Koliko teorije oko potrosne robe, em sto sam laptop postaje maltene bezvredan posle 2 godine, 3 max, em' to se menja namena necemu sto je namenjeno da bude mobilno zarad sumnjivog dobitka.

Evo jedan stats, bez ikakvog paterna i pazenja na bateriju (od praznjenja do daske, do gasenja masine, do punjenja sa 99% skidanja sa punjaca na 2 minuta do druge kanc. i vracanja na isti), imam laptop ~1 godinu, baterija ima 500 ciklusa, dizajnirani kapacitet 56Wh, stvarni u ovom trenutku 50.5 Wh... toliko o svoj toj teroiji, identicne masine imaju veci wear & tear koje nisu mrdnule nigde... dobra prognoza da ce baterija ostati korektna do isteka veka masine... a koristi se maximalno, skoro 1.5 ciklus dnevno je solidna upotreba :) Naravno sve u skladu sa potrebom posla... i opet nema loseg efekta... cak je to mozda i odrzava u tako dobrom stanju.
 
Poslednja izmena:
Meni je na mom laptopu Acer Aspire 5750g sa I3 procesorom sestocelijska baterija u pocetku trajala preko 5 ,6 sati vecinom na netu,oko 2 godine ga imam,u zadnje vreme se naglo smanjio kapacitet,batery helath mu je cak do 44%,varira svaki dan,inace uzadnje vreme je laptop malo koriscen,da li zbog toga malo oslabila e ne znam,ali uglavnom punio sam ga uvek do 100% i praznio uglavnom do kraja,sada baterija tesko moze do 2sata,ovde mi traze za novu minimum 6000dinara,koljaci,derikoze,,,porucio sam na ebayu novu za 23 evra
 
Nazad
Vrh Dno