»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 18 1234511 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 257

Tema: Baterije na laptopovima... i sve o tome

Member Avatar korisnika oggich
        Na forumu od
        Jun 2008
        Poruka
        315
      2. Moja mašina
        • CPU: AMD Sempron 2600+ procesor
        • MoBo: Asus K8V-X SE
        • RAM: Kingston 512 DDR
        • VGA: Asus ATI Radeon 9200 SE Family Edition
        • MON: Compaq 5017m
        • HDD: 80 GB memorije WDC Western Digital Caviar
        • OPT: LiteOn iHAS120
        • Case: Eurocase kuciste
        • SND: Integrisana
        • INET: DSL
        • Ostalo: Zastarela maticna ploca i RAM Memorija;generalno,star racunar,preko 10 godina
      3. Baterije na laptopovima... i sve o tome

Sta se desava,da li treba da se formiraju baterije na laptopovima ili ne? Ili je to ono 100 ljudi 100 cudi,pa svako radi kako 'oce? Gledao sam po internetu,da se ostavi do 40 odsto napunjena,pa se onda dopuni ili kako to ide?

Svaki savet je dobrodosao

Member Avatar korisnika LoverBoy
        Na forumu od
        Aug 2003
        Poruka
        371
      5. Moja mašina
        • CPU: 6300 Box @ 3.5ghz v1.248
        • MoBo: GA EP35 DS3
        • RAM: 2xgb geil ultra @~900
        • VGA: Asus 4770
        • MON: 932BF
        • HDD: 500AAKS
        • OPT: Pioneer 112D
        • Case: LC 6600GP v2
        • LAP: ACER5738ZG
      6. Nema formiranja litium jonskih baterija, toplota i nekorišćenje najveći neprijatelji baterije, znači ako ti je uglavnom na punjaču ili je izvadi iz laptopa (sa 60% kapaciteta) ili je svakih 2-3 nedelje prazniš na ispod 60%.Ako ti je van laptopa onda je skladištiš na nekom hladnom mestu (neki je stavljaju u frižider) i tad je povremeno dopunjavaš al ne kao kad je u laptopu već tipa jednom u 3-4 meseca.
        Znam dosta ljudi koji su se žalili da im je baterija otišla a nisu je uopšte koristili - to je i razlog zašto baterija gubi kapacitet.
        Kolko para - tolko muzike (a i radio završava stvar )

Member Avatar korisnika ironmanbg
        Na forumu od
        Dec 2004
        Poruka
        4.372
      8. Moja mašina
        • CPU: Intel E6300 Wolfdale
        • MoBo: Gigabyte G41-ES2L
        • RAM: 2x2 GB Kingston HyperX 1066@800MHz
        • VGA: Gainward GT220/512/DDR2
        • MON: BENQ G2420HD DVI
        • HDD: SSD CrucialMX100 128GB+ WD2003FZEX + Samsung HD204UI+ 1.5TB Samsung F3 Ecogree Rack
        • OPT: Nec 5240S
        • Case: Lian Li PC-7FN Powered by Corsair CX400W
        • SND: ALC888b / Microlab A-6201
        • LAP: Lenovo B590
        • TV: Samsung LE32C530
        • Ostalo: LeadtekPVR3000 / Logitech K300&RX700 / PrestigioPWC2 / LC-PRO-35, LeEco X600, Fuji S5600
      9. Čekaj, ja sam izvadio bateriju, kad je lap priključen na struju, da je ne bi stalno dopunjavao. Pročitao sam da je treba čuvati na 40%, i nameravam da je svremena na vreme napunim.

Na forumu od
        Aug 2003
        Poruka
        371
      11. Moja mašina
      12. Citat Citiram korisnika: ironmanbg Pogledaj poruku
        Čekaj, ja sam izvadio bateriju, kad je lap priključen na struju, da je ne bi stalno dopunjavao. Pročitao sam da je treba čuvati na 40%, i nameravam da je svremena na vreme napunim.
        Pazi u zavisnosti kako koristiš laptop tako se treba odnositi prema bateriji, ako npr 1-2 nedeljno koristiš na bateriju nema svrhe vaditi je, ako je konstantno laptop na mreži onda je skladištenje opravdano.
        Nema potrebe vaditi bateriju samo zato što je laptop priključen na struju važno je samo da baterija bar jednom u 3 nedelje - mesec dana odradi jedan ciklus pražnjenja/punjenja ispod 60% (neki navode 40 ali sam na većini mesta nailazio na 60%).
        U principu ne treba se opterećivati baterijom, moj je predlog svima da je ne vade iz laptopa ali da nikako ne zaborave da svremena na vreme laptop koriste na bateriju.

Newcomers
        Na forumu od
        May 2013
        Poruka
        16
      14. Moja mašina
      15. Ево овде погледај шта кажу: http://mobile.benchmark.rs/oprema_za..._vaseg_laptopa, мени је батерија у лаптоп-у стално, energy managment је држи на 60% попуњености.

Na forumu od
        Aug 2003
        Poruka
        371
      17. Moja mašina
      18. Citat Citiram korisnika: Necke86 Pogledaj poruku
        Ево овде погледај шта кажу: http://mobile.benchmark.rs/oprema_za..._vaseg_laptopa, мени је батерија у лаптоп-у стално, energy managment је држи на 60% попуњености.
        Evo šta kažu:
        1. Dobro je da periodično ispraznite bateriju do kraja 0% - netačno!!
        To ne važi za Litijum jonske baterije koje nemaju efekat "memorije" i time se šteti baterija jer LI baterijama više odgovara pražnjenje koje ne spada ispod 30%. Često pražnjenje na 0% uzrokuje brzo opadanje kapaciteta.
        2. Sad videh da su sami sebe u sledećem pasusu demantovali i napisali ovo što i ja znači kombinuju sve mogućnosti pa neka mora da je ispravna.
        Tekst je glupost, savetuju 40-50% da se drži pa do 60 i da se kombinuje, a šta ako mi zatreba 80% baterije? Znači mi služimo i povinujemo se bateriji a ne ona nama.
        Ako power menagement omogućava može da se baterija drži ispod 100% ali realno 60% je premalo ako je potrebna baterija.
        Ostalo je isto što sam ja naveo, da se periodično prazni, nema potrebe za vađenjem i temperatura.
        I još jednom: Ne opterećujte se baterijom ona služi vama, znači gledajte da je ispraznite svremena na vreme i to je-kapacitet opada na ovaj ili onaj način tako da nema svrhe...

Newcomers
        Na forumu od
        May 2013
        Poruka
        16
      20. Moja mašina
      21. Смрт батеријама , шалим се, слажем се да нема потребе за вађењем батерије, калибрацију радим на 2-3 месеца и у ту сврху користим горе поменути програм и то је то.

Member Avatar korisnika undertaker
        Na forumu od
        Jan 2013
        Poruka
        587
        Ja bateriju vadim uz laptopa, stoji mi u fioci i ubacim je par puta mesecnoi po malo koristim. Inace, uvek je napunim preko 90% pre nego sto je izvadim. Koliko znam, dosta ljudi tako radi...

Banned
        Na forumu od
        Feb 2012
        Poruka
        3.380
      24. Moja mašina
        • CPU: Intel(R) Core(TM) i5-2450M
        • MoBo: Toshiba Satellite C660
        • RAM: 6GB RAM 1333MHz SODIMM DDR3.
        • VGA: NVIDIA GeForce GT 520M(1GB)
        • MON: LG Philips LP156WH4-TLA1 15.6 inca.
        • HDD: Patriot Blast 120GB SSD.
        • OPT: MATSHITA DVD-RAM UJ8B0
        • SND: Realtek ALC269
        • LAP: Toshiba Satellite C660
        • INET: Kablovska
      25. Ja moju bateriju 69Sony Corp.VGP-BPS26 na Sony vaio sve1713f1ew vec 3 meseca otkad sam kupio skoro uvek punim do 100% i praznim do 0% i i dalje je wear level 0% na hw monitoru i na aida64!

Member
        Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        909
        Koliko sam ja primetio, najvise zavisi od mesta baterije na laptopu. Na prethodnim, baterija se nenormalno grejala i krace trajala.
        Sad na Dell 1530, posle 3 godine aktivnog koriscenja, wear level je 23%.
        Komp je godinu dana stajao samo na punjacu sa baterijom, nisam ga doslovce ni jednom ispraznio. Sada se desava da prodju dani da ga ne pomerim sa stola. Pa onda ga danima nosam gde stignem, ne pazim na bateriju uopste, isprazni se par posto, pa je dopunim, ili se isprazni u potpunosti pa ga stavim na punjac... U praksi, sa mojom upotrebom je sa nekih 2h +/-15 min stigla na 1:40 +/- 15 min.

Jedino sto stvarno redovno radim je da je svakog 30og u mesecu potpuno ispraznim bat , obicno uvece, i tako ostavim do ujutru. Ujutru iskljucen komp prikljucim na punjac, i ostavim da se puni 3-4h.
        Menjao boggyman : 13.10.2013. u 12:31
        Homer: Be quiet brain or I'll stab you with a Q-tip!

Newcomers
        Na forumu od
        Nov 2013
        Poruka
        1
        jel zna neko gde ima da se kupi baterija za msi cr 500? da li dovoze ljudi iz madjarske?

Member Avatar korisnika Mrljesana
        Na forumu od
        Jun 2013
        Poruka
        1.882
      29. Moja mašina
        • CPU: AMD Atholon II X4 750K
        • MoBo: FM2 MSI-A55M-E33
        • RAM: 2x4 GB DDR3
        • VGA: AMD Radeon 7770 Powercolor
        • MON: ASUS VX229h 21.5"
        • HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200
        • OPT: /
        • Case: Blueberry BC-V12-420
        • SND: Intergirsana karta / Logitech Z523
        • LAP: Sony VGN-CS11Z
        • Ostalo: LG G2, Lumia 640xl
      30. I mene zanima za Sony Vaio VGN CS11Z jel ima negde ?

Member
        Na forumu od
        May 2012
        Poruka
        316
        Zanimljivo je da za tako nešto osnovno - kako se odnositi prema bateriji u laptopu da bi se najmanje degradirala postoji 100 različitih teorija, ja pojma sada nemam kako da koristim. Mogu samo da napišem moja zapažanja.

Za potrebe posla smo u isto vreme uzeli dva asus netbooka sa 6-ćelijskom baterijom koja se vadi.

Jedan je uvek bio sa ubačenom baterijom, uglavnom na punjaču, kada se nosi negde onda na bateriji. Uglavnom je ispoštovana teorija da se ponekad isprazni, pa onda opet nazad na punjač. Od početnih 5-6 sati na wifi, sada posle 2,5 godina, baterija sastavi jedva pola sata. Sada ni ne pokazuje nikada da je puna.

Drugi, koji sam ja koristio, kada je na punjaču, što je bila večina vremena držao sam izvadjenu bateriju, punu na 40% (tako sam pročitao, da na 40& gubi 1% godišnje, ima na wikipediji), Kada sam trebao da ga nosim napunio bih do kraja, posle opet napunio, koristio do 40% i izvadio. Tako možda jednom nedeljno kada mi je trebao. I nosio sam ga na putovanja po celom svetu i tada stalno koristio na bateriiji. I sada posle 2.5 godina baterija je skoro ista, bez problema nosim na ceo dan, uz standby traje ceo radni dan.

Tako da, što se mene tiče, definitivno nije isto kako se koristi.

Ali sada, uzeo sam ultrabook, ausu ux31a koji ima integrisanu bateriju, kao i macbook pro koji isto ima integrisanu naravno. I šta sada da radim, da li da punim, skidam sa punjača, praznim do kraja pa punim, ili da držim na punjaču pa povremeno praznim. . Dosta sam čitao po netu, kao što rekoh na početku, svako ima svoje mišljenje..

Ajd ovi jefitni laptopovi pa me ono baš briga.. nego glupo mi, ova dva koštaju skoro 3000 eura i sada kao .. ne znam.. glupo mi da ih ne očuvam maksimalno koliko mogu.

Jeste da nije fancy, ali logičniji je bio dizajn gde se baterija vadi.

VIP member Avatar korisnika NShappy
        Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        2.755
      33. Moja mašina
        • CPU: i5 2500K, hlađen nekim CoolerMaster tornjem sa ventilatorom i rebrima
        • MoBo: Asus P8 P67-M PRO
        • RAM: 2x4GB Kingmax
        • VGA: Radeon HD5670
        • MON: Samsung 971p
        • HDD: Samsung 850EVO, 120GB + Samsung F3 1TB
        • OPT: Neki Samsung
        • Case: Neki Chieftec
        • SND: Naim NAC-N 172 XS + NAP 155 XS, Neat Motive 2
        • LAP: Fujitsu Lifebook
        • TV: Sony KDL-43W805
        • Ostalo: Konfekcija, uglavnom Logitech, Kinezi...
      34. Najbolje je te računare što im se baterija ne može izvaditi korisititi samo jednom na svaka tri meseca. Ostatak vremena, koristi neki drugi računar.

Bateriji ne treba robovati. Ko je koristi češće od jednom nedeljno, neka je ne vadi a punjenje i pražnjenje neka obavlja nejednako. I vrlo retko neka je puni na 100% i prazni na nulu.
        Ko retko radi na bateriju, neka je izvadi iz računara napunjenu negde između 40 i 60%, a s' vremena na vreme ubaci u računar i malo radi na nju takođe bez extremisanja sa punjenjem i pražnjenjem.

...i možda jednom godišnje uraditi ciklus 100-0-100% (ovo je bitnije za kontroler u bateriji nego za same ćelije).

...a ako su okolnosti takve da vam treba puna baterija od 100% do nule, pa neka bude. Treba to da služi vama a ne vi računaru/bateriji.
        Menjao NShappy : 13.11.2013. u 14:22

Member
        Na forumu od
        May 2012
        Poruka
        316
        Naravno da je baterija potrošna i podrazumeva se da će da oslabi i da ne treba robovati bateriji, ali kao što sam naveo iz onog primera sa asus nebtookovima, različitom upotrebom jedna je skroz uništena, a druga skoro kao nova.

I voleo bih da znam kako da najmanje osakatim bateriju sada kada koristim ove sa integrisanom baterijom. A baterije na vadjenje su prošlost, ostale su u nekom low segmentu i plastičnim računarima, sve malo kvalitetnije ima integrisanu.

I šta sada mi ninže da radimo

Strana 1 od 18 1234511 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •