Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

To je ono sto sam pisao, citiram sebe,

Baterija na mom laoptopu i dalje radi besprekorno, ne koristim je ali je redovno odrzavam - jednom mesecno ili dva puta je napunim do 100% i koristim je dok ne padne do 40% zatim je odlozim na mracno i hladno mesto i evo i dan danas posle 4 godine radi besprekorno. Cisto da znas za ubuduce kako da je odrzavas. Kako postupati sa laptopovima koji imaju integrisanu baterija u sebi, ne znam, mozda ce se neko javiti i reci sta treba raditi.

Baterija stara 4 godine retko kada koriscena, punjena i praznjena u ciklusima samo radi odrzavanja, sta znaci taj rezultat?
 
Kupio sam HP Pavilion Power 15.
Koristiću ga kako mislim da je najpametnije, molim samo jednostavan odgovor da li je zamenjiva baterija, tj. da li se normalno otvori laptop i izvuče stara, ubaci nova kad bude vreme.Baterija je kao kod mnogih novih laptopova takođe interna.
 
Kada sam kupio nov laptop i spremio instalaciju windows 10, baterija je bila na nekih 10%. Laptop sam povezao na punjac. Dok se windows instalirao za to vreme se baterija dopunila. Sada je na 100%. Zanima me da li prilikom instalacije windowsa baterija mora da bude puna 100% ili moze da bude zakacena na punjac i da se puni zajedno sa instalacijom sistema? Izvinite na pitanju, nigde nisam mogao da nadjem slicnu temu. Nadam se da razumete moje pitanje? Hvala unapred.
 
@Hardrockdrinker
Interna naravno se menja samo je pitanje koliko je komplikovano/jednostavno da joj se pridje.

@rodjaevo
Nisam bas razumeo pitanje, laptop se puni dok god je prikljucen punjac nebitno sta se radi na laptopu. Isto je i kada je na bateriji a podrazumeva se i logicno je da se instalacija sistema radi sa prikljucenim punjacem.
 
Ranije su neki modeli [IBM/Lenovo], radili na nizem taktu [procesor], ako nema baterije, fizicki prisutne..
A to se primeti u instalaciji i samom radu,uopste..
Za nove modele, ne znam.
pozz
 
Imaš u tom Dell-u 6 komada 18650, LG, verovatno po 1000 i nešto mAh. Koliko znam, nije baš da ih potrpaš dupe-glava za rednu vezu, nego imaju često i zaštitu, pločice za vezivanje...
Dodaš štancovanje plastike, elektroniku, komplikovanu proceduru uvoza, 20-30% marže na jedan komad zezanja...


IMG_20180320_211910.jpgIMG_20180320_211845.jpg

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
U firmi na lap topu Lenovo Idea Pad 100 iznenada izgleda riknula baterija. Juce koleginica nije mogla da upali, zakaci na punjac, ono upali. Tokom rada kada se raskaci sa punjaca odmah se ugasi. Dok radi ono pokazuje kao da je puna baterija i da je prikacen punjac, medjutim odmah se lap top ugasi cim se izvadi punjac.

Vidim da je baterija unutra negde, nema poklopac da se moze lako zameniti. Moze li se to relativno lako, samo otvoriti kuciste pozadi, kupiti i staviti drugu? Taj lap top se koristi za neka placanja i tako to, ne bi mogli u servisu da ga ostavljamo.
 
Uzeo sam DELL laptop 5567 seriju koja ima integrisanu bateriju, ili ti ga ne moze da se vadi koliko sam ja primetio posto je ceo zatvoren.
Da li da punim laptop do tipa 100% pa da ga iskljucim sa punjaca ili da mogu i da ga drzim stalno na punjacu, da li ce stetiti bateriji ako je stalno na punjacu, neko kaze nece stetiti meni nesto logicki govori da ce stetiti bateriji.
Takodje mi je stigao sa Linuxom Ubuntu 16.04, ne mogu se snadjem uopste da ga obrisem i instaliram Windows, ima negde lepo objasnjeno kako da to odradim? Vidim da je komplikovani i da ima neka fora da se to odradi.
 
1. Moze uvek biti na punjacu, za to je i predvidjeno, automatski se gasi punjenje same baterije cim dodje na max a ti si fakticki na struji sve vreme, upravo da ne bi dolazilo do pregrevanja.

2. Samo instaliras win, kakvo crno brisanje.
 
Nemam original Windows, kad ubacim ovako neki nece uopste da ga ocita u biosu kao da samo originale prepoznaje.
Probao sam sa nekim starim Win 8 CDom koji je original, njega ocita, al problem je sto nemam key
 
Instalacioni disk ne vidi?Onda ti ne valja disk...tj instalacija
 
Kako ga inace vidi kad ubacim na neki racunar gde je win sistem, a na ubuntu ne vidi, tj cd kao cd on vidi ovako dok je upaljen laptop, ali ne mogu pokrenem instalaciju, u biosu kao sto vidi ovaj Win 8 original CD, neki windows narezan ne moze
 
Poslednja izmena:
K zna - piše da je baterija napunjena 100%, ali se isključuje iz mreže i laptop se isključuje
 
Mozda ti je u BIOS-u podesen samo na UEFI boot, vidi da li ima Legacy opcija za boot uredjaje i iskljuci Secure Boot opciju. Ukljuci CSM opciju ako ima.
Skini Windows 10 ISO sa Microsoft sajta pa napravi butabilni flash sa Rufus alatom. Izaberi GPT fajl sistem.
 
Poštovanje,
Hocu da kupim bateriju za laptop Asus x54c, ali nigde ne mogu da nadjem da istom voltažom. Originalna baterija je 14,4V i od 2600mah, a u prodaji ima samo od 10,8V i 4400mah. Zanima me da li će biti nekog problema zbog toga?
Bio sam u Belvilu u prodavnici koja prodaje baterije i tamo mi je receno da tu od 14,4V verovatno nigde necu ni naći.
 
Procitao sam celu temu ali i dalje nisam usvojio pravi odgovor.
Kako da formatiram novu bateriju? Da li ima neka novija iskustva za Li baterije?
I kako da punim bateriju , Lenovo ima program da puni do 85% i ispod 75% da pocne da puni ako sam dobro razumeo.
Da li je dobro raditi ovako? Puniti do 85% i prazniti do 40%?
 
To je idealno, neki opseg od 30-80%.
Što se tiče formiranja baterije, taj period smo prevazišli još pre 10-15 godina, baterija ne treba da se 'formira'.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Hvala na brzom odgovoru.

Tako sam i mislio, svako ima neku svoju teoriju, puniti 12 sati , prazniti bateriju pa puniti do kraja narednih 3 dana itd...

Da li je normalno da pokazuje u windowsu da je trajanje baterije duplo manje nego sto treba da bude po testovima? Da li se to vremenom promeni posto je laptop nov.
 
Pa zavisi šta radiš na laptopu, ako pozatvaraš sve i ostaviš ga na par minuta, onda će estimated time da bude dosta veliki, međutim ako radiš na njemu sa 5 otvorenih programa i 20 tabova u browsera onda će da piše da imaš još sat vremena, iako je na 100% fazon :D

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Hah kapiram sad, evo ga pise 9 sati.
Vidim da ima u opcijama battery gauge reset, sta tacno to radi i kada je preporuceno da se uradi taj reset?
 
Imam novi problem. Posto imam dve baterije , prvo radi jedna baterija i kada se istrosi do 5% onda tek menja na drugu... samim tim ne mogu da drzim prvu bateriju do 30%.
Da li neko zna kako da to da ispravim? Da se promeni na drugu bateriju kada dostigne 30% ili da rade obe baterije u isto vreme. Neki program ili ima u opcijama negde?
 
skoro sam uzeo polovan FS Lifebook S752 i krenuo da instaliram sve fabricke programe pa tako i neki za bateriju. nekoliko puta next i limitirao mi bateriju da puni do 85%. kao da bi duze trajala. jel to stvarno pomaze ili su mi ukrali kapacitet? imam i pomocnu koja se i dalje puni do 100%. moze li se to vratiti na staro?
 
skoro sam uzeo polovan FS Lifebook S752 i krenuo da instaliram sve fabricke programe pa tako i neki za bateriju. nekoliko puta next i limitirao mi bateriju da puni do 85%. kao da bi duze trajala. jel to stvarno pomaze ili su mi ukrali kapacitet? imam i pomocnu koja se i dalje puni do 100%. moze li se to vratiti na staro?

Mozes podesiti da je puni do 100% u tom programu
 
Citam razna iskustva, preporuke, nacine i ne kapiram kako je najbolje bateriju koristiti a sacuvati je ato suze.
Kupio sam Laptop skoro koji ce sluziti 95% vremena kao zamena za desktop.
Da li bateriju da drzim na punjacu stalno? Ili da instaliram neki program da je puni do 80-90%? Ili povremeno praznim do 10-20% pa punim do kraja???
Sta je i kako najpametnije?
Hvala svima unapred na odgovorima/razmeni iskustva...
 
Citam razna iskustva, preporuke, nacine i ne kapiram kako je najbolje bateriju koristiti a sacuvati je ato suze.
Kupio sam Laptop skoro koji ce sluziti 95% vremena kao zamena za desktop.
Da li bateriju da drzim na punjacu stalno? Ili da instaliram neki program da je puni do 80-90%? Ili povremeno praznim do 10-20% pa punim do kraja???
Sta je i kako najpametnije?
Hvala svima unapred na odgovorima/razmeni iskustva...

Ako koristis laptop kao PC i bateriju možeš da izvadiš, napuni bateriju do kraja, koristi do 40%, izvadi je i ostavi na hladno (ne frižider) i tamno mesto, postupak ponavljaj jednom mesečno. Možeš po neki put da uradiš i dva vezana ciklusa i da je u prvom ciklusu prazniš i ispod 40% stim da u sledećem ciklusu bude pražnjene do 40% i nakon toga odlaganje.
 
Znaci da je izvadim sa 40-ak %kapaciteta i tako da stoji? Ne punim do kraja pa vadim?
 
Nazad
Vrh Dno