Šta je novo?

Nove igre za stare računare

Koliko je to izvodljivo i komplikovano danas ?
Isto kao i ranije... Amiga, Sega i SNES imaju skroz drugačije čipove za zvuk i grafiku što bi verovatno zahtevalo puno kodiranja (čak i iako Sega ima isti CPU kao Amiga). Pretpostavljam da bi se grafika mogla iskoristiti uz konvertovanje, Amigin semplovan zvuk malo teže (ako uopšte), dok bi se sam kod igre morao dobrim delom nanovo pisati (Sega) ili skroz ispočetka (SNES, zbog drugačijeg procesora).
 
Ja pre svega ne bih znao, ni blizu, a drugo, niko se ne bi toliko cimao i sve da zna..
 
Da je bilo jednostavno verovatno bi sami proizvodjaci izdavali naslove za slicne platforme.
 
Da je bilo jednostavno verovatno bi sami proizvodjaci izdavali naslove za slicne platforme.
Jedini "jednostavan" način za koji znam je emulacija, odnosno kada neko napravi emulator slabijeg sistema na novijem i jačem, pa se mogu igrati stare igre. Zato je ono "jednostavan" pod navodnicima, jer "samo" treba napraviti emulator.

Jedini izuzetak za koji znam, bar što se tiče hardverske zahtevnosti sistema na kome se pravi emulator, je Enterprise 128 za koga su napravljeni softverski emulatori za ZX Spectrum, ZX Spectrum 128 i Amstrad CPC 464. Sva 3 emulatora učitavaju binarne fajlove (znači, nije samo BASIC emulacija), rade na 100% brzine originala i kompatibilni su sa nekih 10-20% igara. Znam da procenat nije veliki, ali me zapanjuje činjenica da to uopšte radi na mašini koja je sličnih hardverskih karakteristika kao mašine koje se emuliraju.
 
Da je bilo jednostavno verovatno bi sami proizvodjaci izdavali naslove za slicne platforme.


Svojevremeno je gomila igara sa Amige portovana na Sega Mega Drive/Genesis & Sega CD platformu, pretpostavljam zbog istog procesora na prvom mestu (Motorola 68000 @7.6mhz) zato sam i postavio pitanje bio. Ovo su samo neki od naslova:


Alien 3
Another World
Flashback
Cannon Fodder
DUNE: The Battle For Arrakis aka Dune II
Gods
Global Gladiators
Lemmings
Lemmings II: The Tribes
The Lost Vikings
Turrican
Turrican II
Mega Turrican
Worms
Sensible Soccer
Shadow Of The Beast
Shadow Of The Beast II
Syndicate
First Samurai
Second Samurai
Battle Squadron
Bubble & Squeak
Bubba 'n' Stix
Micro Machines
Pirates Gold!
Pinball Dreams
Pinball Fantasies
The Addams Family
It Came From The Desert
Secret Of The Monkey Island
Lotus Esprit Turbo Challenge
Lotus Esprit Turbo Challenge II
Lotus Esprit Turbo Challenge III
Jim Power
Test Drive
James Pond
James Pond II: Codename Robocod
James Pond III
Risky Woods
Back To The Future III
Chaos Engine
Fantastic Dizzy
Zool
Last Battle
Xenon 2: Megablast
Wiz 'n' Liz
Leander
Wolfchild
Thunderhawk
Skeleton Krew
Theme Park
Puggsy


A takodje postoji i uredjaj u vidu kertridža/konvertora gde je moguće igrati igre sa Mega Drive-a na Super Nintendu iako je drugačiji procesor u pitanju i sve, u pitanju je RetroGen

 
Poslednja izmena:
Pazi taj retrogen najverovatnije samo koristi nintedo kao napajanje jer koliko vidim audio video kablovi iz njega idu u tv. Sam retrogen je nekakav hardverski emulator sege. U principu stvar je slicna Majstinom vampiru. Turbo karta za amigu kojoj uz manje modifikacije amiga vise nece biti potrebna .
Kad se pravi igra proizvodjac ima na raspolafganju vewc uradjenu grafiku i video sekvence, zvucne efekte,muziku ,teksture za grafiku ,engin koji tera igru i verovatno jjos svasta nesto. Imaju sors koji mogu kroskompajlerom da pripreme za skoro svaku masinu pitanje je njihove procene koliko im se to isplati.
To sto dve masine imaju isti procesor je tek delic mogucnosti i problema. Kolicina memorije,njen raspored i organizacija su razliciti , Graficki cipovi i njihovi modovi ,podrska za sprajtove ,njihov broj i velicina su stvari koje odredjuju kako igra moze da bude uradjena na nekoj masini i da izvuce maksimum iz mogucnosti hardvera

Zarko je predocio odlican primer gore kako masina slicna amstardu cpc moze da koristi neke njegove programe kroz "emulator". Na cpc-u postoji dosta igara koje su portovi spektrum igara mahom uz minimalan broj prepravki u nekima cak nu zvuka nema kao na spekiju . Enterprise 128 ima slican koncept kao i amstard i spektrum dok mu je video "cip" slican ,odnosno naprednija varijanta asic-a sa cpc-a..
 
Vrlo verovatno da je RetroGen nešto poput Vampira, nije mi to palo na pamet u trenutku dok sam postovao, evo i slike same pločice

RetroGenAdapter-front.jpg


A što se tiče samog portovanja mislio sam da sam proces nije toliko komplikovan da se prebaci igra sa Amige na Mega Drive upravo zbog istog procesora a i količine naslova koji su u prošlosti portovani.
 
Zarko je predocio odlican primer gore kako masina slicna amstardu cpc moze da koristi neke njegove programe kroz "emulator". Na cpc-u postoji dosta igara koje su portovi spektrum igara mahom uz minimalan broj prepravki u nekima cak nu zvuka nema kao na spekiju . Enterprise 128 ima slican koncept kao i amstard i spektrum dok mu je video "cip" slican ,odnosno naprednija varijanta asic-a sa cpc-a..

Jedan od brojnih primera je Dynamite Dan 2 za cpc, gde je autor ispričao kako je dobio zadatak da u što kraćem vremenu napravi Amstrad verziju od inače fantastičnog Spectrum originala.
Kaže da je bukvalno prebacio čitav kod uz minimalne izmene vezane za video memoriju, ali je igra ispala duplo sporija na Amstradu, bez obzira na 4 mhz cpu.
To je ujedno bio i naveći Amstradov problem, jer su mu većina multiplatform igara, konverzije sa Spectruma i c64, dok dobrih ekskluziva ima jako malo.
 
Svojevremeno je gomila igara sa Amige portovana na Sega Mega Drive/Genesis & Sega CD platformu, pretpostavljam zbog istog procesora na prvom mestu (Motorola 68000 @7.6mhz) zato sam i postavio pitanje bio.

Da, ali to su bile komercijalne konverzije. Firme su mogle da uposle vrsne programere da odrade konverziju, i zaradom (kupovinom kertridža) da pokriju to.
Baš čitam skoro intervju lika koji je portovao Mortal Kombat 1 i 2 za Amigu, i reče da je po igri radio 9-10 meseci (i to ne sam), a u pitanju su, verujem, vrsni programeri, koji su uspeli da u 1MB Rama naguraju ceo MK sa gomilom (dobrih) kompromisa.
Evo ga intervju:
http://www.ppa.pl/gry/interview-wit...-rage-terminator-2-golden-axe-gauntlet-2.html

Dakle, moguće je naravno, ali ko bi danas izdvojio toliko vreme i trud, da bi imao na primer, samo zahvalnost zajednice? :) A računi moraju da se plaćaju. :)
 
mislim da danas ipak treba (malo) manje truda jer je lakse programirati, ima i emulatora i google itd...
 
Upravo ovo što Orange47 veli, danas se neke stvari dosta lakše i brže rade zahvaljujući najpre raznom hardveru i softveru, danas jedan čovek može takoreći sam od nule da uradi igru a nekada je bilo potrebno par ljudi i ceo tim, nikada je lakše i jeftinije spržiti sebi podatke na ROM čip i plasirati ih. Homebrew scena je extra jaka i novac se tu obrće na ekskluzivnim, originalnim izdanjima kao i na raznim portovima i reprodukcijama....i sam imam plan da sa drugarom u nekoj budućnosti pokrenem neki nazovi domaći "biznis" po tom pitanju te imati ljude na koje možeš da se osloniš je uvek plus. Danas btw. retko ko šta radi za dž, uvek se nadje prostor za profit.
 
mislim da danas ipak treba (malo) manje truda jer je lakse programirati, ima i emulatora i google itd...

Ma dobro, ti si nepopravljivi retro romantičar i to je cool, takav sam i ja ponekad ali u realnosti nema velikih para u igrama na retro platformama a samim tim ni velikog interesa.
Još ako treba raditi konverzije sa jedne retro platforme na drugu, to je više stvar entuzijazma pojedinaca.
Mnogo bolje ide sa hardverom i tu već može da se i zaradi.
Primera radi momak iz Španije je napravio neku vrstu univerzalnog kertridža za Spectrum (slično kao EasyFlash za c64) i prodavao ga u kit varijanti.
Za svega 6 meseci, prodao je 500 komada po ceni od 20-tak evra i svakako ostvario solidan prihod.
Sa druge strane većina novih igara i emulatora za Spectrum je besplatna, dakle čisti entuzijam autora, retki su oni, koji su prodajom fizičkih kopija, uopšte pokrili troškove proizvodnje.
Slično ti je, ako ne i gore i kod drugih retro računara, pričam pre svega o osmobitnicima jer se njima najviše bavim, ako ima nekih blistavih komercijalnih uspeha na 16 bitnoj sceni, biće mi drago da čujem.
 
@ Universe

8bit scena pravi profit uglavnom na Nintendo NES i PC Steam platformi, a najveće pare generalno se obrću na 16bit platformi. Novca nema medju računarima (izuzev nekog hardvera) ali medju konzolama ga ima i te kako. Ako pričamo o 16bit računarima tu je Majstin Vampire napravio pravu malu revoluciju na sceni te nije ni čudo što gledaju na sve načine da ga unište jer je upravo novac jedini motiv.
Spectrum dok je i bio aktuelan u svoje vreme je bio mašina za izbegavanje, svi su gledali što pre da se prešaltuju na C64 a i bio je poprilično ograničen na Englesko tržište tako da ga ne bih uzimao nipošto kao reprezentativni primer.
 
Uh bas tp da je speki bio za izbegavanje nebih se bas slozio s tobom. Spektrum i C64 su u vreme kada su bili aktuelni imali razlicite mogucnosti a u skladu s tim i cena je bila drugacija. Obe masine imale su odlicnu softversku bazu sto u ozbiljnijim programima sto u igrama. C64 jeste imao naprednije custom cipove ali to ne mora biti garancija za kvalitet ikolicinu softvera. Realno atari 800XL je kudikamo hradverski "bolja" masina od oba prethodno navedena pa je bio manje popularan pa je i softverska baza skromnija igre onako relativnog kvaliteta iako masina moze stvarno mnogo boolje.
Spektrum je takodje imao dosta klonova i u vreme kada je bio aktuelan ne racunajuci kasnije klonove iz bugarske ,rumunije i rusije. Da je bio jednostavan jeste, da je bio za izbegavanje tu se mozda mnogi ne bi slozili s tobom.
 
@ dejan_osipaonic

Naravno da se ne bi složili jer ima onih koji se najpre vode ostrašćenošću i nostalgijom što je razumljivo sa jedne strane ali ako poredimo kvalitet C64 je daleko ispred a obe mašine su izašle u isto vreme. 80-tih sam se sa svog ZX Spectruma u kratkom roku prešaltovao na C64 i to mi je bio skok sa magarca na konja i nikada se više u životu nisam vratio Spectrum-u.
 
@ripkid

Tvrdnjom da je Spectrum bio mašina za izbegavanje, unapred si se isključio iz svake slične diskusije, kao ozbiljan sagovornik.
Ono što je bio Apple II za USA, to je Spectrum bio za nas u Evropi.
Spectrum je bukvalno pokrenuo zamajac britanske IT industrije i po prvi put uneo kućni računar u mnoge evropske domove.
Da nije bilo njega gledali bi preskupe USA računare, samo na slikama.
Upravo njegov bazični dizajn i otvorena arhitektura, doprinela je bujanju hardverskih i softverskih kompanija, koje su bukvalno formirane zbog Spectruma, praveći raznorazne dodatke i softver, a kasnije nastavili da nižu uspehe i na drugim platformama uključujući c64.
Da smo ostali zavisni samo od US softverskih kuća, danas bi imali samo one zastarele rahitične igre, koje su Activision i US Gold pravili u to vreme.
Osim u UK, Spectrum je bio dominantna mašina u Španiji, Portugalu, Italiji, Brazilu (i čitavoj južnoj Americi), Izraelu, zatim u bivšem istočnom bloku, posebno u Rusiji gde je do danas ostao najpopularniji mikrać svih vremena.
U Francuskoj je bio drugi po popularnosti, posle cpc modela, a u Nemačkoj takođe, odmah iza c64.
Slično je bilo i kod nas u ex-yu sve do pred kraj osamdesetih, kad je c64 konačno postao jeftiniji i pristupačniji našem džepu i preuzeo primat.
Do tada je Spectrum suvereno vladao, a dokaz su brojne igre i ostali softver koji je komercijalno objavljen što kod nas, što u najvećim inostranim softverskim kućama.
Spectrum je inspirisao ljude da nešto nauče, hobiste da prave projekte, programere da se računarski opismene.
Ko to negira, taj je ili neznalica ili zlonameran, a možda i jedno i drugo.
Nadam se da ovo ne čita Duško Dimitrijević i ostali velikani ex-yu scene, čije su igre zaradile lepe pare i nalaze se na svim Spectrumovim top listama.
Ti mi sad nabroj originalne c64 i druge 8bitne igre, koje su objavljene u inostranstvu, sa ovih prostora, čisto da uporedimo i procenimo koliko je to "prešaltavanje", imalo efekta. :)
 
@ Universe

Ti očigledno imaš veliki problem šefe sa komunikacijom na prvom mestu i nije ti prvi put da tražiš kavgu iz čista mira i prozivaš ljude koji imaju drugačije mišljenje i stav po pitanju nekih stvari tako da ako je neko nedorastao bilo kakvoj diskusiji to si onda ti. Ovo je poslednji put definitivno da ti se ja lično obraćam tako da ne bi širili, kako se ono kaže "flame", zamolio bih te da me izbegavaš ubuduće ovde kada već nema ignore funkcija ili barem ja ne znam za nju. Nadam se da je to OK ?

A i iz ovog tvog referata se upravo vidi ta ostrašćenost, nostalgija i ujedno neobjektivnost koju sam pomenuo prethodno. Spectrum jeste bio mašina za izbegavanje jer je bila primitivna i zaostala u odnosu na C64 (stvari tipa Nintendo NES, Sega Master System, MSX i da ne spominjem), onaj ko je imao ograničen budžet se zadovoljavao istim kao što su se neki zadovoljavali sa Atari 2600.
 
Par zapažanja...

Nikako se ne slažem da je ZX bio mašina za izbegavanje. C64 je bio oko 3 puta skuplja sprava kada su se cene malo smirile i iako su obe mašine 8bitne, nisu ciljale na isto tržište. Svaka je u svom segmentu bila napopularnija, bar što se Evrope tiče (nije tačno da je ZX imao uspeha samo u Britaniji, bio je veoma popularan i u Nemačkoj, Španiji, Francuskoj,...). Da li su to bile najbolje mašine, to je diskutabilno (mene recimo oduševljavaju mogućnosti Enterprise-a, mašine koja je manje-više propala). To je kao kada bi se poredio NES i Atari 2600 i zaključilo kako je Atari bio za izbegavanje jer je NES mnogo bolji...

Većina mojih prijatelja iz osnovne i srednje škole je dobila računar od roditelja (i to uglavnom posle dosta natezanja) i retko ko je mogao da se lako prešalta na drugu mašinu (uključujući tu i mene; do 2004-te je C64 bio jedini kompjuter koji sam imao kod kuće, a još od 1986-7 bi se moglo reći da je C64 bio za izbegavanje i da je zaostao u odnosu na PC).

I za ZX i za C64 se dan-danas pravi gomila novih igara, neke kvalitetnije, neke manje kvalitetne, i gotovo sve su besplatne. Ljudi su ih radili u svoje slobodno vreme, sebi za dušu i za zajednicu. Nekoliko programa koje sam radio za C64 i Amigu sam stvio u GPL, iako sam na njih potrošio dosta slobodnog vremena. Jednostavno, i ja sam od drugih dobio dosta (leganlo) besplatnih stvari za te mašine i to mi je bilo jedno logično da uradim.

Koliko sam uspeo da vidim, jedino se na konzolama ljudi vode mahom komercijalnim inetresima kod pravljenja igara (naravno, ima izuzetaka) i gledaju kako da izvuku pare. Kod retro računara je manje-više suprotna situacija (veliki izuzetak je hardver za Amigu, ali je tu Majsta rešio da malo uvede reda :) )
 
Krajem 80-tih je C64 već uveliko bio standard kod mnogih, nije mi nikada delovao kao neka nedosanjana i nedostižna mašina. Masa ljudi oko mene je tih godina imala C64 i pobegla je od Spectruma kao što je nešto kasnije gledala da pobegne od C64 i prešaltuje se na Amigu. PC platforma je bila po meni takodje za izbegavanje i sirotinjska sve do neke 92'-'93 kada je počela da konkuriše Amigi pojavom novog hardvera da bi je '94-95 kao što se zna potpuno sravnila sa zemljom. Da ne pomisli neko kako ja mrzim Spectrum ili bilo šta, daleko od toga, moja omiljena igra i ujedno koju sam prvu odigrao je bio klon Space Invaders-a na tom istom ZX Spectrumu, čak posedujem i tetovaže te iste igre tako da i to govori nešto :D

Uglavnom da se vratimo na početak priče, 8-bit scena pravi profit na PC Steam i Nintendo NES platformi uglavnom a sada da li neko radi stvari iz čistog entuzijazma ili usput da uzme i kintu je druga priča.
 
Poslednja izmena:
Nikada nisam imao Spektrum, ali mislim da je mašina daleko od toga da bi se izbegavala.
Imali su ga neki moji ortaci, i meni su C64 i Spectrum, uvek bili tu negde.
Ne razumem se preterano u njihov harver, ali mi je čak i Žarkovo poređenje C64/Spectrum, sa Nes/Atari 2600 preterano. Atari 2600 je daleko bio iza Nes, a moj (subjektivni) utisak je da su C64 i Spectrum, kao što rekoh, veoma približni.
Nešto sam slušao i priče da je Spektrumov Basic daleko lakši i logičniji bio za učenje od onog na C64.

Nisam znao da je Atari 800XL harverski bio jači od Spectruma i C64 (eto, svakog dana se nešto novo nauči :) ). Imao ga je moj ortak, i zaista, nisam bio nešto impresioniran igrama.
 
@ripkid

Prvo, ne ispunjavam muzičke želje, a na replike se navikni jer to je suština svakog foruma.
Drugo, nemoj da daješ sebi previše na značaju, nisam ja taj tekst napisao zbog tvoje zlonamerne provokacije, već zbog drugih možda nedovoljno upućenih, koji bi mogli i da ti poveruju.
Dejan ti je lepo objasnio da hardver nije jedino merilo, niti je uvek presudan, jer da jeste onda bi baš taj MSX, BBC ili Atari 800XL bili dominantni u to doba, ali gle čuda - nisu.
Samo, on je fin momak i neće da se zamara, a ja eto nisam fin i ne nameravam da budem, pogotovo kad neko pretenduje da daje kojekakve definitivne zaključke i ocene, a razume se u problematiku kao Marica u džojstik.
Ja lepo pokažem koliko je Spectrum bio relevantan u svetskim okvirima, čak i ovde u bivšoj Jugi, a šta dobijemo kao odgovor? Klinačku drljavinu i vrisku, bez i jednog argumenta, po sistemu neću više da se igram i nosim svoje igračke kući.
To što tebi Spectrum nije ispunio očekivanja, ne znači da je loš, već da je drugačije koncipiran i izuzetan na svoj način.
Koga stvarno zanima, lako će se uveriti u ovo što pričam, jer je Spectrum i danas retro računar sa neverovatno aktivnom zajednicom, što pokazuje i broj novih igara i hardverskih projekata, koji se svake godine pojavljuju za njega.
Ne samo da nije za izbegavanje, već je živahnji nego ikad.
 
@d4rk3lf
Vezano za 800XL ja sam znao podatak iz nekih novina o njegovom predstavljanju da moze da prikaze do 192 boje na ekranu odjednom i to je bilo to.
Imao sam prilike da ga vidim par puta uzivo nisam bio nesto odusevljen ni izgledom ni igricama koje sam video na njemu. Moj neki utisak koji sam stekao osrednje. Medjutim relativno skoro kad sam nesto gledao demoe na osmobitnicima ,ima i tema na forumu :
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?282439-demoi-na-8-bitnim-masinama-danas
me je naterala malo detaljnije proucim hardverske mogucnosti masine. Prosto sam bio odusevljen i razocaran istovremeno. Razocaran zato sto tadasnje softverske kuce nisu iskoristile tu malu amigu onako kako je trebalo.

@ripkid
Do kupovine spektruma sam imao prilike da "probam" vise razlicitih racunara od kojih su neki bili neopravdano skuplji od spektruma. Zbog cene je bilo lakse ubediti roditelje da se to priusti. Za kompjutere sam se zainteresovao zbog igrica ,prvo da igram a zatim me zanimalo i kako to napraviti. Odlicno sam se i zabavljao i ucio o kompjuterima na spektrumu. Prvi novac koji sam zaradio je otisao za kupovinu c64 bas zbog tog bolja masina.. Nisam bio nesto posebno odusevljen sem sto je zvuk dominirao. Tek je amiga u meni ponovo probudila odusevljenje. Sad bih ja moga oreci da je amiga bila top masina i da je atari ST bio samo za izbegavanje zato sto su igre na amigi bile "bolje". Ali stvarno nije bilo tako svaka masina je imala neko svoje podrucje.
Sad nemoj da se osecas da te prozivam ovo su samo cinjenice.
Merkam slobodno vreme da napravim galaksiju . Sta meni to treba? Nemama pojma nisam normalan.Verovatno zato sto onomad kad je bilo aktuelno ja nisam umeo da lemim , svasta nesto mi nije bilo dostupno ... Danas ima se moze se delovi kostaju boks skupljih cigareta ,a ja prestao da pusim pa eto da se igramo malo..
Pozdrav
 
Merkam slobodno vreme da napravim galaksiju . Sta meni to treba? Nemama pojma nisam normalan.Verovatno zato sto onomad kad je bilo aktuelno ja nisam umeo da lemim , svasta nesto mi nije bilo dostupno ... Danas ima se moze se delovi kostaju boks skupljih cigareta ,a ja prestao da pusim pa eto da se igramo malo..
Pozdrav

Ovo je i moja davnašnja želja, s tim što ja i danas nisam naročito vešt sa lemilicom. :)
Da li planiraš da je radiš po originalnom projektu ili ćeš nešto da menjaš?
Kada počneš, molim te otvori posebnu temu, da ohrabrim sebe i sam da pokušam, pa makar i ne uspem.
 
@d4rk3lf
Vezano za 800XL ja sam znao podatak iz nekih novina o njegovom predstavljanju da moze da prikaze do 192 boje na ekranu odjednom i to je bilo to.
Imao sam prilike da ga vidim par puta uzivo nisam bio nesto odusevljen ni izgledom ni igricama koje sam video na njemu. Moj neki utisak koji sam stekao osrednje. Medjutim relativno skoro kad sam nesto gledao demoe na osmobitnicima ,ima i tema na forumu :
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?282439-demoi-na-8-bitnim-masinama-danas
me je naterala malo detaljnije proucim hardverske mogucnosti masine. Prosto sam bio odusevljen i razocaran istovremeno. Razocaran zato sto tadasnje softverske kuce nisu iskoristile tu malu amigu onako kako je trebalo.

@ripkid
Do kupovine spektruma sam imao prilike da "probam" vise razlicitih racunara od kojih su neki bili neopravdano skuplji od spektruma. Zbog cene je bilo lakse ubediti roditelje da se to priusti. Za kompjutere sam se zainteresovao zbog igrica ,prvo da igram a zatim me zanimalo i kako to napraviti. Odlicno sam se i zabavljao i ucio o kompjuterima na spektrumu. Prvi novac koji sam zaradio je otisao za kupovinu c64 bas zbog tog bolja masina.. Nisam bio nesto posebno odusevljen sem sto je zvuk dominirao. Tek je amiga u meni ponovo probudila odusevljenje. Sad bih ja moga oreci da je amiga bila top masina i da je atari ST bio samo za izbegavanje zato sto su igre na amigi bile "bolje". Ali stvarno nije bilo tako svaka masina je imala neko svoje podrucje.
Sad nemoj da se osecas da te prozivam ovo su samo cinjenice.
Merkam slobodno vreme da napravim galaksiju . Sta meni to treba? Nemama pojma nisam normalan.Verovatno zato sto onomad kad je bilo aktuelno ja nisam umeo da lemim , svasta nesto mi nije bilo dostupno ... Danas ima se moze se delovi kostaju boks skupljih cigareta ,a ja prestao da pusim pa eto da se igramo malo..
Pozdrav
Ne mogu da verujem da se razglaba o mom prvom kompu, tj. Atari 800XL-u :)

Još mi je kod matoraca, netaknut, prva farba. Full pakovanje, kasetofon plus dva Quick Shot-a dvojke :)

Sve je bilo bajno tada, ali se ortak iz razreda ipak više naigrao sa C64..

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Da, 8bit Atari je zadesila ista sudbina kao CPC - gro igara se razvijao za dve najpopularnije platforme, ZX i C64, dok su Atari i CPC dobijali portove, mahom pravljene tako da ne iskorištavaju hardver na najbolji način, a često i čisto traljavo odrađene. Tek je u posednjih desetak godina zajednica oko ovih mašina počela da stvarno otkriva šta hardver u njima sve može da odradi. Da su Atari i CPC u ono vreme imali bar neku od moderno napravljenih igara, verujem da bi se više ljudi angažovalo oko kvalitetnijih igara za njih i ko zna, možda bi svrgnuli ZX ili C64 sa prva dva mesta... No, drago mi je da bar danas, ako već ne u ono vreme, možemo da vidimo šta je sve moglo biti.

@dejan_osipaonic: samo napred sa Galaksijom (nisi jedini koji po tom kriterijumu nije normalan :) )! Fotografiši usput, bilo bi zanimljivo pogledati kako je sve teklo... (ja moram da napravim TODO listu šta sve treba da sredim kod mojih mašina, a da znam da uradim, pa da polako štikliram...)
 
Da, 8bit Atari je zadesila ista sudbina kao CPC - gro igara se razvijao za dve najpopularnije platforme, ZX i C64, dok su Atari i CPC dobijali portove, mahom pravljene tako da ne iskorištavaju hardver na najbolji način, a često i čisto traljavo odrađene. Tek je u posednjih desetak godina zajednica oko ovih mašina počela da stvarno otkriva šta hardver u njima sve može da odradi. Da su Atari i CPC u ono vreme imali bar neku od moderno napravljenih igara, verujem da bi se više ljudi angažovalo oko kvalitetnijih igara za njih i ko zna, možda bi svrgnuli ZX ili C64 sa prva dva mesta... No, drago mi je da bar danas, ako već ne u ono vreme, možemo da vidimo šta je sve moglo biti.

@dejan_osipaonic: samo napred sa Galaksijom (nisi jedini koji po tom kriterijumu nije normalan :) )! Fotografiši usput, bilo bi zanimljivo pogledati kako je sve teklo... (ja moram da napravim TODO listu šta sve treba da sredim kod mojih mašina, a da znam da uradim, pa da polako štikliram...)
A imali danas da se pazari nešto od onih kertridža što se guraju odozgo za igre? - Baš bi bila šmekerica odigrati nešto u društvu preko katodne cevke :)

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno