Šta je novo?

Nove igre za stare računare

Ja sam malko juče googlao oko onog Civilizationa na C64, što je Žarko onomad kačio.
Bojao sam se da je projekat stao, ali na svu sreću, lik i dalje radi na igri.

Več je završen demo koji je potpuno funkcionalan (nisam ga probao, ali koliko sam shvatio, može sve da se odradi (osnujete gradove, istražujete, širite se, sve do modernog doba), jedino AI još nije završen.
Čitam baš po forumima, i lik kaže da bi davno mogao da završi projekat, da radi verziju za neki nabudžen C64 (ram upgrade), ali mu je baš trip da radi na običnom C64. Neko mu je lepo predložio da uradi kertridž verziju, i slažem se sa tim. Dosta bi dobio prostora, čak i tako da pristupi, ali ludak (u pozitivnom smislu) možda ipak odradi isključivo kasetnu i disketnu verziju.

Još uvek nisam siguran koliko baš za C64 treba Civ da bude izometrijski, a ne full top, ali opet, svaka čast. Čekaj bre :), ako uspe da napravi kopiju Civ-a 2 na klasičnom C64, sa manje od 64 kb rama, šta bi taj uradio na Amigi 500 i 1MB Rama? :) 3D Civilization? :) Black and White? :)

Download demo

 
Evo i jednog noviteta za legendarni ZX81, igra Uwol - Quest for money iz poznatog Mojon Twins serijala.
Prava hard core retro stvar, brza i zanimljiva u standardnoj rezoluciji, čak me pomalo podseća na Inspektor Spiridon sa Galaksije. :)

 
Još jedna nova igra za ZX Spectrum, "Terrapins" fenomenalna konverzija poznate Konami coin-op arkade "Turtles" iz 1981-e.

 
SymbOS 3.0

Pre nedelju dana je izašla verzija 3 SymbOS-a, grafičkog operativnog sistema za Amstrad CPC, Amstrad PCW, MSX i Enterprise računare:


(video je malo starija beta verzija)

Kompltna lista izmena je prilično dugačka:
http://www.symbos.org/changelg.htm
 
Posle dužeg vremena, evo i nekih noviteta za još jednu legendu Acorn Atom.
Sve igre su se pojavile u prethodne dve godine, recimo Manic Miner konverzija je baš sveža ovogodišnje izdanje.
Posebno dobro izgleda Jet Set Willy, kao i Egghead In Space i bez obzira što su monohromatske, ovo komotno mogu odmah da se proglase za najbolje Atom igre svih vremena, slično kao recimo noviteti za TI-99/4A ili Oric, koje sam pominjao ranije.





 
Za hardver, igre izgledaju fantastično, hvala za prikaze!

Jedini downside je što ovo verovatno neću videti na pravoj mašini, lako ih je nabaviti koliko i Sam Coupe, a i cena je prava sitnica (kao i Sam Coupe)... :)
 
U pravu si, nije ga lako nabaviti, a postoji i dodatna muka, jer je sam računar veoma krhke izrade, čitao sam da i samo malo veće tumbanje, može da ga pokvari, što znači da je bilo kakav duži transport veoma rizičan.
A sam računar je prava legenda, za ono vreme bio je fantazija, konstruisan 1979 kao jedan od prvih evropskih kućnih računara, a u radnjama se pojavio u januaru 1980-e, čitavih 6 meseci pre Sinklerovog ZX80, koji je po svemu bio daleko iza njega, osim po ceni.
Zato mislim da je u nedostatku pravog hardvera, najpribližnije rešenje koje i ja koristim, emulator za Raspberry Pi na lcd tv ekranu, sve izgleda kao pravo. :)
 
Kao što je ranije već najavljeno, veliki hit Sword of Ianna za ZX Spectrum, se pojavio danas i može se besplatno skinuti sa matičnog sajta:
http://theswordofianna.retroworks.es/en/575-2/

Osim za Spectrum, igra je urađena i za MSX 2 u raskošnoj multikolor verziji, animacija i grafika u obe varijante je vrhunska, igrivost je posebna priča, stvarno vredi probati.
Igra se zbog svog obima isporučujue samo na kertridžu za sve 128k modele ili na dve diskete za vlasnike +3 mašina.
Veoma brzo će biti moguće i da se naruči na retroworks-u:
http://www.retroworks.es/php/game_en.php?id=15
8gl4nuQl.jpg

Evo i trejlera za obe verzije:


 
Za sada Sword of Ianna, prevazilazi sva očekivanja, bukvalno na svim mogućim review-ima, nailazi na izuzetan prijem.
Posle par dana igranja, mogu da kažem da je to sasvim zasluženo i nimalo slučajno.
Na svakim koraku se vidi veliki trud koji je uložen u igru do najsitnijih detalja, a pored grafike i animacije tu je i muzika, koja je pogođena 100% i još više doprinosi atmosferi u igri.
Gameplay je stvarno vrhunski, to već ne može samo da se vidi, to treba probati.
O ovoj igri će se još dosta pričati, iako je ove godina jaka konkurencija, mislim da je ovo ubedljivo glavni kandidat za igru godine i ne samo ove godine, što se mene tiče, komotno može da se svrsta među najbolje Spectrum igre uopšte. :)
Evo malo obimnijeg gameplay-a, uživanje je i samo gledati, a kamoli igrati:
 
Uh, ja čekam da vidim hoće li se pojaviti disketna verzija i za MSX2, voleo bih da probam na pravoj mašini... ZX disketnu ću probati čim budem imao vremena.
 
Ne znam šta da ti kažem, ali igra izgleda stvarno zaslužuje hajp koji je prati.
Gledam sada, bukvalno za dan je rasprodata cela prva tura fizičkih kopija (kertridži u luksuznom pakovanju), po ne baš maloj ceni od 40 evra po komadu, što znači da stvarno vredi nabavke, bez obzira što je digitalna kopija besplatna.
Ianna01.png Ianna02.png Ianna03.png DKt3xawX0AAVB7t.jpg

Ne mogu da se ne setim onih nemačkih lihvara koji traže 20 evra samo za digital download Sams Journey, koji je po najvama takođe trebalo već da bude u rukama kolekcionara.
Što se tiče disketne verzije, izgleda da se stvarno još nije pojavila za MSX 2, a za ovu Spectrumovu ću videti da probam, pošto sam napravio od jednog starog Pentium II laptopa, namensku Spectrum mašinu sa emulatorom, koji može da čita i piše na pravim disketama.
Mani služi uglavnom za presnimavanje disk imidža na 3.5 inchne diskete, koje onda po potrebi direktno puštam na +3, jer mi je povezan kao dodatni drajv, a kasnije se mogu copy alatkama prebaciti i na 3 inchne diskete, mada to retko radim jer i nema neke potrebe.
Ne znam da li sam već kačio, ali evo kako to radi u praksi:


Sad nešto čitam, da se par ljudi žali kako nisu uspeli da nasnime igru na prave diskete, baš ću da vidim ovih dana o čemu se radi.
Sumnjam da je zaštita, jer je igra u digitalnom formatu besplatna, pre će biti da se nisu snašli jer ima dosta caka kod kopiranja, neki koriste SamDisk utility, neki ovaj emulator koji ja imam, a postoji i neki ruski dos alat za kopiranje, to tek moram da probam, video sam da ga pominju na wos-u ali nisam se bavio detaljima.
 
Meni je dok sam imao floppy na PC-u posao radio dd u kombinaciji sa superformat programom iz fdutils (pod uslovom da su diskete bile dobre, naravno).
 
Probao sam malopre i bez problema narezao igru na 3.5 inchne diskete DD i HD.
Rade obe verzije, originalna u +3DOS formatu na dve diskete, kao i ona na jednoj 720k disketi.
Nisam stigao da kopiram na diskete od 3 inča, ali to ne menja stvar, igra provereno radi, mada iskreno nisam ni sumnjao, jer se na svakom koraku vidi, koliko je pažnje i truda uloženo u nju.
Ako bude disketnih verzija u prodaji, ovakvo profesionalno izdanje bi čak vredelo i da se pazari.
 
Ne znam šta da ti kažem, ali igra izgleda stvarno zaslužuje hajp koji je prati.

Pogledao sam sad malo gameplay, i nema šta da se doda puno. Odmah se vidi da je igrivost na nivou (reakcija komandi sa džojstika), to se prosto oseti i kad gledaš youtube, ili nekoga ko igra. Zatim, vidi se da sam fajt nisu stavili da bude *****an, nego štit, udarac, štit, štit, udarac. Refleksi bato. A opet za ostale stvari su gledali da budu kao Prince of Persia, iliti Underworld, iliti Flashback, štp će reći što glatkiju animaciju i feeling.
Kontam da su i kvestovi super.
Kontam da su ovo radili ljudi koji vole Gothic serijal na PC-u. :)
 
mene podseca na Myth malo ali je Myth mnogo bolji
 
Ja tek treba da završim Sword of Ianna, pa da pošteno uporedim, ali ovo što sam do sada video je stvarno vrhunski, ne samo grafika i zvuk, nego i atmosfera i igrivost, sve kao celina deluje baš moćno, što i ne čudi kad zauzima skoro pola megabajta. :)
Inače, koliko se sećam ni Myth nije bez mana, zvuk je prilično slab čak i za biper, kontrole na koje se nije lako navići, pozadinska grafika je često dosta jednolična itd.
Ne bih se baš opkladio da je uopšte bolji, a pogotovo mnogo bolji...
 
Project X: Special Edition 2017



  • All five levels are unlocked from the start.
  • The fifth and final level can be played in 'rookie' mode.
  • 'Waggle' to select weapon is disabled (use space or button 2). Note this is disabled whether or not the option is selected on WHDLoad version.
  • Compatible with the WHDLoad Slave.
  • Level 5 no longer crashes when quitting or skipping
http://earok.net/game/project-x-special-edition-2017
 
 
Poslednja izmena:
SVLCVSS MMXVIII


osnovni test da vidim da li je izvodljivo i da li da nastavim u istom pravcu
 
Pravi Amiga black metal. :)
Ako mene pitaš... nastavi naravno. Ovo su sjajni rifovi. :)
Malo je reći da mi se kompozicija sviđa. Cepaj care!

Mislio sam da sam jedini pravoslavni taliban, koji voli Amigu, al' se ne stidi svojih paganskih korena, te samim tim voli i black metal. :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno