Šta je novo?

Nova Dell P serija P2x14H

Evo doneo ga kući, zamenili ga, probao ga i u radnji i sad je ok koliko vidim, ali ne mogu da verujem koliki sam baksuz što se monitora tiče. Predhodni Asus sam uzeo u Gigatronu, vratio ga posle 2 dana zbog mrtvog pixela. Trajao mi 5,5 godina i crkla mu pozadinska lampa, odneo u TV servis, zamene je ali mi isprljaju ekran iznutra, odnesem u drugi "profi" servis da mi zamene prednju foliju i sjebu flet kabal i ode ekran...

Odem da kupim Dell S2340L, tražim da mi otvore da vidim nema li mrtvih pixela i prilikom otvaranja ogrebu malo onaj sjajni ekran, naravno to bio jedini u radnji, krenem u drugu radnju ali se predomislim i vratim u istu i uzmem ovaj P2314H. Evo danas primetio mrtvi pixel, odem da im reklamiram, u radnji imaju samo još jedan, upale mi ga i naravno i taj ima mrtvi pixel, pa sam morao na Novi Beograd jer su ga tamo imali. Nadam se da sad neću više imati problema, jer više nemam ni snage da se ovoliko maltretiram. Je*em ti tehniku!
 
Poslednja izmena:
Auu,ja bih se smorio dok sve ovo napišem i prepričam,a kamoli da doživim :d
 
Poslednja izmena:
Morao da izbacim iz sebe, sad se mnogo bolje osećam :d
 
Neka te ovaj lepo i dugo sluzi. Ja sam uzeo P2414H i stvarno je dobar monitor.
 
Dva dana se zezam sa podešavanjem boja, nevezano koliki mi je kontrast ili brightness zelena mi konstatno vuče na žuto ili mi je mračna nekako, ne mogu da objasnim. Na standard mi je loše, tu su mi i neke nijanse zelene, crvene i plave nekako mračne, a na custom kako god čačkao ne mogu dobijem ni približno da valja. A interesantno da na nekim fotografijama izgleda da je ok, dok se na drugim baš vidi da nisu. Čak sam prebacivao te fotke i na TV, na Galaxy S2 i na fotoaparat da vidim sa displeja i ekrana da li su slike stvarno takve jel više ne znam da li se tripujem ili ne :) gledao i na drugom monitoru ali isto:S

Plus što imam primetno probijanje desetak cm od leve ivice koje se proteže nekih 7,8 cm pa mi to nonstop odvlači pogled dok recimo gledam film. Da ide od ivice verovatno mi i ne bi ali ovako mi smeta.

Predpostavljam da ovo jedino može hardverskom kalibracijom da se dotera, ovako nema šanse.
 
Poslednja izmena:
Ladno sam napisao jel umesto jer :S:

Trenutno držim brightness na 35, contrast na 75, a mode custom R/G/B - 97/96/99 i u nVidia control panelu Gamma na 1.07.
 
Jel moze da se po VESA standardu kaci na zidni nosac? Interesuje me ukoliko bih kupovao ovakav monitor ne bih ga stavljao na sto zbog velicine. I dal je to probijanje svetla bas primetno jer me takve stvari nerviraju.
 
Poslednja izmena:
I meni stoji na tim podesavanjima ali mi se cini sve ok. Ja nisam neki strucnjak pa ni ne mogu da kazem dali su boje dobre ili ne jer meni sve to izgleda ok. Probijanje nisam primetio ali moj je P2414H.
 
Nema mogucnost za kacenje koliko sam ja bar primerio.
 
Ja nisam bio primetio ali sad vidim da je moguce kupiti dodatak i nakaciti ga na zid.
 
Ladno sam napisao jel umesto jer :S:

Trenutno držim brightness na 35, contrast na 75, a mode custom R/G/B - 97/96/99 i u nVidia control panelu Gamma na 1.07.

Nemoj nista da diras u NCP.
Resetuj sve i probaj sa ovom kombinacijom
BR 53, R93, G85, B97. kontrast isto ne diraj.

2314 vuce na crveno, a 2414 na zeleno
U prilogu je rezultat, ali opet, kalibracija se radi za svaku grafiku posebno. Ovo je sa 8600GT

p2314.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala, sa ovim tvojim podešavanjima mi izgleda mnogo bolje!
 
Jel moze da se po VESA standardu kaci na zidni nosac? Interesuje me ukoliko bih kupovao ovakav monitor ne bih ga stavljao na sto zbog velicine. I dal je to probijanje svetla bas primetno jer me takve stvari nerviraju.

Evo kako probijanje izgleda na mom monitoru i kako izgleda dok gledam film.
 
Poslednja izmena:
Evo kako probijanje izgleda na mom monitoru i kako izgleda dok gledam film.

Pa nije ovo bas malo probijanje mada ja monitor ne bih koristio za gledanje filmova za to mi sluzi Panasonic plazma. Uglavnom za internet. I to probijanje sam imao kod LG led tv-a. Zato sam i pi***o.
 
Poslednja izmena:
Jel i P2314H PWM free kao P24, imam monitor evo 6 dana ali imam strašne glavobolje i zamaranje očiju. Bukvalno ne mogu gledam u njega i posle mi treba određeno vreme da bi mi se normalizovao vid, bukvalno kad gledam u monitor moram da skiljim.

Ne vidim kako bi koristio ovaj monitor na duže staze jer mi je ovo baš problem.

Razmišljam sutra da ga vratim, taman je 7 dan od kad sam ga kupio a valjda po zakonu imam pravo da vratim ako mi nešto ne odgovara, preko ovog probojanje svetlosti nekako i mogu da pređem ali ovo mi baš smeta!


Kad stavim osvetljenje na 100% onda kao nemam problema, ali tad mi je osvetljenje prejako, plus što je i probijanje na crnoj pozadini još jače.
 
Poslednja izmena:
Kako nisam bio bash odusevljen kupovinom p2314h tako mi se i desava...jednom dnevno na sekund nestane slika i vrati se, ne cuje se nista kao klik ili slicno,ne znam da li se ugasio jer sam iskljucio da lampica power gori dok radi...kao da recimo prebacima na VGA pa vratim na DVI...nista ne pise...primetio sam na surfu,bash malo pre dok sam citao forum,na seriji sa YT i zena je primetila na surfu...na igricama (FSX i GTA4) i na gledanju HD na skystar jos nije bilo...
Ima li neki test monitora?Kablovi su provereni jedino da nije graficka,proverio sam sve testove...power save opcije nemam,stavio sam novi windows,ne znam sta bih vise...savet?
 
Poslednja izmena:
@maremas

Cini mi se da glow na tvom primerku nije preteran u odnosu na standard za ovaj tip monitora. Ne znam da li je iko okacio screenshot na kom se ne vidi bar neki glow. Beda, ali tako je. A i kada se gleda cena u odnosu na obican TN, neke mane mu mogu biti oprostene.

Sto se tice glavobolja, to ti sam znas najbolje.
U principu, osvetljena prostorija i ceprkanje sa osvetljenjem i kontrastom mogu malo da pomognu, ali ako ti smeta vrati ga i kupi neki drugi. Nisu bas ceste situacije kada ce zakon na ovaj nacin biti na tvojoj strani, pa nemoj previse da se dvoumis oko toga da li ces da koristis to pravo, ako ti nesto stvarno ne odgovara.

Ja sam inace svojevremeno kupio 2713hm, i bio vrlo nezadovoljan. Glow je bio nenormalan i za mnogo nizu klasu imo, a i bilo mi je jako tesko da gledam u ekran (nisam bas stigao da imam glavobolje jer je bio kratko kod mene, ali jesam "skiljio"), a trebao je da bude koriscen kao glavni monitor. Vratio sam ga, i uzeo novac nazad.

Posle nekog vremena sam kupio p2414h, i on ima odredjene falinke sa glow-om, kao i vecina, ali sam mu oprostio jer je mnogo jeftiniji, i moja ocekivanja su samim tim bila dosta niza. A oko problema sa gledanjem u njega nisam bas ni siguran, jer mi je to sekundarni monitor koji se ne koristi previse sati dnevno, a i kad se koristi, koristi se naizmenicno, tako da nikada ne gledam dugo u njega, i nije mi pravio takve probleme.


Kako bilo, poenta ovog sto sam napisao je da treba da imas razumna ocekivanja kada nesto kupujes. Ali ako stvarno imas glavobolje zbog monitora nedelju dana, tesko da ces ikada moci da nadjes bolji razlog za vracanje.

Ja za glow sa ovih fotografija i ne vidim da je preterano izrazen, kao sto rekoh. Tj vidi se krastavac, nije izmisljena mana, ali znao si da ce da se vidi i pre nego sto si kupio.
 
Da li ću imati na svim PWM monitorima ovaj problem ili to zavisi od modela? Sutra ću otići da ga vratim u svakom slučaju, jer je očigledno da ne mogu gledam u njega.
P2414H i S2314L su flicker free? Imaju li neki 23" IPS da su PWM free?
 
Jel moze da se po VESA standardu kaci na zidni nosac? Interesuje me ukoliko bih kupovao ovakav monitor ne bih ga stavljao na sto zbog velicine. I dal je to probijanje svetla bas primetno jer me takve stvari nerviraju.

Moze ja imam 2 komada prelepo izgledaju :)
cak sam namerno uzeo monitore bez postolja pin je uvezao takvu kolicinu za firme.
 
Da li ću imati na svim PWM monitorima ovaj problem ili to zavisi od modela? Sutra ću otići da ga vratim u svakom slučaju, jer je očigledno da ne mogu gledam u njega.
P2414H i S2314L su flicker free? Imaju li neki 23" IPS da su PWM free?

P serija je flicker free, tako da sumnjam da je od toga glavobolja.
Ako gledas tako u potpunom mraku pre ce biti od toga.
 
Poslednja izmena:
"As for the second, at least under discussion now parameter monitors - frequency pulse-width modulation and overall presence of this same PWM, then determine its frequency I could not. Pictures with brightness from 0 to 100% were the same (except brightness). Three of them (at a brightness of 100, 25 and 0%) presented above. Accurately count the number of lanes is not possible (with a standard shutter speed 1/10 seconds). Accordingly, either the PWM monitor is not used, or a frequency of a few kHz."

http://www.overclockers.ru/lab/5705...bzor_i_testirovanie_monitora_Dell_P2314H.html

Malo je kljakav prevod ali to je to. To je jedna od novina i ips panel u novim P serijama.
Ako sam dobro skontao, uglavnom rade test 24" jer je kod njih valjda razlika u ceni 15-tak $ izmedju 23" i 24", dok je kod nas 40tak evrica.
Uglavnom ako se neko dvoumi izmedju ova 23 i 24, isti su, iako se razlikuje proizvodjac panela.
Probijanje je isto kod oba, glow u donjem desnom cosku kod oba, 24ka na custom presetu (fabricke vrednosti) vuce na crveno, 23ka na zeleno. Prikaceno preko dual dvi, znaci prikazuju istu sliku.
Odmah da napomenem da je radjeno sa HueyPro koji je stariji kalibrator i nije bas predvidjen za LED ekrane, ali rekao bih da je zadovoljavajuce odradio posao. Na oba monitora je nestao color cast posle kalibracije. Sa nekim novijim kalibratorom bi se verovatno mogao izvuci jos koji %.

Inace na U2312HM je nesto lepsi prikaz, bar sto se mene tice. Boje su zasicenije, dok kod P serije deluju malo isprano, a za nijansu malo ostriji prikaz na P zbog blazeg coatinga (ali ovo i ja uzimam sa rezervom iako sam ih kacio isto u dual varijanti), jer sam svuda procitao da je ostrija pa ne znam da li sam samog sebe ubedio u to. :)

p2314.jpg p2414.jpg
 
Poslednja izmena:
Da li je moguce da neki modeli p23 nisu flicker free kao sto je slucaj sa s2440L, neki kazu da su neki flicker free, a neki testirani modeli nisu, to pise i na onom linku sa spiskom iznad.
U svakom slucaju vratio sam monitor i uzeo pare nazad. Jedino znam kad sam stavio osvetljenje na monitoru 100% da mi je bilo mnogo prijatnije za oci, samo sto mi je ekran onda sijao kao Las Vegas :)

Nevezano da li sam u monitor gledao uvece, sa osvetljenjem u sobi ili bez ili tokom dana imao sam problema sa ocima. Pre ovoga sam imao 22" wv222s asus, plus u kuci imam samsung 940n, a jedan panasonik sa tn panelom sam koristio privremeno dok nisam uzeo ovaj dell i ni u jednom momentu mi ovi monitori nisu pravili niti mi prave problem sa vidom, glavoboljom i td. satima mogu buljim u njih.
 
Pa testiraj. Blah....dash robikici i ako ti ne vrati znachi da je ok :)
 
Upravo sam uzeo 2x DELL U2414H i odmah dobio glavobolju od njih... Jedan (januar 2014) perfektan, drugi (tako se zalomilo, oktobar 2014), smece. Za nepoverovati, inace sada se jos jurim sa prodavcima, ubedjuju me da svaki monitor (isti cak model) moze da ima drugaciju sliku (sto je zaista ok, ali ovoliko, veoma tesko...).
 

Prilozi

  • IMG_20140417_154941.jpg
    IMG_20140417_154941.jpg
    833.4 KB · Pregleda: 189
Upravo sam uzeo 2x DELL U2414H i odmah dobio glavobolju od njih... Jedan (januar 2014) perfektan, drugi (tako se zalomilo, oktobar 2014), smece. Za nepoverovati, inace sada se jos jurim sa prodavcima, ubedjuju me da svaki monitor (isti cak model) moze da ima drugaciju sliku (sto je zaista ok, ali ovoliko, veoma tesko...).

U2414 ili P2414?
 
Uzeo sam P2414H u sredu i za razliku od P2314H nemam više glavobolje, ne muti mi se vid i oči me ne bole, ali me peku od njega. Smanjio sam kontrast i osvetljenje i stavio warm mode da mi bude koliko toliko prijatnije.

Kao da mi nešto žari oči, što veći kontrast i osvetljenje to jače zari... Jel očima treba neki period privikavanja ili sta, kontam da će posle nekog vremena to prestati, jer jbt ne može valjda to da traje doživotno? :S

Daću monitoru fore nekih 15, 20 dana (ako mi se do tad ne istope oči:d) ako nema poboljšanja ne preostaje mi ništa drugo nego da ga prodam :(
 
Druze, ala monitori imaju golemih problema sa tobom...
Ako je preosvetljen, a radis u previse tamenoj prostoriji moze da smeta, a sto se tice zarenja...kad se zablenes u monitor, tj u to sto radis, trepci malo ;) ...nema to veze sa monitorom.
Kad pocne da pecka, pokrij lice dlanovima i "gledaj u mrak" malo ili s vremena na vreme skreni pogled sa monitora na 1-2min
 
Ma čim krenem da blenem u monitor meni počinju da se naprežu oči, posle kratkog vremena kreću da mi gore i td.
Evo sinoć sam jedva spavao koliko su mi gorele, a danas pola dana me je užasno bolela i glava...

Jutros sam bio i kod oftalmologa na kompletnom pregledu i sa očima mi je sve ok, očno dno sve super... iz nekog razloga mi smetaju ovi ekrani i sa tim moram se pomirim i da nađem neki koji mi odgovara. Smetao mi je i U2312HM isto, isti simptomi.

Evo sad vidim da nisam jedini, komentar nekog lika ispod artikla na sajtu prodavnice na W, monitor P2214H je u pitanju.
capture.jpg
 
Nazad
Vrh Dno