Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

Imaju etf, pmf, fon i ona visa elektro it smerove. Ne bih savetovao da ides na privatne fakultete.
 
Znam lika koji je zavrsio privatni, a radi u facebooku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U 90% (negde se ceni kao ulaznica za poziciju juniora) slucajeva fakultet vam i nije bitan, vec vase znanje...

Ni na drzavnom ni na privatnom fakultetu ti nece dati znanje koje je potrebno da negde radis i privredjujes toj firmi odmah po zavrsetku, vec sve zavisi od svog truda, rada kod kuce i interesovanja.

Ako se budes oslanjao samo na to da ucis na faksu, za tih 4-5 godina koje budes tamo naucices kao neko ko se zainati da uci od kuce za maksimum godinu dana.

Faks ti je tu da ti da neku puku osnovu, nebitno da li je privatni ili drzavni. Trudi se sam, imas resursa na netu za sve i vise nego dovoljno.
 
Poslednja izmena:
Sta fali privatnim fakultetima?

Dobra organizacija i stabilnost nastavnog kadra. Plan i program vise manje, svi ionako kopiraju strane skole i prevode njihov program. Doduse, kriterijumi na samom ispitu i kompleksnost testa su poprilicno nizi.

Ukoliko studiranje shvatis na stari nacin i fokusiras se na ucenje, najbolje iz izvornih materijala (Stenford npr.) nije bitno koji je domaci faks. Jer sve je to dzabe, dostupno na netu, a opet ljudi daju pare Komtrejdima za inferiorne programe i za slicne online kurseve.

Skole su u biznisu sertifikacije, oni odavno nisu fokusirani na kvalitet znanja. Nego idu po fazonu, ja imam titulu a moj faks je cuven, daj da oderem nekom kozu na konto toga. Tako je svuda, pa i na tom Stenfordu. Ti mozes proci isti program kao i oni (minus laboratorijski i istrazivacki rad, ali i to se moze simulirati ukoliko si spreman da radis) ali ti nikad neces dobiti PECAT da si zavrsio Stenford ukoliko ne iskesiras masne pare.
 
Poslednja izmena:
Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak(i programer naravno)???

Apsolutno se ne slazem sa onim sto si rekao. Na drzavnom pmfu je rasulo npr, dok na ozbiljnom privatnom imas stranice predmeta itd, profa i asistent moraju da ti odg u roku od 24h na mail itd...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bio Google pre 20 dana na ETFu i imao prezentaciju. Traze ljude za internship i full-time.
 
Negde preko da se radi ili ovde?

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Samo preko. Biras gde bi tj. gde imaju svoje centre.
Ovi nasi (zemljaci) su konkretno dosli iz Svajcarske gde je stacioniran bas veliki razvojni centar (najveci van SAD) izmedju ostalog za Android Studio, Google Shopping, Search, Maps, Gmail i Youtube.

Otprilike je bilo ovako:

- full time job za one koji diplomiraju 2016/2017
- internship za one koji ce da diplomiraju 2018
- "summer trainee engineering program (STEP) za brucose
- PHD internship za PHD studente

Naglasili su da je u biografiji vazno napisati sta si do sada konkretno radio. Prosek i nije toliko bitan mada se visok prosek najcesce poklopi.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo, drzavni fakultet kojeg svi mi finansiramo, prima kao gosta google koji ce da odvede iz zemlje studente odskolovane nasim novcem? Ludilo.
 
Da.




Samo preko. Biras gde bi tj. gde imaju svoje centre.
Ovi nasi (zemljaci) su konkretno dosli iz Svajcarske gde je stacioniran bas veliki razvojni centar (najveci van SAD) izmedju ostalog za Android Studio, Google Shopping, Search, Maps, Gmail i Youtube.

Otprilike je bilo ovako:

- full time job za one koji diplomiraju 2016/2017
- internship za one koji ce da diplomiraju 2018
- "summer trainee engineering program (STEP) za brucose
- PHD internship za PHD studente

Naglasili su da je u biografiji vazno napisati sta si do sada konkretno radio. Prosek i nije toliko bitan mada se visok prosek najcesce poklopi.

Samo ljude sa etfa primaju ili moze i sa strane?

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Aha, ja reko daju posebnu preporuku/ link. Hvala u svakom slučaju. :)

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
RAF - nekoliko zaposlenih u FB-u...

U moje vreme je bilo profesora sa FTN u NS koji su predavali te iste predmete pod drugim imenom na RAF... Zasto placati fax, kad moze na budzet? [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
RAF - nekoliko zaposlenih u FB-u...

S tim da su to razbijaci na stipendijama kojima fax realno i nije bio potreban - napravili bi u svakom slucaju lepu karijeru. Razlika izmedju stipendista RAFovaca i ostalih studenata je..pa ono...
 
Poslednja izmena:
U moje vreme je bilo profesora sa FTN u NS koji su predavali te iste predmete pod drugim imenom na RAF... Zasto placati fax, kad moze na budzet? [emoji4]

Perišić i Zeka su još uvek na RAF-u :)

S tim da su to razbijaci na stipendijama kojima fax realno i nije bio potreban - napravili bi u svakom slucaju lepu karijeru. Razlika izmedju stipendista RAFovaca i ostalih studenata je..pa ono...

Pored stipendista još jedno 10-15 ljudi max po generaciji valja, svi ostali su tu samo da bi finansirali stipendiste. Mada, imaš i razbijače na npr. PMF-u koji se i pored toga što su odlični studenti na kraju pogube i ne urade ništa u karijeri nego sa masterom završe na birou.

Problem na RAF-u su loši profesori na većem broju predmeta gde ljudi stvarno imaju želju nešto da nauče, a jednostavno nemaju šta da čuju. Matematike su rak rana fakulteta. Prednost RAF-a je što program ne guši previše, pa imaš vremena da se sa strane posvetiš nečemu što te stvarno interesuje i naučiš to kako valja, a na faksu zaradiš diplomu tako da nijedan poslodavac ne može da te cima što je nemaš.
 
Kompjuterske nauke (Computer Science) od matematike zahtevaju diskretnu matematiku (mat. logika, grafovi, konacni automati itd.). Visa matematika je eventualno neophodna na masteru ili specijalizaciji, zavisno za sta se odlucis. Ako radis u funkcionalnim programskim jezicima, ocekuje se da poznajes matematiku jako dobro jer posao koji obavljas se vrti oko matematike inace ne bi programirao i F# ili Haskellu nego C# ili Javi. Isto tako i ko radi u MATLABU mora da ima diferencijalne jednacine u malom prstu. Ali za neko standardno kodiranje mu to apsolutno ne treba.
 
S tim da su to razbijaci na stipendijama kojima fax realno i nije bio potreban - napravili bi u svakom slucaju lepu karijeru. Razlika izmedju stipendista RAFovaca i ostalih studenata je..pa ono...

dobro je pokriti znanje i iskustvo diplomom, pogledaj oglase za posao u fb recimo, u velikom broju se trazi bsc zavrsen, a pozeljno je i master imati...

npr:

https://www.facebook.com/careers/jobs/a0I1200000JXXjLEAX/

Windows Operations Engineer
(Menlo Park, CA)

Minimum Qualification

Technical degree at the Bachelor’s level required
5+ years of experience in core Windows infrastructure, including Active Directory, certificate services, DNS, and authentication protocols.
3 + years of experience in managing email platforms (Office 365, Microsoft Exchange) and email integrity technologies including SPF, DKIM, DMARC, etc.
3 + years of scripting experience in PowerShell.
5 + years experience managing geographically dispersed infrastructure
3 + years of experience in configuration management (Chef, Puppet or SCCM).

Preferred Qualifications

Experience with server hardware and sizing, hypervisor technologies, and cross-platform integrations (i.e. heterogeneous operating system support).
Technical degree at the Master’s level.
 
Poslednja izmena:
Privatni faks u Srbiji = mora da te pusti svaki ispit. Nema padanja godine i shodno tome ako ti se nesto ne uci tj ako krivinaris dobices diplomu, dati novac i nauciti 0 i posle ces da hejtujes kao i vecina onih koji su zavrsili privatni faks da bi dobili diplomu a ne i znanje.
Etf il fon ne mozes da prodjesh a da te ne iscede na ispitima. Dakle ima da naucish matematiku kako treba i da naucish par programskih jezika da se snadjesh u njima a ne da nemas pojma sta je ispred tebe.
Ti bezish od drzavnih zato sto si tanak sa ucenjem. Ne guli ti se vecina predmeta vec bi samo tih 3-5 da ucis. U tome i jeste tvoj problem.
Ti bi da znas, a da se ne mucis, e pa svi oni koji se uspesno bave u it svetu ( plata u Srbiji >2000 € ) su propisali firnajz dok nisu dosli dotle. Ako se borish za osnovno znanje i neku zaradu od 500€ mesecno, za tebe nije fakultet.
E da za sve pne koji pisu sta ce ti faks to mozes sam, to okaci maci o rep. Takvih sto mogu sami u celoj Srbiji nema ni 500. Svako je ucio osnove u nekoj ustanovi i kad ih je savladao jel to voli, nastavio je samostalno da uci. Kod it nema onog uzeo violinu ciga i za dva dana drndanja svira u svadbarskom orkestru.
 
Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak(i programer naravno)???

Drugar upisao etf pa se zaposlio u jednoj od nasih najpoznatijih it firmi, sad ima 3-4k €. Batalio etf, ne zanima ga, kaze mi da ce upisati privatni ako mu zatreba za neki posao preko u buducnosti. Ima decko znanje od ranije, etf ga nije nista naucio. I jos jedna stvar koju sam primetio na intervjuima, dobra srednja skola je bitna.
Generalno svi gledaju znanje i iskustvo vise nego fax - pricam za it.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Stopke taj drugar je u svakom slucaju morao mnogo da uci i da se usavrsava da dodje tu gde jeste. Ti nisi naveo kako je on dosao do znanja. Jel kao ciga sa violinom ili je imao pomoc. To je najbitnije u celoj ovoj prici.
Takodje promasio si temu skroz. Ovde je prica sta da upisem da bih nesto naucio. Nije tema ja sve znam ****s fakultet.
Niko ne moze da ima cv sa godinama rada na fensi projektima, u ozbiljnim fimama i sl. u startu. Moras da naucish nesto pa da jurish posao koji ce ti omoguciti napredak u strucnosti. Tema posta je ja nemam pojma nista od it. Ne znam ni dal cu da idem u administraciju, development il nesto trece. Koja ustanova da mi pomogne da naucim?
Takodje kad pogledas oglase malo bolje, primetices da se za ozbiljan novac trazi vec usko strucan kadar. Drugi tipovi oglasa gde ne treba specijalac niti 10godin iskustva, traze neku diplomu fakulteta, eventualno visoke strucne skole, sa odgovarajucim smerom. To je reper da se kandidat susreo sa it tematikom i da je morao da stekne odredjeni prag znanja da bi zavrsio studije. Bez **** kevu znanja il diplome, mozes da konkurises samo na oglas za usisavanje prasine iz kucista ( a i na taj oglas se prijavi 50njih sa diplomom fakulteta - svima treba da popune cv).
 
Normalno da je učio programiranje godinama, od kraja osnovne škole svakodnevno, samostalno. Bilo šta da te zanima iz IT najbolje ćeš samostalno naučiti uz materijal sa neta ili uz neke kurseve - CCNA npr, ako te zanimaju mreže. Lepo sam napisao da je dobro imati fax da bi se znanje pokrilo i da traže u dosta oglasa ljude sa faxom, ali da ako te ne zanima ništa specijalno na bilo kom nećeš naučiti, čak iako ga završiš. Ako te nešto bude zanimalo i nađeš se u tome, nećeš imati problema. Na sve oglase se javlja jako puno ljudi - lično iskustvo.
 
Kompjuterske nauke (Computer Science) od matematike zahtevaju diskretnu matematiku (mat. logika, grafovi, konacni automati itd.). Visa matematika je eventualno neophodna na masteru ili specijalizaciji, zavisno za sta se odlucis. Ako radis u funkcionalnim programskim jezicima, ocekuje se da poznajes matematiku jako dobro jer posao koji obavljas se vrti oko matematike inace ne bi programirao i F# ili Haskellu nego C# ili Javi. Isto tako i ko radi u MATLABU mora da ima diferencijalne jednacine u malom prstu. Ali za neko standardno kodiranje mu to apsolutno ne treba.

evo ja skoro zavrsavam computer science

obradjena je diskretna matematika, matematicka analiza, verovatnoca i statistika, linearna algebra i analiticka geometrija

takodje nije akcenat na programiranju i pravljenju funkcionalnih programa, nego vise na primeni matematike, pa se tako rade jezici koji su sto nizeg nivoa kako bi se bolje pokazala komunikacija sa hardverom

sto se tice rafa, znam par profesora koji su predavali i koji predaju, posto su predavali i meni

u glavnom jako staromodan pristup, njihova rec je jedina istina i vrte se isti primeri godinama
 
Privatni faks u Srbiji = mora da te pusti svaki ispit. Nema padanja godine i shodno tome ako ti se nesto ne uci tj ako krivinaris dobices diplomu, dati novac i nauciti 0 i posle ces da hejtujes kao i vecina onih koji su zavrsili privatni faks da bi dobili diplomu a ne i znanje.

Ovo jednostavno nije tačno za RAF. Verovatno važi za ostale, ali na RAF-u imaš primera koliko hoćeš onih koji su mislili da je dovoljno pljunuti 3000e svake godine i dobiti diplomu. Broj ljudi koji je 2014 upisao prvu godinu se više nego prepolovio.

Spiskovi studenata na predmetu Objektno orijentisano programiranje iz drugog semestra prve godine i predmeta Programski prevodioci iz prvog semestra treće godine:

OOP (101 student) - https://drive.google.com/open?id=0ByfQ4ByOyt7cX3RLemtsSDdGN2M
Programski prevodioci (42 studenta) - https://drive.google.com/open?id=0ByfQ4ByOyt7cUVowNHpWRkYySzA

To ne znači da nema prepisivanja i puštanja na nekim ispitima, ali znači da ne može svaki duduk da se pojavi sa kešom i dobije diplomu "ozbiljnog IT stručnjaka".
 
nema nigda na privatnim fakultetima koji se bave racunarstvom da se pojavis i prodjes
niko ne mora da te pusti nigde

prolaznost je svakako veca nego na matematickom, ali uopste nije velika

ne znam zasto ljudi i dalje zive u zabludama da ako platis godinu, automatski prolazis
nista to nije razlicito od samofinansiranja na drzavnom fakultetu

jedini primer za koji znam da moze da se prodje na pare je da ako poznajes micu, moze da ti sredi kulturu i medije i to ne samo zato sto si platio godinu, vec mora dodatno svaki ispit da se plati

e sad verovatno ce neki reci da to ne moze, mozda cak ni ne znaju da moze, ali ja znam nekoliko ljudi koji su tako prosli


sad tek vidim onaj deo sa fona... sto se tice fona, tamo te profesori gule zato sto su bahati, ne zato sto je fakultet tezak ili ima jak standard
predmeti im uopste nisu radjeni po ieee standardima, tako da profesori i asistenti bukvalno mogu da im predaju sta hoce, da im ne daju nikakvu literaturu i onda da se izivljavaju na studentima...

takodje fon je it, to je mali delic racunarstva i po standardu bi trebalo da ima najmanje veze sa programiranjem
ako imate nekog na fonu, videcete koliko menadzerskih predmeta imaju na tom it smeru

samo ime ove teme je pogresno "koji faks za it upisati da bih postao ozbiljan it strucnjak?"
fon je jedini drzavni faks za it i is, mozda postoje i neki privatni i ako neko hoce da postane IT strucnjak, nek ide na fon

ako hoce da se bavi naucnim i akademskim radom nek ide na matematicki koji je za computer science

a ako hoce da se bavi inzenjerskim aspektom i pravljenjem softvera neka ide na etf koji je za software engineering i computer engineering
 
Poslednja izmena:
Nema nigde i nista nije razlicito od drzavnog???

Na Metropolitanu u Nisu, koji je dosta popularan i reklamiran IT fax kod nas, imaju opciju polaganja kolokvijuma OD KUCE preko INTERNETA.

Smejurija.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
ne znam za nis, pricam za beograd

znam gomilu ljudi koji su po 3-4 puta padali ispite na privatnim fakultetima koji se bave racunarstvom

to polaganje od kuce preko interneta ubija svrhu skole onda

evo ako hocete mogu da vam podelim svoje iskustvo i sa drzavnog i sa privatnog posto sam studirao oba
zelim da pomognem ljudima jednostavno, tako da ce biti utisak u ovom postu

prvo sam upisao drzavni fizicki fakultet, smer kompjuterska fizika
prva godina u glavnom opsta, nesto malo predmeta vezanih za racunarstvo
prolaznost 1-2% na matematikama, mehanikama, termodinamikama, bar ja kada sam studirao
matematiku sam zaboravio ko mi je predavao, ali znam da asistenti nisu bili dobri i da su dosta gresili
predmete vezane za fiziku je predavao bozidar nikolic - onaj covek koji je drzao predavanje o ravnoj zemlji, bilo je skoro viralno po drustvenim mrezama
sto se tice programiranja, ne mogu da kazem da je bilo lose, ali nikada nam nije bio predstavljen koncept algoritama i logike, vec smo bukvalno bili kucaci koda, ali imao sam dobre ocene iz tih predmeta
laboratorije i ostali predmeti su takodje bili ok

u glavnom u junu ja steknem uslov za upis u drugu godinu, prosek mi je na tim predmetima bio preko 9, odem da overim semestar i vrate me, jer mi fali jedan potpis od asistenta, a ja iz tog predmeta dobio 10 na ispitu i profesor mi se potpisao
kaze zena, cekaj sledeci letnji semestar, pa upisi

vidim ja da nema vajde od toga i pocnem da razmisljam sta cu dalje

nastavljam pricu

u tom trenutku mi se matematicki ucinio neprivlacno, jer i fizika pripada istom kompleksu pa sam mislio da cu imati istih problema sa administracijom, da ce biti isto guljenje i ostalo i resim da upisem privatni fakultet...

na pocetku sam hteo raf, ali nisam imao dovoljno novca, tako da sam upisao fakultet za kompjuterske nauke
verovao sam da nema veze sto je privatni, posto niko ne moze meni da zabrani da ucim cak i ako njihov kriterijum bude nizak i bio sam u pravu
ovde je prolaznost znatno veca nego na fizici, ali je oko 30% sto je i dalje sramotno malo za osnovne studije bilo kog fakulteta

odusevio sam se kada sam video da profesor milan tuba sa matematickog, koji je dekan mog fakulteta predaje brdo predmeta i to radi jako strucno i uzivanje je slusati ih
takodje sam se susreo sa profesorom branimirom trenkicem koji je predavao na rafu i na visoj elektrotehnickoj i on je recimo bio profesor kod koga je jeko mali broj studenata prolazio, bukvalno su ljudi iz petog puta prolazili ispite
takodje je tu bio i profesor milan gnjatovic koji je iz tima koji je napravio robota marka koji treba da pomogne hospitalizoanoj deci u oporavku

znaci uopste nisu ljudi neki anonimusi, niti losi...

fakultet je malte ne koncipiran tako da sve sto je bitno iz racunarstva, predaje tuba i tu nema greske, ova druga dvojica su drzala strukture podataka, algoritme, programiranje i ostalo i bilo je nekoliko profesora iz raznih matematika

fakultet je jako mali i nema puno profesora

glavni problem je sto je taj fakultet prisvojio megatrend i sto je i dalje administrativno povezan sa njim i ako kod nas u toj drugoj zgradi postoji atmosfera da treba sto manje veze da imamo sa onom zgradom
i to jeste problem, zato sto se on i dalje pita koga ce da zaposli i moze da mu se dune da otpusti sve dobre profesore i zaposli ko zna koga
ja sam se samo trudio da nemam nikakve veze sa njima, tako da nisam morao da se opterecujem glupostima

u glavnom u prvoj godini su postojala neka dva smejurija predmeta koji su bili ecdl moduli i tako neke gluposti gde je prolaznost bila velika, ali ti koji idu i pricaju o velikoj prolaznosti o lakoci fakulteta i ostalom su upravo ti koji nisu dalje dogurali od prve godine, jer nisu mogli da prodju ispite kod trenkica ili neko programiranje

na kraju je od oko 200 studenata koliko je bilo u mojoj generaciji u prvoj godini, do cetvrte stiglo samo dvadesetak i to su oni koji su dolazili na sva predavanja i ucili

kriterijum bukvalno zavisi od profesora do profesora i verovatno je na nekim predmetima nizi nego sto bi bio drugde, ali profesori koji predaju na vise fakulteta obicno imaju neki slican kriterijum na svakom

sada kada sam pred kraj studija mogu da kazem da sam jako zadovoljan

hteo sam da studiram computer science, znaci ne it, ne is, ne ce ili se, nego bas cs i dobio sam to sto sam trazio.

jedini nacin da sada produzim studije iz cs je da nastavim master na ovom fakultetu ili na matematickom, ali nisam siguran da li da idem na master uopste, mozda ne ove godine

gomila ljudi sa mog fakulteta zeli da ode na master na fon, jer ih plasi to sto ce im u cv stajati da su zavrsili privatan fakultet, ali prebacivanjem sa cs na it ce potpuno ubiti svrhu svojih studija

ja se iskreno ne stidim toga sta sam zavrsio. ucio sam redovno, ucio sam za desetke, a ne da prodjem i ono sto je bitno je da sam stvarno stekao znanje iz oblasti computer science

kada budem dosao na razgovor za posao, niko nece primiti nekoga samo zato sto mu u cv stoji drzavni fakultet, a da na razgovoru i na testu koji dobije, ne zna da uradi nista

jedino sto mi je zao je to sto sam na pocetku upisao fizicki fakultet umesto matematickog, jer vidim da tamo imaju program koji je isto ieee standardizovan i da predaju dobri strucnjaci ukljucujuci i mog dekana

na kraju, nisam video do sada ni jedan primer kod mene, a da ja znam za njega, da je neko prosao ispit samo zato sto je platio skolarinu
ima studenata koji su kao sto sam rekao polozili iz petog puta...

tako da eto, imate jedno licno iskustvo, iz prve ruke
potrudio sam se da kazem ono najbitnije i da pomognem nekom ako je imao nedoumica
vecina ljudi sa moje godine ce reci da smo ostali osakaceni za programiranje, posto su nam se profesori iz toga cesto menjali i svako je pocinjao nesto svoje i to je istina, ali posto sam dosao da studiram computer science, nisam toliko obracao paznju na to i znam programiranje onoliko koliko je potrebno na fakultetu

nadam se da sam vam pomogao i molim ljude da me ne napadaju kako lazem ili nesto, a nisu sami imali iskustva
 
Poslednja izmena:
Nema nigde i nista nije razlicito od drzavnog???

Na Metropolitanu u Nisu, koji je dosta popularan i reklamiran IT fax kod nas, imaju opciju polaganja kolokvijuma OD KUCE preko INTERNETA.

Smejurija.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Isto za Singidunum - igrom slučaja baš u Nišu ...
Kaže čovek od kuće ili odem i pitanja a,b,c - dakle da pokupiš nekog sa ulice ima više od 30% da ubode odgovor [emoji3]

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Isto za Singidunum - igrom slučaja baš u Nišu ...
Kaže čovek od kuće ili odem i pitanja a,b,c - dakle da pokupiš nekog sa ulice ima više od 30% da ubode odgovor [emoji3]

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk


strasno :/

ja se nadam da ce se tome stati na put

jeste to fensi i moderno, ali obesmisljava skolu
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno