Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

Pa mozda kad jednog dana budes vodio svoju firmu promenis misljenje...
 
Project manager je administracija...

Једине квалитетне "Project Manager" људе које сам упознао и радио са истим су били бивши програмери (или у току транзиције)... самим тим, проста класификација да је ”администрација” је превише наивно.

Show... :) Ljudi, naucite dobro patterne i sintaxu bar 2-3 aktuelna jezika (min 1 za rad sa bazom, min 1 za back-end, + savladati bar osnove izrade front-enda).

Док се за ”шаблоне” слажем, морам да те питам зашто ниси предложио које актуелне језике? Ово је тема за некога ко тек почиње да се бави програмирањем (или је на путу да постане програмер) па половичне информације и нису баш кул.
 
Изгледа да ти ниси у материји, пошто ти дотични линк нема никакве везе са мојим коментаром да си банализовао позицију својим коментаром. Ја сам ти лепо навео примере са којима сам се сусретао. Такође, неретко су програмери који имају титуле Lead Developer (Team Lead) преузимали и улоге Project Manager-а... што уопште нечуди јер имају најбољи увид у пројекат и преглед стања и напретка развоја истог.

Ја, за мојих 7 година рада у професији, нисам имао прилику да радим са неким ко је имао титулу Program Manager али јесам са онима који су имали Product Manager, најчешће када сам радио на уговор и на одређеном (врло специфичном) пројекту.
 
Ne bih da ulazim u kilometarske rasprave, to sto negde Lead radi nesto sto nije njegov posao nije pravilo, vec lose postavljena organizacija... uvek ima takvih primera. Toliko od mene na ovu temu.
 
Novajlija

Pozdrav

Morao sam da se uključim u temu jer želim da skrenem pažnju budućim brucošima tj da im koliko toliko pomognem ako pročitaju moj post.

Evo ja već dug period se razmišljam o fakultetu nisam odmah upisivao posle srednje i ako sam imao dobre ocene. Sačekao sam namerno i sad uopšte nemam razlog da se kajem.

Gledajte da se ogradite od internet trolera koji što reče jedan član ovog foruma vrte jedne te iste kafanske priče već godinama. I mene su skoro ubedili da je sve privatno krš i drš samo zato što je privatno i veliki procenat nažalost i jako kvalitetnih ljudi nema uslova za njega.

Srbija je siromašna zemlja, vi ako vozite kola od preko 10.000e odmah ste u kategoriji mafijaša,lopova,muvatora itd.. tako vam je i za fakultete.

Ja sam izabrao privatni fakultet iz veoma prostog razloga.

Bio sam i na fonu i etf, ali i na megi i singi itd itd nisam odabrao ni jedan iz jednog razloga, a to je broj studenata koji pohađa nastavu.
Jednostavno je ogroman, pogotovo zadnjih godina kad svi žele biti programeri koji sede kući piju energetska pića i uzimaju hiljade i hiljade evra...
Teško je preneti znanje pogotovo po meni It znanje i to praktično u tako velikim grupama.

Moj izbor se sveo na privatan fakultet na kome su grupe u učionicama relativno male od oko 30 studenata i gde profesor ima vremena da se posveti svakom.
O računarskoj opremi i kvalitetu nije potrebno govoriti.. a takođe odnos nastavnika, njegova spremnost da vam izađe u susret za svaki vid dodatnih konsultacija.. ljudima koji rade na privatnom fakultetu mnogo je draži posao samim tim i više se i trude da isti zadrže.. ko se ubaci na državni jako teško će sa istog i da ode (ko razume shvatiće)...savremeniji nastavni program, fokus na praktični rad, na stalne it projekte, oglede i realne probleme koji se rešavaju, a ne probleme u teorijama iz knjiga.. praksa u kompanijama.. volonterski programi i akcije u sveri IT.. i još mnogo stvari koje će vam biti odmah lako dostupne.

Ako vas zanima It profesija, bio to it menadžment, programiranje, mreže itd.. fakultet će vam pružiti odlično početno znanje i daće vam perspektivu da imate široki pogled i razmišljanje. Na vama je da i posle njega proširujete svoje znanje i dalje se usavršavate ako je ova oblast vaša strast. Jer niko nije stručnjak u It to je nauka koja se konstantno širi i razvija. Potreban je stalan rad i učenje i strast za ovim poslom da bi bili u toku. Takođe budite svesni da ovaj posao uzima mnogo vašeg vremena. No da se vratim na temu..


Najbolji fakultet je onaj na kome imate najbolje uslove ako želite da učite, napredujete i gradite karijeru. Svaki prvi posao vam je i najteži i svako će vam gledati prethodno radno iskustvo i praktično znanje. Ja sam u Srbiji to našao samo na 1 privatnom koga neću imenovati zbog reklama itd..

Naravno uvek će se naći komentari ljudi koji će osporavati privatne fakultete najviše iz razloga jer nemaju ni blizu 2000 ili 3000e da daju po godini..po godini... a naravno tu je i master ko ima želju... Znači to je jedna ozbiljna suma sa kojom možete bez problema pokrenuti već sami veliki broj privatnih poslova, kupiti vikendicu, dobra kola itd..

U znanje vredi ulagati, ali nažalost nemamo svi iste uslove.
Tako da nemate razloga da se brinete za pljuvačke komentare oko privatnih It fakulteta. Slobodno upišite onaj na kome imate uslove koji vama odgovaraju da učite.
Nećete se pokajati.


PS.
Klincima iz srednjih i osnovnih.. obavezno udrite po takmičenjima iz mate i informatike i pratite IT projekte i konkurse fakulteta.
Možete vrlo lako doći do stipendija ako se pokažete :)

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
^ Covek je pocepao ;)
 
Najbolji fakultet je onaj na kome imate najbolje uslove ako želite da učite, napredujete i gradite karijeru.

Браво момак, погодио си апсолутну суштину! Свака част.

Svaki prvi posao vam je i najteži i svako će vam gledati prethodno radno iskustvo i praktično znanje. Ja sam u Srbiji to našao samo na 1 privatnom koga neću imenovati zbog reklama itd..

Изабереш факс где има доста практичног рада, где се ради на пројектима од стварног значаја... реално сви знамо о ком факсу је реч а они који не знају а желе да сазнају нека консултују гугл.

Још једаред, браво на приступу. :)
 
Samo da dodam:
izaberes fax gde ces imati najbolje uslove za rad i dalje usavrsavanje, ali i sam moras da se potrudis oko toga. Ucenje radi polaganja ispita zaista nema smisla, uci i radi da bi naucio a ne samo da bi polozio ispit. Profesore i asistente slobodno vuci za rukav i pitaj ih sve sta te interesuje, sigurno ce ti izaci u susret. U sustini, mozes sve da postignes ali zapamti da niko nije duzan da od tebe napravi dobrog IT-evca i niko ti ne duguje posao, dakle sve je na tebi. Sa tako ulozenim trudom, doci ces do posla i pre sticanja diplome.
 
@Bahati

Nadimak potpuno odgovara tvojim postovima (120%), prvo kazes nekome da izbaci statistiku, posle kazes da doticne statistike nema, pa onda na kraju i ti krenes po nekim "kafanskim pricama", mada se moze reci da imas iskustva vise nego vecina ovde ukljucujuci i mene (student 3. godina gotova u roku MF u Kragujevcu, smer nebitan). Prvo me cudi kako neko sa iskustvom moze reci da je inzenjer rudarstva nebitan, pa na istoku Srbije imas makar 20-ak otvorenih rudnika, onda tu je Kolubara povrsinski kopovi itd. slobodno cu reci da je taj inzenjer rudarstva bitniji nego neki random IT-evac pogotovu u pogledu te Kolubare, jer ako ona stane stala je drzava sto je opet prica za sebe. Pa i taj FON sto pominjes, stvarno ne znam gde se zaposli tih xyz menadzera sto godisnje zavrsi FON, najbolji ce sigurno odmah dobiti posao, ali ovi ostali?

Ovde se prica o IT-u, ali ti ga izjednacavas sa svim ostalim fakultetima, sto je ogromna greska, npr. evo kod mene na MF vecina predmeta se vodi principima koji su odredjeni pre 100-400 godina i nisu se menjali niti ce se promeniti za par godina, prvo moras da znas neku teoriju da bi radio praksu itd.. U IT-u je ta prica nesto drugacija, ali opet moras da znas nesto teorije da bi nesto isprogramirao, ne mozes da kodiras od prvog dana, ipak moras da stvoris u glavi neku hijerarhiju, da ti neko napomene neka nepisana pravila koja ces primenjivati u praksi itd. naravno ne ides da se sada uci teorija 3 4 godine a da za to vreme ne programiras nista. Sto se tice prakse, slaba je i kod nas i u Bg-u, itekako je potrebna jer sve proracunato mora da radi u realnom sistemu. Drugar je ovde otisao na smer "Informatika", sreca njegova te je uspeo da nadje dobru praksu (imamo predmet strucna praksa), koja je presla u dobru saradnju koja dan i danas traje, vise je na toj praksi naucio nego na fakultetu.

Dalja prica koju ti pominjes je da ne treba pricati o privatnim fakultetima na osnovu kafanskih prica, trazis statistiku, a sam kazes da doticne statistike nema. Evo ja sam na drzavnom, slobodno cu reci da minimalno 60%-70% ljudi zeli da nadje posao u drzavnoj sluzbi (preko veze), ko se ne snadje na taj nacin oticice u privatni sektor (Fiat i kooperanti). Pre par dana sam cuo kafansku pricu gde je jedan decko zavsio megu valjda, dobio je posao preko veze u jednoj firmi koja nema veze sa onim sto je zavrsio, na poslu odgleda 3-4 filma i 2-3 epizode serije, jedino sto moze da pogresi je da ubaci pogresan prevod u seriju/film. Jedini privatni fakultet koji stvarno valja je onaj o kojem je mikrit gore pisao, vecina valjda zna koji je to fakultet (mada pitanje je da li svrseni srednjoskolci znaju), ali opet potrebna ti je lepa suma novca da bi njega studirao, nude ja mislim cak i neke stipendije. Master kod njih je po recima osobe na visokom polozaju na doticnom fakultetu jako tezak - previse predmeta, tako da oni savetuju studente da se prebace na drzavni, tako je bilo pre par godina. Ne mogu se generalizovati privatni fakulteti, ali ja mislim da je ovaj fakultet o kojem je mikrit gore pisao jedini privatni koji vredi u drzavi Srbiji, uostalom njihovi studenti su dobijali posao u Google-u, Facebook-u itd. cak posle druge godine studija :).

Dalje programer ne moze biti ni usko vezan za struku, ali ne moze znati ni sve, zamisli sada das nekome da resi neki slozen mehanicki sistem, ili da automatizuje slozeniji proracun od 25 - 30 strana nekog masinskog elementa, morace neko da mu daje instrukcije, programer ce matematicki povezivati proracun,...

Neko je pomenuo prepisivanje i provlacenje na drzavnim fakultetima, toga ima koliko hocete i u KG i u BG barem na MF, u BG polaganje kolokvijuma umesto drugog je postojeca praksa, ima je i kod nas ali su doticnog uhvatili. Prepisivanja za izvoz, krenule su i bubice, mada sto se vise blizim kraju studija ocene postaju sve besmislenije, za posao makar u mom slucaju mnogo je bitnija preporuka profesora nego bilo sta drugo, prakticno samo preporuka moze obezbediti posao.
 
Poslednja izmena:
A leba vam sto ne pisete imena fakulteta nego "onaj", "zna se koji", "onaj koji se pominje" :D.
 
A stvarno... FON,ETF i MF svi spominju,a o ovom cute kao da je Voldemort :d Pretpostavljam da se misli na RAF?
 
Cim ga ne smiju spomenuti, mogu misliti kakav je. ******.
Nego ovi upisi su pokazali poprilično koliko sad ni fakulteti nemaju dobro definisane prijeme, milion ih se prijavi, milion upadne, a izdaje ih pet da nešto zna.
 
Poslednja izmena:
Pa kad fakulteti postaju kao srednje skole - sprdnja. Nije potreban trud, kad je dovoljan prolaz.

Na stranu sto se generalno malo samostalno uci van fakulteta.
 
Poslednja izmena:
@gile23: mislim da statistika nije ono što ti misliš da jeste. MF, kažeš?
 
Zdravno svima, moj brat od tetke zavrsava srednju ovo godine i nastavlja skolovanje. Prva zelja koliko znam mu je FON, a na njemu je navala skocila podosta, tako da pu treba oko 85 za samo finansirajuci, on iz srednje vuce oko 35. Kao rezervnu opciju, razmilja o nekoj visokoj skoli. Ja znam da se dosta vas krece u tim IT krugovima, pa bih vas zamolio za savet sta da mu predlozim. Koje su cenjenije visoke IT skole? Imam jos jedno pitanje, vidim da u Cacku ima dosta zanimljivih smerova ( Fakultet tehnickih nauka), sta vi mislite o njemu ? Kakav je kao fakultet, koliko ga je tesko studirati u odnosu na ETF (znam da ima i onih kojima i ETF nije tezak ali s obzirom da ga je jedan moj drugi brat studirao i zavrsio, otprilike znam koliko je ucio) i kakve su sanse zaposljavanje u odnosu na FON recimo (znam i sam da niko ne znam tajnu zamosljavanja) ali valjda razume sta me zanima.

Nadam se da ce se neko naci da mi da odgovore, hvala u napred!
 
@Bahati

Nadimak potpuno odgovara tvojim postovima (120%), prvo kazes nekome da izbaci statistiku, posle kazes da doticne statistike nema, pa onda na kraju i ti krenes po nekim "kafanskim pricama", mada se moze reci da imas iskustva vise nego vecina ovde ukljucujuci i mene (student 3. godina gotova u roku MF u Kragujevcu, smer nebitan). Prvo me cudi kako neko sa iskustvom moze reci da je inzenjer rudarstva nebitan, pa na istoku Srbije imas makar 20-ak otvorenih rudnika, onda tu je Kolubara povrsinski kopovi itd. slobodno cu reci da je taj inzenjer rudarstva bitniji nego neki random IT-evac pogotovu u pogledu te Kolubare, jer ako ona stane stala je drzava sto je opet prica za sebe. Pa i taj FON sto pominjes, stvarno ne znam gde se zaposli tih xyz menadzera sto godisnje zavrsi FON, najbolji ce sigurno odmah dobiti posao, ali ovi ostali?

Ovde se prica o IT-u, ali ti ga izjednacavas sa svim ostalim fakultetima, sto je ogromna greska, npr. evo kod mene na MF vecina predmeta se vodi principima koji su odredjeni pre 100-400 godina i nisu se menjali niti ce se promeniti za par godina, prvo moras da znas neku teoriju da bi radio praksu itd.. U IT-u je ta prica nesto drugacija, ali opet moras da znas nesto teorije da bi nesto isprogramirao, ne mozes da kodiras od prvog dana, ipak moras da stvoris u glavi neku hijerarhiju, da ti neko napomene neka nepisana pravila koja ces primenjivati u praksi itd. naravno ne ides da se sada uci teorija 3 4 godine a da za to vreme ne programiras nista. Sto se tice prakse, slaba je i kod nas i u Bg-u, itekako je potrebna jer sve proracunato mora da radi u realnom sistemu. Drugar je ovde otisao na smer "Informatika", sreca njegova te je uspeo da nadje dobru praksu (imamo predmet strucna praksa), koja je presla u dobru saradnju koja dan i danas traje, vise je na toj praksi naucio nego na fakultetu.

Dalja prica koju ti pominjes je da ne treba pricati o privatnim fakultetima na osnovu kafanskih prica, trazis statistiku, a sam kazes da doticne statistike nema. Evo ja sam na drzavnom, slobodno cu reci da minimalno 60%-70% ljudi zeli da nadje posao u drzavnoj sluzbi (preko veze), ko se ne snadje na taj nacin oticice u privatni sektor (Fiat i kooperanti). Pre par dana sam cuo kafansku pricu gde je jedan decko zavsio megu valjda, dobio je posao preko veze u jednoj firmi koja nema veze sa onim sto je zavrsio, na poslu odgleda 3-4 filma i 2-3 epizode serije, jedino sto moze da pogresi je da ubaci pogresan prevod u seriju/film. Jedini privatni fakultet koji stvarno valja je onaj o kojem je mikrit gore pisao, vecina valjda zna koji je to fakultet (mada pitanje je da li svrseni srednjoskolci znaju), ali opet potrebna ti je lepa suma novca da bi njega studirao, nude ja mislim cak i neke stipendije. Master kod njih je po recima osobe na visokom polozaju na doticnom fakultetu jako tezak - previse predmeta, tako da oni savetuju studente da se prebace na drzavni, tako je bilo pre par godina. Ne mogu se generalizovati privatni fakulteti, ali ja mislim da je ovaj fakultet o kojem je mikrit gore pisao jedini privatni koji vredi u drzavi Srbiji, uostalom njihovi studenti su dobijali posao u Google-u, Facebook-u itd. cak posle druge godine studija :).

Dalje programer ne moze biti ni usko vezan za struku, ali ne moze znati ni sve, zamisli sada das nekome da resi neki slozen mehanicki sistem, ili da automatizuje slozeniji proracun od 25 - 30 strana nekog masinskog elementa, morace neko da mu daje instrukcije, programer ce matematicki povezivati proracun,...

Neko je pomenuo prepisivanje i provlacenje na drzavnim fakultetima, toga ima koliko hocete i u KG i u BG barem na MF, u BG polaganje kolokvijuma umesto drugog je postojeca praksa, ima je i kod nas ali su doticnog uhvatili. Prepisivanja za izvoz, krenule su i bubice, mada sto se vise blizim kraju studija ocene postaju sve besmislenije, za posao makar u mom slucaju mnogo je bitnija preporuka profesora nego bilo sta drugo, prakticno samo preporuka moze obezbediti posao.

E znam da je u sustini malo OFF, ali pod koji fazon ovo. Ja mora da ne idem na isti taj MF u Beogradu xD


Zdravno svima, moj brat od tetke zavrsava srednju ovo godine i nastavlja skolovanje. Prva zelja koliko znam mu je FON, a na njemu je navala skocila podosta, tako da pu treba oko 85 za samo finansirajuci, on iz srednje vuce oko 35. Kao rezervnu opciju, razmilja o nekoj visokoj skoli. Ja znam da se dosta vas krece u tim IT krugovima, pa bih vas zamolio za savet sta da mu predlozim. Koje su cenjenije visoke IT skole? Imam jos jedno pitanje, vidim da u Cacku ima dosta zanimljivih smerova ( Fakultet tehnickih nauka), sta vi mislite o njemu ? Kakav je kao fakultet, koliko ga je tesko studirati u odnosu na ETF (znam da ima i onih kojima i ETF nije tezak ali s obzirom da ga je jedan moj drugi brat studirao i zavrsio, otprilike znam koliko je ucio) i kakve su sanse zaposljavanje u odnosu na FON recimo (znam i sam da niko ne znam tajnu zamosljavanja) ali valjda razume sta me zanima.

Nadam se da ce se neko naci da mi da odgovore, hvala u napred!

Ima visoka skola elektrotehnike i racunarstva na Vozdovcu. Imam par drugara koji idu tamo i deluje mi fino, planiram i sam da idem na neka predavanja kod njih sad u drugom semestru cisto fore radi. Cini mi se da je ovo bolja IT skola od FON-a(kao da je mnogo tesko biti bolja IT skola od FON-a, tu do skoro se programiranje nije ni radilo do 2. ili 3. godine), ETF-a i Matematickog(ne racunajuci bas konkretno informaticki smer na istom).
 
Ja sam na fonu, tako da mu poruci sledece.

Kada bude bio upis, neka se prijavi na sva tri smera a ne samo na ISIT. Treci smer- ISIT Studiranje na daljinu je zapravo isti kao i smer ISIT samo sto ima sav materijal na netu + moze ako hoce da ide na predavanja. Fakultet je mali medjutim interesovanje je ogromno, tako da im je ovaj smer jedini nacin da upisu vise ljudi. Fon od ove godine ima programiranje od prve godine, tako da nemora da se brine za svoje znanje. Takodje postoji i sjajna organizacija Fonis preko koje moze da radi bilo koji programski jezik i slicno.
Uglavnom na ovom smeru se upisujr dosta vise ljudi nego sto pise na internetu ;) I nek ga ne potresa to sto ima mnogo konkurencije. Ja sam npr pri upisu bio 1310 os 1400 prijavljenih po broju bodova iz srednje i uspeo sam da upisem sve regularno :) 90 posto te dece dolaze iz divljih srednjih tako da su u startu u prednosti naspram drugih koji dolaze iz tezih skola, medjutim deca iz boljih skola na prijemnom pokazu koliko vrede..
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna nešto više o Visokoj ICT školi na Karaburmi? Drugar se razmišlja o njoj, pa reko da vidim da li neko zna nešto više o njoj. Kakva su predavanja, profesori, kakav nivo znanja može da se stekne.
 
Zdravno svima, moj brat od tetke zavrsava srednju ovo godine i nastavlja skolovanje. Prva zelja koliko znam mu je FON, a na njemu je navala skocila podosta, tako da pu treba oko 85 za samo finansirajuci, on iz srednje vuce oko 35. Kao rezervnu opciju, razmilja o nekoj visokoj skoli. Ja znam da se dosta vas krece u tim IT krugovima, pa bih vas zamolio za savet sta da mu predlozim. Koje su cenjenije visoke IT skole? Imam jos jedno pitanje, vidim da u Cacku ima dosta zanimljivih smerova ( Fakultet tehnickih nauka), sta vi mislite o njemu ? Kakav je kao fakultet, koliko ga je tesko studirati u odnosu na ETF (znam da ima i onih kojima i ETF nije tezak ali s obzirom da ga je jedan moj drugi brat studirao i zavrsio, otprilike znam koliko je ucio) i kakve su sanse zaposljavanje u odnosu na FON recimo (znam i sam da niko ne znam tajnu zamosljavanja) ali valjda razume sta me zanima.

Nadam se da ce se neko naci da mi da odgovore, hvala u napred!

Ja idem na ETF, i zadovoljan sam znanjem koje dobijamo. Preporucio bih ga svakome koga ta materija zanima. Ima da se uci, ali sve jedno, kad izaberes faks, ti ocekujes da ce biti tako.
 
Hvala svima na odgovorima. Cuo sam da na Fon-u procenjuju da ce biti oko 2000 kandidata za upis, to njemu bas i ne uliva nadu. S obzirom da vuce 35 iz srednje ne znam koliko je realno da ima 51-2 na prijemnom? Video je na netu taj Tehnicki u Cacku, kaze da ima fine smerove, ali nazalost nista ne zna o njoj. Ja ne znam sta da ga posavetujem jer studiram nesto sasvim drugo. Koliko je Raf cenjen? On misli da su male sanse da upadne na budzet na Fon-u. Tako da bi prve god sigurno bio samo fin, sto mu dodje isto kao da je na rafu. Mislim na onaj trogodianji smer.

Zaboravio sam da pitam jos nesto, pa da ne brljam ovo sto sam gore napisao, da li stvarno na Fonu treba oko 85 za samofinansirajuci ili oni malo naduvaju poene da vaze za tezak fax za upis?
 
Normalno da naduvaju bodove, nebi li bili elitni fakultet ;) Ja sam imao vukao 30 iz gimnazije tako da bez brige, krugovu zbirku u ruke i nek radi! :)
 
Moze 50+ bodova bez problema da ostvari - ionako ima jos 4 meseca da sprema matematiku. :D

A za samofinansiranje ne treba da brine, skoro pa svi upadaju, sa daleko ispod 85.
 
Poslednja izmena:
Da bi postao ozbiljan programer trebas sam da vezbas probleme, naravno da ces da steknes znanje u fakultetu ali ako neces sam raditi na sebi tesko da ces da postanes dobar dev. Ja sam zavrsio computer science degree u NYU i dobio sam dosta znanja ali ni to nije bilo dovoljno da se stekne dobro iskustvo pa cak i znanje za rad. Mora da vezbas svaki dan po 2-3 sata neki problem da zadas samom sebi da se uputis u neki projekat, takodje ono sto je meni pomoglo da dobijem posao jeste sto sam pristupio internship u 2-3 kompanije i tu sam vise dobio iskustva i cak sam vise naucio nego na Fakultetu. Naravno da nisam isao u Internship nikad ne bi ni dobio posao posle fakulteta i ono sto mi je dodatno pomoglo kod dobijanja posla jeste sto sam naglasio da radim na open source projektima.

Ono sto ja vidim kod fakulteta jeste da oni tebi pruze osnovno znanje tj. podlogu a na tebi je da usavrsis tvoje znanje. Realno nisam puno toga naucio na fakultetu sto se tice struke, ali jesam upoznao dosta ljudi koji su mi pomogli da dobijem internship pa cak i posao jer su neki profesori pisali preporuke za mene, a kasnije sam osnovao start up kompaniju zajedno sa kolegama s fakulteta tako da fakultet u mom slucaju je dosta pomgoao da steknem nove kontakte i naucio sam vise o zivotu i poslu nego sto sam planirao :)
 
Hvala svima, prenecu sve to burazeru, pa neka on lepo razmisli. Nemamo predstavu koliko je zaista potrebno za fon samofinansirajuci a koliko za budzet. Prijemni.infostud kaze 85 i 90. Zahvaljujem vam se opet na vremenu koje ste izdvojili da mi odgovorite, ako buden imao jos neko pitanje,pitacu vas
 
E znam da je u sustini malo OFF, ali pod koji fazon ovo. Ja mora da ne idem na isti taj MF u Beogradu xD

Licno znam decka koji je pre 3 godine polagao za drugog ispit na Masinskom fakultetu u Beogradu, neka matematika je bila u pitanju. Da cela prica bude jos smesnija, imao je smelosti da cak i pita asistenta sta mu nije bilo jasno, nije uradio jedan zadatak da li od 3 ili od 4 jer to kod nas nismo ni radili, a posle se ispostavilo da je neka laganica. Pre par meseci je taj kome je radjen ispit stigao do zavrsnog rada, ali mu je ostao neki ispit pa je prolongirao studiranje za dodatnih godinu dana. Inace kod nas (MFKG) su jednog uhvatili kako je prosvercovao nekoga sa PMF-a, koga su saradnici na predmetu matematika (takodje PMF kadar) prepoznali, posle toga je uvedena rigorozna kontrola indeksa. Za neke banana predmete (engleski prvenstveno) koliko puta sam samo cuo da salju nekog drugog da im radi kolokvijum. Na osnovnim studijama kada izaberes smer i masteru ovoga nema.

Ovakvi postupci i prepisivanje su ti medvedja usluga, jer kao sto sam napisao pre par meseci videces da ti u visim godinama i masteru prolaz obezbedjuje znanje, koje ti kroz profesore moze obezbediti brdo benefita i to u vidu letnje prakse, pisanja radova, mesta doktoranta ili cak posla. Cim izaberes smer svi na tom smeru ce znati sta se moze ocekivati od koga, kakav je ko, kako je stigao dotle itd.. Da bi se istakao i odskakao od drugih moras da ucis i u slobodnom vremenu, jer sve sto se nauci u okviru osnovnih kurseva na MF, u Beogradu, Kragujevcu ili Nisu je zapravo samo osnova koju bi u slobodnom vremenu trebao sam da nadogradis, sto bio 3D CAD, sto bilo neko osnovno znanje cije su samo grube osnove predstavljene u okviru pojedinih predmeta.

Mogu svasta jos da ti ispisem u vezi MF fakulteta, jer se generalno moje iskustvo iz KG prevodi na BG, jer su svi prof. medjusobno jako dobro povezani, a programi su u okviru osnovnih studija isti. Ako si zainteresovan tu sam :).

@OnlyOne

Cacak je mala sredina, neka juri nesto u Bg-u, veca je sredina, npr. lakse ga neki profesor moze preporuciti za posao itd. itd.. U Cacku ti vec xyz godina i decenija dolaze Lazarevcani koji dobiju dovoljno znanje, a generalno imaju siguran posao u Kolubari. Ako mu je samo potrebna bilo kakva diploma moze da proba u Cacku jer ce uvek biti Fakultet > Visa skola, mada uvek moze "oprati" visu skolu jednogodisnjim ili dvogodisnjim masterom na nekom fakultetu.

Drugar je zavrsio visu, i veruj mi da bi jako zeleo da ima fakultetsku diplomu. Takodje uzmi u obzir da nijedna visa ne pripada univerzitetu u Beogradu, a ako si na univerzitetu imas mogucnosti u vidu programa razmene studenata (ERASMUS i ekipa) i brdo drugih benefita. Takodje ne znam koliko je novcani aspekt bitan, ali ja sam na drzavnom platio diplomu, konkurs i upis na master sve ukupno 9k dinara, a drugar na visoj samo diplomu 11k, a godinu 90k jer je lupljen takav kriterijum da niko ziv na smeru u evo vec 3 4 generacije koliko on zna nema prosek veci od 9 kako bi imao besplatno specijalisticke studije. Moj savet je da upise fakultet, sto se tice znanja, sta ne nauci na fakultetu, neka pojuri knjigu na amazonu, edx kurs itd. jer ce jedino tako nauciti sta ga zanima do tancina, jer taj nivo znanja nece dobiti ni na jednom fakultetu/visoj skoli u drzavi, a i sire. Npr. nece niko da se zeza sa knjigom od 800 str. i 1000+ zadataka iz otpornosti materijala verovatno ni na MIT-u, a to mozes sam da predjes za mesecak dana :). Tesko da ce te ijedan fakultet nauciti advanced CAD modulima jer se taj trening debelo placa, a na amazonu postoji brdo materijala koji ti moze objasniti doticni modul bolje nego taj trening. Ovo su primeri iz masinstva pri cemu je ovo jako specificna nauka gde za sve generalno mora juriti knjiga, za IT i programiranje su makar danas izvori znatno dostupniji i najcesce besplatni.

Nesto cak niko nece moci/umeti ni da mu pokaze ovde, vec ce morati to da izucava iz strane literature u slobodnom vremenu. Sad sam npr. presao kurs iz kompozitnih materijala na edx.org portalu, pri cemu sam profesor kaze da taj kurs nije obavezan ni na jednom fakultetu u svetu, kompozitni materijali se za sve studente pominju na masinskom u jednom predavanju na jednom predmetu, mada moguce da ce se na nekom predmetu detaljnije izucavati, ali sigurno ne na nivou osobe koja aktivno kooperira sa Boeing-om, pri cemu je doticna kompanija sama podstakla taj edx kurs.

Danas se generalno svuda trazi znanje, a trenutni sistem studiranja kod nas, ali i sire podstice studente da se sami usavrsavaju u disciplinama koje su im najinteresantnije, jer ce ih taj rad izdvajati na one koji uce za ocenu i kasnije im pruziti znatno sire mogucnosti pri izboru internship-a/posla. E sad sto mi ovde nemamo ni priblizne internship mogucnosti u industriji (a ni industriju) kao studenti u USA i EU kako bi se sva ta teorija i samostalan rad tokom 3 4 godine studiranja primenio u praksi je za neku drugu pricu. Ovo se ogleda u cinjenici da ogroman broj studenata preko ne ide uopste na master studije, a kod nas 90% usled nedostatka posla i neadekvatne prakse upisuje master studije, a od tih 90%, 50% upisuje doktorske studije koje zavrsi 1%-5% (onaj ko dobije mesto doktoranta na fakultetu ili ako je pored stalnog zaposlenja posebno zainteresovan za dobijanje tog zvanja). Ovi podaci su direktno dobijeni od profesora koji radi na MF fakultetu i predaje vec skoro 10 godina, a posao se generalno po statistici na MF u KG dobija za najvise 3-6 meseci.

Inace Geeky je ovde dao ubedljivo najbolji savet, jer ce se u ogromnom broju disciplina a pogotovu u IT-u vise nauciti na nekoj letnjoj praksi nego za x godina na fakultetu, pri cemu ovo mogu da ti potvrdim za IT sektor jer licno znam jedan takav primer, koji je od hijeroglifa (nije imao pojma sta radi vecina ispisanog koda) stigao kroz 6 meseci prakse do placenog internshipa i najverovatnije stalnog zapolsjenja u jednoj maloj lokalnoj firmi.

Izvinjavam se na predugackom postu.
 
Da mi je ova pamet, a one godine, upisao bih nešto što me malo zanima a traje 2, maksimalno 3 godine. I vreme bih trošio na on-line kurseve (edx, coursera i sl.), a ove naše ignorisao koliko god je moguće. Ako neko baš ima želju za masterom, neka gura dobar prosek i juri neke stipendije za studiranje u inozemstvu. Ali ko je u IT-u, to mu i nije neophodno.
 
Nazad
Vrh Dno