Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

Ko kaže da je dobra ideja? Zašto je dobra ideja? Koji problem rešava? Da li je u skladu sa zdravim razumom, podacima, zakonima i ustavom? Kakve veze ima što nisam znao za nju pre nego što sam znao za nju? (<- trik pitanje) Šta tačno govori o meni?

Evo šta tačno govori o tebi: kako mali Đokica zamišlja nauku i politiku - skupe se "autoriteti", kažu šta imaju, eventualno glasaju i eto. :d Nigde podataka, nigde analize, nigde razmišljanja, nigde smisla...

OK.
Važno da je sve trenutno po propisu i tako treba da bude. ;)
 
@promaster:
Tuba je prosečan profesor, u stvari ispod proseka. Nijedan fax u zemlji te neće napraviti ozbiljnim stručnjakom. To se postaje vremenom, uz mnogo rada i konstantnog učenja.

Он је мени предавао Архитектуру (рачунара) и оперативне системе на ПМФ-у. Предмет је скоро небитан и колико сам чуо план и програм се мења, јер Оперативни системи су посебан предмет у 3. години.
Мени је он једини професор, код којег сам могао да седим 3 часа и да останем концентрисан на предавање. Иако тема није посебно занимљива, транзистори, капије и сл., слушао сам га са уживањем. Човек објашњава фантастично и све сам укапирао из прве, без потребе да читам из литературе. За испит сам само прелистао скрипту, јер није било потребе да учим, и издоминирао на усменом.
Најбољи проф. који ми је предавао.
 
Znam Tubu lično... Sa njim sada ne bih radio, niti je mogao da me bilo šta nauči dok sam bio na faxu.
Znam ga i ja lično i znam desetine, ako ne i stotine ljudi kojima je predavao na raznim fakultetima. I svako od njih (nas?) ima neku "ocenu". Poenta je da te ocene nemaju nikakvog smisla. Skup ličnih utisaka. Nema podataka, nema metrike, nema metodologije - nema smisla.
 
OK.
Važno da je sve trenutno po propisu i tako treba da bude. ;)
Kakvi sad propisi? Misliš na neke konkretne propise ili je to fraza, u smislu da je sada sve ok? Ako je ovo drugo čini mi se da si napravio logičku grešku, a ispravi me ako grešim.
Uzeo si da je iskaz "X nije rešenje problema Y u obrazovanju" ekvivalentan iskazu "ne postoje problemi u obrazovanju". Iako se implikacijom može zaključiti da je prvi iskaz dao neko ko bi se složio sa iskazom "postoji bar jedan problem u obrazovanju". Da ne ulazimo u to što se eksplicitno složio u toku diskusije...
 
@Danilo

Sto se mene tice mozemo mi i da ukinemo sve privatne fakultete u zemlji, i da svima damo ekvivalentnu diplomu drzavnog fakulteta...mada bi onda bili prvi u tome na svetu, al ajd :D kod nas sve moze i ti bi bio presrecan :D
 
Ne mogu da verujem da ozbiljno ima ljudi koji misle da je ukidanje privatnih rešenje. Kao i forsiranje te diplome za državni posao. Ne mogu ni da počnem da objašnjavam koliko je to glupo, i protiv logike.

Priblemi kojih ima neće se rešiti, samo će se napraviti novi. A prave probleme naravno, niko neće da pipne. Video sam jutros novog ministra prosvete, čovek je teška ******, i lupa da udžbenici nisu više bitni.

I don't want to live on this planet anymore.
 
Ima ih svakakvih...ovo je slobodan svet u kome zivimo danas :d
 
A ko uopšte priča o ukidanju privatnih fakulteta ?
Poenta cele priče je da sadašnje stanje nije normalno i da će se sve ovo obiti o glavu svima nama kroz jedno 10-15 godina ;)
 
Mislim da je mnogo važnije i bitnije to što npr oni koji direktno utiču na život ljudi (lekari i medicinsko osoblje) dobijanju diplome kao da prolaze kurs, imam drugara koji studira medicinu i dečko je pijan bukvalno 5 dana nedeljno. . I evo ga privodi kraju, retko ide na predavanja i vežbe upisuju ga drugari i ti fazoni. . A to sto ce neko ne naučen potpuno da vodi neku papirologiju mislim da nije bitno mnogo jer će ionako za godinu dana pripravnickog naučiti posao. .
 
Evo ti priča od lekara. Zaposlili nove na probno, nemaju pojma, diploma je samo ulaznica ništa više.
Zadržaće ove koji najbrže usput pokupe i nauče...
Posle se čudimo kako prave greške. Nemaju uopšte dovoljno prakse, a ni stvarnog znanja. Ne razumeju šta uče.
 
Evo ti priča od lekara. Zaposlili nove na probno, nemaju pojma, diploma je samo ulaznica ništa više.
Zadržaće ove koji najbrže usput pokupe i nauče...
Posle se čudimo kako prave greške. Nemaju uopšte dovoljno prakse, a ni stvarnog znanja. Ne razumeju šta uče.

Ljudi ja studiram na drzavnom fakultetu vrv je tezi od privatnog, ali verujtw mi praksa i praktican rad 0! Ajde programiranje i tome slicno je manje vise ok tu uglavnom imamo puno vezbi i svi zavrsbi radovi su nam gotovi projekti. Ali recimo projektovanje el. Uredjaja , el merenja, arhitektura... bas 0 ja znam ljude koji studiraju samnom polagali racunare a ne znaju prstom da pokazu gde je ram memorija a ne nesto drugo..
 
Sve zavisi sta studiras, ja npr znam i hardware igrom slucaja, ali ako ti studiras za software inzenjera, sto bi rekao jedan profesor, sta ce tebi elektronika, ili poznavanje uopste elektrike, ti pravis software, tebi nije bitno kako racunar radi hardware-ski... Sta kada budu radili na svetlost, jel treba onda i to da izucavamo?
Dakle ukoliko tvoj software koji pravis nije usko povezan sa hw ne treba ti to znanje uopste...
 
Ma, danas ni jedna ozbiljna firma nema mnogo vajde od renesansnog uma koji ima "dobru i siroku osnovu". Aj sto i ta osnova nije tako dobra, nego suplja na sve strane. I onda posle 5, 6 godina rada shvatite sta je sistem od vas napravio. Da resavate neke konkretne probleme koji su cak cesto vise socioloske nego tehnicke prirode. Znate, nekada nije bilo wikipedije i gugla, i gugl translejta, i jutjub tutorijala i besplatne literature u pdf-u. Danasnji obrazovni sistem je nastao u takvom svetu. Nije se prilagodio nego je nastavio da funkcionise kao da je 1890. Samo su se predmeti menjali, sistem je ostao isti. Danas imamo situaciju da zavrsavas fakultet, i cak doktorat, samo da bi buducem poslodavcu posluzilo kao dokaz da mozes da izneses veliki projekat a da ne odustanes. A cena je ta da si potpuno izbezumljen i nesposoban da funkcionises u stvarnom svetu. Trebace ti par godina da pohvatas fore. Tako da je tema besmislena jer polazi od pogresne premise.
 
Ma, danas ni jedna ozbiljna firma nema mnogo vajde od renesansnog uma koji ima "dobru i siroku osnovu". Aj sto i ta osnova nije tako dobra, nego suplja na sve strane. I onda posle 5, 6 godina rada shvatite sta je sistem od vas napravio. Da resavate neke konkretne probleme koji su cak cesto vise socioloske nego tehnicke prirode. Znate, nekada nije bilo wikipedije i gugla, i gugl translejta, i jutjub tutorijala i besplatne literature u pdf-u. Danasnji obrazovni sistem je nastao u takvom svetu. Nije se prilagodio nego je nastavio da funkcionise kao da je 1890. Samo su se predmeti menjali, sistem je ostao isti. Danas imamo situaciju da zavrsavas fakultet, i cak doktorat, samo da bi buducem poslodavcu posluzilo kao dokaz da mozes da izneses veliki projekat a da ne odustanes. A cena je ta da si potpuno izbezumljen i nesposoban da funkcionises u stvarnom svetu. Trebace ti par godina da pohvatas fore. Tako da je tema besmislena jer polazi od pogresne premise.
+1

QFT
 
Sve zavisi sta studiras, ja npr znam i hardware igrom slucaja, ali ako ti studiras za software inzenjera, sto bi rekao jedan profesor, sta ce tebi elektronika, ili poznavanje uopste elektrike, ti pravis software, tebi nije bitno kako racunar radi hardware-ski... Sta kada budu radili na svetlost, jel treba onda i to da izucavamo?
Dakle ukoliko tvoj software koji pravis nije usko povezan sa hw ne treba ti to znanje uopste...

Studiram elektroniku, a svi izborni predmeti su mi programiranje jer nose najvise bodova i svi kazu da naucis nesto pa u slucaju da posle faksa nema posla grebes po netu neki fl pa mozda i nadjes nesto...
 
Studiranje je upravo to, nabijanje bodova, nošenje indeksa na potpis, često i kad nisi bio na samom predavanju. Onda završiš i nemaš pojma realno.
Evo gledamo sad kako se radi doktorat ministra policije. I kako objašnjavaju da su kod nas niži standardi. Doktorat se čak ni ne bavi time što naslov kaže. I onda 'IT umovi', čiji god, obaraju sajt koji to kaže. Realno naučiš se sam to što hoćeš. Jer te nijedna škola neće naučiti ništa do kraja.
 
Sve zavisi sta studiras, ja npr znam i hardware igrom slucaja, ali ako ti studiras za software inzenjera, sto bi rekao jedan profesor, sta ce tebi elektronika, ili poznavanje uopste elektrike, ti pravis software, tebi nije bitno kako racunar radi hardware-ski... Sta kada budu radili na svetlost, jel treba onda i to da izucavamo?
Dakle ukoliko tvoj software koji pravis nije usko povezan sa hw ne treba ti to znanje uopste...

Meni je recimo elektronika dosta korisna, posebno programiranje embedded sistema. Sve danas funkcionise na tim principima, jednostavno naucis kako "struja radi". Mozda ga ne koristis na poslu, ali je svakako jako dobro to nauciti.
 
Da, samo sto je elektronika toliko siroka I teska, pa ju je tesko usputno (pored naprimjer programiranja) uciti jer joj se treba posvetiti mnogo vremena. U vecini slucajeva mnogo vise nego sto imamo..
 
Poslednja izmena:
^Teska je elektronika bas bas , posebno kad imas 2 3 predmeta osnovne a plus na to ti daju i digitalnu el. I analognu. Posle ti uleti i energetska.. dosta je cupavo, a opet ponavljam da sam ja to nekada pipnuo video bilo sta uradio sa tim lakse bi skontao i mozda bi mi ostalo u glavi.
 
Logicno elektronika bez prakse je nista, sem prazna prica. Ako nista bar na eksperimentalnim plocama vjezbati cisto da se udje u ritam.
 
Slažem se, nije bitno imati i široko i duboko znanje, ali valja da ste bar čuli za stvari u tangentnim oblastima. Matematika, elektronika, uopšte fizika, pa i hemija i biologija sve to ume da bude korisno ako čovek ima bar neku grubu sliku. Lako će posle matematičar da ti algebarski sredi nešto što si smućkao ili elektroničar skrene pažnju tranzijentni napon il' šta već od nekih, za informatičara, opskurnih fenomena.

Programiranje se najčešće svodi na modelovanje i zgodno je da programer razume i sam šta modeluje ili makar može da razgovara s onim ko razume. Naravno, to ne važi za code monkey programere, ali taj izraz s razlogom ima pežorativan prizvuk. :d
 
Upravo to, nekim kratkim rijecima, programer ne smije biti ogranicen. Jer programeri uglavnom rade na projektima koji su vezani za neke druge oblasti, pa samim tim moraju znati odredjene opste stvari i nesto elementarno, ne nista napredno, za to vec imaju zaduzeni. Naravno poznavanje prirodnih nauka bar onih strucno vezanijih na bar vise-osnovnom nivou programeru je blagoreceno neophodno. Matematika, logika, fizika, mehanika i da ne nabrajam sve uskovezane.
 
Poslednja izmena:
Znaci po vama uloga Project Managera i citavog procesa izrade software-a kao i hijerarhije je glupost? Programer bi trebao da zna sve i sam sve da izgura?
 
Znaci po vama uloga Project Managera i citavog procesa izrade software-a kao i hijerarhije je glupost? Programer bi trebao da zna sve i sam sve da izgura?
Ja nisam to rekao. Ali moj je lični utisak da se čim se u priču uključe menadžeri, hijerarhije, vodopadi i scrumovi granica između programera i daktilografa postaje zamućenija.
Mada nisam siguran ni o čemu tačno pričamo. :) Ako neko misli da je neophodno da savladaš 15 naučnih oblasti pre nego što nakuckaš koju liniju koda mislim da greši. Ako neko misli da će jednako kvalitetan programer biti onaj koji ne vidi ni milimetar dublje od visokog jezika u kome radi i onaj koji ima barem nekakvo razumevanje arhitekture i sveta koji pokušava da modeluje - opet ne mogu da se složim. :)
 
Niko nije rekao da programer treba da ima usavršene sve moguce oblasti i sve moguce fakultete pozavrsavane, nego jednostavno ne smije da bude ogranicen samo na svoju oblast. To nije isto. Programer kratko receno treba da ima smisao za organizaciju i sagledavanje sustinske strukture necega, da bi kasnije mogao sto lakse i bolje da uradi svoj zadatak. Opet ponavljam, ne mora da je skolovan u tim strukama/oblastima, ali bar bi trebao da poznaje odredjen osnovni, sustinski, narodni dio da bi sam sebi pomogao lakse i bolje uradi svoj zadatak.
 
Ako neko misli da će jednako kvalitetan programer biti onaj koji ne vidi ni milimetar dublje od visokog jezika u kome radi i onaj koji ima barem nekakvo razumevanje arhitekture i sveta koji pokušava da modeluje - opet ne mogu da se složim. :)

Da bi modelovao ne treba mu znanje iz tih oblasti nego se za odredjene projekte unajmljuju experti koji ce objasniti tu oblast kako bi se ona mogla modelovati. Primera radi znanje iz elektronike je potrebno koliko i poznavanje npr. saobracaj jer isto tako mozes dobiti da radis na nekom projektu vezanom za saobracaj. Da li programer mora da zna kako compiler radi, pa kako operativni sistem radi, na cemu je skladisten, kako funkcionise ta elektronika u racunaru, kako funkcionisu komponente na nivou interakcije atoma i samih elektrona i jezgra? Ne treba nista od toga znati...
Cak stavise u nekim odredjenim sistemima programer je code monkey, a neko drugi radi kodelovanje i arhutekturu samog sistema. Naravno da ima i toga da programer sam modeluje i radi arhitekturu (pogotovo u manjim firmama), ali kao sto rekoh poznavanje drugih oblasti nije neophodno vec samo raspoznavanje entiteta.

Izvinjavam se ako post nema smisla, kucam sa mobilnog pa cesto prekidam tok misli :)
 
Ne znam šta da ti kažem... Očigledno nam se razlikuje izbor među raznim definicijama programera koje postoje. Ali pošto je suština ovog treda zaposlenje u IT (bez obzira na to što se stručnost pominje u naslovu) ne pada mi napamet da insistiram na tome šta, po mom mišljenju, jeste, a šta nije programer. Neka se ljudi obrazuju kol'ko mogu i rade šta god mogu, u kakvoj god organizaciji, pa nek nazivaju sebe i pilotima. Ispraviću ih tek ako bude bitno, tj. probaju da voze avion u kom sedim. :)

ps. Kada kažem arhitektura mislim na hardversku arhitekturu sistema na kome kod treba da se izvršava.
 
Show... :) Ljudi, naucite dobro patterne i sintaxu bar 2-3 aktuelna jezika (min 1 za rad sa bazom, min 1 za back-end, + savladati bar osnove izrade front-enda).

A ovo, meni ce Pera da modeluje a ja cu da "programiram" nije realno, mozda ti kao juniro neces bas da modelujes sve sam, dace ti model nad kojim radis, ali to da kompanije unajmljuju modelare je nonsense. Ko tako zamislja nek bataljuje na vreme.
 
Nazad
Vrh Dno