Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

@Phoenix257,

Он, покретач теме, је сам питао за Мегатренд, нико га није предлагао. Од приватних факултета, колико сам ја видео, предложен му је РАФ... за који још увек нисам чуо лоше критике.
Не знам одакле теби идеја да ми њега ”ложимо” јер је тема исувише озбиљна и одлука повлачи превише различитих последица, између којих је и висок ниво новчане инвестиције која треба да се исплати у неком краћем временском периоду након свршетка студија.
 
Taj RAF je poskup i nije baš za nekog u godinama ko tek počinje. Na dobrom je glasu zbog talentovanih klinaca koji ga upišu pa naprave posle nešto, pobede na nekom velikom takmičenju i slično. Metropoliten ima prostorije bogu iza nogu, i iskreno ne deluje mi kao ozbiljan faks. Mada svi privatni su isti, nijedan nije nešto naročito ozbiljan ali daje diplomu a za znanje moraš sam da se cimaš. Neće ga niko preliti iz glave u glavu, ma gde studirao. Megatrend je tri godine što malo stvara probleme ako budeš ganjao master na Fon-u na primer (mada čoveku u godinama i onome ko bi nešto da nauči to ne treba), Singidunum je četiri godine, Metropoliten nisam siguran i RAF je četiri godine. Megatrend je najjeftiniji čini mi se. Tri godine puta 1500 evra = 4500 evra.

E sad, ko gleda tu diplomu, ko ne gleda i slične gluposti to je već tema za sebe. Diploma ti je ulaznica jer je danas gotovo nemoguće se zaposliti bez diplome čak i da imaš jaku vezu (pričam o prvom poslu, ne odnosu se na ljude sa iskustvom). Ali ulaznica ne garantuje da te neće izbaciti napolje ako ne pokažeš znanje.

Samodisciplina i rad su obavezni u svakom slučaju tako da između plaćenog online kursa i traženja tutorijala u sopstvenoj režiji nema neke velike razlike. Više ćeš i bolje naučiti ako se sam budeš cimao nego prolazio neki pripremljen program. Taj program ćeš proći brže i lakše ali sam se cimajući ćeš naići na neke probleme čijim rešavanjem ćeš steći mnogo više znanja.
 
Poslednja izmena:
Ovo su samo neki od mnogih sajtova koji imaju opciju da se slusaju predavanja koja su deo standardnog programa na veoma dobrim univerzitetima:
https://www.coursera.org/
https://www.edx.org/
https://www.udacity.com/
http://www.codeschool.com/
https://www.udemy.com/
http://ed.ted.com/
http://see.stanford.edu/
http://openclassroom.stanford.edu/MainFolder/HomePage.php
http://ocw.mit.edu/index.htm
http://www.skillshare.com/
http://www.open.edu/openlearn/

Ako znas engleski... nikada nije bilo lakse da se obrazujes iz vecine oblasti.


@Jox, pogledaj samo ovo predavanje: http://openclassroom.stanford.edu/MainFolder/CoursePage.php?course=IntroToAlgorithms
 
Poslednja izmena:

Nisam gledao sve, odabrao sam u 4. tački "The Selection Problem" i mogu da kažem da je ovo klasičan primer kako danas predavanje ne treba da izgleda.

Na stranu to što se studenti šetaju dok on predaje kao kroz autobusku stanicu.

Ovo je klasično odrađivanje posla, ja ću da pričam a ne zanima me da li će i koliko njih da me sluša.
 
@Rossi
Čekaj bre, ti pričaš o Fakultetu za poslovne studije, smer kompjuterski inžinjering? Ja pričam o Fakultetu za kompjuterske nauke. Drugi fakultet, drugi program, drugi predavači. Druga zgrada! :d

Za FPS ne znam detalje, ali prepoznajem te univerzalne probleme koje pominješ. I prema mom iskustvu mogu nastati sa obe strane - predavačke i studentske. Ima predavača koji su jednostavno dosadni, ali ima studenata (i grupa studenata) koji sede i čekaju da im neko injekciom ubaci znanje u mozak. Koliko god bili prisutni samo telesno... E u toj kombinaciji faks je samo gubljenje vremena. Predavač istrtlja šta ima, pokaže par slajdova, studenti vide šta ima na fejsu i vidimo se na ispitu, pa kako ko...

Opet, kol'ko god studenti imali problem da ukopčaju šta stvarno znači studirati, rešenje će pre biti na drugoj strani. Na privatnom faksu bih stvarno ukinuo prijemni. Neka sede koji mesec, od oktobra do januara, pa sve lepo nek izađe na videlo u prvom roku. Nije mi najjasnije kako neke vrste studenata "prežive" januar. Sve što znam je da ne postoji direktiva, politika, hint ili bilo šta na tu temu. Izgleda da je u pitanju kultura, a pogađam da ima veze sa tim što predavači nisu završili faksove na kojima predaju. I što dolaze na predavanje ubeđeni da ne vredi pričati.

Očekivalo bi se od takvih ljudi da imaju svest o tome šta znači dobro konstruisano mišljenje, šta god se pričalo u "javnosti". Što vidimo i u ovom tredu. Sve stručnjaci, sve znaju, a nigde studije, nigde statistike... :D Bitno da je naslov "Nataša Bekvalac asistent", iako je riba zaštitno lice. Ok, šta će univerzitetu zaštitno lice, posebno takvo, ali barem nije travestija u akademskom smislu!

A tek što vole ljudi da mešaju pojmove univerziteta i fakulteta kada pričaju o privatnom sektoru! I zgodno zaborave i rudarsko geološki i geografiju i manje više sve fakultete na BU. Jel skoro bio skandal sa nameštenim ETF/Vip konkursom? Nema veze, to su faksovi sa ugledom, kod nas i u svetu... Ponovo, bez studije, bez statistike, lepo zvuči. Kafanske priče...
 

Tim Roughgarden je kralj.
Prosle&ove godine sam u slobodno vreme ispratio (i prolazio testove redovno) njegove kurseve (Algo1&Algo2) i bas su mi bili pravo osvezenje. Pretpostavljam da je to dobrim delom ista materija kao sa linka koji si posalo.

Te kurseve mogu da preporucim svakome (sem izrazitim pocetnicima jer njima nisu ni namenjeni)...
 
@Rossi
Čekaj bre, ti pričaš o Fakultetu za poslovne studije, smer kompjuterski inžinjering? Ja pričam o Fakultetu za kompjuterske nauke. Drugi fakultet, drugi program, drugi predavači. Druga zgrada! :d

Za FPS ne znam detalje, ali prepoznajem te univerzalne probleme koje pominješ. I prema mom iskustvu mogu nastati sa obe strane - predavačke i studentske. Ima predavača koji su jednostavno dosadni, ali ima studenata (i grupa studenata) koji sede i čekaju da im neko injekciom ubaci znanje u mozak. Koliko god bili prisutni samo telesno... E u toj kombinaciji faks je samo gubljenje vremena. Predavač istrtlja šta ima, pokaže par slajdova, studenti vide šta ima na fejsu i vidimo se na ispitu, pa kako ko...

Opet, kol'ko god studenti imali problem da ukopčaju šta stvarno znači studirati, rešenje će pre biti na drugoj strani. Na privatnom faksu bih stvarno ukinuo prijemni. Neka sede koji mesec, od oktobra do januara, pa sve lepo nek izađe na videlo u prvom roku. Nije mi najjasnije kako neke vrste studenata "prežive" januar. Sve što znam je da ne postoji direktiva, politika, hint ili bilo šta na tu temu. Izgleda da je u pitanju kultura, a pogađam da ima veze sa tim što predavači nisu završili faksove na kojima predaju. I što dolaze na predavanje ubeđeni da ne vredi pričati.

Očekivalo bi se od takvih ljudi da imaju svest o tome šta znači dobro konstruisano mišljenje, šta god se pričalo u "javnosti". Što vidimo i u ovom tredu. Sve stručnjaci, sve znaju, a nigde studije, nigde statistike... :D Bitno da je naslov "Nataša Bekvalac asistent", iako je riba zaštitno lice. Ok, šta će univerzitetu zaštitno lice, posebno takvo, ali barem nije travestija u akademskom smislu!

A tek što vole ljudi da mešaju pojmove univerziteta i fakulteta kada pričaju o privatnom sektoru! I zgodno zaborave i rudarsko geološki i geografiju i manje više sve fakultete na BU. Jel skoro bio skandal sa nameštenim ETF/Vip konkursom? Nema veze, to su faksovi sa ugledom, kod nas i u svetu... Ponovo, bez studije, bez statistike, lepo zvuči. Kafanske priče...

Da znaš da sam omanuo, sve vreme pričam o FPS, ali pošto sam se raspitivao za master na "naukama", i da sam pričao sve sa istim profesorima... Hmmm, ne bih rekao da ima prevelike razlike. A igrom slučaja znam i kako se prima (većina) asistenata, pa ono, dovoljno da znam i da se neću usrećiti sa naučenim :).
Moooožda se nešto promenilo za ove nepune tri godine od kako sam završio, ali čisto sumnjam.
Sve u svemu, zadovoljan sam u tom smislu što sam od svega naučio ponešto i shvatio šta ne želim da budem i čime ne želim da se bavim.
Uostalom, kao i većina u Serbistanu, živim i radim nešto sedmo, ali eto, pokušavam da se preobratim na front-end.
Da li ću biti uspešan? Vreme će pokazati :)

:wave:
 
Da znaš da sam omanuo, sve vreme pričam o FPS, ali pošto sam se raspitivao za master na "naukama", i da sam pričao sve sa istim profesorima... Hmmm, ne bih rekao da ima prevelike razlike. A igrom slučaja znam i kako se prima (većina) asistenata, pa ono, dovoljno da znam i da se neću usrećiti sa naučenim :).
Moooožda se nešto promenilo za ove nepune tri godine od kako sam završio, ali čisto sumnjam.

Kažeš ti njemu a on radi tamo. :D
 
Da znaš da sam omanuo, sve vreme pričam o FPS, ali pošto sam se raspitivao za master na "naukama", i da sam pričao sve sa istim profesorima... Hmmm, ne bih rekao da ima prevelike razlike. A igrom slučaja znam i kako se prima (većina) asistenata, pa ono, dovoljno da znam i da se neću usrećiti sa naučenim :).

Kažeš ti njemu a on radi tamo. :D

Ma opušteno, neka misli i priča ko šta hoće, samo da utvrdimo o čemu se priča. O tome koliko su ozbiljne diskusije na ovu temu dovoljno govori da tek na trećoj strani polako razdvajamo pojmove univerziteta i fakulteta, pa tek onda nekako utvrđujemo ko o kom fakultetu priča. :d

Mogu samo da ponovim za kraj: IT stručnjak se ne postaje dobijanjem diplome fakulteta ili kursa, već učenjem i radom. Na fakultetu se uči lakše i opširnije. Toliko.
 
Možda se i znamo ,)
Sve u svemu, piše - znam kako se prima (većina) asistebata...
Stoga, uvek i svuda postoje izuzetci, i ne vidim zašto bi se neko osećao uvređeno ;)

:wave:
 
Šalim se ja, pogotovo jer znam da Bahati radi tamo. :)

Nema tu šta da se zameri, ne biraju se samo tamo asistenti, predavači i profesori na taj način - to se svuda radi i zna se kako se to radi a da sve bude po zakonu. ;)
 
Ja ne znam ni koji je to način o kome pričate, niti ko je kako izabran na bilo kom fakultetu, državnom ili privatnom, pa čak ni tačnu proceduru izbora, ako takvo nešto postoji. Nadam se da je očigledno da kada kažem "svi sve znaju" ne mislim na sebe! :d

Zato ne mogu ni da naslutim relevantnost te teme. :)
 
Olgu Miljković? Što nju? I šta? I gde da je nađem pošto ne radi na FKN cirka dve godine? I šta ima ko koga da pita, pričaj bre šta ti se priča! :D
 
Ja je ne vidim u rasporedu. Znači asistent se postaje po preporuci? Čijoj? Na osnovu čega? Kako bi trebalo da se bira asistent? Kako je propisano? Hoće li ovaj off topic dobiti smisao ili da brišem sve? :)
 
Asistenta predlaže predmetni nastavnik. Raspisuje se konkurs i nakon isteka roka za prijavljivanje kandidata formira se komisija od tri člana koja će da napiše referat nastavnom veću o predloženim kandidatima. Nastavno veće, na osnovu izveštaja komisije, bira predloženog kandidata (glasanjem) i to se sve stavlja na uvid javnosti (ako neko hoće da se žali :D).

Eto, to je procedura. :p
 
Po meni etf ili visoka elektrotehnicka skola ... Na privatni fax nikad ne bih otisao :) + cisko polozis, engleski b2 i postao si strucnjak :)
 
Eto, nisam to znao. :) Još uvek ostaje pitanje relevantnosti te teme, posebno u ovom tredu, ali mene više mrzi da vam izvlačim klještima šta znate i kako znate. Zato ću drage volje samo pustiti da ovaj tred, kao i svaka druga diskusija na temu visokog školstva u Srbiji ostane zaglavljena u glibu kafanskih priča. :)

Kada na videlo izađu statistike možemo da nastavimo. :)
 
Po meni etf ili visoka elektrotehnicka skola ... Na privatni fax nikad ne bih otisao :) + cisko polozis, engleski b2 i postao si strucnjak :)

visa elektro. Sad jeste mozda dobra, ali to da tamo postanes strucnjak :d. Gde li si ti bio 2003 da vidis kako izgleda ta strucna skola :d
 
Eto, nisam to znao. :) Još uvek ostaje pitanje relevantnosti te teme, posebno u ovom tredu, ali mene više mrzi da vam izvlačim klještima šta znate i kako znate. Zato ću drage volje samo pustiti da ovaj tred, kao i svaka druga diskusija na temu visokog školstva u Srbiji ostane zaglavljena u glibu kafanskih priča. :)

Kada na videlo izađu statistike možemo da nastavimo. :)

Ajde pošto znaš više od nas iz kafanu, daj de, molim te, sledeći put kad bude izbor za asistenta, zovi me da konkurišem.
Ne šalim se, ozbiljan sam. Ili je to beše samo interno, ne može niko spolja, osim ako nije sin, ćerka? .....
A o stručnosti "drugarice" Olge bih opet mogao referat da napišem :)

Možda i jeste ovo sve off... Ali ne želim da se ljudi zavaravaju, pritom, nisam veliki mag ETF-ovac npr, oni baš imaju pik na privatne fakseve, već sam to i sam završio pa, čini mi se, imam pravo to i da "opljunem", odnosno, da iznesem svoje mišljenje, koje je nažalost u ovom slučaju, negativno.

:wave:
 
Ajde pošto znaš više od nas iz kafanu, daj de, molim te, sledeći put kad bude izbor za asistenta, zovi me da konkurišem.
Ne šalim se, ozbiljan sam. Ili je to beše samo interno, ne može niko spolja, osim ako nije sin, ćerka? .....
A o stručnosti "drugarice" Olge bih opet mogao referat da napišem :)

Možda i jeste ovo sve off... Ali ne želim da se ljudi zavaravaju, pritom, nisam veliki mag ETF-ovac npr, oni baš imaju pik na privatne fakseve, već sam to i sam završio pa, čini mi se, imam pravo to i da "opljunem", odnosno, da iznesem svoje mišljenje, koje je nažalost u ovom slučaju, negativno.

:wave:

Nisi ti ništa ukapirao iz pređašnje priče. ;)
 
@Rossi
Ne znam kada su konkursi, to valjda prate oni koje interesuje. Znam da nije samo interno, sin, ćerka, šurak... Niti sam čuo za takvo nešto, dok sam obrnuto čuo više puta.

Mislim da sam i dovoljno puta naglasio da nemam ništa protiv da priča ko šta hoće. Onaj koga zanima tema će svakako utvrditi ko stvarno ima šta da kaže, a ko vrti opšta mesta, floskule i tračeve. Ne kažem da ti to radiš, siguran sam da imaš validne zamerke na studije, ali jeste blagi off topic što diplomac Fakulteta za poslovne studije nije postao programer.

Ali sada me više zanimaju tvoje zamerke. Nemam ideju šta se radi na FPS, ali šta bi bilo rešenje? Da se uči više HTML tagova i atributa? Da se odvoji posebno predavanja na temu parsera programskih jezika gde bi se razjasnilo da bi bilo nelogično i ogroman propust da isti nije sposoban da radi sa inline linkovanim eksternim fajlovima? Ili samo da se obradi komanda za linkovanje? Da se iz C++ napravi nešto "ozbiljnije" od kalkulatora?

I šta bi bio cilj svega toga? Da se studenti upoznaju sa pojedinim IT konceptima i paradigmama? Ili da nakon završenog kursa mogu da napišu knjigu iz glave na tu temu? Jasno da je nešto između, ali me zanima na kom nivou si ti mislio da ćeš da budeš kada si upisivao taj fakultet? I šta misliš kako bi to doživele tvoje kolege?
 
Koji je po vama najbolji privatni fax za IT da je ozbiljan,da se sve zaista super nauci,da ima dobra praksa,i da se na kraju krajeva postaje odlican IT strucnjak i programer naravno?Mislim da je najbolji Metroploiten,koji jedini ima smer za razvoj igara i drugi smer softversko inzenjerstvo,a za Singidunum,Comtrade visokoj skoli,Megatrend faxu za kompijuterske nauke,Alfa univerzitetu... ne znam nista.Ako neko ima iskustva sa nekim od ovih fakulteta neka kaze.

Stvarno ne zelim da trolujem... ali zasto hoces da budes "odlican IT strucnjak i programer"?
Posle zareza i tacke ne pravis razmak, a hoces da programiras?
Nisi upoznat sa online sistemima placanja, a hoces da se bavis IT-om?

Biti "odlican IT strucnjak i programer" nije samo zavrsiti fakultet, gde ces imati nekog ko ce na sistematican nacin da te poducava.
Ako zaista zelis, cak i pristojan da budes, moras pokazati znacajno vecu samoinicijativu nego sto je trenutno imas.
 
@Rossi
Ne znam kada su konkursi, to valjda prate oni koje interesuje. Znam da nije samo interno, sin, ćerka, šurak... Niti sam čuo za takvo nešto, dok sam obrnuto čuo više puta.

Mislim da sam i dovoljno puta naglasio da nemam ništa protiv da priča ko šta hoće. Onaj koga zanima tema će svakako utvrditi ko stvarno ima šta da kaže, a ko vrti opšta mesta, floskule i tračeve. Ne kažem da ti to radiš, siguran sam da imaš validne zamerke na studije, ali jeste blagi off topic što diplomac Fakulteta za poslovne studije nije postao programer.

Ali sada me više zanimaju tvoje zamerke. Nemam ideju šta se radi na FPS, ali šta bi bilo rešenje? Da se uči više HTML tagova i atributa? Da se odvoji posebno predavanja na temu parsera programskih jezika gde bi se razjasnilo da bi bilo nelogično i ogroman propust da isti nije sposoban da radi sa inline linkovanim eksternim fajlovima? Ili samo da se obradi komanda za linkovanje? Da se iz C++ napravi nešto "ozbiljnije" od kalkulatora?

I šta bi bio cilj svega toga? Da se studenti upoznaju sa pojedinim IT konceptima i paradigmama? Ili da nakon završenog kursa mogu da napišu knjigu iz glave na tu temu? Jasno da je nešto između, ali me zanima na kom nivou si ti mislio da ćeš da budeš kada si upisivao taj fakultet? I šta misliš kako bi to doživele tvoje kolege?

Ocekivao sam bar da steknem utisak kolika je to oblast, okvirno, iz daleka sto bi rekli. Medjutim, ne, bilo je: "HTML se pise u tim i tim tagovima, mora da bude tako i tako..."
Zalazenja u detalje bez. Shto se tice C/C++ da nismo imali 50% casova teorije, 50% prakse, mislim da bismo daleko daleko vise naucili ;)
A sto se tice ovog pisanja iz glave, znas i sam da preterujes, samo je red da se ipak malo ozbiljnije poradi na celokupnoj nastavnoj jedinici. Kolokvijumi su bili na nivou, promenite font u crveno i pozadinu u zeleno. Slozices se da za to nisu potrebna predavanja...

Shto se tice ocekivanja kolega, tu nailazimo na veliku razliku jer ljudi su odusevljeni sto mogu da povecaju heading i da ofarbaju pomenuta slova. Po ceo dan su kuckali i menjali boje. Mozda sam i ja trebao negde drugde da idem, ko ce ga znati....

EDIT: Sto se tice konkursa, pratim ja, ali, veruj mi na rec kada ti kazem da to ne ide preko javnog konkursa... Da ne iznosim imena i slicno, nije nikom u interesu, a ponajmanje meni. Nek zaposljavaju kadar kakav im odgovara, pa ces na svakom koraku da cujes, "megableja" ovo, "megableja" ono ...

:wave:
 
Poslednja izmena:
EDIT: Sto se tice konkursa, pratim ja, ali, veruj mi na rec kada ti kazem da to ne ide preko javnog konkursa... Da ne iznosim imena i slicno, nije nikom u interesu, a ponajmanje meni. Nek zaposljavaju kadar kakav im odgovara, pa ces na svakom koraku da cujes, "megableja" ovo, "megableja" ono ...

:wave:

Ne znam kako je to na privatnim fakultetima/univerzitetima jer oni to i ne moraju da rade (nisam siguran za ovo) ali na državnim se konkursi objavljuju i uvek su se objavljivali. E sad, ti verovatno ne znaš gde da ih tražiš. :)
 
Ne znam kako je to na privatnim fakultetima/univerzitetima jer oni to i ne moraju da rade (nisam siguran za ovo) ali na državnim se konkursi objavljuju i uvek su se objavljivali. E sad, ti verovatno ne znaš gde da ih tražiš. :)

Ja ovde pricam samo o megatrendu ;)
Nisam u usta uzeo drzavni faks, jer ne znam kako je tamo, i ne zelim da shpekulishem, nagadjam, shirim kafanske price... Pricam samo ono sto znam... iz iskustva... ;)

:wave:
 
@Rossi
Ok, sve je to manje-više očekivano na fakultetu tog tipa, ali razumem ako je tvoj utisak da si ostao gladan znanja. Iz tvoje priče stičem utisak da si mogao malo više i sam da zagrizeš, ali znam da ni to nije lako bez motivacije, posebno mlađim studentima. Ja, naravno, sve pričam iz nekog opšteg iskustva, vrlo malo znam o FPS, a ti ipak imaš bolji uvid. I nadam se da si iskren prema sebi i drugima. ;)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno