Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

Ma za svakoga ko ima 3 čiste i malo talenta za tehniku i matematiku OET i Elektronike su osrednji ispit. To svakako nije razlog za izbacivanje IT sa ETF-a

Bome jeste razlog?

Mada kod nas ide ona logika, kad sam se ja mučio sa OETima i elektronikama da bih završio faks bome trebalo bi i vi da to radite. Pa nigdje više se ne radi ovakav plan i program sem na Balkanu i Indiji. Mada za Indiju nisam siguran.

Elektronika je potrebna programeru (da ne bi skočili neki, ne mislim isključivo na programera već bečlera računarstva) koliko i nekom ekonomisti.

Mada rekoh dok god je Computer Science na elektro fakultetu OET mora da se polaže jer ćeš biti "inženjer elektrotehnike" pa bi bilo glupo da ne znaš ništa u vezi toga. Zato i treba poseban fakultet za ovu granu jer se mnogo proširila i osamostalila od svog roditelja elektrotehnike.
 
Poslednja izmena:
Koje generalizacije za privatni vs državni. Užas. I kako ozbiljno pratiti/shvatiti ijednu temu... Da dodajem nešto, nema poente, svi najbolje znaju.
Izvinjavam se za off, ali morao sam prokomentarisati.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne mora uvek papir.
Generalizacije su glupe, ništa ti ne znači ni Harvard, ako nesto ne znaš ili ti ne ide.
Znam za slican slučaj ovde.
Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
malo firmi na sajmu je imalo mobile department, a skoro ni jedna od onih koji jesu, ne radi ios... kazu da je to usled nedostatka seniora, pa ne bi imao ko da nadgleda prakse i juniore
mada svi navodno pocinju sa mobile pocetkom 2018. i radice i ios
Ako ne promene pristup nece ni tada - problem je sto senior iOS developerima nude plate koje isti moze da zaradi ako freelancuje 2 sata dnevno... :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bome jeste razlog?

Mada kod nas ide ona logika, kad sam se ja mučio sa OETima i elektronikama da bih završio faks bome trebalo bi i vi da to radite. Pa nigdje više se ne radi ovakav plan i program sem na Balkanu i Indiji. Mada za Indiju nisam siguran.

Elektronika je potrebna programeru (da ne bi skočili neki, ne mislim isključivo na programera već bečlera računarstva) koliko i nekom ekonomisti.

Mada rekoh dok god je Computer Science na elektro fakultetu OET mora da se polaže jer ćeš biti "inženjer elektrotehnike" pa bi bilo glupo da ne znaš ništa u vezi toga. Zato i treba poseban fakultet za ovu granu jer se mnogo proširila i osamostalila od svog roditelja elektrotehnike.

Otkad je to na ETFu Computer Science? Vec je CE (Computer Engineering), a CE mora da zna i OET i Elektroniku i Teoriju kola itd.


Danas programiranje (aplikativnog softvera) na zadovoljavajucem nivou moze da se radi i bez fakulteta, pa slobodno da kazem i bez srednje skole.
 
Poslednja izmena:
Odsjek se zove računarstvo (bar kod mene), a računarstvo = computer science. Sad ne znam kako se odsjek zove u Beogradu na ETFu. Ljubljanu sam spomenuo jer se i kod njih taj isti smjer računarstvo nalazio na ETF-u pa su ga morali izmjestiti na poseban fakultet.
 
Odsjek se zove računarstvo (bar kod mene), a računarstvo = computer science. Sad ne znam kako se odsjek zove u Beogradu na ETFu. Ljubljanu sam spomenuo jer se i kod njih taj isti smjer računarstvo nalazio na ETF-u pa su ga morali izmjestiti na poseban fakultet.

U svetu generalno postoje 2 stvari:

1) Computer Engineering: CE, usko vezana za EE (electrical engineering) u kojoj se radi i hardware i software.
Kod nas je to ETF.

2) Computer Science: CS, matematicka discplina i mnogo vise okrenuta samoj teoriji (algoritmi, AI, Big data...).
Kod nas je to PMF.

Napomena: Postoji i treca stvar koja je u povoju, takozvani Software Engineering (SE) koji se u sustini bavi aplikativnim softverom i jos uvek nije klasifikovan kao inzenjerska disciplina i kao takva ne postoji na masi svetskih univerziteta.
Kod nas je ETF osnovao SE(SI) kao odgovor na komercijalnu ponudu privatnih fakulteta, u pocetku je to bio RAF, a danas ima mnogo skola raznih nivoa.




Tacno je da su se u Ljubljani razdvojili pa je, koliko cujem, elektrotehnika opet uvela racunarske smerove. U Zagrebu, Mariboru, Skoplju i Beogradu su ostali zajedno Elektrotehnika i racunarstvo.


Na MIT su zajedno i to ne kao EE-CE nego kao EE-CS sto je, po meni, ubitacna kombinacija inzenjerstva i matematike. Kod nas ETF daje mogucnost kombinovanja EE-CE-CS sto mu daje znacajnu komparativnu prednost.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Tužno vreme, ja sam mislio da su fakultet dovoljno srozali uvođenjem 'bolonje', a sad je došlo na red i da se sinonim za ozbiljnu školu privatizuje, da bi neki sega-mega faks zvučao ozbiljnije i hranio sujetu novokomponovane elitne studentarije i elitnih im roditelja. Ne znam kakav je SI danas, ali bolje da ga nisu ni uvodili na način na koji je uveden, takođe kao školicu za imućne.

Edit:SI
 
Poslednja izmena:
U svetu generalno postoje 2 stvari:

1) Computer Engineering: CE, usko vezana za EE (electrical engineering) u kojoj se radi i hardware i software.
Kod nas je to ETF.

2) Computer Science: CS, matematicka discplina i mnogo vise okrenuta samoj teoriji (algoritmi, AI, Big data...).
Kod nas je to PMF.

Napomena: Postoji i treca stvar koja je u povoju, takozvani Software Engineering (SE) koji se u sustini bavi aplikativnim softverom i jos uvek nije klasifikovan kao inzenjerska disciplina i kao takva ne postoji na masi svetskih univerziteta.
Kod nas je ETF osnovao SE(SI) kao odgovor na komercijalnu ponudu privatnih fakulteta, u pocetku je to bio RAF, a danas ima mnogo skola raznih nivoa.




Tacno je da su se u Ljubljani razdvojili pa je, koliko cujem, elektrotehnika opet uvela racunarske smerove. U Zagrebu, Mariboru, Skoplju i Beogradu su ostali zajedno Elektrotehnika i racunarstvo.


Na MIT su zajedno i to ne kao EE-CE nego kao EE-CS sto je, po meni, ubitacna kombinacija inzenjerstva i matematike. Kod nas ETF daje mogucnost kombinovanja EE-CE-CS sto mu daje znacajnu komparativnu prednost.


Ja rekoh, ne znam kako je u Beogradu, govorim za svoje iskustvo. Onda neka se odsjek i u Ljubljani (njih nabrajam iako su oni odavno to riješili, krastavac civilizovan narod), Banjaluci, Zagrebu, Sarajevu koji se nalazi na elektrotehnici naziva računarsko inženjerstvo pošto to što po planu i programu rade nije računarstvo. Svugdje u svijetu se ta razlika njeguje samo se kod nas na Balkanu svi prave ludi. Kao što i sam reče, oni njeguju inženjersku disciplinu, a ne teoretsku tako da bi to razdvajanje imalo još više smisla.
 
Nisam pohvatao, sta je racunarstvo u smislu CE, CS ili SE?

Ako govorimo za Beograd, na ETF se zove "Racunarska tehnika i informatika" sto mislim da nije pogresno i da je CE tip skole. Na Matematickom fakultet se zove Racunarstvo i informatika i po planu i programu je CS.
 
Poslednja izmena:
Računarstvo je računarska nauka ili computer science.

E pa, izgleda da je u Beogradu to dobro razvrstano, ali to je rijedak slučaj. U Banjaluci npr. i u ostatku Bosne, pa isto je i u Hrvatskoj na ETF-u je smjer koji se zove "računarstvo" dakle tehnički fakultet izučava teoretsku disciplinu (bar po nazivu) umjesto inženjersku iliti CE. Dok na PMF-u uglavnom nema CS (što nema logike) već samo informatika.

Mada ti kako si napisao izgleda da je u Beogradu razvrstano kako treba, meni smeta kako drugi ne žele da isprate isti princip.

Da ne bude da laprdam u prazno:

https://etf.unibl.org/index.php/en/education/first-study-cycle

Ovaj smjer se na srpskom zove "računarstvo i informatika", ovdje je napisano na engleskom i jasno pokazuje koliko logike ima da jedna teoretska disciplina iliti grana matematike bude na elektroTEHNIČKOM fakultetu, a ta ista nema na PMF-u. Naravno ovaj smjer upisuje najveći broj studenata pa je samim tim prestiž ko će ga imati, bez obzira imalo to smisla ili ne.

Ja se zalažem da to bude ovako, poseban fakultet:

https://www.fri.uni-lj.si/

Zašto da ne?
 
Poslednja izmena:
Ovo u BL je troglava azdaja :). Zove se CS sto je apsurdno jer nema nikakve veze, posle prve zajednicke godine se deli na CE ili SE.
 
Poslednja izmena:
Tužno vreme, ja sam mislio da su fakultet dovoljno srozali uvođenjem 'bolonje', a sad je došlo na red i da se sinonim za ozbiljnu školu privatizuje, da bi neki sega-mega faks zvučao ozbiljnije i hranio sujetu novokomponovane elitne studentarije i elitnih im roditelja. Ne znam kakav je SI danas, ali bolje da ga nisu ni uvodili na način na koji je uveden, takođe kao školicu za imućne.

Edit:SI

ne vidim nista lose u privatnom obrazovanju
vidim lose jedino u losem privatnom obrazovanju

u bogatim zemljama je privatno obrazovanje mnogo bolje od drzavnog, kod nas se nadam da ce nekad biti

ja sam recimo zavrsio privatni fakultet i nikad nisam pricao bajke o njemu, niti se osecam vazno zbog toga
uvek sam govorio i sta je dobro i sta je lose o njemu i trenutno ga ne bih nikom na svetu preporucio i drago mi je sto sam ga zavrsio pre ovih sranja koja se trenutno desavaju


pre toga sam studirao drzavnu fiziku,
imas raspored casova koji moze, ali ne mora da bude
profesorka ti javlja u 15 do 8, da u 8 i celog dana neces imati predavnja, jer ne moze da dodje, a svi su vec krenuli na fakultet, pogotovo oni iz prigradskih naselja, a bilo ih je
umesto wc solja su cucavci, a u pisoarima je konstantno crna voda koja smrdi i tetkice nece da pociste
na jedan amfiteatar ide jedna klima koja ne moze da ohladi leti, ni da ugreje zimi, posto fakultet ne placa grejanje i radijatori su hladni
studentska sluzba radi sat vremena dnevno
profesor ti ne prizna zadatak na ispitu jer mu je 1/x + 1/2x = 3/2x na kvadrat
polozis sve predispite obaveze i laboratorijske vezbe ranije, pa profesor nece da ti da potpis u indeks, a onda ti zakaze dva termina za potpis i za oba te ispali, tako da na overu indeksa odneses indeks bez potpisa i ako imas 10 iz tog predmeta i bio si na ispitu, a salterusa ti kaze da opet upises istu godinu i cekas godinu dana i polozis sta ti je ostalo od ispita
dekan ti nije doktor nauka, jos ti ga dodele za mentora, a nije se pojavio 2 dana za celu skolsku godinu
imao sam prosek 9.3 na tom fakultetu, cak da sam iz onoga sto mi je ostalo dobio samo sestice, prosek bi mi opet bio bar prosecan, jer mi je ostalo par predmeta

i onda dodje trenutak kada imas opciju ili da ides negde drugde ili da zbog toga sto su te ispalili za potpise, obnovis godinu umesto da upises sledecu i preneses sta ti je ostalo

1200e koliko kosta privatni fakultet od jednom ne deluje toliko mnogo novca, pogotovo sto mnogi drzavni kostaju vise od toga

nit su moji roditelji imucni, nit je bilo ko sujetan

danas je sa tog fakuteta koji sam zavrsio (fakultet za kompjuterske nauke), "gospodin" mica jovanovic, "svecano izbacio" dekana, uvazenog profesora sa matematickog fakulteta, milana tubu, koji je bio jedina osoba koja drzi fakultet na mestu, jer nije zeleo da poklanja diplome i prodaje ispite, a mici to ne odgovara

fakultet ce se verovatno raspasti u skorijoj buducnosti, tako da zali boze svega

ko je studirao na matematickom, zna ko je milan tuba

jedino zbog njega i njegovih predmeta koji su svi stvarno bili onako kako bog zapoveda, mi nije zao sto sam studirao na tom fakultetu
bukvalno je prisustvovanje njegovim predavanjima i ucenje od njega jedno vredno iskustvo

i onda mi je juce bila porazavajuca cinjenica da neke firme nece ni da ti daju sansu zbog toga
a ja u stvari zelim da se bavim necim sto se ne uci na fakultetima kod nas
 
Poslednja izmena:
Pre par godina upoznam Indijca koji je radio za Microsoft u Beogradu. Prosle godine je ispunio svoju zelju i otisao u Sijetl da radi isto za Microsoft. Covek me je uputio u neke knjige koje su mi bila osnova za ucenje programiranja, ali zbog moje lenjosti, jos nisam krenuo s ucenjem, iako mi je sam proces ucenja programskih jezika uvek bio veoma zanimljiv, jos iz perioda srednje skole. U Indiji decu uce osnovama programiranja i algoritme jos od osnovne skole i na neki nacin ih usmeravaju u zanimanja buducnosti. Kod nas skoluju decu da zevaju na birou i kako profesori (mahom partijasi) ne bi ostali bez posla. Zali Boze par hiljada evra koje sam bacio dok sam se skolovao za fizioterapeuta.
 
kod nas decu iz informatike uce word i eksel.... posle kao neke nastavnice informatike hoce da prave reformu worda i eksela kako bi "pomogle deci", umesto da iz informatike rade ono sto treba da se radi
 
Nije to baš tako ...
A i informatika je bila do ove godine izborni predmet - bitna kao i npr domaćinstvo!

Biće to sad bolje i ozbiljnije ;)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Šta da bude ozbiljnije?
Predaju u školi jedino ovi koji nisu sposobni da rade u nekoj firmi i koga oni da nauče nešto kad ni sami ne znaju.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
A u firmama rade oni koji nisu sposobni da završe DRŽAVNI fax i rade u prosveti ? :D

Ne treba generalizovati!

Ko je sposoban pored škole može da radi i ono što ovi rade u firmi - u suprotnom smeru malo teže ;)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zali Boze par hiljada evra koje sam bacio dok sam se skolovao za fizioterapeuta.
Pare su bacene samo ako te to ne zanima i ako nisi nista naucio, ali sto se samog posla tice, s obzirom da se prosecna starost populacije povecava, dobri fizioterapeuti ne moraju da brinu za svoju buducnost...

A i tesko da ce ih roboti zameniti ;)

https://willrobotstakemyjob.com/29-1123-physical-therapists

https://willrobotstakemyjob.com/15-1131-computer-programmers
 
A u firmama rade oni koji nisu sposobni da završe DRŽAVNI fax i rade u prosveti ? :D

Ne treba generalizovati!

Ko je sposoban pored škole može da radi i ono što ovi rade u firmi - u suprotnom smeru malo teže ;)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Znaš i sam na šta sam mislio i nažalost je to tako. Treba biti realan i reci iskreno. Zašto bi bilo ko, ko je dobar u konkretno IT-u radio u školi za 43000 dinara, a vrlo dobri znamo koliko zarađuju ljudi koji su dobri u ovom poslu...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Ne posmatraju svi ljudi posao iskljucivo kroz novac. Ja bih prvi prije radio u skoli nego za nekog privatnika koji mi dere kozu, bitno je da volis posao kojim se bavis. U skolama nije dugo radno vrijeme pa se pored toga moze i sa strane dosta zaraditi. Takodje ni zarada nije mjerilo koliko je neko dobar u svome poslu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno