Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

u cemu je tvoj problem?

imas lepo njihove dokumente, tamo sve pise
 
Pa ni u čemu, gdje su ti dokumenti da pogledam?

Na fakultetu koji sam pohađao (državni) smjer je bio "računarstvo i informatika", diploma na engleskom jeziku glasi "computer science and informatics". U pitanju je tehnički fakultet pa ne vidim po čemu odsjek sa "science" radi na njemu, ali to je već pitanje sistema.

Gdje god sam se susreo sa nazivom piše da je računarstvo computer science i nikako drugačije, a takvu će i diplomu dobiti ako bude studirao računarstvo.

Nije bog zna pouzdan izvor, ali i ovdje:

https://sr.wikipedia.org/wiki/Рачунарство
https://hr.wikipedia.org/wiki/Računarstvo
 
dokumenti su razni i imaju imena tipa CC2XXX - ovi iksovi su revizije koje zavise od godine

na engleskom se racunarstvo zove computer science, a onda se deli na computer science, computer engineering, software engineering, information systems i information technology

znam, computer science je prva grana computer science, ali nisam ja davao ta imena, nego ljudi koji su mnogo pametniji od nas i koji se bave racunarstvom 50 godina

to sto se na tvom fakultetu smer zove racunarstvo i informatika, ima taj prevod na engleski i sve se to desava na tehnickom fakultetu, je samo sloboda institucije, a i kao sto kazes pitanje sistema

ali te molim da me ne zoves neznalicom, ja sam samo podelio ono sto znam sa osobom kojoj treba pomoc, a pricam ispravne stvari

ovde je neko to izvukao na nasem jeziku: https://goo.gl/tN5VCh
ali ni ja ne uzimam vikipediju za neki izvor, mada u ovom slucaju znam da sam ovo video u zvanicnim dokumentima
ako nista, morao sam da ih vidim tokom skolovanja, posto kod profesora milana tube, ne mozes da ne cujes za acm i ieee, podelu racunarstva i sve tehnikalije koje dolaze uz to
 
Poslednja izmena:
Computer science je prava stvar. Kako vreme prolazi ostali smerovi se sve vise udaljavaju od racunarstva, studenti samo uce apstrakcije a vecina njih pojma nema sta stoji ispod tih apstrakcija. Na primer, informacioni sistemi se uopste ne doticu low level programiranja, ceo fokus je na object oriented (Java, C#), SQL i UML. Uce te da budes nekakav projektant menadzer iako ne vidim da ce neka firma uzeti juniora da im nesto projektuje a da pre toga ne prokrvari programirajuci. Tehnoloski smerovi imaju hardver u fokusu, elektrotehnika itd. Danas verovatno ima fakulteta u svetu koji samo uce frameworks a jezik prodju onako ovlas.

Mada zavisi cime covek zeli da se bavi. Danas je webdev sveprisutan a tu bas i nema neke koristi od znanja low level programiranja, bar dok WebAssembly i slicni projekti ne uzmu maha.
 
to je nazalost istina :(

i svi se frljaju sa pogresnim i ruznim terminom it

bukvalno kao da nece da nauce studente podelu racunarstva, grane, sta svaka grana obuhvata i da se to razjasni ovom informaticki nepismenom narodu

u skolama kroz predmet informatika predstavljaju neke trice i gluposti, jer navodno "ucenici to vole i to im treba", a ni jedan drugi predmet se ne radi na taj nacin, vec se uci onako kako nauka nalaze
 
Computer science je prava stvar. Kako vreme prolazi ostali smerovi se sve vise udaljavaju od racunarstva, studenti samo uce apstrakcije a vecina njih pojma nema sta stoji ispod tih apstrakcija. Na primer, informacioni sistemi se uopste ne doticu low level programiranja, ceo fokus je na object oriented (Java, C#), SQL i UML. Uce te da budes nekakav projektant menadzer iako ne vidim da ce neka firma uzeti juniora da im nesto projektuje a da pre toga ne prokrvari programirajuci. Tehnoloski smerovi imaju hardver u fokusu, elektrotehnika itd. Danas verovatno ima fakulteta u svetu koji samo uce frameworks a jezik prodju onako ovlas.

Mada zavisi cime covek zeli da se bavi. Danas je webdev sveprisutan a tu bas i nema neke koristi od znanja low level programiranja, bar dok WebAssembly i slicni projekti ne uzmu maha.

To sto se u srbiji samo rudarenje trazi to je nas veliki problem. Naravno da ce u ozbiljnim zemljama i trzistima junior arhitekt, project/test/produkt manager vrlo brzo naci svoje mesto. Bitno je da postoje ozbiljni sistemi i firme koje su svesne prednosti tih sistema. Cisto rudarenje je totalno gubljenje vremena za kvalitetne ljude i zato se i outsourcuje u razne banana drzave.

Pri tome naravno da svako mora da razume logiku programiranja, administracije mreza i da je to primenio bar nekad ali daleko da treba da se odere od programiranja da bi bio kvalitetan IT strucnjak.
 
Poslednja izmena:
To sto se u srbiji samo rudarenje trazi to je nas veliki problem. Naravno da ce u ozbiljnim zemljama i trzistima junior arhitekt, project/test/produkt manager vrlo brzo naci svoje mesto. Bitno je da postoje ozbiljni sistemi i firme koje su svesne prednosti tih sistema. Cisto rudarenje je totalno gubljenje vremena za kvalitetne ljude i zato se i outsourcuje u razne banana drzave.

Pri tome naravno da svako mora da razume logiku programiranja, administracije mreza i da je to primenio bar nekad ali daleko da treba da se odere od programiranja da bi bio kvalitetan IT strucnjak.

poenta je da treba da prodje ono sto je bitno, a ne da mu se studije sastoje samo od frejmworka, jer takve studije iskreno ni nisu bas neke fakultetske studije
za tako nesto postoje kursevi, ali te na kursu niko nece nauciti racunarstvo
 
To sto se u srbiji samo rudarenje trazi to je nas veliki problem. Naravno da ce u ozbiljnim zemljama i trzistima junior arhitekt, project/test/produkt manager vrlo brzo naci svoje mesto. Bitno je da postoje ozbiljni sistemi i firme koje su svesne prednosti tih sistema. Cisto rudarenje je totalno gubljenje vremena za kvalitetne ljude i zato se i outsourcuje u razne banana drzave.

Pri tome naravno da svako mora da razume logiku programiranja, administracije mreza i da je to primenio bar nekad ali daleko da treba da se odere od programiranja da bi bio kvalitetan IT strucnjak.

Ne verujem da covek koji dobro ne zna programiranja moze bilo sta kvalitetno da projektuje ili upravlja nekim timom. Vazi i za ostale grane privrede. Svaki strucnjak je uprljao ruke u nekom periodu svog zivota. Problem ove nase zemlje je bas u tome sto na odgovornim pozicijama sede ljudi bez znjanja i iskustva. Najbolji nacin da steknes znanje i perspektivu kako nesto unaprediti je da pocne od najrudimentarnijeg posla i postepeno napredujes.

Upravo na Fonu koji kobajagi proizvodi projektante spremne da uskoce na odgovorne pozicije, studenta na pocetku uce ispit osnove organizacije (uvod u organizacione nauke tj. po eng. scientific management) gde je 30% knjige fokus na liku i delu izvesnog Frederika Tejlora koji je bas imao tu kako ti kazes rudarsku karijeru, prosao sve moguce pozicije u firmi dok nije stigao na celo. Zapravo je i bio rudar jedno vreme, pravi rudar u rudniku ne ovi moderni sto kopaju kriptovalute. U Japanu i danas dan rade tako, rotiraju radnike kroz razne pozicije jer kada jednog dana budu dosli na celo firme moraju poznavati svaki aspekat poslovanja iste da bi uspesno upravljali firmom.

Samo u Srbiji postoji neko verovanje u teorije zavere po kojem su vodeci direktori tu smesteni posredstvom visih sila, preko veze sto bi Srbi rekli (jer za drugacije obicno i ne znaju). Cinjenice su drugacije, svi znacajni ljudi iz takozvane IT industrije su svojevremeno programirali a neki kod njih su bili cuveni u svojoj firmi po svojoj preciznosti u radu, Bil Gejts na primer. Ali ne, prosecan Srba kaze ma njemu je to mama sredila direktorsku poziciju...

Problem sa outsource nije sto se rudari tj. programira nego sto ne postoji perspektiva za dalji napredak od bazicnog posla. Razlog zasto se outsource nije jer je zapadnjacima to ispod casti vec zato sto je ceo svet na tom nivou da moze to da radi a negde ce ljudi to uraditi za daleko manju novcanu nadoknadu. Sto se vise napreduje, pozicije nose vecu odgovornost i zahtevaju vise iskustva a takvih ljudi ima malo u zemljama treceg sveta jer privreda nije dovoljna razvijena da bi dozvolila stvaranje ozbiljnih tech kompanija koje bi podrzale stvaranje velikog broja iskusnih strucnjaka. Veruj mi, da takvih ima kod nas i da zele da rade za manje novca od onih sto rade u San Francisko zalivu sigurno da bi firme placale onog ko radi isti posao za manje novca, ne bi Amer imao protekciju zbog svog porekla.

Kad sam vec pomenuo Tejlora, da ne bi trazio knjige po internetu (svakako necu da citiram ove moje sa faksa jer me mrzi da ih listam) evo jedan efektan isecak sa njegove wiki stranice:

Taylor's crime, in the eyes of the unions, was his assertion that there is no "skilled work." In manual operations there is only "work." All work can be analyzed the same way... The unions... were craft monopolies, and membership in them was largely restricted to sons or relatives of members. They required an apprenticeship of five to seven years but had no systematic training or work study. The unions allowed nothing to be written down. There were not even blueprints or any other drawings of the work to be done. Union members were sworn to secrecy and forbidden to discuss their work with nonmembers. [bolding added]

Meni ovo zvuci jako poznato... drzavna uprava pa i mnoge domace privatne firme gde se zaposljavanje vrsi po kljucu, na dogovornoj bazi, povlacenjem "svojih" za rukav i dovlacenjem u firmu. Sto bi rekao Torbica kada zove sina na telefon, dolazi vamo, uzmi taksi, nema ovog Boskica :d

Edit: Izgleda da sam zamesao. Henri Fajol je bio rudar, Tejlor mozda i nije. Davno bese kada sam ucio tu knjigu. U svakom slucaju citat i poenta stoji.

Edit2: Ne kazem da ce svaki dobar programer jednog dana postati vrhunski menadzer u tech kompaniji. Neki jednostavno nisu za to, neki ne zele, neki nemaju smisla. Ali smatram da ne mozes biti vrhunski menadzer u tech kompaniji ako nisi dobar programer. Vise puta pokazano u skorijoj istoriji: Steve Balmer, Rory Read. Jedino je Steve Jobs bio izuzetak od pravila ali on je posedovao tu preciznost koju poseduju dobri programeri iako ga taj posao nije narocito zanimao. On je vise naginjao dizajnu i ta njegova crta je donela ogromno unapredjenje na polju dizajna tehnickih uredjaja kako u izgledu tako i u samom radu. Ovo kad kazem programer to je uslovno receno, moze biti i elektroinzenjer. Ali mora imati snazno uporiste u struki kojoj se bavi a samo biti dobar menadzer nije snazno uporiste za tech company. Moras znati zanat kojim se bavi firma kojom upravljas. U slucaju Google i Microsoft to je programiranje, u slucaju nVidia i Intel to je elektro inzenjering.

Edit3: Poslednji edit. Posto si pomenuo poziciju produkt menadzer... molim te da to ne uvrstavas u IT strucnjak posto je produkt menadzer obican marketing menadzer, prodavac magle koji je naucen par pojmova koji se ticu oblasti kojom se bavi firma koju predstavlja. Produkt menadzer je IT strucnjak koliko i prosecan IT novinar ili mali sto reinstalira Windows po komsiliku. Nije to sraman posao ali je uvreda da ljude sto shiftuju bitove za novac da ih uporedis sa nekakvim javnim spadalom sa twittera. To je kao da kazes da onaj sto radi kao komercijalista i dogovora sa lekarima da prepisuju lekove firme koju predstavlja strucnjak nivoa neurohirurga.
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da covek koji dobro ne zna programiranja moze bilo sta kvalitetno da projektuje ili upravlja nekim timom. Vazi i za ostale grane privrede. Svaki strucnjak je uprljao ruke u nekom periodu svog zivota. Problem ove nase zemlje je bas u tome sto na odgovornim pozicijama sede ljudi bez znjanja i iskustva. Najbolji nacin da steknes znanje i perspektivu kako nesto unaprediti je da pocne od najrudimentarnijeg posla i postepeno napredujes.

Upravo na Fonu koji kobajagi proizvodi projektante spremne da uskoce na odgovorne pozicije, studenta na pocetku uce ispit osnove organizacije (uvod u organizacione nauke tj. po eng. scientific management) gde je 30% knjige fokus na liku i delu izvesnog Frederika Tejlora koji je bas imao tu kako ti kazes rudarsku karijeru, prosao sve moguce pozicije u firmi dok nije stigao na celo. Zapravo je i bio rudar jedno vreme, pravi rudar u rudniku ne ovi moderni sto kopaju kriptovalute. U Japanu i danas dan rade tako, rotiraju radnike kroz razne pozicije jer kada jednog dana budu dosli na celo firme moraju poznavati svaki aspekat poslovanja iste da bi uspesno upravljali firmom.

Samo u Srbiji postoji neko verovanje u teorije zavere po kojem su vodeci direktori tu smesteni posredstvom visih sila, preko veze sto bi Srbi rekli (jer za drugacije obicno i ne znaju). Cinjenice su drugacije, svi znacajni ljudi iz takozvane IT industrije su svojevremeno programirali a neki kod njih su bili cuveni u svojoj firmi po svojoj preciznosti u radu, Bil Gejts na primer. Ali ne, prosecan Srba kaze ma njemu je to mama sredila direktorsku poziciju...

Problem sa outsource nije sto se rudari tj. programira nego sto ne postoji perspektiva za dalji napredak od bazicnog posla. Razlog zasto se outsource nije jer je zapadnjacima to ispod casti vec zato sto je ceo svet na tom nivou da moze to da radi a negde ce ljudi to uraditi za daleko manju novcanu nadoknadu. Sto se vise napreduje, pozicije nose vecu odgovornost i zahtevaju vise iskustva a takvih ljudi ima malo u zemljama treceg sveta jer privreda nije dovoljna razvijena da bi dozvolila stvaranje ozbiljnih tech kompanija koje bi podrzale stvaranje velikog broja iskusnih strucnjaka. Veruj mi, da takvih ima kod nas i da zele da rade za manje novca od onih sto rade u San Francisko zalivu sigurno da bi firme placale onog ko radi isti posao za manje novca, ne bi Amer imao protekciju zbog svog porekla.

Kad sam vec pomenuo Tejlora, da ne bi trazio knjige po internetu (svakako necu da citiram ove moje sa faksa jer me mrzi da ih listam) evo jedan efektan isecak sa njegove wiki stranice:



Meni ovo zvuci jako poznato... drzavna uprava pa i mnoge domace privatne firme gde se zaposljavanje vrsi po kljucu, na dogovornoj bazi, povlacenjem "svojih" za rukav i dovlacenjem u firmu. Sto bi rekao Torbica kada zove sina na telefon, dolazi vamo, uzmi taksi, nema ovog Boskica :d

Edit: Izgleda da sam zamesao. Henri Fajol je bio rudar, Tejlor mozda i nije. Davno bese kada sam ucio tu knjigu. U svakom slucaju citat i poenta stoji.

Edit2: Ne kazem da ce svaki dobar programer jednog dana postati vrhunski menadzer u tech kompaniji. Neki jednostavno nisu za to, neki ne zele, neki nemaju smisla. Ali smatram da ne mozes biti vrhunski menadzer u tech kompaniji ako nisi dobar programer. Vise puta pokazano u skorijoj istoriji: Steve Balmer, Rory Read. Jedino je Steve Jobs bio izuzetak od pravila ali on je posedovao tu preciznost koju poseduju dobri programeri iako ga taj posao nije narocito zanimao. On je vise naginjao dizajnu i ta njegova crta je donela ogromno unapredjenje na polju dizajna tehnickih uredjaja kako u izgledu tako i u samom radu. Ovo kad kazem programer to je uslovno receno, moze biti i elektroinzenjer. Ali mora imati snazno uporiste u struki kojoj se bavi a samo biti dobar menadzer nije snazno uporiste za tech company. Moras znati zanat kojim se bavi firma kojom upravljas. U slucaju Google i Microsoft to je programiranje, u slucaju nVidia i Intel to je elektro inzenjering.

Edit3: Poslednji edit. Posto si pomenuo poziciju produkt menadzer... molim te da to ne uvrstavas u IT strucnjak posto je produkt menadzer obican marketing menadzer, prodavac magle koji je naucen par pojmova koji se ticu oblasti kojom se bavi firma koju predstavlja. Produkt menadzer je IT strucnjak koliko i prosecan IT novinar ili mali sto reinstalira Windows po komsiliku. Nije to sraman posao ali je uvreda da ljude sto shiftuju bitove za novac da ih uporedis sa nekakvim javnim spadalom sa twittera. To je kao da kazes da onaj sto radi kao komercijalista i dogovora sa lekarima da prepisuju lekove firme koju predstavlja strucnjak nivoa neurohirurga.


Izneo si neverovatnu kolicinu stvari koje si eto ti zakljucio da su takve a u principu nista nisi rekao. Sve ovo gore napisano samo pokazuje da nemas pojma ni o cemu vecem od pravljenja web sajta tako da necu ulaziti u dalju raspravu.

Ukoliko nisi sposoban da razlikujes produkt menadzera od marketara i zamisljanje da je arhitekta/gradjevinac koji je zamislio i napravio konstrukciju mosta u mladosti prvo naucio da kopa sipove za most i to rucno definitivno nije dobra podloga za diskusiju.
 
product manager =/= it strucnjak

naravno da moze da bude, ali uopste ne mora da bude i vrlo cesto nije

evo i kad arhitekte pominjete... niko nije dosao sa zavrsenim nekim fakultetom, bez iskustva i znanja, da bude solution architect
nego je taj solution architect prvo gulio i kucao sva ta resenja kada je bio pocetnik i to nekoliko godina, da bi sad znao da osmisljava nova

a sto se tice ovih obicnih arhitekti, jako je pogresno sto nikada nisu poceli od neceg jednostavnijeg, pa cak i od nekog fizickig posla(bar informativno), jer sam X puta video arhitektu koji pogresno isprojektuje prostor za vrata za stanove u nekoj zgradi i ako radi na visokoj poziciji, pa se posle izvrsitelji hvataju za glavu.... ili recimo postave u projektu radijatore na najgluplje moguce ili cak nemoguce mesto, sjebu visinu plafona i gomilu drugih stvari

@drmalesh

lepo je sto oni njih na fonu uce iz te neke knjige kako kazes, ali prva stvar koja im se govori kada dodju tamo je: "vi studirate menadzment u informatici", a onda se suptilno pominje da ne moraju da budu strucnjaci, vec samo da znaju o cemu se radi, ima ko ce biti strucnjak, a oni ce jelte upravljati tim strucnjacima jednog dana... imam dvocifren broj prijatelja koji su zavrsili fon u prethodne dve godine i neki su jos tamo, i svi pricaju ovu pricu

naravno, neki su hteli da zapnu pa zu izabrali ozbiljnije predmete i pokidali se od programiranja, ali su i radili samostalno pa su naucili to sto ih je interesovalo
 
Poslednja izmena:
Jako je pogresno sto nista u zivotu od literature niste procitali ni jedan ni drugi a dosli ste da objasnjavate ljudima kako da postanu strucnjaci u bilo cemu. It strucnjak ne mora da ima nikakve veze sa tehnologijom hands on. Kad to svatite bice vam mnogo lakse da se dalje obrazujete i u nekom trenutku budete u stanju da savetujete i druge.

Fon ne spada ni u kakvu strucnost to je srpska implementacija pametne stvari i samim tim upropastena u osnovama tako da ne moze da sluzi za primer bilo cemu. Konsultujte stranu dokumentaciju i literaturu na engleskom i nemackom pa onda mozeo dalje da raspravljamo.

Edit: I da ne bude da samo tupim evo izvolite entry literaturu za ne programerske pozicije u okviru IT-a.
https://en.wikipedia.org/wiki/Product_manager
https://en.wikipedia.org/wiki/Scrum_(software_development)#Product_owner

itd itd...
 
Poslednja izmena:
It strucnjak ne mora da ima nikakve veze sa tehnologijom hands on.

Zanimljivo, a koje to IT oblasti/poslovi spadaju u hands-off i šta po tebi to tačno znači? Lemljenje konektora je definitivno hands-on, a šta je sa kucanjem koda na primer? Ili podešavanje servera? Ili matematički proračuni i simulacije kojima se bave hw inženjeri?
 
Naravno da je sve to prilicno fluidno ali ono sto je bitno za razumeti je da je programiranje samo vrh ledenog brega koji se vidi iznad vode. Ono sto cini uspesan projekat je dobar izbor tehnologija, dobar roadmap i sinergija biznis potreba sa tim tehnologijama, dobro isplanirana implementacija, itd itd. Sto veci projekat to se naravno usloznjava.

Opet mozemo uporediti sa gradnjom mosta, ukoliko je on lose projektovan staticki i upotrebljeni su losi materijali totalno je nebitno kako ce onaj radnik da iskopa tu rupu za shipove. To nece raditi pa nece raditi. Samim tim je bitnost tog dela posla jako mala za celokupan projekat. Isto tako je i u programiranju i zato se taj deo posla i outsourcuje. To je pogresno takodje ali to je i druga tema.
 
jako je ruzno reci da neko nista nije procitao, samo zato sto se njegovo vidjenje ne slaze sa tvojim, mada ja ne znam kako se moje ne slaze, posto nisam napisao nista sto je u suprotnosti, osim onog vidjenja za managera

takodje, ja nikom ne objasnjavam kako da postane strucnjak, jer niko nece postati strucnjak tako sto ce zavrsiti odredjen fakultet

najpogresnija stvar koju ovde ljudi rade je sto neko dodje sa pitanjem sta da upise, a onda dobije odgovor tipa: "ako oces da guis, etf, ako ti ide matematika onda matematicki" itd...

ne mozes da znas sta ces da upises, dok ne savladas podelu racunarstva i njegove grane, onda vidis sta ti se od toga najvise svidja, pa vidis koji fakultet to nudi....

sto se tice product managera, nigde ne pise da on jeste i da mora da bude it strucnjak, sto sam ja i napisao u proslom postu

moze da bude, ali ne mora i cesto nije

drugo, sam izraz "IT strucnjak" je totalna glupost, jer je taj pojam IT, u kontekstu u kom se u Srbiji upotrebljava, besmislen, smesan i ne znaci nista.
"Ne znamo bas o cemu pricamo, vidimo da tu ima neke "informatike", ako se to tako zove, daj da sve to krstimo pod IT!" - e to je razmisljanje nase drzave koja kroji obrazovni sistem, koja je predvojnicku obuku zamenila nekom kvazi informatikom i samim tim nije dala naucnu dimenziju racunarstvu, pa se onda samo koriste neki pogresni i izmisljeni izrazi, vecito ljudima nista nije jasno, a u medijima se informaticki nepismen narod samo jos vise zatupljuje
 
Poslednja izmena:
Sad se vec mocemo sloziti o skoro svemu :)

Produkt manager se koristi u svim industrijama i zato sam naziv ne implicira da je blizak it-u. Ali posto pricamo o IT-u podrazumeva se da je to (Tech) Product manager posto on po vecini sistema project managementa u agile sferi aktivno ucestvuje u kreiranju tech taskova cak i na nivou timova.
Mislim da ce ovo razresiti nasu dilemu, u svakom slucaju produkt manager nema nikakve veze sa tviterom i marketingom od cega je i krenula rasprava.

Sto se tice srbije i IT-a mi smo tamo negde u kamenom dobu i sluzimo kao sweatshopovi raznim svetskim umisljenim enterprenurima te stoga mislim da nije uopste za diskusiju u okviru ove teme.
 
Ne verujem da covek koji dobro ne zna programiranja moze bilo sta kvalitetno da projektuje ili upravlja nekim timom.

Koja je najbitnija faza na svakom projektu???

Faza analize i definisanja korisničkih zahteva. Ako to nije urađeno kako treba, sve dalje što se radi je iz ugla klijenta bezvredno. Sa kime se radi ta analiza? Radi se u direktnom kontaktu sa krajnjim koirsnicima. Različite varijante postoje u zavisnosti od kompleksnosti softvera, ali ako govorimo o nekome ko treba da preuzme zahteve od korisnika, on treba da poznaje ograničenja, mogućnosti, logiku, tehničke detalje. Kada ti dođe neko ko ima automehaničarsku radnju i želi da mu napraviš neki program, hoćeš li da kreneš sa njime u duboku raspravu o različitim aspektima objektno orijentisanog programiranja?
 
Otvori drugu temu ako zelis da pricas o Agile manifestu, sprintovima, sastancima radi sastanaka i ostalim aktuelnim buzzwordima. Ova s e ipak bavi studiranjem. Mozda je bolje sto nasi faksovi jos nisu poceli da uce Agile, pitanje da li ce se toga neko secati kroz 10 godina.
 
uci se o agile, ali se ne primenjuje koliko znam, da se sad napravi nekoliko projekata, pa se naprave timovi, pa sad par asistenata glume scrum mastere ili jedan bude svima, pa je recimo profesor product owner i tako to

mislim da bi to bilo korisno za studente u ovom trenutku, da na kraju studija imaju jedan takav projekat, jer ce se skoro svuda raditi po toj metodologiji kada odluce da nadju prvi posao

meni se licno ne svidja, ali nisam jos uvek cuo za firmu gde se ne radi agile, bar od ljudi mojih godina koji nalaze prvi posao, a i tamo gde sam ja bio se radi agile
 
Poslednja izmena:
Otvori drugu temu ako zelis da pricas o Agile manifestu, sprintovima, sastancima radi sastanaka i ostalim aktuelnim buzzwordima. Ova s e ipak bavi studiranjem. Mozda je bolje sto nasi faksovi jos nisu poceli da uce Agile, pitanje da li ce se toga neko secati kroz 10 godina.

Agile i ostali "buzzword-ovi" kako ti to lepo kazes su koncepti, a svaki koncept se prilagodjava situaciji tj. potrebama timova. Tvoj negativni stav radi negativnog stava o pitanju organizacije i vodjenju posla svakako ne doprinosi kvalitetu teme, a i tebe ne cini vecim strucnjakom.
 
uci se o agile, ali se ne primenjuje koliko znam, da se sad napravi nekoliko projekata, pa se naprave timovi, pa sad par asistenata glume scrum mastere ili jedan bude svima, pa je recimo profesor product owner i tako to

mislim da bi to bilo korisno za studente u ovom trenutku, da na kraju studija imaju jedan takav projekat, jer ce se skoro svuda raditi po toj metodologiji kada odluce da nadju prvi posao

meni se licno ne svidja, ali nisam jos uvek cuo za firmu gde se ne radi agile, bar od ljudi mojih godina koji nalaze prvi posao, a i tamo gde sam ja bio se radi agile

IT projekti nisu izgradnja mostova i ne mozes koristiti waterfall sistem na njima. Svidelo se to tebi ili ne :) Kao sto sam napisao u prethodnom postu - Agile je koncept, pitanje je koliko od tog koncepta jedna organizacija moze da primeni. Nigde ne pise da mora sve, i pogresno bi bilo forsirati tako nesto cisto da bi bio u trendu. Ali reci da nije dobar ili jos nesto gore, kao genijalac iznad tebe, to je apsurdno.
 
Agile i ostali "buzzword-ovi" kako ti to lepo kazes su koncepti, a svaki koncept se prilagodjava situaciji tj. potrebama timova. Tvoj negativni stav radi negativnog stava o pitanju organizacije i vodjenju posla svakako ne doprinosi kvalitetu teme, a i tebe ne cini vecim strucnjakom.

Na koji je nacin Agile unapredio razvoj softvera u tvojoj firmi ili bilo kojoj drugoj firmi a da si upucen u njihovo poslovanje? Jel postoji neka studija koja to pokazuje na primerima iz prakse. Mnogo evangelizma, a nesto ne vidim prakticnih rezultata.

Koji to softver koji danas imamo nije mogao nastati dok nismo usvojili Agile?

Edit: Uostalom sve to po stranu (da li Agile daje reklamirane rezultate ili ne). Pitanje ostaje, kako neko ko nije programirao moze dati ocenu kvaliteta necijeg programerskog rada? Tipa taj produkt menadzer ili kako zelis da zoves, koji analizira rezultate sprintova, kako on moze reci ovo valja ovo ne valja ako nikad nije radio taj posao?
 
Poslednja izmena:
Na koji je nacin Agile unapredio razvoj softvera u tvojoj firmi ili bilo kojoj drugoj firmi a da si upucen u njihovo poslovanje? Jel postoji neka studija koja to pokazuje na primerima iz prakse. Mnogo evangelizma, a nesto ne vidim prakticnih rezultata.

Koji to softver koji danas imamo nije mogao nastati dok nismo usvojili Agile?

Edit: Uostalom sve to po stranu (da li Agile daje reklamirane rezultate ili ne). Pitanje ostaje, kako neko ko nije programirao moze dati ocenu kvaliteta necijeg programerskog rada? Tipa taj produkt menadzer ili kako zelis da zoves, koji analizira rezultate sprintova, kako on moze reci ovo valja ovo ne valja ako nikad nije radio taj posao?

Kad ti vec mene ispitujes, voleo bih da ti meni kazes koliko dugo se bavis ravojem, u koliko projekata si ucestvovao, koja je bila tvoja uloga, koliki su bili timovi, koji tip organizacije je bio ukljucen u sve to i koliko su projekti trajali? Mislim glupo je da ja tebi objasnjavam, kad se ti vec tako lagodno razmeces i pricas ofrlje.

A da ti odgovorim na drugo pitanje - da li ti mozes svima nama ovde da objasnis kako ti zamisljas posao jednog produkt menadzera i cime se on tacno bavi? Posto to sto si me pitao je strahovita glupost i samo pokazuje da nikad nisi ucestvovao u timovima i dugorocnom razvoju, jer da jesi - ne bi stavlja produkt menadzere i one koji analiziraju sprintove (sta god to bilo) u istu recenicu.
 
Na koji je nacin Agile unapredio razvoj softvera u tvojoj firmi ili bilo kojoj drugoj firmi a da si upucen u njihovo poslovanje? Jel postoji neka studija koja to pokazuje na primerima iz prakse. Mnogo evangelizma, a nesto ne vidim prakticnih rezultata.

Koji to softver koji danas imamo nije mogao nastati dok nismo usvojili Agile?

Edit: Uostalom sve to po stranu (da li Agile daje reklamirane rezultate ili ne). Pitanje ostaje, kako neko ko nije programirao moze dati ocenu kvaliteta necijeg programerskog rada? Tipa taj produkt menadzer ili kako zelis da zoves, koji analizira rezultate sprintova, kako on moze reci ovo valja ovo ne valja ako nikad nije radio taj posao?

Evo opet, mnogo toga receno bez ikakve potrebe da procitas cak i parce literature na bilo koju temu. Ocigledno su ti i na ovu temu saznjanja ista kao i o tome sta je produkt manager pa bih te zamolio da se vratis na moj post sa entry level literaturom.

Ajde kontra pitanje, koje ti kvalifikacije imas i koliko godina iskustva sa ozbiljnim sistemima da bi dovodio u pitanje svetski priznate koncepte? Takodje na kakvim si projektima i koje slozenosti radio kada jos uvek nisi svatio da je sve u planiranju i da pitanje tehnologije izrade imaju skoro pa nikakav uticaj na rezultat.
 
Na koji je nacin Agile unapredio razvoj softvera u tvojoj firmi ili bilo kojoj drugoj firmi a da si upucen u njihovo poslovanje? Jel postoji neka studija koja to pokazuje na primerima iz prakse. Mnogo evangelizma, a nesto ne vidim prakticnih rezultata.

Koji to softver koji danas imamo nije mogao nastati dok nismo usvojili Agile?

Edit: Uostalom sve to po stranu (da li Agile daje reklamirane rezultate ili ne). Pitanje ostaje, kako neko ko nije programirao moze dati ocenu kvaliteta necijeg programerskog rada? Tipa taj produkt menadzer ili kako zelis da zoves, koji analizira rezultate sprintova, kako on moze reci ovo valja ovo ne valja ako nikad nije radio taj posao?

tamo gde sam ja bio je to analizirao scrum master, ne product manager/product owner

ali jedno sto si rekao stoji, vecina tih ljudi u srbiji nije iz it sfere i ako bi trebalo da budu
doduse, kod mene je bilo sve po propisima, da ne mislite da govorim o tom mestu

video sam gomilu devojaka sa zavrsenim filoloskim ili tako nekim fakultetom, koje su scrum masteri, pa cak i biraju kandidate koji ce da se zaposle u it firmama

to je problem agilnog pristupa, bar kod nas... sto nigde nije postavljen uslov da svi clanovi tima moraju biti iz struke

zato ni vi svi ucesnici u ovoj raspravi ne mozete da se razumete, jer jedni pricaju kako je zamisljeno, drugi kako je kod nas i nikako da nadjete zajednicki jezik
 
Poslednja izmena:
Kad ti vec mene ispitujes, voleo bih da ti meni kazes koliko dugo se bavis ravojem, u koliko projekata si ucestvovao, koja je bila tvoja uloga, koliki su bili timovi, koji tip organizacije je bio ukljucen u sve to i koliko su projekti trajali? Mislim glupo je da ja tebi objasnjavam, kad se ti vec tako lagodno razmeces i pricas ofrlje.

A da ti odgovorim na drugo pitanje - da li ti mozes svima nama ovde da objasnis kako ti zamisljas posao jednog produkt menadzera i cime se on tacno bavi? Posto to sto si me pitao je strahovita glupost i samo pokazuje da nikad nisi ucestvovao u timovima i dugorocnom razvoju, jer da jesi - ne bi stavlja produkt menadzere i one koji analiziraju sprintove (sta god to bilo) u istu recenicu.

Ja sam pitao na lep nacin ali posto vidim da sa tobom ne moze tako da se komunicira onda cu te staviti na ignore ako ne zameras.
 
Pošto ovi sa softverskog loše prolaze? :D

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno