Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer - Strana 10
»RSS Benchmark sajt

Strana 10 od 36 PrvaPrva ... 6789101112131420 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 136 do 150 od ukupno 537

Tema: Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

Member Avatar korisnika Kissme1
        Na forumu od
        Sep 2010
        Poruka
        1.641
      2. Moja mašina
        • CPU: G3900 Intel Celeron
        • MoBo: ASRock H110 Pro BTC+
        • RAM: 2X 4GB DDR4 2133 Micron
        • VGA: 13 x SAPPHIRE PULSE Radeon™ RX 580 8GD5
        • MON: Dell S2340M IPS
        • HDD: Samsung evo 850
        • OPT: -
        • Case: Aluminijumska konstrukcija
        • SND: -
        • LAP: g505s
        • TV: Samsung 46F5000
        • INET: DSL
        • Ostalo: 3 Dzukca "newfoundland dog"
      3. Citat Citiram korisnika: n1tr0 Pogledaj poruku
        Sve zavisi sta studiras, ja npr znam i hardware igrom slucaja, ali ako ti studiras za software inzenjera, sto bi rekao jedan profesor, sta ce tebi elektronika, ili poznavanje uopste elektrike, ti pravis software, tebi nije bitno kako racunar radi hardware-ski... Sta kada budu radili na svetlost, jel treba onda i to da izucavamo?
        Dakle ukoliko tvoj software koji pravis nije usko povezan sa hw ne treba ti to znanje uopste...
        Studiram elektroniku, a svi izborni predmeti su mi programiranje jer nose najvise bodova i svi kazu da naucis nesto pa u slucaju da posle faksa nema posla grebes po netu neki fl pa mozda i nadjes nesto...
        Nemoj ništa silom uzmi veći čekić

Member Avatar korisnika Dark Magician
        Na forumu od
        Jan 2011
        Poruka
        9.726
      5. Moja mašina
        • CPU: Intel i5-4670K@4.0, CM 212 EVO
        • MoBo: Gigabyte G1.Sniper Z87
        • RAM: Kingston 8GB 1600MHz
        • VGA: ASUS STRIX Radeon R7 370
        • MON: Dell P2317H
        • HDD: Samsung 840 EVO 250GB, WD 320GB, WD 1TB
        • OPT: Pioneer 216D
        • Case: Fractal Design R4 Black Pearl (window), LC Power X Type LC7500 (500W)
        • SND: X-Fi LME49720, ATH-M30x
        • TV: LG 42LM620s
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Logitech G9, TP-Link 1043ND
      6. Studiranje je upravo to, nabijanje bodova, nošenje indeksa na potpis, često i kad nisi bio na samom predavanju. Onda završiš i nemaš pojma realno.
        Evo gledamo sad kako se radi doktorat ministra policije. I kako objašnjavaju da su kod nas niži standardi. Doktorat se čak ni ne bavi time što naslov kaže. I onda 'IT umovi', čiji god, obaraju sajt koji to kaže. Realno naučiš se sam to što hoćeš. Jer te nijedna škola neće naučiti ništa do kraja.
        It’s all in the mastering! - Steve Hoffman

Member Avatar korisnika OskarV
        Na forumu od
        Mar 2014
        Poruka
        201
        Citat Citiram korisnika: n1tr0 Pogledaj poruku
        Sve zavisi sta studiras, ja npr znam i hardware igrom slucaja, ali ako ti studiras za software inzenjera, sto bi rekao jedan profesor, sta ce tebi elektronika, ili poznavanje uopste elektrike, ti pravis software, tebi nije bitno kako racunar radi hardware-ski... Sta kada budu radili na svetlost, jel treba onda i to da izucavamo?
        Dakle ukoliko tvoj software koji pravis nije usko povezan sa hw ne treba ti to znanje uopste...
        Meni je recimo elektronika dosta korisna, posebno programiranje embedded sistema. Sve danas funkcionise na tim principima, jednostavno naucis kako "struja radi". Mozda ga ne koristis na poslu, ali je svakako jako dobro to nauciti.

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Da, samo sto je elektronika toliko siroka I teska, pa ju je tesko usputno (pored naprimjer programiranja) uciti jer joj se treba posvetiti mnogo vremena. U vecini slucajeva mnogo vise nego sto imamo..
        Menjao mrtavker : 09.06.2014. u 00:58

Member Avatar korisnika Kissme1
        Na forumu od
        Sep 2010
        Poruka
        1.641
      10. Moja mašina
        • CPU: G3900 Intel Celeron
        • MoBo: ASRock H110 Pro BTC+
        • RAM: 2X 4GB DDR4 2133 Micron
        • VGA: 13 x SAPPHIRE PULSE Radeon™ RX 580 8GD5
        • MON: Dell S2340M IPS
        • HDD: Samsung evo 850
        • OPT: -
        • Case: Aluminijumska konstrukcija
        • SND: -
        • LAP: g505s
        • TV: Samsung 46F5000
        • INET: DSL
        • Ostalo: 3 Dzukca "newfoundland dog"
      11. ^Teska je elektronika bas bas , posebno kad imas 2 3 predmeta osnovne a plus na to ti daju i digitalnu el. I analognu. Posle ti uleti i energetska.. dosta je cupavo, a opet ponavljam da sam ja to nekada pipnuo video bilo sta uradio sa tim lakse bi skontao i mozda bi mi ostalo u glavi.
        Nemoj ništa silom uzmi veći čekić

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Logicno elektronika bez prakse je nista, sem prazna prica. Ako nista bar na eksperimentalnim plocama vjezbati cisto da se udje u ritam.

Moderator Avatar korisnika Bahati [SiD]
        Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        2.297
      14. Moja mašina
        • CPU: AMD Venice 3000+
        • MoBo: K8N Neo4-F (PCB 3.0)
        • RAM: Kingston VS DDR400 1Gb x 2
        • VGA: MSI 6600GT
        • HDD: WD740GD, WD3200KS x 2
        • OPT: Pioneer 112D
        • Case: Enermax EG485AX
      15. Slažem se, nije bitno imati i široko i duboko znanje, ali valja da ste bar čuli za stvari u tangentnim oblastima. Matematika, elektronika, uopšte fizika, pa i hemija i biologija sve to ume da bude korisno ako čovek ima bar neku grubu sliku. Lako će posle matematičar da ti algebarski sredi nešto što si smućkao ili elektroničar skrene pažnju tranzijentni napon il' šta već od nekih, za informatičara, opskurnih fenomena.

Programiranje se najčešće svodi na modelovanje i zgodno je da programer razume i sam šta modeluje ili makar može da razgovara s onim ko razume. Naravno, to ne važi za code monkey programere, ali taj izraz s razlogom ima pežorativan prizvuk.
        there was never any good old days

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Upravo to, nekim kratkim rijecima, programer ne smije biti ogranicen. Jer programeri uglavnom rade na projektima koji su vezani za neke druge oblasti, pa samim tim moraju znati odredjene opste stvari i nesto elementarno, ne nista napredno, za to vec imaju zaduzeni. Naravno poznavanje prirodnih nauka bar onih strucno vezanijih na bar vise-osnovnom nivou programeru je blagoreceno neophodno. Matematika, logika, fizika, mehanika i da ne nabrajam sve uskovezane.
        Menjao mrtavker : 10.06.2014. u 12:29

Member Avatar korisnika n1tr0
        Na forumu od
        Jul 2007
        Poruka
        5.814
      18. Moja mašina
        • CPU: iMac 27R, MBP 13R
      19. Znaci po vama uloga Project Managera i citavog procesa izrade software-a kao i hijerarhije je glupost? Programer bi trebao da zna sve i sam sve da izgura?
        Chillax...

Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        2.297
      21. Moja mašina
      22. Citat Citiram korisnika: n1tr0 Pogledaj poruku
        Znaci po vama uloga Project Managera i citavog procesa izrade software-a kao i hijerarhije je glupost? Programer bi trebao da zna sve i sam sve da izgura?
        Ja nisam to rekao. Ali moj je lični utisak da se čim se u priču uključe menadžeri, hijerarhije, vodopadi i scrumovi granica između programera i daktilografa postaje zamućenija.
        Mada nisam siguran ni o čemu tačno pričamo. Ako neko misli da je neophodno da savladaš 15 naučnih oblasti pre nego što nakuckaš koju liniju koda mislim da greši. Ako neko misli da će jednako kvalitetan programer biti onaj koji ne vidi ni milimetar dublje od visokog jezika u kome radi i onaj koji ima barem nekakvo razumevanje arhitekture i sveta koji pokušava da modeluje - opet ne mogu da se složim.

Member Avatar korisnika Mare
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        5.396
      24. Moja mašina
        • CPU: Snapdragon 400 1.2 GHz
        • MoBo: SoC
        • RAM: 1 Gb
        • VGA: Adreno™ 306 GPU
        • MON: 1280x720
        • HDD: 8 Gb
      25. Citat Citiram korisnika: n1tr0 Pogledaj poruku
        Znaci po vama uloga Project Managera i citavog procesa izrade software-a kao i hijerarhije je glupost? Programer bi trebao da zna sve i sam sve da izgura?
        Project manager je administracija...

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Niko nije rekao da programer treba da ima usavršene sve moguce oblasti i sve moguce fakultete pozavrsavane, nego jednostavno ne smije da bude ogranicen samo na svoju oblast. To nije isto. Programer kratko receno treba da ima smisao za organizaciju i sagledavanje sustinske strukture necega, da bi kasnije mogao sto lakse i bolje da uradi svoj zadatak. Opet ponavljam, ne mora da je skolovan u tim strukama/oblastima, ali bar bi trebao da poznaje odredjen osnovni, sustinski, narodni dio da bi sam sebi pomogao lakse i bolje uradi svoj zadatak.

Member Avatar korisnika n1tr0
        Na forumu od
        Jul 2007
        Poruka
        5.814
      28. Moja mašina
        • CPU: iMac 27R, MBP 13R
      29. Citat Citiram korisnika: Bahati [SiD] Pogledaj poruku
        Ako neko misli da će jednako kvalitetan programer biti onaj koji ne vidi ni milimetar dublje od visokog jezika u kome radi i onaj koji ima barem nekakvo razumevanje arhitekture i sveta koji pokušava da modeluje - opet ne mogu da se složim.
        Da bi modelovao ne treba mu znanje iz tih oblasti nego se za odredjene projekte unajmljuju experti koji ce objasniti tu oblast kako bi se ona mogla modelovati. Primera radi znanje iz elektronike je potrebno koliko i poznavanje npr. saobracaj jer isto tako mozes dobiti da radis na nekom projektu vezanom za saobracaj. Da li programer mora da zna kako compiler radi, pa kako operativni sistem radi, na cemu je skladisten, kako funkcionise ta elektronika u racunaru, kako funkcionisu komponente na nivou interakcije atoma i samih elektrona i jezgra? Ne treba nista od toga znati...
        Cak stavise u nekim odredjenim sistemima programer je code monkey, a neko drugi radi kodelovanje i arhutekturu samog sistema. Naravno da ima i toga da programer sam modeluje i radi arhitekturu (pogotovo u manjim firmama), ali kao sto rekoh poznavanje drugih oblasti nije neophodno vec samo raspoznavanje entiteta.

Izvinjavam se ako post nema smisla, kucam sa mobilnog pa cesto prekidam tok misli
        Chillax...

Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        2.297
      31. Moja mašina
      32. Ne znam šta da ti kažem... Očigledno nam se razlikuje izbor među raznim definicijama programera koje postoje. Ali pošto je suština ovog treda zaposlenje u IT (bez obzira na to što se stručnost pominje u naslovu) ne pada mi napamet da insistiram na tome šta, po mom mišljenju, jeste, a šta nije programer. Neka se ljudi obrazuju kol'ko mogu i rade šta god mogu, u kakvoj god organizaciji, pa nek nazivaju sebe i pilotima. Ispraviću ih tek ako bude bitno, tj. probaju da voze avion u kom sedim.

ps. Kada kažem arhitektura mislim na hardversku arhitekturu sistema na kome kod treba da se izvršava.

Member Avatar korisnika Mare
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        5.396
      34. Moja mašina
        • CPU: Snapdragon 400 1.2 GHz
        • MoBo: SoC
        • RAM: 1 Gb
        • VGA: Adreno™ 306 GPU
        • MON: 1280x720
        • HDD: 8 Gb
      35. Show... Ljudi, naucite dobro patterne i sintaxu bar 2-3 aktuelna jezika (min 1 za rad sa bazom, min 1 za back-end, + savladati bar osnove izrade front-enda).

A ovo, meni ce Pera da modeluje a ja cu da "programiram" nije realno, mozda ti kao juniro neces bas da modelujes sve sam, dace ti model nad kojim radis, ali to da kompanije unajmljuju modelare je nonsense. Ko tako zamislja nek bataljuje na vreme.

Strana 10 od 36 PrvaPrva ... 6789101112131420 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •