Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

Iščitah temu i vidjeh da se spominjali i ETF BL. Smjer Računarstvo i informatika se na drugoj godini dijeli na Računarsko inženjerstvo koji je fokusiran na elektroniku i Softversko inženjerstvo koji je fokusiran na softver. Međutim, problem (barem meni) je to što sve manje studenata na RI interesuje ova oblast mimo onoga što je obuhvaćeno gradivom, pa sam nažalost bio svjedok kad:
- asistent pita studenta* treće godine šta je Linux i da li je nekad koristio Linux, a on ćuti. Na drugoj godini se na Operativnim sistemima radi Linux terminal na lab. vježbama
- student treće godine na času pita asistenta kako da sazna čiju grafičku kartu ima u svom laptopu. Za neupoučene, to je bio čas iz Arhitekture računara, a na praktičnom dijelu predmeta se pored x64 asemblera sad radi i OpenCL.
- asistent iz Arhitekture računara (treća godina) na uvodnom času pita koliko studenata je čulo za ARM bazirane procesore, malo podignutih ruku. Onda pita koliko ljudi ima Android telefon, skoro svi digli ruke :S:
- ja sam za jednog studenta sa četvrte godine veliki znalac samo zato što znam nabrojati pet JavaScript frameworka. :wall:

Sad se kajem što faks nisam napustio još 2013. ili ga prebacio u drugi plan 2015. kada sam počeo ići na plaćenu praksu.

*student - more bit muško, a more bit žensko
 
Iščitah temu i vidjeh da se spominjali i ETF BL. Smjer Računarstvo i informatika se na drugoj godini dijeli na Računarsko inženjerstvo koji je fokusiran na elektroniku i Softversko inženjerstvo koji je fokusiran na softver. Međutim, problem (barem meni) je to što sve manje studenata na RI interesuje ova oblast mimo onoga što je obuhvaćeno gradivom, pa sam nažalost bio svjedok kad:
- asistent pita studenta* treće godine šta je Linux i da li je nekad koristio Linux, a on ćuti. Na drugoj godini se na Operativnim sistemima radi Linux terminal na lab. vježbama
- student treće godine na času pita asistenta kako da sazna čiju grafičku kartu ima u svom laptopu. Za neupoučene, to je bio čas iz Arhitekture računara, a na praktičnom dijelu predmeta se pored x64 asemblera sad radi i OpenCL.
- asistent iz Arhitekture računara (treća godina) na uvodnom času pita koliko studenata je čulo za ARM bazirane procesore, malo podignutih ruku. Onda pita koliko ljudi ima Android telefon, skoro svi digli ruke :S:
- ja sam za jednog studenta sa četvrte godine veliki znalac samo zato što znam nabrojati pet JavaScript frameworka. :wall:

Sad se kajem što faks nisam napustio još 2013. ili ga prebacio u drugi plan 2015. kada sam počeo ići na plaćenu praksu.

*student - more bit muško, a more bit žensko

Haha, meni je drugar cetvrta godina tamo... Ni kod nas na FON-u nije nimalo bolja situacija vjeruj mi :) Sta se najvise trazi u BL, kolike su plate tamo? Msm da C/C++ ide do 1500 KM max...
 
Mislim da jednostavno imas problem sa shvatanjem kako biznis funkcionise, jer u suprotnom ne bi pljuvao po JS-u.
Ja ne volim JS iz vise razloga, ali ima prakticnu primenu u nekim situacijama. Da nema, ne bi bio toliko popularan kao tehnologija.
Jedno je optimizacija, a drugo apstrakcija - sto je kod vise apstraktan, raste i kompleksnost samog koda, a time i hw potreban da ga pokrece. Svestan si da postoji razlog zasto kod postaje apstraktan?
Da neces mozda AI razvijati u asembleru?

JavaScript je popularan iz jednog jedinog razloga, jer je to programski jezik koji stize ugradjen u sve popularne web browsere danasnjice. Nacin distribucije JavaScript koda ima prednosti ali i mnogo mana. Developerima je super sto mogu da skinu skriptu sa bilo kog url-a i distribuiraju je na isti nacin, ali to otvara put zloupotrebi. Bas je juce, prekljuce jedan lik na mediumu napisao dobar satirican blog kako se moze iskoristiti nodejs ekosistem za sirenje malicioznog koda. Svojevremeno je zajednica web programera ismevala Microsoftov ActiveX i progralisala ga nesigurnim a isto se sada pokazalo kod JavaScript i pridodajucih frejmvorka. Sta vise, JavaScript ekosistem evoluira ka tome da oponasa dizajn ActiveX. Da nije smesno, bilo bi tuzno.

Nije obavezno da ce apstrakcija dovesti do znacajnog povecanja overheada.

U assembly-ju se vise nista direktno ne razvija ali se koristi kod optimizacije kriticnog koda.

Inace, efikasno si preskocio pitanje za kvantni racunar? Jel se bacas na kvantnu fiziku kada isti krene u komercijalnu upotrebu (iako ti ista nece biti potrebna za pisanje koda za programe koji ce se izvrsavati na istom)?

Nisam video poruku jer sam se fokusirao da odgovorim na tri poruke koje sam procitao sinoc. Sto se kvantnih racunara tice sve sto ja znam o njima je da nisu pogodni za general purpose computing kao i da je upitno da cemo ikada dobiti general purpose kvantni racunar. Posto se ne bavim oblastima i izracunavanjima u kojima se koriste postojeci kvantni racunari, nisu mi u fokusu interesovanja. Ne verujem da ce mog vremena kvantni racunari napustiti specijalizovane laboratorije.
 
Haha, meni je drugar cetvrta godina tamo... Ni kod nas na FON-u nije nimalo bolja situacija vjeruj mi :) Sta se najvise trazi u BL, kolike su plate tamo? Msm da C/C++ ide do 1500 KM max...

Što se developmenta tiče JavaScript, ali ima posla i za druge tehnologije. Što se plata tiče, ne mogu ti dati tačan odgovor, ali u RT-RK BL sigurno ima C/C++ programera koji rade za dosta više. U jednoj drugoj firmi su C++ programeri sigurno preko 2300KM. Mene dosta više mreže interesuju, al' mrka kapa sa tim u BL, a ja nisam imao običaj poslije nastave sjesti u kafanu sa kolegama pa sad nisam na "prst u dupe" sa "pravim ljudima". :S:

EDIT:

Što se OET-A i elektronike tiče, ja sam mišljenja da bi neke stvari trebalo prilagoditi softverašima čisto da imaju osnovno znanje o tome, a kvantna fizika se spominje na predmetu Fizika u prvoj godini. :-devil-:
 
Poslednja izmena:
JavaScript je popularan iz jednog jedinog razloga, jer je to programski jezik koji stize ugradjen u sve popularne web browsere danasnjice.
To nema apsolutno nikakve veze sa back-end js-om. To sto je js ugradjen u browser nema dodira sa js-om koji se izvrsava na serveru, i pre nego sto kazes, zgodno je jer je front i back u js-u (sto nije bas potpuno tacno ni kada se rade web apps) imaj na umu da se nekada koristi samo tipa node, mongo, eventualno express kao back za native apps.

Nacin distribucije JavaScript koda ima prednosti ali i mnogo mana. Developerima je super sto mogu da skinu skriptu sa bilo kog url-a i distribuiraju je na isti nacin, ali to otvara put zloupotrebi.
Ako pricamo o back-end side, onda me bas zanima kako skines skriptu sa mog servera - mozes skinuti eventualno angular deo. Ako pricas o npm-u i packages - composer, cocoapods, carthage, ... Manje vise svuda mozes da koristis 3rd party i na tebi je da proveris da li je taj kod maliciozan i ne vidim zasto je to nesto bas vezano za js, to mozes postici u apsolutno svakom programskom jeziku.

Nije obavezno da ce apstrakcija dovesti do znacajnog povecanja overheada.
Po samoj definiciji apatrakcija povecava overhead. Koliko znacajno ce biti zavisi od nivoa same apstrakcije i o tome kako je odradjena sama arhitektura. Kada nesto ima veliki memory i/ili cpu usage developeri gledaju kod, ne odu u krajnost da kazu - ok, da vidim sta se desava na nivou micropchip-a u instrukcijama ili na nivou tranzistora.

U assembly-ju se vise nista direktno ne razvija ali se koristi kod optimizacije kriticnog koda.
Ako ti nisi taj koji pise compiler, zasto gledas assembly?

Nisam video poruku jer sam se fokusirao da odgovorim na tri poruke koje sam procitao sinoc. Sto se kvantnih racunara tice sve sto ja znam o njima je da nisu pogodni za general purpose computing kao i da je upitno da cemo ikada dobiti general purpose kvantni racunar. Posto se ne bavim oblastima i izracunavanjima u kojima se koriste postojeci kvantni racunari, nisu mi u fokusu interesovanja. Ne verujem da ce mog vremena kvantni racunari napustiti specijalizovane laboratorije.
Opet si izbegao odgovor - znaci kada krenu u komercijalnu upotrebu da li izucavas kvantnu fiziku koja ti nece biti potrebna da bi programirao?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Izvinjavam se na offu unapred, zanima me jedna stvar vezana za master na fonu.

Konkretno razmatram da upisem master na Fonu (smer Poslovna Analitika) nakon Ekonomskog fakulteta. Koliko sam video, na njihovom sajtu nema nista oko uslova za upis. Sada sam treca godina, tako da nigde ne zurim, a kada bude bilo vreme, svakako cu otici na fakultet licno da se raspitam. Ovde pisem, cisto ako neko zna.
 
^
Bez sekiracije, dok god imas kesa upisaces...
 
Naravno da nije kasno ako si se konacno pronasao u necemu.
Sam proceni sta ti je blize:
Na pogresnom mestu u pravo vreme (oportunizam) ili na pravom mestu makar u "pogresno" vreme.

RAF ili ETF - Da li si prelomio da mora biti fakultet? Fakultet zahteva vreme i finansije, dok onlajn kursevi (udemy i sl.) mogu prilicno brzo mogu da te osposobe za nekakav pocetak u industriji.

xSeptimus hvala na podrsci. Shvatam da mogu i sam da nacim programiranje putem online kursva, ali nekako sve mislim da je sigurnije da imam diplomu. Takodje brine me da mi ne ostanu kojekakve rupe u znanju, ne bih da budem neko ko je ispod proseka ili prosek vec da imam neko solidno znanje, naravno da bih ucio i pored fakulteta...Sada ima sve vise programera i vec vidim da pojedine firme traze zavrsen faks. Sada ne znam da li PMF, ETF-Softversko ili RAF..Spreman sam da izdvojim novac i vreme ako ce mi to doneti neku korist.
 
Pozdrav ljudi, molim vas za savet ili bar neke informacije. Odlucio sam da krenem sa preskolovavanjem u IT. Svakako znam da je to mnogo sirok pojam i da treba da se odlucim koju tacno granu. Generalno nisam za neki dizajn, fotosop i tako te stvari. Vise sam mozda za neki back end ( valjda se tako kaze ) ili neku administraciju mreza ( tu mi je brat senior vec i mogao bih dosta od njega da ucim). Interesuje me koji kurs, ili literaturu ili nesto trece preporucujete da se udje u taj svet?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi, molim vas za savet ili bar neke informacije. Odlucio sam da krenem sa preskolovavanjem u IT. Svakako znam da je to mnogo sirok pojam i da treba da se odlucim koju tacno granu. Generalno nisam za neki dizajn, fotosop i tako te stvari. Vise sam mozda za neki back end ( valjda se tako kaze ) ili neku administraciju mreza ( tu mi je brat senior vec i mogao bih dosta od njega da ucim). Interesuje me koji kurs, ili literaturu ili nesto trece preporucujete da se udje u taj svet?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Google.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Kakav konstruktivan komentar, svaka čast...



Pozdrav ljudi, molim vas za savet ili bar neke informacije. Odlucio sam da krenem sa preskolovavanjem u IT. Svakako znam da je to mnogo sirok pojam i da treba da se odlucim koju tacno granu. Generalno nisam za neki dizajn, fotosop i tako te stvari. Vise sam mozda za neki back end ( valjda se tako kaze ) ili neku administraciju mreza ( tu mi je brat senior vec i mogao bih dosta od njega da ucim). Interesuje me koji kurs, ili literaturu ili nesto trece preporucujete da se udje u taj svet?

Ako već nemaš pojma šta te zanima i od čega bi krenuo moj ti je savet da nađeš par uvodnih video kurseva iz različitih oblasti (mreže, programiranje, linux administracija, itd.), odgledaj par komada i probaj tako da vidiš šta te od toga (najviše) zanima. Sve su to izuzetno široke teme, ali mislim da ćeš posle nekog početnog kursa barem imati okvirnu sliku čime se ta grana IT-a bavi.

Intro kursevi su dosta jeftini i stalno su na nekim sniženjima, a sve to može da se nađe i na torentima ako baš ne bi da plaćaš.
 
Hvala na odgovoru. Da li se onda posle toga, kada odlucim u kom smeru cu ici, isplati upisati neki kurs ili 2 kursa za 2 odredjene stvari, ili mozda pokusati neku visu skolu od 2-3 godine. Novca imam da to platim, zelje da se preskolujem imam, vremena imam u smislu da mogu da se posvetim tome i vezbam kod kuce. Na netu najvise iskace ita akademija za koju znam da je bzvz i da su to bacene pare.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
 
Novac ulozen u obrazovanje je pametno potrosen novac... jes ali u teoriji. Ti mozda imas novca ali racunaj da ti kojima ces platiti zive od tebe i gledace na sve nacine da te dodatno iszcede a realno ih bas briga hoces li ti moci nesto para zaraditi sa tom diplomom sto ces na kraju dobiti. To je na tebi. Racunaj da na privatnim skolama sto ih je po Srbiji ko pleve neces puno nauciti a profesori su 90% padobranci i tezgarosi koji svi od sreda peru ruke kod mnogih situacija koje im ne odgovaraju.

Mislim da je naopak pristup, nekada su bili zanati pa odes da budes segrt kod majstora, usput radis, zaradjujes i usavrsavas se. Danas imamo kastu ovih sto su smislili sve da licenciraju i prodaju znanje ali njih bas briga hoces li ti moci da zaradis od tog znanja za razliku od onog majstora zanatlije sto ti je davao posao na keca, postepeno te uvodeci u celu pricu.

Ozbiljan strucnjak/programer je onaj koji ima poznanstva sto mu omogucava da radi i zaradi dobro. Ti mozes biti ne znam kakav wunderkind, ako nisi u stanju da radis sa ljudima, da stices poznanstva, da se reklamiras, dzabe ti svo znanje koje imas, generisace 0 prihoda. Zato kazem da je pristup pogresan. Ulazis u pricu ponukan laznim obecanjima onih koji nemaju pojma (obicno politicari, ljudi koji zive od lazljivog jezika) da samo zavrsi nesto i ceka te hiljadu i po, dve evra plata minimum. Jes al malo sutra. Mora da se kopa, busi, lickaju dupeta kao u svakom poslu a ipak da radis ko majstor u kanalu po ceo dan sedis i cuketas kod.

Ta IT Akademija i slicni su ekvivalent odlaska u kladionicu i stavljanja velike kolicine para na neki tip. Sanse su da ces izgubiti novac i nikada ga vise neces videti. Bukvalno poklanjas nekome pare a on ti ne nudi nista zauzvrat.

Covek koji ti je rekao Google ti je dao najbolji odgovor. Ako uz pomoc Google-a nisi u stanju da se pokrenes s mrtve tacke u ovom poslu, neces nikako i nikada. Nijedan forum ti neces pomoci u tome ako ne znas engleski i nisi u stanju da naucis i primenis na posao koji sam sebi obezbedis sto opet sve moze da se izgugla.
 
Poslednja izmena:
Ja ne ocekujem da posle kursa od godinu dana imam platu 1000+e kao neko ko je dosao da radi i uci. Vrlo verovatno cu raditi za 3 puta manje, ali cu kroz rad steci znanje i iskustvo i imati uslove i perpektivu da odem na tih 1000e pa i 2, 3000 kroz 5--7-10 god. Gledajuci mog brata koji je administrator mreza video sam da taj put nije lak, ali ima perpektivu, dok moje trenutno zanimanje to nema. I on je zavrsio visu elektrotehnicku, pa jos neki kurs, pa volontirao, radio za 30k din, 40k, pa za 700e, pa za 900e pa evo sad radi za 2500e i vuku ga za rukav gde ce da radi. Jednostavno ovo je takav forum da je normalno postaviti ovakvo pitanje, logicno da necu samo cekati da mi neko kaze upisi to i to vec cu traziti po netu sto vise informacija. Znaci svako iskustvo koje procitam i savet koji dobijem.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
 
Taj sto te zaposli da programiras za 300 evra te nikada nece platiti vise od toga, takvi izrabljuju ljude. Da bi napredovao moraces preci kod drugog.

Uvek kazem istu stvar kada neko postavi pitanje a to je da smislis neki realan problem koji treba resiti i da pokusas da ga resis, pa kada zapnes onda pitas po forumima i slicno. Registruj se na upwork, pogledaj sta ljudi traze da se uradi pokusaj sam da to uradis. Verovatno neces uspeti ali ces trudeci se nauciti puno, vise nego sto bilo koji kurs online ili na faksu moze da ti ponudi. Jer na kraju dana takvi zadaci sa upworka i slicnih sajtova se placaju novcem za uspesno resavanje problema.

Od ljudi koji postavljaju najsira moguca pitanja obicno jako mali procenat uopste udje u celu pricu, ne pokrenu ni IDE/editor, sve se zavrsi na pitanju.

Edit: Opet se vracam na pogresan pristup. Svako ko postavi pitanje iz naslova teme je uradio pogresnu stvar. Jer takvi ne uspevaju uglavnom, oni koji rade su vec sa deset godina napisali prvi program a sa 18 se zaposlili part time i programiraju uveliko. Oni ne postavljaju ovakva pitanja. Ja nisam takav vec late bloomer sto kazu Ameri ali je ista prica nevezano za godine, cim ti postavljas ovakva pitanja to je los znak. Pre toga si trebao vec da izbunaris pola interneta i saznas sve sto te zanima ako si ozbiljan da hoces ovo da radis.
Kako kaze ona izreka, ako ti se pokvari auto na putu, ti stanes i trazis pomoc gotovo niko ti nece pomoci. Ali ako pokusas da popravis auto neko ce se zaustaviti i pomoci ti.

Edit: Danas ti diploma sluzi da ispunis neki kriterijum koji odredjeni poslodavci imaju u pogledu nivoa obrazovanja njihovih zaposlenih. Sto se tice znanja koje dobijas na fakultetima to se toliko srozalo i van svih realnih tokova zivota, pogotovo u ovoj bransi, da je suvisno pricati o tome. Diploma poslodavcu danas sluzi za istu stvar kao i roditeljima, da se hvalisaju kako njihov zaposleni/sincic ima zavrsen faks. Nijedan fakultet nije fokusiran na neko od zanimanja i nijedan ne prolazi tacno kroz ono sto trebas znati na toj poziciji nego se bave nekim opstim znanjem ili zastarelim koje kao oplemenjuje i usmerava ali je beskorisno u realnom radu.
 
Poslednja izmena:
Odlicno su napisali Vl@da i enterthevoid. Najpre moras da odredis u kojem smeru zelis da se kreces. Najbolje je da prvo istrazis sve dostupne materijale, probas da steknes sliku sta tebi od svega ponudjenog deluje najzanimljivije. Ako bi postavio konkretnija pitanja, tipa sta je trenutno na trzistu trazenije, mogao bi da dobijes odgovor.

Tek kada definises sta zelis onda treba videti kako doci do potrebnog znanja. Svakako je potrebno imati siru sliku i poznavati vise sfera, ali se covek mora usmeriti ka jednoj. Ukoliko imas znanja, moci ces vrlo lako da dodjes do posla, nece ti niko traziti papir. Zato je jedino bitno odrediti cilj, sta zelis da savladas, pa bi onda mogao i da se da predlog koje su to oblasti koje su neophodne.
 
Poslednja izmena:
Ćao svima, zanima me ako neko ima iskustva da podeli sa mnom u vezi sa univerzitetom metropolitan, konkretno sa smerom "softversko inženjerstvo"? Jasno je, taj faks ne zelim da upisem zbog diplome, ali kako nemam skoro nikakvo znanje na polju programiranja, a samouk bas i nisam... tako da ne zelim da mi ovaj faks bude lak niti zelim da ne ucim, naprotiv zelim da ucim. E sad zanima me, da li je to ozbiljna prica, da li se stvarno uci i da li je kvalitetno? Da li je u pitanju samo jos jedan od "privatnih" fakulteta koji ljudi zavrsavaju zbog diplome ili je ovde nesto drugo u pitanju? Takodje ja sam iz Niša tako da bih pohadjao ovaj faks u Nišu jer ga ima... hvala
 
Drug je isao na to, bas u Nisu, generalno deluje kao tesko bacanje para.

Imas i na PMF-u Racunarske nauke, to je u sustini slicno gradivo kao na Elektronskom smer Racunarstvo i Informatika, samo je vecina racunarskih nauka izbaceno(ostale neke i prakticno sve vezano za programiranje), ali je slabiji od Elektronskog.

Na Elektronskom je nekima problem sto je prva godina opsta, ima dosta elektrotehnike i matematike, pa se od druge bira smer, Racunarstvo i Informatika je ono sto tebe interesuje. Ali tu ima i racunarskih predmeta tipa Digitalna elektronika, Racunarski sistemi, Arhitektura i Organizacija racunara, Distrubuirani sistemi itd..

Na PMF-u su su ti studije 3+2, na Elektronskom 4+1.
 
Poslednja izmena:
E bas zbog tih predmeta na elektronskom ne zelim njega da upišem... ja sam cuo dosta pozitivnih stvari o metropolitanu ali niko nije rekao da je bacanje para
 
Dosta matematike i elektrotehnike moze biti samo veliiika prednost, nikako mana. Nista pozitivno nisam cuo o tim mega, singi, dingi ustanovama. Na forumu je neko pisao da jos uvek nisu dobili akreditaciju za univerzitet i vecinu studijskih programa.
 
Pa meni matematika bas i ne ide od ruke, tako da se ne bih snasao tamo, verovatno bih odustao na drugoj godini kao polovina studenata... sto se tice akreditacije, imaju je, proverio sam to
 
Dosta matematike i elektrotehnike moze biti samo veliiika prednost, nikako mana. Nista pozitivno nisam cuo o tim mega, singi, dingi ustanovama. Na forumu je neko pisao da jos uvek nisu dobili akreditaciju za univerzitet i vecinu studijskih programa.
Slazem se apsolutno, zato sam i napisao da nekima ne odgovara. Matematika je svakako prekopotrebna u bilo kakvom inzenjerstvu, pa i softverskom. Elektrotehnika razbija, gradivo koje je stalo u dva semestra je obimno bas. Pokazivao nam je profesor zadatke sa evropskih fakulteta koje oni rade na takmicenjima, nama na kolokvijumima tezi zadaci :)

Na Metropolitanu je softversko inzenjerstvo godinu dana, medju predmetima nema programiranja, nema struktura podataka, nema projektovanja. Gluposti :)
 
Poslednja izmena:
Brt upisi bilo kakav fakultet tj. koji si u mogucnosti jer je sve bolje nego ne pokusati nista. Sto se tice izbora, sve sto nije drzavano pokazalo se da je, pa, onako.
 
Poslednja izmena:
Drug je isao na to, bas u Nisu, generalno deluje kao tesko bacanje para.

Imas i na PMF-u Racunarske nauke, to je u sustini slicno gradivo kao na Elektronskom smer Racunarstvo i Informatika, samo je vecina racunarskih nauka izbaceno(ostale neke i prakticno sve vezano za programiranje), ali je slabiji od Elektronskog.

Na Elektronskom je nekima problem sto je prva godina opsta, ima dosta elektrotehnike i matematike, pa se od druge bira smer, Racunarstvo i Informatika je ono sto tebe interesuje. Ali tu ima i racunarskih predmeta tipa Digitalna elektronika, Racunarski sistemi, Arhitektura i Organizacija racunara, Distrubuirani sistemi itd..

Na PMF-u su su ti studije 3+2,
na Elektronskom 4+1.

Ako pričamo o MATF u Beogradu, nije više tako izmenili su, sada je 4+1. Vremenom su skontali da je informatički smer i lakši i kraći od matematičkog (koji je oduvek bio 4+1) pa su odlučili da ga produže za još jednu god.
U načelu, najbolje su prošli oni koji su iskoristili talas i posle tri godine počeli da rade.
 
Poslednja izmena:
Mene zanima koja je razlika između 4+1 i 3+2, kako u inostranstvu gledaju na završene 4 a kako na 3 godine ? Da li je diploma ista ?
 
@vatrogasac53

O PMF-u u Nisu sam pisao.
 
Ko sve drzi kurseve programiranja ili administracije?
Nasao sam IT akademiju, Cubes, Vincu, Code
 
Mene zanima koja je razlika između 4+1 i 3+2, kako u inostranstvu gledaju na završene 4 a kako na 3 godine ? Da li je diploma ista ?

Znam da je u nekim Evropskim zemljama sistem 3+2. To znaci da ako u Srbiji zavrsis 3 godine mozes u tim Evropskim zemljama na dvogodisnji master ako te prime naravno. Ja zivim u CG i zavrsio sam privatni informaticki fakultet. Dok sam ja studirao bio je sistem 3+1+1. Koleginica koja je zavrsila trogodisnje bachelor studije je master nastavila u Svedskoj i tamo je zavrsila master.

Sada se u Crnoj gori uvodi sistem 3+2 zato sto je to blize bolonji i evropskom sistemu. Do sada je bilo 3+1+1 ili 4+1 a sada ce biti 3+2. Neki profesori sa PMF-a su se bunili ali dzabe.
 
Nazad
Vrh Dno