Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

Znam da je u nekim Evropskim zemljama sistem 3+2. To znaci da ako u Srbiji zavrsis 3 godine mozes u tim Evropskim zemljama na dvogodisnji master ako te prime naravno. Ja zivim u CG i zavrsio sam privatni informaticki fakultet. Dok sam ja studirao bio je sistem 3+1+1. Koleginica koja je zavrsila trogodisnje bachelor studije je master nastavila u Svedskoj i tamo je zavrsila master.

Sada se u Crnoj gori uvodi sistem 3+2 zato sto je to blize bolonji i evropskom sistemu. Do sada je bilo 3+1+1 ili 4+1 a sada ce biti 3+2. Neki profesori sa PMF-a su se bunili ali dzabe.

To mi je jasno, ono što mene zanima da li oni isto kotiraju mene sa završenih 4 godine sa nekim ko je završio 3 godine ? Odnosno, ne prave razliku između 4 god. i 3 god. studija.
 
Cao, da se pridruzim temi.
4. sam godina gimnazije, hteo bih da upisem neki IT smer jer me to najvise zanima ali moje znanje matematike je prilicno oskudno da se tako izrazim.Gotovi svaki faks ove vrste pegla samo matematiku i matematiku, ne znam da li bih mogao da savladam i za sam prijemni.Gledao sam da zaobidjem to, vidim neke jednogodisnje kurseve-tipa IT akademija koja mi iskace iz pastete na netu [emoji3] Mozda je i IT akademija bolja od filozofskog.Bodovi iz gimne nisu problem nosicu 36/40 takoda samo ta matematika.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
To mi je jasno, ono što mene zanima da li oni isto kotiraju mene sa završenih 4 godine sa nekim ko je završio 3 godine ? Odnosno, ne prave razliku između 4 god. i 3 god. studija.

Vidim da je kolega koji je ovdje zavrsio po 3+1 sistemu (cetvorogodisnji bachelor) za godinu dana zavrsio Master u Svedskoj gdje je sistem 3+2 i sada je na doktorskim studijama tamo. Dakle njemu su priznali tu jednu godinu mastera. Ne znam da li svi tako rade, mozda to zavisi od zemlje do zemlje, od skole do skole.
 
To mi je jasno, ono što mene zanima da li oni isto kotiraju mene sa završenih 4 godine sa nekim ko je završio 3 godine ? Odnosno, ne prave razliku između 4 god. i 3 god. studija.
Broje ti se ECTS bodovi. Ako si ih za 4 godine skupio 240 onda ti treba još 60 za master.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Cao, da se pridruzim temi.
4. sam godina gimnazije, hteo bih da upisem neki IT smer jer me to najvise zanima ali moje znanje matematike je prilicno oskudno da se tako izrazim.Gotovi svaki faks ove vrste pegla samo matematiku i matematiku, ne znam da li bih mogao da savladam i za sam prijemni.Gledao sam da zaobidjem to, vidim neke jednogodisnje kurseve-tipa IT akademija koja mi iskace iz pastete na netu [emoji3] Mozda je i IT akademija bolja od filozofskog.Bodovi iz gimne nisu problem nosicu 36/40 takoda samo ta matematika.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Da li si razmisljao o metropolitanu?
 
To mi je jasno, ono što mene zanima da li oni isto kotiraju mene sa završenih 4 godine sa nekim ko je završio 3 godine ? Odnosno, ne prave razliku između 4 god. i 3 god. studija.

Ja sam poslednja generacija Elektronskog u Nisu koja je bila 3+2. Godine 2010/2011 sam se spremao za master u inostranstvo, pa sam se raspitivao. Bilo je dosta fakulteta u Evropi koji su bili 3+2 i nisam nasao nekompatibilnosti, kontaktirao sam ih direktno. Neki su cak bili i 4+1, ali mozes da upadnes na master sa 3 godine (180 bodova), ali moras da polazes malo vise ispita i jos neke procedure, ali je moguce. Tehnicki ti mozes i posle 4 godine ovde (240 bodova) da odes negde na master od 2 godine.

Nemacki fakulteti su, po mom iskustvu, najupuceniji jer su imali prilicno slicne tranzicije izmedju planova i zvanja. Skandinavski malo manje, ali nije strasno. Britanski ne toliko, ali su im sajtovi bili prepuni odgovora na sva pitanja. Zao mi je sto ne mogu da ti dam neku informaciju vise za 4+1, ovo je mozda bitnije za PMF koji je ostao 3+2. Sto se Elektronskog tice, ne ocekujem da se situacija promenila, slican je to program. Znam "iz price" ljude koji su odlazili na master, tako da je ocigledno ostvarivo :) .

Bitno je da pogledas koji ispiti su ti potrebni za master na koji zelis da se prijavis. Ti ces svakako uz prijave morati da saljes spisak predmeta sa sadrzajem tih predmeta i ocene. To ce morati da se poklopi sa njihovim zahtevima za master, tako da potrazi to vec sada. Moguce je da ce ti PMF dati neki skup predmeta koji ce ti lakse otvoriti put ka nekom computer science masteru negde, dok bi ti Elektronski/ETF i slicni dali nesto drugo, tipa hardver. A mozda i nece, ovo su samo uputstva sta da gledas :) .

Skupio sam sve te informacije i neke testove iz engleskog, ali za dalje ne znam, odustao sam iz licnih razloga.
 
Poslednja izmena:
Da li si razmisljao o metropolitanu?
Baziram se na Novi Sad, a cini me se da metropilatan nema u ns.
Jel zna neko neki dobar fax-kurs za it u ns?
Edit: Videh na FTN smer 'Softverske i inf. tehnologije' traje 3 godine, i kako kazu 'opustenije' su sto se tice matematike.Gledam da kupim zbirku, pa svako poglavlje skontam na yt.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
*metropolitan hahahahahahah

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Zaboravite te mega dens singi-dingi fakultete. Nedavno sam intervjuisao kandidate... Bilo je ETF-ovaca i ovih drugih. Ovi drugi nemaju pojma.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
To nije pravo stanje stvari i rekao bih da to predstavlja pogrešnu percepciju pravog stanja u visokom obrazovanju naše zemlje.

Činjenica je da ne radim na privatnim visokoškolskim ustanovama, pa nemam ni razloga da ih nešto branim, međutim slično se dešava i nama (državnim visokoškolskim ustanovama). Mnogo puta smo do sad dobili negativan feedback od raznih firmi.

U svim tim slučajevima mi uvek predlazemo da sledeći put pošalju i nama upit (konkurs) pa ćemo im mi pomoći (ukoliko žele da zaposle kvalitetnog čoveka) i poslati nekoliko svršenih studenata koji su po našim merilima dobri. U nekoliko navrata se to baš i pokazalo kao dobro rešenje, win-win situacija za kandidata i firmu, a nama dobra reklama za buduće upisne cikluse.

Problem je u tome što je većina dobrih studenata već "skautovana" od strane firmi kroz obaveznu stručnu praksu na koje mi šaljemo studente i razno razne besplatne letnje radionice, koje organizuju većina vecih firmi.

Poenta je da vi ne možete nikome da zabranite da se prijavi na neki konkurs. Javljaju se svi koji nemaju posao, pa i oni koji su prošli kroz školovanje onako uz put, pa sad više ne znaju gde i šta da rade jer ih neće niko. Takvih je na žalost jako puno.

Generalno, na državnim fakultetima nije ništa bolje stanje nego na ovim boljim (zvučnijim) privatnim fakultetima. Svima nam se priča svodi na broj studenata. Državnim fakultetima je najbitniji broj budžetskih studenata, jedino im je ta cifra bitna jer od toga žive.

Shodno tome, kriterijumi su na minimumu - ne prolazi samo onaj koji baš neće da se potrudi nimalo (da preda seminarski rad, nauči par pitanja, ...). Za to ne treba da krivite fakultete, već sistem koji je obrazovanje postavio na takve noge.

Nekada to nije bilo tako. Sada je sve naopako i svelo se na običan BROJ (koliko budžetskih studenata, toliko para od ministarstva). O projektima ne bih da trošim reči, kao ni o sopstvenim sredstvima kojima raspolazu sve visokoškolske ustanove, to je posebna priča.

Zašto ovo pišem, pa zbog toga jer gledajući nastavne materijale (koji su dostupni) na privatnim fakultetima vidim da oni ne zaostaju za onim sa državnih, a u mnogim slučajevima su čak i bolji. Poenta je zapravo u samim studentima, koliko su oni željni da nauče.

Medalja naravno ima i drugu stranu, to je uvek tako, ima i "loših" profesora, asistenata, ... studijskih programa, ...

Srećom ETF se još uvek veoma visoko kotira i stanje na njemu je, rekao bih jer ne radim na njemu, kud i kamo bolje nego na ostalim fakultetima. Međutim, i jedan veliki ETF je dobrano spustio svoju leatvicu u odnosu na pre 20-30 godina.
 
Poslednja izmena:
Poenta i jeste da se na fakultet ide da se znanje koje je neko organizovao i strukturirao proaktivno PREUZME, a ne ocekuje da se pasivno DOBIJE. Odlicnih ljudi u IT bransi ima i sa i bez fakulteta, a zajednicko im je da grizu i grabe znanje, bilo od fakulteta, bilo iz knjiga, bilo sa online resursa.

Sto se tice ETFovaca, tacno je da je razlika u kvalitetu ocigledna i to je na prvom mestu zahvaljujuci kvalitetu samih studenata, a na drugom mestu je dril kroz koji prolaze. Zbog toga ima masa etfovaca koji ne zavrse do kraja (IT smerove) ali imaju odlicne karijere.


TLDR; Do coveka je.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, hteo bih da upisem kurs u vezi sa programiranjem.. Pre 3 godine sam planirao da upisem it akademiju, radio sam test i pricao sa radnicom ili sta je vec bila, tj zvali su me nekoliko meseci posle toga i sve mi se svidelo, ali imao sam problem zato sto je mnogo kostalo, plus nisam bio iz Bg-a, i jednostavno nisam hteo moje da stavim na trosak.. Trenutno gledam da upisem kurs od godinu dana- oxford novi pazar, ili neki drugi, nisam jos gledao koji ima.. Da li mi je to pametan potez ili je ipak bolje da upisem fakultet? Hvala!!

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima, hteo bih da upisem kurs u vezi sa programiranjem.. Pre 3 godine sam planirao da upisem it akademiju, radio sam test i pricao sa radnicom ili sta je vec bila, tj zvali su me nekoliko meseci posle toga i sve mi se svidelo, ali imao sam problem zato sto je mnogo kostalo, plus nisam bio iz Bg-a, i jednostavno nisam hteo moje da stavim na trosak.. Trenutno gledam da upisem kurs od godinu dana- oxford novi pazar, ili neki drugi, nisam jos gledao koji ima.. Da li mi je to pametan potez ili je ipak bolje da upisem fakultet? Hvala!!

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

Kurs i fakultet uopste nisu ista kategorija. Necu da konkretizujem svoj odgovor na tebe, ali imas dva tipa studenata. One koji su prosli kroz fakultet i oni kroz koje je prosao fakultet (bez asocijacija :) ). Ako ti se ne zivi studentski zivot, ako neces da slusas predmete koji ti se ne slusaju, ako ti se ne sedi po laboratorijskim vezbama, ako ne volis trigonometriju i druge matematike, ako te stvarno ne zanimaju asembleri, digitalna elektronika i tome slicno, ne idi na fakultet. Mozda ces ga i zavrsiti na debelu guzicu, ali ne gubi sebi vreme. Kada mi sa druge strane sedi covek koji je zavrsio fakultet i vidim da nije "walk-the-talk", ne znaci mi puno. Ako vidim da je to profil licnosti koji nije bio za faks i radio je sta god, i dobar je u tome, gledacu ga malo pozitivnije. Btw. govorim o pravim fakultetima, pa ko se prepozna.

Samo disclaimer, kao sto se vidi iz prethodnih postova, ja volim fakultet. Voleo bih da se vratim u te dane jer samo onaj ko nije isao na fakultet govori da je djacko doba najlepse :) . Na kraju sam i na doktorskim zaglavio, to je bio ozbiljniji zalogaj nego sto sam mislio.

One more thing, nevezano za Stefana, za onoga ko cita i mozda mu znaci, ne gledajte na fakultet kao nesto na cijem se kraju nalazi posao i fin zivot (mislim na IT). To je maraton. Koristite to vreme koje provodite na njemu, upoznajte se sa kolegama, razvijajte odnose sa asistentima, jurite ideje, pratite stvari i van faksa. Cak i oni profesori koji deluju beskorisno vam mogu biti korisni jer ti ljudi bauljaju po raznim konferencijama, citaju nekakve casopise, izbacuju reference na poslednjim slajdovima predavanja. Mozda ne mogu da vam otkucaju fizzbuzz za manje od pola sata, ali u nekoj od tih referenci cete naci knjigu koja ce vam mozda biti korisna ili ideju za biznis ili studentski projekat. Mozete sve to i bez faksa, ali nije za ocekivati da svako sa 19 godina to moze.

I ovo sto old_bookmaker govori je istina. Malo sam se motao po fakultetu, cak razmisljao o toj karijeri, u kontaktu sam sa svojim asistentima, to je ta prica. Srpski fakulteti nisu takvi da drze kriterijum kao npr. MIT gde vi znate da ako ga je neko zavrsio sigurno ima neki minimum od koga niko nije odstupio + gradivo je posteno zajebano. Ali to ne znaci da vi morate ici uz kriterijum, stavite svoju lestvicu malo vise.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, hteo bih da upisem kurs u vezi sa programiranjem.. Pre 3 godine sam planirao da upisem it akademiju, radio sam test i pricao sa radnicom ili sta je vec bila, tj zvali su me nekoliko meseci posle toga i sve mi se svidelo, ali imao sam problem zato sto je mnogo kostalo, plus nisam bio iz Bg-a, i jednostavno nisam hteo moje da stavim na trosak.. Trenutno gledam da upisem kurs od godinu dana- oxford novi pazar, ili neki drugi, nisam jos gledao koji ima.. Da li mi je to pametan potez ili je ipak bolje da upisem fakultet? Hvala!!

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

mani se kurseva, pogotovo it akademije, sve to mozes i dzabe na netu... u sustini...

ako ti treba kurs da ti nametne obavezu, onda od toga verovatno nema nista jer IT (programiranje) zahteva stalno usavrsavanje i pracenje trendova... ako ti nemas strast ka tome koja ce te vuci u tom pravcu plasim se da ti nametanje obaveze nece pomoci...

znam ogroman broj ljudi koji su krenuli tom devizom, ni jedan nikada nije uradio nista sa tim "znanjem" sa kursa...
 
Koliko vrede ti sertifikati sa IT Akademije sto se tice zaposnjavanja?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
ITakademija (i slicni) su ok za sledeci scenario

1. imate sredstava
2. hocete da se usavrsavate polu amaterski
3. nije vam previse bitan rezultat
4. hocete da vam neko plasira gradivo sa nekim programom i sistematizacijom (iako svega toga ima na netu samo malo da se iscacka, a dzabe)

sve ostalo je manje vise bacanje para... grupe su ogromne, face time-a i mentorskog rada je jako malo, na kraju cete se svesti na online resurse koje kurs nudi a na predavanja cete ici cisto radi reda (jer vise naucite kuci skoncentrisani nego tamo gde batica samo parla na grupu od 100 polaznika)...

ako hocete da najurite posao u programiranju prvo uzmite radite sa neta nesto, napravite neki programcic prost, neko vec rece github i udri... heck, smislite u excelu recimo da napravite kasu za kafic sa sve slikama i funkcijama, napravite perpetualan kalendar godisnjih odmora sa praznicnim danima, sheet za raspored smena za 24h rad i 50ak ljudi a da se uklapa u zakonske odredbe i da svi imaju isto vreme rada, etc... ako vas to bar malo ne ispunjava u smislu da bi ste to radili i iz zabave, manite se corava posla...

ovo je bar neko moje zapazanje, znam dobro bar 10 polaznika kurseva i samo jedan je uradio nesto sa tim, dizajnerski kurs je u pitanju, ali decko se nasao u tome i drndao je photoshop kuci po ceo dan uz kurs, prepravio je sve svoje fotografije koje je imao, navezbao skill i brzinu i sad sljaka sa finom platom... da je isao samo na kurs nista zivo ne bi uradio... programiranje je zahtevan posao u sustini, ima tu dosta da se radi van radnog vremena samo da bi ostali konkurentni ili jos bolje napredovali... dok nesto "sidje u mase" to se vise ni ne placa bog zna kako kad svaki junior moze da resi problem, etc...
 
Jel može mala pomoć, planiram da upišem ETF, al me zanima kod koga bih mogao da idem na pripreme iz matematike? Pripreme u grupama mi se uopšte ne sviđaju, više bih išao na neki individualni "kurs", pogotovo zbog toga što me tempo grupnih časova zamara, previše je to sporo. Jel ima neko predstavu ko je u BG-u poznat kao dobar čovek za pripremnu nastavu?
 
Jesi razmotrio pripremne grupe na samom ETFu?
 
Go k**** , mislim ja ga nemam al sam cuo licno od HR koji radi IT u 90% sucajeva kad vidi ITakademiju samo stavi papir sastrane xD

Diplome (programera) samo sa ETF i RAF ostali CV niko ne cita, idu na stranu.

Pazite ironiju nijedan diplomirani sa ITS ne radi niti ce ikad raditi u Comtrade :)
 
Poslednja izmena:
Joj nemoj ovu temu molim te. Pa na mnogo fakulteta rade programiranje na papiru!!!
I posle se pitamo šta i kako......

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Ma nije problem sto se radi na papiru ako je kriterijum polaganja dovoljno visok.
 
Sta mislite o fakultetu tehnickih nauka u Cacku, smer informacione tehnologije?

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Drugari, da li je neko imao iskustva BIT Belgrade kursom od 2 meseca? To je neki intenzivni kurs u trajanju od 2 meseca.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Moja koleginica koja je dosla kao junior, je zavrsila njihov Frontend kurs. Rekla je da joj je dosta pomogao u savladavanju osnova. Svakako pored toga je radila jos sigurno 6-8 meseci dok nije stekla dovoljno iskustva da pocne da se prijavlje za razgovore.
 
Drugari, da li je neko imao iskustva BIT Belgrade kursom od 2 meseca? To je neki intenzivni kurs u trajanju od 2 meseca.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Upravo zavrsio jedan moj drug, proslog petka imao zadnje predavanje. On je zadovoljan (posebno koliko temeljno kurs prolazi osnove), ali je vec imao predznanje od nekog ranijeg kursa i od onoga sto je sam petljao. Inace kaze da ljudi koji su mahom dosli bez ranije veze sa programiranjem su se mnogo mucili da isprate gradivo, tempo je dosta intenzivan. 8 sati dnevno si na predavanjima, 5 dana u nedelji, i onda odes kuci da vezbas/radis domace...
 
Dosao da pitam o IT akademiji, ali me je search samo na ovoj strani naveo da odustanem od toga :ROFLMAO:
 
I bolje. Ono sto oni nude imas na udemy-ju za max $20, doduse na engleskom.Ali ako imas problem sa engleskim onda prvo kurs istog pa tek onda it.
Kupio bas tamo jos za black friday web developer bootcamp i complete python bootcamp, nisam usao jednom na aplikaciju 🤦🏻
Za vikend cu da vidim mogu li to sam, engleski mi je dobar.
 
Nazad
Vrh Dno