Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

Pošto će ga sabiti na prvim godinama od predmeta koje vjerovatno nikad neće pogledati poslije fakulteta. Koji god smjer da upiše na državnom.
 
Ja mislim da se po postovima drmalesh-a i probotzor-a moze videti jedan od problema u nasoj zemlji. Kod nas je i dalje velika mistifikacija IT-a. Jako je malo ljudi koji su pravi entuzijasti, koji zaista uzivaju u tome sto rade i nesebicno dele znanje. Po vama jedan covek treba sve da zna. Vi vise zastupate stav izuzetnih pojedinaca, sveznajucih genijalaca.

Po vama jedna osoba treba da zna sve da radi, a ono sto nam dolazi iz inostranstva jeste jasna podela uloga u jednom timu. Slazem se da ima raznih menadzera i menadzerki, ali to sto se zaključci donose na osnovu primera u srpskim firmama nije dobro. Kod nas ima mnogo nabedjenih ljudi koji misle da sve znaju, sto je najgora situacija.
 
Ja sam pitao na lep nacin ali posto vidim da sa tobom ne moze tako da se komunicira onda cu te staviti na ignore ako ne zameras.

Sto, plasis se da ne ispadnes opet glup i neznalica, kao malocas? Bolje se sakrij pod taj kamen ispod kojeg si ispuzao i edukuj se pre nego sto dodjes da solis pamet drugima :)
 
Ja mislim da se po postovima drmalesh-a i probotzor-a moze videti jedan od problema u nasoj zemlji. Kod nas je i dalje velika mistifikacija IT-a. Jako je malo ljudi koji su pravi entuzijasti, koji zaista uzivaju u tome sto rade i nesebicno dele znanje. Po vama jedan covek treba sve da zna. Vi vise zastupate stav izuzetnih pojedinaca, sveznajucih genijalaca.

Ima delom i tog nakaradnog svatanja u nasoj zemlji da jedan covek mora sve da zna i da je svaka podela posla u stvari pokazatelj slabosti. Pri tome postoji jedan ogroman problem. Cak i da sve znas uvek je specijalista koji zna jednu oblast bolji od tebe u svojoj oblasti. To i jeste razlog zasto se ljudsko drustvo razvija u smeru podele posla.

Naravno ovo nije zato sto smo mi posebno glupi ili slicno nego zato sto smo kao sto vec napisah sweatshop sveta i sto kod nas dolaze naduvani "svetski biznismeni" koji ne mogu da nadju nikog da maltretiraju za male pare u svojim zemljama pa postavljaju kojekakve nebulozne zahteve u zemljama treceg sveta a mi pomislimo da je to normalno. I ne niko uspesan u svom (ne IT)poslu i sa pola mozga u razvijenim zemljama nece staviti svoj ozbiljan biznis u problem da bi ustedeo i da bi mu programer radio i pm i produkt i dizajn itd.

Po vama jedna osoba treba da zna sve da radi, a ono sto nam dolazi iz inostranstva jeste jasna podela uloga u jednom timu. Slazem se da ima raznih menadzera i menadzerki, ali to sto se zaključci donose na osnovu primera u srpskim firmama nije dobro. Kod nas ima mnogo nabedjenih ljudi koji misle da sve znaju, sto je najgora situacija.

Kao sto ima raznih managera tako ima i raznih progamera a najgori su oni koji su iskodirali dve wp teme i misle da su sposobni da pricaju o ozbiljnim stvarima koje nisu u mogućnosti ni da zamisle.
 
Ja mislim da se po postovima drmalesh-a i probotzor-a moze videti jedan od problema u nasoj zemlji. Kod nas je i dalje velika mistifikacija IT-a. Jako je malo ljudi koji su pravi entuzijasti, koji zaista uzivaju u tome sto rade i nesebicno dele znanje. Po vama jedan covek treba sve da zna. Vi vise zastupate stav izuzetnih pojedinaca, sveznajucih genijalaca.

Po vama jedna osoba treba da zna sve da radi, a ono sto nam dolazi iz inostranstva jeste jasna podela uloga u jednom timu. Slazem se da ima raznih menadzera i menadzerki, ali to sto se zaključci donose na osnovu primera u srpskim firmama nije dobro. Kod nas ima mnogo nabedjenih ljudi koji misle da sve znaju, sto je najgora situacija.

ja nigde nisam rekao da mora sve da zna, ja pricam o tome kako se ovde ne zna sta je racunarstvo, niko ne prica o podelama i granama racunarstva, nego samo nabadaju imena fakulteta, umesto da se potencijalnom studentu objasni sta je sta, pa da vidi koja mu se grana svidja, pa da upise shodan fakultet

ali ono sto mora da se zna je racunarstvo... nema tu bezbroj tehnologija i ne menja se svakih nekoliko meseci... za racunarstvo su i dalje aktuelni udzbenici profesora tanenbauma od pre 40 godina (za vecinu stvari)

ja licno poznajem dve devojke koje su programeri 2+ godine, doduse nisu zavrsile faks ovde, ali su se vratile ovde posle faksa i da ih pitas nesto iz mreznog racunarstva ili neki algritam za kriticnu sekciju, gledale bi te belo

ja prvi ne znam sve tehnologije, zanima me samo swift(ios dev) i to je to... kada sam bio u toj firmi jednoj, receno mi je da mobile developer "mora" da radi i android i ios
to prihvatam samo u slucaju da je u pitanju react native... da radim odvojeno native android i native ios ne zelim

nije lose da znas i da prodjes sve to, ali apsolutno nije obavezno da znas

nego su to fazoni u nasim firmama, nece da placaju puno zaposlenih, pa traze ljude koji ce im raditi i vise nego sto su placeni

jedan moj prijatelj je bio u firmi gde je pocetna plata 30k dinara za programera i jos si morao da naucis skroz novu tehnologiju koju samo oni i mozda jos jedna firma rade
 
Poslednja izmena:
ja nigde nisam rekao da mora sve da zna, ja pricam o tome kako se ovde ne zna sta je racunarstvo, niko ne prica o podelama i granama racunarstva, nego samo nabadaju imena fakulteta, umesto da se potencijalnom studentu objasni sta je sta, pa da vidi koja mu se grana svidja, pa da upise shodan fakultet

ja prvi ne znam sve, zanima me samo swift(ios dev) i to je to... kada sam bio u toj firmi jednoj, receno mi je da mobile developer "mora" da radi i android i ios
to prihvatam samo u slucaju da je u pitanju react native... da radim odvojeno native android i native ios ne zelim

nije lose da znas i da prodjes sve to, ali apsolutno nije obavezno da znas

nego su to fazoni u nasim firmama, nece da placaju puno zaposlenih, pa traze ljude koji ce im raditi i vise nego sto su placeni

jedan moj prijatelj je bio u firmi gde je pocetna plata 30k dinara za programera i jos si morao da naucis skroz novu tehnologiju koju samo oni i mozda jos jedna firma rade

Izvini sto moram ovo da uradim posto vidim da se trudis da imas razuman stav ali upravo pokazujes da ni sam nisi nacisto sa tim sto proklamujes u svom postu.

1) Treba shvatiti da IT ima mnogo grana i da vecina njih nema veze sa hands on programiranjem ili slicnim
2) Treba izabrati ono sto vas interesuje ne ogranicavajuci se na to sta je moguce raditi u srpskim firmama jer kad bi se ogranicavali samo na to svi bi bili nabedjeni programeri koji sve znaju i vrednost coveka se ogleda samo u tome koliko coda moze da napuca.

A onda kao primer toga uzmes da ti neces da programiras u dve razlicite tehnologije sto je najgori moguci primer koji moze da postoji.

Tvoj cilj ako te interesuje tehnika je da toliko apstraktno dobro naucis da kontrolises tehniku da ti postane prakticno svejedno u cemu ces je napisati. Ali takodje neces dopustiti bilo kome da te tera da organizujes projekte, smisljas produkte, osmisljavas feature, da dizajniras, prodajes i sta god sve ljudima padne na pamet ukoliko to nije tvoja zelja u cilju daljeg napretka u tom smeru.
 
Poslednja izmena:
*racunarstvo ima mnogo grana

it je jedan ruzan pojam, poslednja grana racunarstva kojoj se pripisuje sve ostalo, jer je onako zvucno i najlakse se izgovara od stane medija koji ne znaju o cemu pricaju
mislim, ima sad svaka grana podkategorije, ali kad se govori o granama, u pitanju su grane i podela racunarstva

ja ti kazem, lepo je proci razne tehnologije, ali nije obavezno

stvarno nema potrebe da radim i native android i native ios, samo da bi neko ko ne zeli da placa vise radnika, ubio dve muve sa jednom platom

zanima me samo ios, mada postoji sad react native u kom mogu da se rade oba i eto to je da kazem jedini nacin, u ovom trenutku, na koji bih radio i android

mada, nemam ja dovoljno iskustva kao programer, da mi tehnologija postane pausalnost

znam da to treba da se desi u jednom trenutku, ali preda mnom su godine iskustva jos

tehnologija mi je trenutno pausalnost samo u smislu realizacije algoritama, ali kada treba napraviti smislenu aplikaciju, vec nije
moze nitro da vam potvrdi na osnovu toga kakva pitanja njemu ponekad postavljam, da je 99% tih pitanja usled nedovoljnog poznavanja tehnolgije

i iskreno meni je drago zbog toga, jer tehnologiju cu nauciti, ono sto je bitno je da sam ja na studijama naucio racunarstvo koliko je bilo predvidjeno ieee dokumentom

mnoge studije se baziraju na ucenju tehnologija, pa zato izbace dva programera kao one dve devojke koje sam pomenuo u proslom postu, koje nisu prosle nista iz racunarstva na fakultetu, ali su recimo savladale javascript tako da odmah mogu da rade

i jos nesto, ne mislim da pametujem ovde ili bilo sta, jer znam da ima dosta ljudi koji su programeri godinama
ali kada student ili potencijalni student trazi pomoc, mislim da treba da cuje i iskustva nekog ko je do skoro bio isto to
 
Poslednja izmena:
Ja jedino mogu da napravim distinkciju izmedju computer science-a i software development-a. Computer science bi bilo neko izvorište svih ideja, mesto gde se svi koncepti rađaju, gde se razvijaju nove tehnologije. Software development se više svodi na primenu tih koncepata, smernica, najboljih praksi. Možemo se složiti da je computer science najsveobuhvatniji poziv, ali zar ti stvarno očekuješ da će Srbija biti predvodnik u tome? Ne ide to zajedno sa korupcijom nikako
 
kakva god da je drzava, predavaci i strucnjaci mogu da edukuju mlade onako kako je ispravno

mnogi profesori(ne vecina i ne svi, ali mnogi) na fakultetima rade to godinama, da ne rade ko zna na sta bi nam licila "it" scena

znam pojedince koji bi da se oni pitaju koncipirali fakultete tako da 4 godine gulis javascript(ili neki drugi jezik) i njegove frejmworke i to je to

studenti cesto dodju na onaj sajam obrazovanja i onda idu od standa do standa i pitaju koji jezik se uci na kojoj godini... pitaju potpuno pogresne i nebitne stvari, zato sto nije imao ko da ih edukuje
 
kakva god da je drzava, predavaci i strucnjaci mogu da edukuju mlade onako kako je ispravno

mnogi profesori(ne vecina i ne svi, ali mnogi) na fakultetima rade to godinama, da ne rade ko zna na sta bi nam licila "it" scena

znam pojedince koji bi da se oni pitaju koncipirali fakultete tako da 4 godine gulis javascript(ili neki drugi jezik) i njegove frejmworke i to je to

studenti cesto dodju na onaj sajam obrazovanja i onda idu od standa do standa i pitaju koji jezik se uci na kojoj godini... pitaju potpuno pogresne i nebitne stvari, zato sto nije imao ko da ih edukuje

Pa mi upravo pokusasmo da objasnimo nesto i moramo 3 strane da se svadjamo oko toga. Zasto mislis da ja imam zelju da objasnjavam bilo kome da je ****** i da bi bilo pametnije da poslusa misljenje ljudi koji ipak imaju mnogo vise iskustva i znaju kako se radi. Spustite malo loptu, to sto je programiranje placeno izuzetno pa se osecate mocni iako ste mladi nije vasa zasluga nego raspad drzave. Imate jos mnogo mnogo toga da naucite pre nego sto budete u stanju da nekome nesto objasnjavate. Pri cemu ne branim da svako treba da iznese misljenje ali bar budite spremni da pruzite neku relevantu literaturu, survey ili sta god za to sto tvrdite kad vec nemate licno iskustvo u ozbiljnim projektima i okruzenjima. Nije sramota priznati da sa necim nemas iskustva i procitati relevantnu literaturu o tome.
 
Poslednja izmena:
Ja bih od fakulteta/kursa trazio da me nauci sledece:
-Da me nauci kako da razmisljam. Inzenjerski pristup problemu
-Da me nauci objekto programiranje i aktuelne patern-e nebitno koji jezik
Samo ovako mozes postati ozbiljan strucnjak a sve ostalo dolazi tvojim radom.
 
Pa mi upravo pokusasmo da objasnimo nesto i moramo 3 strane da se svadjamo oko toga. Zasto mislis da ja imam zelju da objasnjavam bilo kome da je ****** i da bi bilo pametnije da poslusa misljenje ljudi koji ipak imaju mnogo vise iskustva i znaju kako se radi. Spustite malo loptu, to sto je programiranje placeno izuzetno pa se osecate mocni iako ste mladi nije vasa zasluga nego raspad drzave. Imate jos mnogo mnogo toga da naucite pre nego sto budete u stanju da nekome nesto objasnjavate. Pri cemu ne branim da svako treba da iznese misljenje ali bar budite spremni da pruzite neku relevantu literaturu, survey ili sta god za to sto tvrdite kad vec nemate licno iskustvo u ozbiljnim projektima i okruzenjima. Nije sramota priznati da sa necim nemas iskustva i procitati relevantnu literaturu o tome.

ne znam kako si zakljucio da se ja osecam mocno :/

nije bas ni da je izuzetno placeno... rekao sam vec u nekom postu da je u firmi gde radi moj prijatelj, pocetna plata 30k dinara, na drugim mestima 400-500e
te cifre nikako nisu izuzetne

to sto ne zelim da radim tehnologiju koja mi se ne svidja je slobodan izbor, a ne neka izmisljena moc

a sto se tice iskustva, eno ti pretprosli post gde kazem da sam pocetnik i ostale stvari

od iskustva na projektima imam trenutno samo 2 meseca, jer sam fakultet zavrsio pre toliko

i ni jedan moj post nije govorio o tome, niti sam solio pamet nekome, nego samo o onome sto je moja struka, a to je computer science, tj. naucna grana racunarstva

ja po struci nisam programer, time se bavim zato sto me interesuje pravljenje aplikacija za mobilne uredjaje, nikada nisam nesto posebno voleo programiranje, a nisam nesto ni talentovan za to
ali eto, trudim se i radim koliko god umem i mogu

i povrh svega nemam nikakvu zlu nameru, vec samo zelju da onima kojima pomoc treba, pomognem u vezi onoga sto znam, a napominjem, ja uopste nisam ovde pametovao ni o kakvim projektima i ostalim stvarima koje ti pominjes
jedini post u kom to pominjem je kada sam rekao sta i kako se radilo na projektu na kom sam ja ucestvovao

nemoj da mislis da sam ja sad ovde neki uobrazen klinac i ostale stvari, naprotiv...

ako ti nemas zelju da objasnjavas, imam ja, u ostalom, kvalifikovan sam da budem profesor informatike i matematike, ne da budem programer

imam svo strpljenje ovog sveta i pricacu ispravnu pricu o racunarstvu ucenicima, dok zadnji duduk ne skapira da nije racunarstvo onaj fiktivni pojam koji ana brnabic non-stop pominje na televiziji i da to nije samo neko kucanje koda, vec jedna ozbiljna nauka pre svega toga

a to se te nauke tice, znam da u celoj ovoj temi, nisam nista pogresno rekao u vezi nje


@miksin

to prvo bi morao da te nauci svaki fakultet koji se bavi time, mada se desava da se na nekim uopste ne rade takve stvari

za drugo nisam cuo da neko ne radi objektno, ali sto se tice aktuelnosti, ne nude svi to

na kursu ces nauciti oop i nove frejmworke, ali retko ono prvo sto si naveo
 
Poslednja izmena:
Pošto ovi sa softverskog loše prolaze? :D

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Zato sto ovi na softverskom placaju godinu 250.000 RSD ako nisu na budzetu, a da bi bio na budzetu moras da imas prosek preko 9.5 posto ima samo 20-30 mesta na budzetu. Da bi prvu godinu bio na budzetu moras da imas 100 bodova na prijemnom (Maksimum iz srednje + maksimum na prijemnom ili medalja sa takmicenja)
Rade se iste stvari kao i na RTI smeru ali su malo manje grupe i to je to - nista specijalno drugacije, a na opstem smeru imao ogromnu sansu da bude na budzetu kakav god prosek da ima.
 
Poslednja izmena:
Pošto će ga sabiti na prvim godinama od predmeta koje vjerovatno nikad neće pogledati poslije fakulteta. Koji god smjer da upiše na državnom.
Samo neka ga sabijaju, da mu mozak bude elasticniji, a ako puca na visoko u struci onda moze samo da mu bude od koristi.
 
Tatatatirci, da li je neko imao dodira sa Vivify Academy i/ili njihovim predavacima?

Nije mi zao da potrosim 62.000 na kvalitetan kurs koji drze kvalitetni ljudi, ali su mi malo "tanki" rezultati pretrage, pa ako neko zna nesto vise o ovoj ekipi, moze odgovor i u privatnoj poruci.

:type:
 
Ne znam nista o njima ali mislim da je vreme da se i u srbiji shvati da svako ko kaze da te vodi do "sigurnog IT zaposlenja" i to pre nego sto zna bilo sta o tebi jednostavno laze. I to ne zato sto kvalitetom to ne moze da ispuni nego zato sto to jednostavno nije moguce da 100/100 pohadjaca kursa budu toliko dobri da mogu da nastave da se time bave profesionalno.

Pri tome da bi upisao kurs oni ce izdvojiti celih sat vremena te stoga sigurno nece biti u stanju (zelja da se to uradi na stranu) da sortiraju ljude dovoljno dobro da u nekoj idealno zamisljenoj situaciji izaberu samo onaj (minorni) postotak koji stvarno falisafe uspeva.
 
jako su mi smesne sve te skole i akademije koje "garantuju" "sigurno" zaposlenje, a nemas garanciju da ces se zaposliti ni posle fakulteta i svakojakog cimanja

sigurno ima skola i kurseva gde se dobro uci i radi, ali daj brate kakva zaposlenja i gluposti

kao sto je drzava pokrenula onaj program "prekvalifikacije" gde ce za 3 meseca na nekakvom kursu od random ljudi sa ulice praviti programere, pa jos obecava kako ce plate biti 1000e pre neki dan u novinama

ako si vec programer, a treba ti nova tehnologija poput angulara koji se radi na tom kursu, pogledan na udemiju kurs od maximilliana, znam dosta mladih koji su tako naucili angular i rade
 
Poslednja izmena:
ko kaze da te vodi do "sigurnog IT zaposlenja" i to pre nego sto zna bilo sta o tebi jednostavno laze

jako su mi smesne sve te skole i akademije koje "garantuju" "sigurno" zaposlenje

Ma ne pecam se ja na ta reklamna obecanja, a i oni su vrlo pazljivo birali reci te nista ne garantuju 100% (želiš da učiš i kreneš putem... i se pruža prilika za zaposlenje) - mene najvise zanima da li su u pitanju neki pilicari koji odrzavaju kurs posle radnog vremena da bi mogli da plate mesecne rezije ili se zaista u toj firmi nesto radi...

Sav info koji sam nasao su oni sami o sebi pisali, tako da je normalno da sve izgleda pozitivno...

Doduse, neko iz te firme (sudeci po postavljenim oglasima) je i na ovom forumu sumLJao u neke stvari, ali ako su Bogoljubu posle 10 godina oprostili krupnije grehe, mogu i ja da oprostim jedno slovo :d
 
Crazy je ok lik, poznajem osnivace Vivify-a i znam da su napravili dobru stvar sa firmom, ali nisam upoznat ko konkretno drzi kurs i sta se radi na istom. Znam da su drzali vec neke stvari, kao i da interno drze predavanja, a iskreno kurs mi po ceni vise deluje da traze talente koje ce da vrbuju u firmu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Crazy je ok lik, poznajem osnivace Vivify-a i znam da su napravili dobru stvar sa firmom, ali nisam upoznat ko konkretno drzi kurs i sta se radi na istom. Znam da su drzali vec neke stvari, kao i da interno drze predavanja, a iskreno kurs mi po ceni vise deluje da traze talente koje ce da vrbuju u firmu.
http://academy.vivifyideas.com/#teachers

Pa otprilike sam tako i skapirao stvar - ne kosta ih nista da drze kurs (polaznici sami placaju), a ako natrce na nekog ko kapira stvari i ko im odgovara po mentalitetu, samo su u plusu.
 
na kraju sam otisao licno i raspitao se

imaju kurseve od 2 meseca, ali su u poslednje vreme valjda nizi nivoi zbog one prekvalifikacije koja je aktuelna
posle tog kursa postoji opcija za paksu od 3 meseca, gde su druga dva meseca placena

takodje postoji i opcija kurs/praksa uz nadzor mentora, od 9 meseci(podeljen u tri etape po 3 meseca), gde su svi meseci placeni, uplacuju se doprinosi i sve sto ide uz to

jezike i tehnologije koje nude su razne, ima spisak na sajtu

jeste da nije fakultet, ali mozda nekom bude korisno to od 9 meseci... mene je isto interesovalo pa sam otisao da se raspitam
 
koliko sam razumeo praksa je za studente, ali ne znam da li moze bilo koji ili mora iz sfere racunarstva
 
Poslednja izmena:
stigao mi je jutros email od tog bita

1000e kosta obuka od 10 nedelja, 5 dana nedeljno, radi se react
sledece generacije ce placati 2000e
 
Upisao sam privatni fakultet upravo za ovo što se traži u naslovu teme i izdržao ukupno 3 sedmice. Program je prilagođen za ljude koji su to upisali, a 80% ih je koji su završili poljoprivrednu, ekonomsku i slične škole (ne omalovažavam, želim da kažem da je bilo jedva par osoba iz ETŠ i 0 osoba koji su završili gimnaziju) i koji nisu doslovice imali dodira sa ovim poslom, 20% su ljudi koji su tu došli samo jer im treba diploma pa planiraju da je pokupe i iskoriste. Naravno ovima što nešto znaju, a ovo studiraju mrsko im je da se smaraju sa ETF-om ili PMF-om ili za to nemaju vremena jer već rade za firme.

Dakle, privlače se studenti dobrom opremom, "modernim" nazivima predmeta odnosno nazovi "modernim" planom i programom i bolonjom, a u praksi to malo drugačije izgleda. Pregledavajući studentske radove kojim se polažu ispiti vidio sam da su to radovi koji se recimo rade i u ETŠ, a problematika zadataka je možda čak ispod nivoa iz Tesle.

Ispada da je i dalje glavni sastojak da bi postali stručna osoba interesovanje, a obrazovanje je popratna beneficija koja će vam otvoriti i dodatna vrata.

Tako da ako recimo uporedimo dvije osobe koje prije upisa nisu imale nikakvo praktično znanje iz ove oblasti, na završetku fakulteta daleko veće znanje imaće osoba koja je završila neki državni fakultet.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno