Šta je novo?

Home automation na PC racunaru

Koje Hubove koristite, Z-wave ili zigbee? Koje ekosisteme preferirate? U ovom moru smart uređaja došao sam do toga da moram da se opredelim za neki hub/getaway. Nekako mi je Z-wave prvi izbor, ali eto ne bi bilo loše čuti iskustva ljudi koji koriste neke konkretne Hubove.

Takođe, da li je neko eksperimentisao sa Paradox sistemom i na koji način proširiti mogućnosti koje Paradox sam po sebi ima u vidu nekog daljeg inkorporiranja u "smart home"?
 
Mislim da je z-wave bolja opcija iako se nekoliko igraca(npr.Amazon) opredelilo za zigbee.Zwave je pouzdaniji i interoperabilnost izmedju razlicitih proizvodjaca je garantovana. Medjutim ima hubova koji podrzavaju sve wifi,zigbee i zwave.Obrati samo paznju da zwave ima razlicite frekvencije u USA vs Evropa,Kina. Takodje pre kupovine hub pogledaj podrsku za home assistant, openhub, domoticz Dobra community podrska je bitna da ne bi zavisio od vendora i/ili njihovih clouda.Uzeo sam zwave usb stick za sada i polako cu kupovati prekidace, senzore mada su vrlo skupi(zigbee uredjaji su pristupacniji)
 
Poslednja izmena:
Z-Wave je prava stvar za ovu nasu pricu, daleko je pouzdaniji, range je neuporedivo veci zbog specificne Mesh topologije.. ali i kosta dosta vise.
Imaj na umu da su z-wave prijemnici/predajnici dosta skuplji od wifi, RF pandana.
Razlog za to lezi u cinjenici da proizvodjaci opreme placaju licencu/sertifikat Z-wave konzorcijumu.
Ako budzet dozvoljava, definitvna preporuka za z-wave! :wave:
 
Jeste i ZigBee mesh, ali range je neuporedivo manji nego sa z-wave uredjajima, tipa 10:1 ako se dobro secam..
Zigbee je, po meni, vise za neki proizvodni pogon, zbog mogucnosti povezivanja cak ~65K uredjaja, dok Z-Wave podrzava ~200.
Sto je i vise nego dovoljno za "kucnu" automatizaciju.. ;)
Ima tu jos razlika, ali da ne davim..
 
ZigBee do nekih 20ak metara, više nego dovoljno za većinu kuća, stanova pogotovo.
Plus je mesh mreža, tako da je domet lako i povećati.
Ne vidim neku značajnu prednost Z-Wave-a, osim tog većeg dometa, kome baš treba.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Dobro je da vodeći proizvođači hubova podržavaju oba.
Ok. Istražiću Wink hub.
A ima li neko iskustva sa Paradoxom i njegovom integracijom u smart home?
 
Paradox bezicni senzori rade na 433 ili 868MHz.
Da li wink hub to podrzava uopste?
 
Vidim da svi pominju bezicne sisteme pametnih kuca, a mene bas interesuje suprotno senzori, uticnice, kontroleri hub-ovi da idu preko kabla, pre svega zbog pouzdanosti, zamene baterija a i zbog estetike. (ne svidjaju mi se ove uticnice koje idu u vec postojece :))
Naime kupio sam stan u staroj gradnji koji planiram komplet da sredim, pocev od strujnih instalacija - dodavanje novih uticnica, prekidaca, lan mreznih kablova, izmedju ostalog i instalacije za pametnu kucu (hehee ima da radi slicerica).
Zamisao je da sve upravljacke i naponske kablove od senzora, elektromotora, prekidaca, dimera smestim u jedan rek odakle ce se svima upravljati.

Pre neku godinu u firmi sam imao prilike da se igram Ubiquiti M-fi sistemom (mfi kontroleri, mPower i dr.) i jako mi se svideo hardver i softver, isao bih na njih, ali su na zalost ugasili projekat ne proizvode se vise.
Interesuje me da li postoje neki slican sistem ovom Ubiguiti-jevom da mi preporucite, ne bih davao pare za neke skupe sisteme tipa Smart G4 i sl?
 
Kablaža je ozbiljna stvar...
Sa njom možeš da uradiš sve što ti padne na pamet.
Same kablove čak i ne moraš odmah da povučeš. Kako bilo da ih izabereš uvijek će nešto nedostajati ili biti višak.
Zato odradi dobre oversize bužire i kanalice i onda vučeš po potrebi šta ti treba.

To ti je čak i važnije od samog sistema upravljanja koji ćeš izabrati.

Kasnije, od Arduina do PLC-a i skade :) sve preko kabla radi bez problema. Milina.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ako može samo mala pomoć, želeo bih da automatizujem uključivanje/isključivanje bojlera za vodu, odnosno voleo bih da namestim da mi se bojler uključuje nekad noću kada je jeftina struja. Ako može mala smernica, šta mi treba od opreme i način povezivanja?
Pošto mi treba bukvalno za sada samo za bojler, da li mogu da iskoristim Sonoff S20?

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Ako može samo mala pomoć, želeo bih da automatizujem uključivanje/isključivanje bojlera za vodu, odnosno voleo bih da namestim da mi se bojler uključuje nekad noću kada je jeftina struja. Ako može mala smernica, šta mi treba od opreme i način povezivanja?
Pošto mi treba bukvalno za sada samo za bojler, da li mogu da iskoristim Sonoff S20?

Hvala unapred.
Uzmi sonoff pow, sad ima i verzija 2. Meni radi preko godinu dana bez stucanja, sam sam ga ugradio i razbija kako radi. Palim ga glasom preko google home i pratim dnevnu i mesecnu potrosnju preko njega. Odlicna stvar.
 
1. Koje senzore za vodu/curenje koristite i kako su se pokazali?
2. Da li senzori Xiaomi Aquara za vodu zahtevaju da se ima i Xiaomi Hub ili ne?
3. Da li postoje senzori za vodu/curenje koje je moguće dodati u već postojeći Paradox alarmni sistem?
 
^ razumem. Ok, nije mi bilo precizno pitanje. Da li rade jedino sa Xiaomi hubom ili i sa nekim drugim?
 
^hvala.
Verovatno ću ići na Xiaomi. Prekopao sam internet i prosto ne mogu da verujem da kompanija kao što je Paradox nema ovakve senzore za svoje alarme.
 
Ideja za daljinsku kontrolu roletni sa motorom (spominjano na strani 5) mi se veoma dopada i volio bih to sebi u stanu uraditi...
 
Koji jeftin, mali i pouzdan senzor pokreta mi treba za kontrolu osvetljenja?
 
Nakon prilicno bagovite v1 verzije uredjaja koja je pored zvawe podrzavla i RF (ali samo tx), Telldus je izbacio konacno stabilan dobar proizvod, ZNET LITE v2...
z-wave + RF (rx tx).
Pisem vise utisakakada mi stigne.. u svakom lsucaju ostavljam telldus duo RF dok dobro ne istestiram ovo cudo, a zvawe sistem cu polako, koliko mi finansije budu dozvoljavale, da sirim :)
311910_6_L-500x500.jpg
 
Nazad
Vrh Dno