Šta je novo?

Home automation na PC racunaru

Samo da vas upozorim na neke negativne zdrastvene aspekte pametne kuće, radijaciju od bežičnih mikrotalasa.

Since the advent of radar, followed by mobile phones and dense WiFi networks, such anthropogenic radiation has sky-rocketed. Although it is non-ionising, and does not destabilise molecules directly, evidence of other harm has been growing since 1950s studies on radar workers.

According to the updated Bio-initiative Report (2012+) by 29 precautionary scientists, effects on biology feature in several thousand, peer-reviewed papers. Yet troubling new findings rarely filter into the media. Or global Green discourse.

Though many studies have reported 'no significant effect', research by University of Washington biology professor Henry Lai, and others, reveals that wireless-industry funding is far more likely to yield such findings.

"Toujours ils créent doubte" ('they are forever creating doubt'), explains former Luxembourg Green MP Jean Huss, whose research on the wireless industry inspired the Council of Europe to call for many precautions (2011), including protection of warning scientists, and wired internet in schools.

But wireless-product marketing has a loud voice. Few of us realise that genetic effects and free radical damage - both disease risks over time - are the most common, cautionary findings. Device-crowded spaces, such as our peak commuter trains or all-wireless classrooms, may be creating a subtly toxic environment.

Wide-ranging, oxidative harm to animals has been found from WiFi sources. And linked pre-diabetic and pre-cancerous changes. Ground-breaking work by biochemistry professor Martin Pall, Washington State University - winner of eight international awards - reveals a viable mechanism for such harm. But as with other 'inconvenient truths', it is going unheard.

http://www.theecologist.org/News/ne...ontrol_as_corporate_race_for_5g_gears_up.html
 
Poslednja izmena:
Postoje razne talasne duzine koje se koriste u HA sistemima, u zavisnosti od proizvodjaca: 315MHz,433MHz, 868MHz, 2.4Ghz..
Telldus radi na 433MHz (FM frekvencija) i na jacini 10mW tako da ne vidim neki problem,
s obzirom da ostali kucni wifi uredjaji imaju daleko vecu izlaznu snagu od 10mW..
a neke od njih drzimo cesto naslonjene na glavu :trust:
 
Poslednja izmena:
Ima li RM mini 3 senzor za temperaturu u sebi, ne nalazim nigde odgovor?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
I sa cime bi to komuniciralo, sa broadlinkom? Na koju foru uopste meri temp i unutra i napolju? :p
Onda bi morao da uzmem onaj pro, jer je ovo RF.
RM mini 3 ima samo IR.
 
Da, pro ima RF, totalno sam zabagovao.

A uredjaj izgleda kao na slikama sto sam kacio ovde u temi, imas jedan outdoor senzor, on nema displej i salje na svakih 40s temperaturu ka unutrasnjoj jedinici koja ide u paketu, ili na telldus ili RM PRo primopredjanik.
 
http://flipflic.com

Stvar je fantastična, ali nerealno skupa. Može ovo kinez da završi za 20€ lagano.
 
Pa pravio kolega iz teme sa arduinom :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
ne znam zašto je ovako interesntna tema skoro mrtva. Elem, imam roletne sa ugrađenim motorom i posebne prekidače za gore i dole. Poručio sam Broadlink RM3 pro+ , treba mi preporuka za rf ili wifi prekidač. Imam RF termostat za centralno, ali je mana što preko wifi ne znam da li je postignuta zadata temperatura. Kakva vi iskustva imate sa BroadLinkom i koje rešenje vam se sviđa?
 
Koje su to roletne i gdje si ih nabavio?
 
ne znam zašto je ovako interesntna tema skoro mrtva. Elem, imam roletne sa ugrađenim motorom i posebne prekidače za gore i dole. Poručio sam Broadlink RM3 pro+ , treba mi preporuka za rf ili wifi prekidač. Imam RF termostat za centralno, ali je mana što preko wifi ne znam da li je postignuta zadata temperatura. Kakva vi iskustva imate sa BroadLinkom i koje rešenje vam se sviđa?

Taj rm3 pro bi trebalo da ima merenje temperature, moj rm2 pro ima.
Za roletnu, uzmes ovakav kontroler:

https://www.aliexpress.com/item/AC-...verse-stop-for-shutters-gate/32796103781.html

samo obavezno na 433MHz

Meni licno je Broadlink oprema ok, imam RM2 pro, 3 x RM3 mini (za klima uredjaje), 1 x SC1 (za bojler), sve se kontrolise preko Tasker-a. Sama Boadlink aplikacija je bezveze, vrlo je ogranicena a mogucnosti integracije sa ostalim sistemima su slabe (npr sa Amazon echo zbog voice kontrole). Imam i Sonoff gadzeta, meni su cak i bolji nego Broadlink, ali nemas neko integrisano resenje koje je WIFI/RF/IR sposobno nego moras sve posebno, a IR mislim da i nema. Iskombinovao sam i jedno i drugo vec prema mojim potrebama.
 
Poslednja izmena:
Majstor koji mi ugrađivao porzore ponudio i alu roletne na elektro motor. Imam ih već 3 godine i odlično funkcioniše, a bila doplata samo 30 eur po prozoru
 
Motori za roletne su 30-40 evra, mogu da se naknadno ugrade i u DIY varijanti (nije da je bas prosto ko pasulj ali moze).
 
Poslednja izmena:
Taj rm3 pro bi trebalo da ima merenje temperature, moj rm2 pro ima.
Meni licno je Broadlink oprema ok, imam RM2 pro, 3 x RM3 mini (za klima uredjaje), 1 x SC1 (za bojler), sve se kontrolise preko Tasker-a. Sama Boadlink aplikacija je bezveze, vrlo je ogranicena a mogucnosti integracije sa ostalim sistemima su slabe (npr sa Amazon echo zbog voice kontrole). Imam i Sonoff gadzeta, meni su cak i bolji nego Broadlink, ali nemas neko integrisano resenje koje je WIFI/RF/IR sposobno nego moras sve posebno, a IR mislim da i nema. Iskombinovao sam i jedno i drugo vec prema mojim potrebama.

Ja se odavno razmišljam oko automatizacije bojlera... Strah me zbog opterećenja, grejači su valjda 2KW. Mada bojler se ne pali odmah nego kada ga upalim zasvetle lampice, prođe 2 sekunde i onda relej skljocne i upali grejač, ne povuče 2KW u trenuku paljenja. Bezbedno za SC1 ili možda neki od onih tajmera koji idu na razvodnu tablu?

Postoji li Tasker alternativa za iOS?
 
Evo mog kratkog iskustva koje sam stekao sa mojim sada poluautomatizovanim stanom. Pre svega da napomenem da zivim u novogradnji, stan od 55 kvadrata koji za grejanje ima dva norveska radijatora i TA pec. Pre dva meseca sam poceo da zivim tu i resio sam da maksimizujem efikasnost, a sa druge strane me bas mrzi da rucno palim/gasim uredjaje po kuci.

Projekat se sastojao od kupovine ukupno 5 Sonoff basic prekidaca od kojih sam jedan pokloni drugaru za eksperimentisanje i jednog Sonoff POW prekidaca.
Nakon sto sam sve iskablirao i povezao, dobio sam mogucnost da automatizujem Bojler, TA Pec, 2 norveska radijatora i lampu iznad kreveta :D

Elem, za sada sam primetio da to jako lepo radi i to ovako:

- TA pec mi akumulira tokom noci, jer ima zadat tajmer i odaje toplotu tokom celog dana (6KW TA Pec)
- Norveske radijatore za sada nisam koristio ovim putem, ali je ideja da ih upalim sa telefona pre nego sto krenem sa posla da dogreju po potrebi kada je ekstremno hladno i da to isto rade tokom noci.
- Bojler mi se tokom radnih dana pali sat vremena pre nego sto se probudim u 6:30h, a vikendom se pali oko pola 7 i gasi u 8 sati kada se obicno budim.
- Kada zazvoni alarm na telefonu, upali mi se lampa iznad kreveta kako bih se lakse razbudio :)


Sve u svemu, jako lepo sve to funkcionise za sada i dopada mi se sto nemam gotovo nikakvu interakciju sada sa ovim uredjajima po kuci. Ja samo ustanem, istusiram se, dem na posao, vratim se itd. a sve se odvija automatski. Ako i treba da se nesto koriguje (tipa shvatim da moram da se istusiram dok sam na poslu), sve mogu da podesim sa telefona u hodu :)

Dopada mi se sto su Sonoff uredjaju kompatibilni sa Google Assistantom, Nestom i Alexom za neku buducu nadogradnju :)
 
Poslednja izmena:
I ja sam zadovolja sa sonoff, odlicno radi, svetla se pale na glas, bojler po jeftinoj struji (pow verzija) a takode i akvarijum ima svoje zadate momente.
Pitanje za kolegu iznad, na sta si stavio ta od 6kw? Pow je koliko se secam na 3.6kw max?
 
Ja se odavno razmišljam oko automatizacije bojlera... Strah me zbog opterećenja, grejači su valjda 2KW. Mada bojler se ne pali odmah nego kada ga upalim zasvetle lampice, prođe 2 sekunde i onda relej skljocne i upali grejač, ne povuče 2KW u trenuku paljenja. Bezbedno za SC1 ili možda neki od onih tajmera koji idu na razvodnu tablu?

Znas kako, SC1 je sa 10A po default-u na granici za bojler od 2kW. Ja sam moj prepravio, stavio sam Omron rele za 16A, odradio zice umesto stampe i sad sam siguran 100%. Iskren da budem, mislim da bi sve bilo ok da sam zadrzao originalnu konfiguraciju ali ipak ... Kritican trenutak nije ukljucenje bojlera, tad su grejaci hladni pa je struja manja, problem je iskljucenje, tada je opasnost da rele neuspe da prekine struju, tj "zavari".
 
Ali ako zavari u stanju upaljen, ja nemam neku bezbedonosnu opasnost? A realno istog dana cu primetiti da je ostao zašvajsovan.
 
Sto ce da zavari, to i nekako, ali sta ako se napravi elektricni luk? Veruj mi, nije se sa tim igrati, sve plane caskom posla. Kazem, sansa je mala, ali posledice mogu biti katastrofalne. Najlakse a dovoljno kvalitetno resenje je staviti spoljno kvalitetno rele ili kontaktor, a njega upravljati preko SC1.
 
A kako tačno iskablirate to za bojler?
Može neka slika na kraju kako to izgleda?
Sonoff može za bojler, on je koliko vidim do 16A/3.5kW?
Voleo bih da namestim tako nešto, ali ne razumem se baš u elektroniku ;)

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
I ja sam zadovolja sa sonoff, odlicno radi, svetla se pale na glas, bojler po jeftinoj struji (pow verzija) a takode i akvarijum ima svoje zadate momente.
Pitanje za kolegu iznad, na sta si stavio ta od 6kw? Pow je koliko se secam na 3.6kw max?

Sklopka + sonoff switch. Slikacu, jako sam ponosan na ideju da sklopim sve to u jedan uredjaj.
 
A kako tačno iskablirate to za bojler?
Može neka slika na kraju kako to izgleda?
Sonoff može za bojler, on je koliko vidim do 16A/3.5kW?
Voleo bih da namestim tako nešto, ali ne razumem se baš u elektroniku ;)

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

Problem sa sonoff-ovima za ovu aplikaciju je sto

1. Nemaju dugme za "rucno ukljuci/iskljuci
2. Ne moze im se zadati inicijalno stanje po ukljucenje

Broadlink SC1 ima obe ove mogucnosti pa je zgodniji, tj lakse ga je ugraditi na bilo koji bojler. Prekidac bojlera na kupatilskom indikatoru ne pali direktno bojler, vec SC1, a onda se on pali ili trenutno ili tek u odredjeno vreme, vec po zelji. Takodje, ako zelis rucno da palis/gasis bojler ne moras da juris telefon i startujes aplikaciju, imas veliko dugme i lampicu koja pokazuje u kom je stanju. Mana je sto je sa snagom na granici za standardni bojler, treba ga malo doraditi.
Sonoff POW sa druge strane ima merenje potrosnje sa sve statistiskim izvestajem sto je super. Posto mu se nemoze zadati inicijalno stanje (uvek je OFF kad ga ukljucis) to znaci da treba da je stalno pod naponom, tj treba prekidac za bojler uvek drzati u ukljucenom polozaju. Nema taser za ukljucenje na njemu tako da ga mozes paliti/gasiti ili u odredjeno vreme ili kroz android aplikaciju, sto nije bas zgodno. Po snazi je vec u startu dovoljan za bojler od 2kW, znaci ne trba mu nikakva prepravka.
 
Ajd i ja da kazem o automatizaciji mog stana. Kod mene je specificna situacija, stan mi je juzno orjentisan, imam puno prozora a vrucina mi prilicno smeta pa sam mnoge probleme resio kombinacijom Broadlink i Sonoff komponenti i kontrolom preko Tasker-a koji radi na jednom android telefonu (bez sim kartice, samo konektovan na wireless). Roletnama upravljam preko rf-a, klimama i TV-om preko ir-a. Senzor pokreta je rf.

- na telefonu su na desktopu izbacene precice za podizanje i spustanje roletni, paljenje gasenje klima , TV-a i bojlera, tako da sve moze da se rucno upali/ugasi po zelji. Zgodno jer cela porodica moze da koristi sve opcije.
- roletna u spavacoj sobi se spusta sama u 5h, inace me budi sunce. Nocu je podignuta zbog cirkulacije vazduha
- Sve roletne u dnevnoj sobi se spustaju u 24h. od 6 do 10h, ako se detektuje pokret (rf pir senzor), roletne se podizu.
- izmedju 00 i 06h, ako se detektuje pokret pali se svetlo u hodniku (nocni odlazak u WC :) )
- bojler se ukljucuje u 5h, ima slabu toplotnu izolaciju pa ako ga ranije palim, gubi se dosta energije
- ako su tropske noci, mogu da setujem program da mi se klima u spavacoj pali po pola sata na svaka tri, to je dovoljno da rashladi sobu a ne pravi konstantnu buku. Program se sam resetuje na dnevnoj bazi, tako mi odgovara.

Sistem nije dovrsen ovo sve sam uradio pre dve godine i stao, jer sam pokusavao da nadjem android tablet za ugradnju na zid, ali takvo nesto puno kosta. Imam i Amazon Echo, ali nisam odradio upravljanje glasom, ne zato sto je tesko nego sto sam se olenjio. Za sav harder potroseno je tek nesto vise od 100 evra plus motori za roletne.
 
Problem sa sonoff-ovima za ovu aplikaciju je sto

1. Nemaju dugme za "rucno ukljuci/iskljuci
2. Ne moze im se zadati inicijalno stanje po ukljucenju

1. Tacno, mada ja nisam to primetio kao manu, jer mi bojer pali preko schedulera
2. Ovo moze da se namesti ako mislimo na isto. Ima tri opcije zapravo:
On - upaljen pri dobijanju struje
Off - ugasen pri dobijanju struje
Keep - opcija koju ja koristim - kad dobije struju ostaje u statusu u kom je bio pre gubljenja struje
Screenshot_20181031-233121.jpg
 
Da, ovo pod 2 je to sto sam mislio ali cini mi se da to nema na POW nego samo na obicnim svicevima. Moram da se podsetim, imam POW 2 u fioci, sutra cu da ga probam.

edit: POW R2 nema mogucnost da mu se definise power on state, proverio.
 
Poslednja izmena:
To je bas bezveze, ja imam Pow R1 i sa njim mogu da menjam power on state. Sceenshot je bas gore sa njim. E sad, mozda je do firmware-a, jer moguce da ni R1 nije mogao to od prvog dana... :)
 
I moj pow 1 to moze, ali doslo sa update frimvera. Takodje ubacio sam google home mini i sa njim upravljam glasom sa svim, ja ili bilo ko iz porodice, menja tablet vrhunski, plus mogu i kad nisam kuci na telefonu da kazem sta da se uradi prwko asistanta i on to uradi.
 
Eto da se zna, kome treba definisano "on power" stanje, nek juri stari POW, novi to ne podrzava (apdejtovao sam firmver, i dalje nema te opcije). Vidim da se gomila ljudi zalila, obecali su da ce ubaciti ali za sada jos nista.
Stalno zaboravim da dodam: Sonoff uredjaji nisu podrzani, tj ne postoji plugin za Tasker. Postoji neki okolo-naokolo put integracije (IFTTT) ali nisam hteo da se bakcem sa time, sve nesto cekam da naprave taj plugin jer bi mi to unapredilo sistem nekoliko puta, ali za sada jos uvek nista.
 
Poslednja izmena:
I ja sam zadovolja sa sonoff, odlicno radi, svetla se pale na glas, bojler po jeftinoj struji (pow verzija) a takode i akvarijum ima svoje zadate momente.
Pitanje za kolegu iznad, na sta si stavio ta od 6kw? Pow je koliko se secam na 3.6kw max?
Evo kako sam automatizovao TA pec preko Sonoffa. Uzeo sklopku koja ima dodatni 220v prikljucak koji sluzi samo za kontrolu paljenja i gasenja. Ovo je odlican nacin jer kroz 220v prikljucak nema nikakvog opterecenja tako da moze da se koristi najobicniji basic switch. Jedino sto nema merenja potrosnje, ali za TA pec mislim da to i nije mnogo bitno. Barem meni nije, sta znam :)
66983cb6dde073c201194425c3e6d172.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno