Šta je novo?

Home automation na PC racunaru

Google kupio Nest za 3 milijarde $.


Thermostats.png
 
Sad će vikendica da okači status na g+:
Bili neki lopovi, odneli TV i veš mašinu.

Salu na stranu, ovo je dobra vest. Home automation će se vise rasiriti.
 
Poslednja izmena:
^ cinjenica jeste da je ove godine (opet!... :d) na CESu glavna stvar bila "Internet of Things" tako da ne cudi sto je to sad glavna vest gde god se okrenes... ;)

slican "paranoican" tekst: https://medium.com/tech-talk/c54c7981289

poenta je da to nisu paranoicni tekstovi vec da ljudi tek sad sabiraju dva i dva... ;)

U “Samsungov” T900 već je ugrađen tablet...

prigodnog li imena :D

t800.jpg



idem bas da vidim sta radi taj Android u T900 Samsung frizideru... :)

novi LG televizori uredno salju podatke LGu sta gledate, koliko gledate, kad gledate... link
 
Poslednja izmena:
@kovac:
pls.. nemoj da trujes temu.. nije sve kao u filmovima.
btw.. lg je pustio novi firmware za TV gde su uklonili tu opciju.
 
Ali tek kad se za to saznalo i posle velikih protesta.
 
Jeste... Kada su ih medijski razapeli, opametili su se .. ali to nije za ovu temu, kao ni skynet niti terminator.
 
Posle skoro mesec dana druzenja sa senzorima da iznesem iskustva..
Senzori za temperaturu RA801 su se pokazali kao pouzdani poslednjih mesec dana, inace salju trenutnu temperaturu na svakih ~40s.
Temperature su identicne kao na profi aparatu za merenje, +/-0.1C, ako je to nekom bitno.
Osim sto podatke sa senzora mozete upotrebiti za programiranje paljenja/gasenja prijemnika (direktno ili putem eventghosta).. temperature je uvek moguce ocitati preko aplikacije na telefonu.

Senzore pokreta sam iskoristio za diy eventghost alarm o kojem sam pisao.. uradio sam tako da pri "provali" evetghost pali sva svetla, pusta mp3 zapis, salje mejl obavestenja... Server sam, za svaki slucaj, zakljucao u metalni ormar u supu, a iza ormara probusio rupu u zidu za HDMI i zvucnike ka sobi.
O programiranju eventghosta mogu da pisem do sutra, ako nekom zatreba.

Sledece je u planu spoljna sirena, ali treba da nadjem nacin kako da povezem na PC, a da ostanu zvucnici koje inace koristim.. (?)
 
^
ako nadjes sirenu koja radi na 220V cim se ukljuci mozes preko releja da je ukljucujes (ili jos bolje: preko ovih modernih WiFi uticnica ;))

Jeste... Kada su ih medijski razapeli, opametili su se .. ali to nije za ovu temu, kao ni skynet niti terminator.

naravno da je za ovu temu: Android na sve strane = LG spyware.
Korisnici treba da budu svesni mogucih scenarija.
 
Poslednja izmena:
Kovacm, sjajan predlog!
Iskreno, bio sam u zabludi da postoje samo DC varijante kao za vozila i nisam ni razmisljao u tom pravcu na 220V.
Btw, vec sam nasao 220V varijantu (117dB) .. koja ce da ide na wifi uticnicu. :)
Hvala!
 
Vezano za paljenje svetala pri provali, postavlja se pitanje da li je pameto paliti svetla i time olakšati provalnicima pretragu u noćnim satima. Naravno svetla mogu da pomognu kradljivcima u premetačini, sa druge strane mogu i da odmognu lopovima ako su občni kradljivci ne spremni na eventualni sukob sa domaćinom pa pobegnu kada se svetlo upali. Ali ako su radili opservaciju i sigurni su da u objektu nema nikoga svetlo ih neće nikako odbiti od namere.

Takođe i sirena je disktablina, naime namam module za automatizaciju ali planiram da ih nabavim. Međutim imam alarmni sistem i video nadzor, naravno i jedan i drugi šalju događaje na telefon i moguće je pristupiti im sa udaljene lokacije. U razgovoru sa ljudima koji se bave suzbijanjem kriminaliteta kao i obezbeđenja, sirena će samo odbiti neodlučne, za one koji su rešili da po svaku cenu urade šta su namerili sirena neće imati očekivani efekat. Pa je bolja ideja nečujni alarm. Tj. da on pošalje događaj na telefon ili u agenciju za obezbeđenje ili oba. Sa udaljene lokacije se pregleda video nadzor i po potrebi alarmira policija, koja će provalnike uhvatiti na delu. Pošto se nije oglasio alarm neće žuriti, oseća će se sigurnim a to obično daje vreme dovoljno vremena da se alarmira policija kao i da stigne na vreme na lokaciju.
 
Poslednja izmena:
Nije mesto za ovo ali wtf...

Baterijsku lapu je ne moguca nabaviti ?
Skoro svaki telefon nema svetlo ?
 
Poslednja izmena:
@antonio
hteo sam da izbegnem pricu o kamerama u ovoj temi, jer one su prica za sebe.
Koristim IR reflekotre ali samo spolja, ali ako neko upadne hocu da imam sto vise informacija i sto bolju sliku sa kamere.
ALi necemo o kamerama ovde..

Za svetla se ne slazem, mislim da bas ona jesu zbunjujuci faktor (unutra u svim sobama i 8 reflektora spolja, pokrivaju 10 ari placa kao na stadionu)
i imaju svoj smisao (bar po meni) zasto sam ih namestio da se sva upale:
-davaju bolji uvid komsijama sta se desava u kuci ili na samom placu prilikom eventualnog upada.
-daju kamerama sansu da uhvate cistiju sliku bez ramazanih pokreta i lica, tj. pri kracoj expoziciji i manjem gainu (iso).
-deluju zbunjujuce jer lopovi ne ocekuju da alarm upali sva svetla, tj. koliko znam gotova alarm resenja to ni ne mogu.

Za sirenu ne delim misljenje sa tobom, sirena treba, ma sirencuga! I to po mogucnosti i unutra i spolja.
Ova unutra da bude neka FAP da busi bubne opne, a ona napolju da alarmira komsiluk.

Lopovi koji deluju u mom kraju (doduse retko) su uglavnom pilicari, tj. upadaju bez ikakvog plana, ostavljajuci u begu kese sa alatom za sobom ako nekom zasvira alarm ili izadje i izdere se komsija :) Uglavnom ciljaju napustene vikendice..
Ovo sto kazes za silent alarm stoji za luksuznije objekte koji su zanimljivi profesionalcima, jer je veca sansa da ih nahvataju u raboti.
A sto se odlucnih profi lopova (razbojnika) tice, njih ni prisustvo stanara nece spreciti da upadnu, nazalost.

Alarm koji sam "sastavio" (tj. jos uvek doterujem) je samo delic price o kucnoj automatizaciji. I takav kakav je, daleko je modularniji od gotovih a daleko skupljih resenja. Fora je u tome sto od svih delova za alarm, trebao sam samo da kupim senzor(e) pokreta i sirenu, sve ostalo vec imam i sluzi drugim svrhama automatizacije unutar i van kuce. Cak i sami senzori pokreta sluze drugoj svrsi kada alarm nije aktiviran. A alarm je samo obicno stanje u eventghostu, nikakav poseban uredjaj.

Kada sam se vec raspisao, evo kako izgleda moj klasicni odlazak na vikendicu:
-Ukoliko je zima, dan pred odlazak sednem za svoj desktop PC u Beogradu (ili legnem u krevet i fonom udjem u Telllive aplikaciju), upalim akciju
pod imenom "pali TA peci od 00-08h" (karikiram naziv, da bilo lakse shvatljivo). Ukoliko je leto i vreo je dan, umesto TA peci palim klimu.
-Sutradan u toku voznje ili pred sam ulazak na plac vadim fon i palim akciju "dolazak", koja aktivira drugu akciju "alarm off", senzori pokreta unutra vise ne aktiviraju sva svetla i mp3 zapis zastrasivanja, nego preko eventghosta ovaj put rade kao senzori za hodanje kroz prostorije. Dok ne dignem roletne i udje sunceva svetlost, oni aktiviraju pojedina svetla da vidim gde hodam.
Tada (po dizanju roletni danju) senzori pokreta prelaze u sleep mod do mraka tj. gasenja svetala pred spavanje, kada opet prelaze u mod da pale svetla pri prolasku u wc (ukoliko se popilo piva a besika radi). Kada bih imao motor za kliznu kapiju, akcija dolazak bi mogla da aktivira i njega da lepo udjem kolima na plac bez izlaska iz auta.
-Ulazim u zagrejan prostor, dovoljno osvetljen da mogu da spustim kese sa namirnicama, hranu za kera..dizem roletne.
-Ako planiram da prenocim, opet pokrecem akciju za TA peci od 00-08h (pri jeftinoj struji), ako je minus napolju.
-Predvece jednim klikom upalim sve reflektore na placu i ako treba obavim nesto napolju ili se zezam sa kerom.
-Preko leta pustam akciju koja se zove zalivanje cempresa.. o njoj sam vec pricao. Po potrebi aktiviram akciju paljenja filtera za decji bazen (opet po noci, tj. jeftinoj struji).
-Ujutro se sama aktivira akcija "dizanje u 7h", koja ce ujutro zagrejati kuhinju ukoliko je potrebno, upaliti dispenzer za vrelu vodu, dodatno zagrejati WC ukoliko je potrebno (bojler za WC mi jos visi, njega MORAM da "opametim" da srce struju po noci samo..
-Sve akcije vezane za grejna tela (osim dispenzera za vodu) se automatski gase svaki dan u 8h ujutro. Posto je unutrasnji prostor zaista mali, dosad se nije desilo da je potrebno dogrevati prostor, bar otkad sam ubacio jos jednu TA pec.
-Prilikom odlaska za Beograd, aktiviram akciju "odlazak" koja gasi sva moguca svetla na vikendici, pali akciju "alarm on", gasi sve ostale akcije vezane za ostanak u kuci tipa "dizanje u 7h" i sl....
-Vracam se u dzunglu na asfaltu

Nadam se da Vas nisam smorio.
 
Poslednja izmena:
Malo da osvezim temu, naime, u medjuvremenu sam odradio planirano sto sam pisao u ovoj temi.
Uradio sam DIY alarm sa senzorima pokreta (Nexa brend sa donjeg linka) i 2 vatrogasne sirene nakacene na HA uticnice.
Kada dodje do upada, eventghost pored ranije navedneih paljenja svih mogucih svetala i reflektora, pali sirene i salje mi notifikaciju za telefon.
Nabavio par bezicih magnetnih kotakata za prozore i vrata, sve to lepo isprogramirao i ispeglao u eventghostu.
Glavni eventi su mi alarm on (nisam kuci) i alarm off (kuci sam i ostacu par dana). Oni ujedno enabluju i disabluju odredjene rezme koji su mi potrebni kada sam tamo tj. kada nisam. Npr. isti senzor pokreta koji trigeruje sirene i sva svetla se drugascije ponasa u "alarm off", tako sto pali svetlo na 1min. kada posle sumraka prodjete kroz tu prostoriju.. i tako, da ne davim sa rezimima, mislim da ih imam 30-tak dosad.
Bojler, 2 x TA pec, sve je stavljeno na HA i kontrolise ih eventghost, tj. bojler pali svako vece po jeftinoj tarifi, a TA peci daljinski tokom dana trigerujem event koji se desava u 00:00 i tu vece pali TA, a ujutro u 8h je gasi. Racun za struju je smesan, a ratio izmedju NT i VT je 4:1.

Za kraj i najbitnije, evo ga proveren sajt gde se pomenuta HA automatika moze nabaviti po 3-4X nizim cenama nego kod domaceg uvoznika:
www.m.nu (ukljuciti translate za tu stranicu jer je na svedskom sve). Kada se registrujete, prikazivace Vam cene bez PDV-a..
Postarina je malo jaca, pa se ispalti naruciti vise stvari, stize za 10tak dana, naznacuju manju vrednosti fakture na zahtev radi nasih ca*inika...
Uglavnom sve sa sitelinka "Remote 433MHz" je kompatibilno sa Tellstickom. Ako se neko odluci na zahvat, preporucujem da odmah razmisli o Tellstick Duo.
Jednostavno, pomocu senzora otvara vrata 100x vecim mogucnostima nego sa obicnim tellstickom koji samo salje tj. pali gasi uredjaje...
 
Poslednja izmena:
Kad si vec ostavio link dovde da pitam...
koju si alarmnu centralu koristio i kako si povezao sa broadlinkom?
Moze li tacan link?

U potrazi sam za nekom centralom (jeftino resenje naravno) koji bi preko neta mogao da me obavestava o statusima senzora.
 
Poslednja izmena:
Nema alarmne centrale niti broadlinka u ovoj prici, sve je zasnovano na telldus usb primopredjaniku i odgovarajucim prijemnicima, senzorima i predajnicima:
PIR senzor salje signal USB sticku koji, u zavisnoti od rezima (armed/disarmed), pokrece odredjeni makro u eventghostu (pali sirene/reflektore nakacene na 433MHz prijemnike, a eventghost npr. salje mejl da je neko upao).
Kao sto sam vec pisao ovde ranije, dok niko nije kuci radi kao alarmna centrala, a po disarmu radi za paljenje/gasenje svetala pri prolasku kroz prostorije nocu..
Mogucnosti su neogranicene jer sam stelujes svoj "alarmni sistem" putem eventghosta kako zelis..
(Eventghost nativno podrzava telldus i generise evente kada upalis/ugasis neki uredjaj putem tellsticka, kada neko prodje ispred PIR-a, ili npr. kada senzor temperature svakih 40s posalje info o vlazi/temperaturi prostorije. Sta ces ti da radis sa tim eventom, limit je samo masta :) )

Broadlink iz one teme je allinone resenje za aparate koji rade na infrared ili RF daljinski.. a RF frekvencija je ista (433.92MHz) kao na telldusu primopredjaniku
pa bi mogao da se iskoristi za prosirivanje kontrole nad uredjajima koji koriste IR.
Telldus moze preko slanja signala prijemnicima da samo ukljuci/iskljuci klimu, ali ni i da namesti odredjenu temperaturu ili rezim, vec klima radi na poslednje zadatom rezimu kod "ukljucenja".

Sada vidim da postoji i EG podrska za Brodlink, sto je sjajno:
Broadlink & Eventghost
 
Poslednja izmena:
Nema alarmne centrale niti broadlinka u ovoj prici, sve je zasnovano na telldus usb primopredjaniku i odgovarajucim prijemnicima, senzorima i predajnicima:
PIR senzor salje signal USB sticku koji, u zavisnoti od rezima (armed/disarmed), pokrece odredjeni makro u eventghostu (pali sirene/reflektore nakacene na 433MHz prijemnike, a eventghost npr. salje mejl da je neko upao).
Kao sto sam vec pisao ovde ranije, dok niko nije kuci radi kao alarmna centrala, a po disarmu radi za paljenje/gasenje svetala pri prolasku kroz prostorije nocu..
Mogucnosti su neogranicene jer sam stelujes svoj "alarmni sistem" putem eventghosta kako zelis..
(Eventghost nativno podrzava telldus i generise evente kada upalis/ugasis neki uredjaj putem tellsticka, kada neko prodje ispred PIR-a, ili npr. kada senzor temperature svakih 40s posalje info o vlazi/temperaturi prostorije. Sta ces ti da radis sa tim eventom, limit je samo masta :) )

Broadlink iz one teme je allinone resenje za aparate koji rade na infrared ili RF daljinski.. a RF frekvencija je ista (433.92MHz) kao na telldusu primopredjaniku
pa bi mogao da se iskoristi za prosirivanje kontrole nad uredjajima koji koriste IR.
Telldus moze preko slanja signala prijemnicima da samo ukljuci/iskljuci klimu, ali ni i da namesti odredjenu temperaturu ili rezim, vec klima radi na poslednje zadatom rezimu kod "ukljucenja".

Sada vidim da postoji i EG podrska za Brodlink, sto je sjajno:
Broadlink & Eventghost

Broadlink je iskreno skoro savrseno resenje.

Recimo ja imam i onaj pro i mali RM3 mini koji ima samo IR meni i on zavrsava posao.

I ja sam povezao sa eventghostom ali samo za muziku i gasenje ekrana i tako neke sitnice.

Ali najbolja stvar kod broadlinka je sto ima dobar plugin za tasker na androidu uz autovoice plugin ja sam napravio potpunu kontrolu svih uredjaja preko google now glasovnom kontrolom.

Radi tako sto ti pricas google now a autovoice presrece to i pretvara u komande za tasker koji to pretvara u komande broadlinku.


Bukvalno nema granica sve moze da se namesti. Na klimi temperaturu kazem samo koju hocu tu mi daje. Itd .
 
Broadlink je dobro hardverski osmisljen, ali je softver zamalo pa neupotrebljiv. API je zatvoren pa ga je tesko integrisati u neke ozbiljnije home automation sisteme. RM2 pro kosta nekih $38, a za mnoge dobar izbor moze da bude I RM3 mini, koji moze da se nadje i za $10. Ovaj drugi je samo IR, ali npr odlicno moze da posluzi za daljinsko paljenje/gasenje/podesavanje klima uredjaja.
Za neko iole komfornije koriscenje Broadlink uredjaja, treba platiti i Tasker i plugin za njega. Postoji nacin kontrole Broadlinka i sa windowsa, ali je malo bezveze sto mora da postoji u mrezi neki android box na kome se instalira softver pod imenom RM bridge. Sem boxa, ovo resenje je besplatno ali kao sto rekoh, malo je "budzenje".
Alternativa Broadlink-u je Orvibo Allone, slicna je cena ali je softver izgleda otvorenog tipa, tako da je moguce da ce se u buducnosti pojaviti bolje aplikacije od fabrickih.
Ono sto ja cekam je laka integracija ovih uredjaja, tipa napravis sam web stranu sa grafickim prikazom stana/kuce I svih uredjaja koje mozes daljinski da kontrolises, ulogugujes se I palis/gasis, citas temperature po sobama, podizes/spustas roletne... Prava stvar bi bila podrska za Linux, uz jedan Raspberry Pi i Broadlink, svasta bi se moglo uraditi.
 
Poslednja izmena:
Dobro je da je ova tema oživela. Poručio sam broadlink rm2 pro, a sada malo razmišljam o osvetljenju. Već je predložen ovaj proizvod: https://www.aliexpress.com/item/New...49840.html?spm=2114.10010108.1000023.5.Sn2Alu. Elegantno rešenje, ali i košta. Postoje rc releji koji su jeftiniji, kao npr: ovaj: https://www.aliexpress.com/item/433..._6&btsid=1c2e9eeb-d30c-4075-af42-ecbb0a6a964d, koji bi trebalo da može da se kontroliše preko broadlinka. Ima mogućnost kačenja dva potrošača. Ovaj 30A ima mogućnost jednog potrošača, čini mi se da je pogodan i za bojler: https://www.aliexpress.com/item/AC-..._6&btsid=1c2e9eeb-d30c-4075-af42-ecbb0a6a964d.
Kako ste rešavali automatizaciju svetla i koje rešenje preporučujete (cena/kvalitet)?
 
Hvala, nisam znao da postoje i ovakve varijante. Znam za utičnicu koja ide direktno u struju, ali ona nije praktična za luster. Ovo mi se baš sviđa. Cena za jedno grlo na aliju je pristojna, za luster od 5 sijalica se više isplati broadlick tc2. Naručiću jednu za probu.
 
Prakticno bilo sta sto radi na 433/315 MHz ce raditi sa RM2 pro. Za luster trazi na alliexpress "wireless switch 220v 3 way", to su prijemnici sa 3 izvoda (ima i sa vise ako ti treba). Zavisno od velicine lustera, prijemnik moze da stane u rozetnu lustera pa da bude potpuno nevidljiv.
 
Poslednja izmena:
Broadlink je dobro hardverski osmisljen, ali je softver zamalo pa neupotrebljiv. API je zatvoren pa ga je tesko integrisati u neke ozbiljnije home automation sisteme. RM2 pro kosta nekih $38, a za mnoge dobar izbor moze da bude I RM3 mini, koji moze da se nadje i za $10. Ovaj drugi je samo IR, ali npr odlicno moze da posluzi za daljinsko paljenje/gasenje/podesavanje klima uredjaja.
Za neko iole komfornije koriscenje Broadlink uredjaja, treba platiti i Tasker i plugin za njega. Postoji nacin kontrole Broadlinka i sa windowsa, ali je malo bezveze sto mora da postoji u mrezi neki android box na kome se instalira softver pod imenom RM bridge. Sem boxa, ovo resenje je besplatno ali kao sto rekoh, malo je "budzenje".
Alternativa Broadlink-u je Orvibo Allone, slicna je cena ali je softver izgleda otvorenog tipa, tako da je moguce da ce se u buducnosti pojaviti bolje aplikacije od fabrickih.
Ono sto ja cekam je laka integracija ovih uredjaja, tipa napravis sam web stranu sa grafickim prikazom stana/kuce I svih uredjaja koje mozes daljinski da kontrolises, ulogugujes se I palis/gasis, citas temperature po sobama, podizes/spustas roletne... Prava stvar bi bila podrska za Linux, uz jedan Raspberry Pi i Broadlink, svasta bi se moglo uraditi.


Pazi preko taskera nema sta ne moze da se uradi sa broadlinkom , nemas potrebe da placas ni tasker ni plugin imas na apk mirror full verzije oba za dzabe. :) .
E sad tasker mozes da napravis na bilo kom uredjaju npr preko ovoga https://github.com/nemanjan00/tasker-client i https://github.com/nemanjan00/tasker-server
 
Hvala, nisam znao da postoje i ovakve varijante. Znam za utičnicu koja ide direktno u struju, ali ona nije praktična za luster. Ovo mi se baš sviđa. Cena za jedno grlo na aliju je pristojna, za luster od 5 sijalica se više isplati broadlick tc2. Naručiću jednu za probu.

Ja za luster tj plafonjerku i lampu sam uzeo RGB led sijalice koje se kontrolisu sa IR daljincima to je najeftinija moguca varijanta sijalice koju mozes da pretvoris u smart sijalicu .
E sad jedini problem sa tim je sto nisam nigde nasao te sijalice jace od 15W pa ako ti je malo 15W led osvetljenja to nece da ti zavrsi posao.
 
Prakticno bilo sta sto radi na 433/315 MHz ce raditi sa RM2 pro. Za luster trazi na alliexpress "wireless switch 220v 3 way", to su prijemnici sa 3 izvoda (ima i sa vise ako ti treba). Zavisno od velicine lustera, prijemnik moze da stane u rozetnu lustera pa da bude potpuno nevidljiv.
Hvala za informaciju. Vidim da postoje dva proizvođača: YUM i Tuoxin. Da li neko ima iskustva sa ovim uređajima i kako su se pokazali?
 
Nazad
Vrh Dno