Šta je novo?

Home automation na PC racunaru

Poštar

Slavan
Učlanjen(a)
27.01.2005
Poruke
1,053
Poena
455
Clan jox me zamolio da otvorim temu..
Neko to isto zove kuca na klik, neko pametna kuca, ali sustina je ista: bezicno upravljanje uredjajima koji
rade na struju... kontrolisati ih na daljinu, sa telefona, sa drugog kraja kontinenta.
Ja sam u pricu usao zbog vikendice na kojoj vec imam server koji radi non stop i snima IP kamere, i pade mi na pamet ideja kako bi zimi bilo dobro da iz grada upalim TA pec dan pre nego stignem da mi lepo zagreje vikendicu.
Posle su apetiti rasli pa su mi danas sve spoljna svetla i reflektori koji obasjavaju plac zapravo postali pametni :)
Sustinu celog sistema cine predajnici koda i primaoci koda.

Predjanik moze da bude neki HA daljinac koji moze da isprogramira 4-16 razl prijemnika na 433MHz, ili bezicni senzor pokreta ili USB stick Telldus Tellstick (ovo je zapravo prava stvar, vise o njemu kasnije) a prijemnik moze biti HA bezicna uticnica koja taj 433MHz kodirani signal prima u formi oN ili Off (postoje i dimeri za svetla), prijemnik moze da bude HA bezicno grlo koje u sebi ima ugradjen 433MHz prijemnik.
U mom sistemu je najpopularniji prijemnik bezicna uticnica:
ac-1000r-ac-300r-nl.png

(ovo na slici je daljinac koji korsitim jako retko jer sve moze i preko telefona koji je uvek blizu)
Kao sto vidite na slici, prijemnik je nista drugo neko obican strujni bridge ili relej (ima ih od 500-3500W jacine) kome daljinski dajete ON ili OFF komandu.
Kod mene je prikacen na Ta pec i 2 klime (obavezno ukljuciti autorestart na klimi), grejalicu u kupatilu, potpajucu pumpu za kappokap, radnu lampu, na 5 LED reflektora oko placa, kao i na neka LED strips koje koristim kao diskretna svetla, dok sam na E27 grla prijemnike nakacio sva bitnija sijalicna grla.
U sustini, ceo sistem radi sa uredjajima koji koriste on/off. U slucaju sijalica tj. grla prekidac svetla mora biti stalno upaljen ili jednostavno premoscen i sakriven u zid (mada postoji i opcija da umesto grla se u razvodnu doznu poveze mini ugradni predajnik pa tako za paljenje/gasenje moze da se koristi i stari prekidac kao i bezicni predajnik.

POstoje gotovi kitovi u kojim dobijate tipa 3 pametne uticnice i 1 daljinac sa 3+3 koda sa paljenje/gasenje. I nisu ni skupi.
Ali opet se vracam na pocetak, prava stvar je imati jedan USB predajnik na kompu koji mi ionako radi 24/7, koji unutar svog softvera osim sto moze da pali /gasi /timer poseduje i kontrolu Vasih uredjaja sa web servera http://live.telldus.com/device/index,
tako da sve sto mozete da upalite lokalno mozete i preko klijenta na telefonu udaljeni 100km :) Predajnik koji ja koristim je Telldus Tellstick.
tellstick.jpg

Ima mogucnost formiranja koda po Vasem izboru ili random koda, za svaki prijemnik ili za grupu prijemnika. Njegov signal provereno prolazi kroz vise zidova i etaza u krugu od 30m.
Dragulj cele price je da Eventghost podrzava njegov plugin tako da su mogucnosti beskonacne.

Osim banalnih primera tipa: upali TA pec iz grada u vikendici udaljenoj xxxkm,
upotrebom Eventhghosta stvari se dizu na jedan sasvim novi nivo. Recimo, prilikom starta MPC tj. pustanja filma, da se automatski ugase sva setla u sobi ili da ostavi jedno diskretno, da kod pauze upali to i to svetlo...
Ili drugi primer, postoji odredjeni plugin za EG koji pravi evente prilikom sumraka i svitanja u odnosu na geolokaciju koju namestite. U dva klika programirate da se spoljna svetla pale bas kada zaista pada mrak tokom godine, i da gasi kada zaista svane (a ne dostelavati digitalni programator svakih mesec dana) :p
Ili treci primer za kuvanje vode u aparatu za kafu pre nego ustanete.. u 6:30 da upali aparat i ugreje vodu, 10 minuta kasnije svetlo u spavacoj sobi i kuhinji, zagreje WC grejalicu na 10 minuta... :)
Zalivanje trave, pustanje kap po kap sistema za cvece, sve to moze da se odradi sa koje god lokacije gde imate pristup netu ili android uredjaj!
Toliko zasad, sutra cu da nastavim, spava mi se.
 
Poslednja izmena:
Svaka čast za temu. Verovatno nešto nainteresantnije što se moglo pročitati na ovom forumu za poslednjih nekoliko godina. Nadam se da će još članova podeliti svoja iskustva. Ja polako štedim i planiram da uđem u sličan poduhvat.
 
nice... svaka cast.
Jesi ima temperaturnih senzora koji bi periodicno reportovali serveru ambientalnu temperaturu?

Btw, u Novom Sadu je RT-RK (zajedno sa Aling Conel-om) napravio celu familiju HomeAutomation proizvoda: http://novotekshop.com/en/24-mode-intelligence
Cene su zvekete&zvekete po usima :trust:
 
Meni se ne dopada komp u celoj postavci. Smatram da centralna sprava mora da bude nesto sto nema delova koji se vrte (hdd, ventilatori), jer ce pre ili kasnije da crkne, a onda je cela kuca van kontrole. Koliko je moguce iskoristiti raspberry-pi za ovo? On ima 2 USB porta i mozes zakaciti usb hub sa sopstvenim napajanjem ukoliko ti treba vise USB uredjaja.
 
ODLIČNA tema za nas automatičare. Nadam se da će uskoro i PLC-ove da ugrađuju u kuće i garaže. Onda će bar biti posla :).
 
Proverio sam Telldus site.. Postoji model koji se zakaci na router i preko web sajta dobija komande od vlasnika. Mozete i sa telefona da ga kontrolisete.
Zanimljivo je i to da najjeftiniji model (USB za komp) moze da se potera pod Linuxom i koristi FTDI serial driver. To znaci da je moguce pokrenuti USB modul sa raspberry-pi, sto izadje jos jeftinije. Gde ima da se kupe ove pametne uticnice?
 
@jox
http://kucanaklik.rs/wireless-prekidaci/home-automation-predajnici.php
Sto se tice senzora, oni se naravno ponasaju kao predajnici i imas na telldus sajtu listu podrzanih, ali u tom slucaju ti treba Tellstick duo, tj. on je i predajnik i prijemnik, da bi primio podatke sa razl. senzora. Za njega ne znam da li moze da se nabavi kod nas
Tellstick ima ovde:
http://kucanaklik.rs/proizvodi/home-automation-internet.php

@yooyo
Linux spravice jesu interesantne, ali ne treba mi jos kablova po kuci, pa gledam da mi PC sluzi za sve. :)
U slucaju kvara PC-a, uvek kao backup imas daljinac, na prvom linku iz ove poruke ima 3 vrste daljinaca.
Svaki od prijemnika prima komande sa 6 razlicitih predajnika (bio to USB, zidni AH prekidac ili daljinac).
Set varijante primaju sa 3 predajnika.
 
Poslednja izmena:
Evo recimo kako izgleda Android klijent (ukupno 17 prijemnika)
Bazen je decji na naduvavanje, da se ne lozite :)
 

Prilozi

  • Screenshot_2013-09-25-09-22-36 - Copy.png
    Screenshot_2013-09-25-09-22-36 - Copy.png
    165 KB · Pregleda: 730
  • Screenshot_2013-09-25-09-22-44 - Copy.png
    Screenshot_2013-09-25-09-22-44 - Copy.png
    168.6 KB · Pregleda: 594
He nemam reci koliko interesantna tema :)
bravo i jedva cekam da se ideje i predlozi razviju
 
Odlična tema! Kao što G@W reče, dugo se nije pojavila bolja.

Ja sam na faksu radio jedan mali sistem za upravljanje grejanjem. Bio je zasnovan na mikrokontroleru sa Cortex M3 jezgrom. Ideja je bila da se u prostorijama meri temperatura, i da se podaci bežično prenose preko ZigBee mreže do upravljačkog modula, koji je podatke ispisivao na malom TFT displeju, a preko touch-screen je moguće zadavati željenu temperaturu. Regulacija se vrši direktno u prostoriji pomoću relea/kontaktora koji reaguje u odnosu na izmerenu i zadatu temperaturu. Takođe, potpuna kontrola nad sistemom je bila moguća i mobilnim telefonom, preko SMS poruka.

Home automation je vrlo interesantna stvar bilo da se radi preko PC-a/servera ili kao embedded sistem. Definitivno ću nastaviti da se "igram" sa tim.
 
Poslednja izmena:
Ja sam u pricu usao zbog vikendice na kojoj vec imam server koji radi non stop i snima IP kamere,

jedno glupo pitanje:

ako ce neko vec da ti "raid-uje" vikendicu, prvo ce pokupiti PC koji snima video sa IP kamera? right?

kako si resio to - jel strimujes negde dalje taj video?

Kao sto vidite na slici, prijemnik je nista drugo neko obican strujni bridge ili relej (ima ih od 500-3500W jacine) kome daljinski dajete ON ili OFF komandu.
btw ja sam mislio da su releji izmisljeni pre 100 godina :D ali

upotrebom Eventhghosta stvari se dizu na jedan sasvim novi nivo. Recimo, prilikom starta MPC tj. pustanja filma, da se automatski ugase sva setla u sobi ili da ostavi jedno diskretno, da kod pauze upali to i to svetlo...
Ili drugi primer...
ovo je super!
jel ima jos ovakvih korisnih primera koji nisu puki releji/prekidaci+daljinsko aktiviranje sa telefona? (msm. tehnologija iz 19 veka... :d)

mene je npr. odusevilo 2006. na Mac-u mogucnost da se startuju torenti kad izadjem iz stana (tj. Mac izgubi BT vezu sa mojom Nokijom) i ponovo ugase kad udjem u stan. - naravno i to je smesno ali se izgleda stvari na ovom polju ekstremno sporo razvijaju.

secam se kao klinac da sam u nemackoj video kako se svetla sama pale u sobi kad neko udje i kako se gase kad izadjes (najverovatnije dva IR snopa na vratima sa brojacem): jedini problem je bio ako dvoje paralelno prodju kroz vrata :D ... (btw da li je ovo reseno do danas??? - da se svetla sama pale kad udjes u prostoriju i da se ne ugase ako sednes/legnes da citas knjigu - tj. ne pomeras se 5 min.?)


u svakom slucaju odlicna tema! ima puno mesta za nove stvari.

po meni, da bi se nesto zvalo "home automation system" treba makar da vodi racuna o zalihama u mojoj kuci: da zna kad sam potrosio pastu za zube i naruci novu. da mi ponudi npr. namirnice iz frizidera kojima ce uskoro isteci rok upotrebe... narucuje ono sto uvek hocu da imam u kuci... a sa druge strane imamo prodavnice koje treba da dodbijaju ovakve zahteve i da ih obradjuju/ispunjavaju...

SF! :/ :D
 
@kovac. Pa i to je rešeno od pamtiveka nekad su ih zvali robovi, nekad žena, nekad batleri ... Sve u svemu zastarela je to tehnologija :)
 
secam se kao klinac da sam u nemackoj video kako se svetla sama pale u sobi kad neko udje i kako se gase kad izadjes (najverovatnije dva IR snopa na vratima sa brojacem): jedini problem je bio ako dvoje paralelno prodju kroz vrata :D ... (btw da li je ovo reseno do danas??? - da se svetla sama pale kad udjes u prostoriju i da se ne ugase ako sednes/legnes da citas knjigu - tj. ne pomeras se 5 min.?)

To nije rešeno na taj način. Obično rešavaju tako što se stavi senzor pokreta/prisustva (PIR senzor).
U par navrata sam naišao na tako rešen sistem u Norveškoj.
 
jedno glupo pitanje:
ako ce neko vec da ti "raid-uje" vikendicu, prvo ce pokupiti PC koji snima video sa IP kamera? right?
kako si resio to - jel strimujes negde dalje taj video?

Naravno da strimujem, inace ne bi imalo smisla :)
Motion detection aktivira scriptu za slanje videa i/ili slike (zavisno od zone) na ftp server.
Pored toga, tu su i reflektori sa senzorom na 2 kriticne lokacije.
A tu je i pusten ker, za svaki slucaj :)
No, da ne offtopikujem...

ovo je super!
jel ima jos ovakvih korisnih primera koji nisu puki releji/prekidaci+daljinsko aktiviranje sa telefona? (msm. tehnologija iz 19 veka... :d)

Uz malo maste moze svasta. Ne znam koliko si upoznat sa Eventghostom, ali sve sto izaziva neki event u windowsu mozes da iskoristis za neki makro.
Evo recimo jos jedan primer koji mi je a must u ovakvom setupu:
U proseku mesecno bar nekoliko puta nestaje struja na 5 min do 3 sata,
te je UPS sa povecim akumulatorom obavezan da bi adsl ruter, server, kamere i POE switch drzao bar 3 sata online.
Elem, u momentu kada nestane struja ove uticnice sa linkova naravno gase uredjaj i po dolasku struje ostaju u OFF modu, tako da se moze desiti da se iznenadis kada stignes na vikendicu, da struje ima, a da je TA pec hladna ili mlaka jer je nestanak struje bacio HA uticnicu u OFF.
To sam resio na sledeci nacin:
Kod nestanka/dolaska struje win7 u EG upisuje event pod nazivom System.PowerStatusChange koji aktivira makro za slanje mejla sa nazivom nestanak struje. Prvi event sa tim imenom je nestanak, a drugi je dolazak struje. Meni ostaje da po dolasku drugog mejla se nakacim preko telefona ili PC-a na server i opet upalim zeljenu TA pec.
(ovaj postupak verujem da bi mogao da se automatizuje da to odradi i bez mene, ali nisam toliko vican)

Moj plan u buducnosti je i ugradnja nekog alarma koji bi slao podatke na PC, tako da npr. bacanje alarma u arm mode podrazumeva da napustam vikendicu i da se shodno tome ukoliko sam zaboravio pogase sva svetla i grejaci unutra, upali svetlo na kapiji na 3 minuta, otvori klizna kapija i sl...
 
Poslednja izmena:
Evo jos jednog konkretnog primera za EventGhost:
Za zalivanje cempresa koristim KapPoKap crevo, bure od 250l sa uvek otvorenim ventilom ka KPK crevu, a bure se odozgo puni pomocu potapajuce pumpe iz bunara. Potapajuca je vezana za AH uticnicu.
Da bih napravio makro koji sigurno nece preliti bure (dok potapajuca puni u isto vreme se bure i prazni jer je kuglicni ventil stalno otvoren) prvo sam izvrsio merenja koliko sekundi treba da se bure napuni do vrha (15 min. tj. 900sec) sa zatvorenim ventilom na buretu i EG odradio sledeci makro:
EVENT: Main.potapajuca15min
MACRO: TS2: Turn on POT.KPK
ACTION: TS2: Turn on POTAP. KPK!!!
ACTION: Wait: 900.0 sec
ACTION: TS2: Turn off POTAP. KPK!!!
Za tih 15 min. punjenja bure se malo i ispraznila jer je voda vec krenula u kpk crevo tj otislo je ~30l vode iz bureta za tih 15 minuta, tako da bure nikako ne moze da se prepuni.
I to recimo odradim ako nisam na vikendici svaka 3-7 dana u zavisnosti od temperature leti, iz stana, sa god. odmora tj. sa bilo koje tacke na planeti koja imam pristup netu.
 
Poslednja izmena:
Nije valjda tema iscrpljena pa da se na ovome zavrsi ? :)
Ta postarova varijanta je dosta stara i vezana za internet konekciju koju retko ko moze ili zeli da uvede u vikendicu. Ja sam o istom problemu razmisljao i kupio sam, tj uvezao bezicni alarm, evo ovaj: http://www.diytrade.com/china/pd/5869783/GSM_MMS_Camera_Alarm_System_Sending_photo.html
Ima on i relee za daljinsko upravljanje uredjajima i kamericu, salje sms, mms i e-mail i td. Ima i par sitnih falinki, ali je brz i pouzdan. Na sajtu ne pise, ali ima i ugradjenu svoju bateriju, koja satima moze da izdrzi dok ne dodje struja i o nestanku struje salje obavestenje na sms. U slucaju alarma, ako je ukljucena opcija obavestavanja pozivom na telefon, ukljucuje mikrofon koji je veoma kvalitetan i osetljiv, ali ugradjen je u samoj kutiji alarma. Jos eksperimentisem sa njim jer pun efekat ugradnje alarma se postize dobrim odabirom senzora i naravno pravilnom ugradnjom na zgodnom mestu. Kad sve to isprobam i isplaniram, sama ugradnja je prost posao.
Inace, ovaj alarm je veoma mali potrosac struje, tako da je i pri dugom radu uvek hladan, a izdrzava i niske temperature.
Kod nas se vec duze vreme dobro prodaju brave, katanci i ostali 'sigurnosni' rekviziti, ali to nista nije prepreka za lopove. Alarmi njih ne plase, dosta je da malo pokrije lice i odnece i kamere i sve sto nadje, tako da sve te naprave mogu biti od neke koristi jedino ako su dobro sakrivene da se ne primecuju. Ovaj alarm u principu moze da se smesti i kod komsije s'obzirom da mu zicne veze nisu neophodne i to je za mene vec nesto razlicito od postojecih ponuda na domacem trzistu.
 
Rekao bih da je Postarova varijanta sa streamovanjem videa naprednija od slanja fotke MMSom.
Takodje, ne mora da uveze cable ili dsl u vikendicu... 3g router je sasvim dovoljan za povremene alarme.
 
Pa i ja sam tako razmisljao, ali 3g veza zna i da pukne, a 3g router zna da se ne poveze automatski. Imam i ja mali server i sve da ga instaliram kao postar, ali to onda zahteva velike poduhvate i to sto je on postavio je vezano sa kamerama koje nisu ni jeftine. Sve ima svoje prednosti i mane. Mene ce kostati i senzori, manje ili vise, zavisno od kvaliteta, ali ni priblizno nece biti tako skupo. Ima i onaj na B.Brdu sto prodaje Jablotron kuca na klik, ali brate kod njih nesto sitno da kupis, ne ocekuj da ce ti reci cenu ispod 600 evra. Ja cu jos tu kombinovati i neke dodatke, a kameru cu zameniti, stavicu neku minijaturnu sa pin hole objektivom i to cu morati da je prikljucim na usb. Kamera je dobra ali mi je velika i svetla ne mogu skroz da joj ugasim. Znaci ima i pozitivnih i negativnih stvari koje nisam ocekivao. Imam ja tamo vec nesto od gsm dojave, ali menjam kombinaciju, dolaze sve jeftiniji i manji uredjaji. I nije potrebno ni snimanje sve vreme, dosta je po dojavi senzora da dvr necujno registruje nekoliko snimaka na sd card. Ko bi pregledao inace tolike snimke, to je posao :)

eh da, da dodam, ima i alarma na dial-up: http://www.diytrade.com/china/pd/4413012/GSM_MMS_Alarm.html
 
Poslednja izmena:
@soboslikar
Alarm i kamere su samo jedan deo home automation sistema.
Imao sam jako lose iskustvo sa slicnim kineskim alarm kitom, koji je nakon 2 meseca laznih dojava na telefon zavrsio u djubretu. Zato i razmisljam o krstenom alarmu tipa Paradox ili sl. koji bi povezao na PC da pravi evente iz kojih bih ja pravio makroe.

Kamere koje koristim su Vivotek 720p/30fps IR (4xIP8332) i prosto su neuporedive sa kineskim "interpolated CIF" kamericama.
MMS koji taj tvoj kit salje necu ni da komentarisem, svako ko ima telefon zna o kakvom kvalitetu se radi.

24h snimanje svih kamera na HDD je obavezno. Ne mozes se osloniti samo na senzor tj. motion detection i par sekundi videa.

2 prednosti kineskog kita iz tvoje prve poruke je mala potrosnja struje i cena.
Donekle i shvatam tvoju potrebu za allinone resenjem, ali se takvi uredjaji uglavnom nakon nekog vremena upotrebe pokazu kao neprakticni ili brzo zastareli zbog nemogucnosti ikakvog prosirenja.
 
Nije valjda tema iscrpljena pa da se na ovome zavrsi ? :)
Kod nas se vec duze vreme dobro prodaju brave, katanci i ostali 'sigurnosni' rekviziti, ali to nista nije prepreka za lopove. Alarmi njih ne plase, dosta je da malo pokrije lice i odnece i kamere i sve sto nadje, tako da sve te naprave mogu biti od neke koristi jedino ako su dobro sakrivene da se ne primecuju.

Fora je u sto vise vrsti zastite, sto da ne i katanci i brave i alarm i kamere. Sto vise to bolje.
Ako je provalnik bas nameracen onda ce navuci masku, cekicem razbiti sirenu, otrovati kera,... vlasnika izneti sa sve krevetom na zimu ako zeli :)
 
Pa da, dobro si napisao :)
Kao prvo, naslov je na temu automatizacija preko kucnog racunara, a onda si ubacio i kamere za video nadzor i alarme. To su 3 teme, a problema koji se tu javljaju ima mnogo vise.
- Ako je automatizacija i upravljanje preko sms ili racunara u pitanju, ja imam pozitivno iskustvo sa ovim proizvodima: http://www.botronic.rs/401_BGRrelei.htm
- Kad je u pitanju video i strim preko neta, kao i fotografije, isao bih na ovu varijantu: http://www.ipway.rs/Axis_P1204.asp s'tim sto je tu problem internet konekcija. Na 3g imas ograniceni saobracaj i u pretplati, veza puca i domet moze biti diskutabilan ... pa onda i kvalitet 3g rutera...
- Kada su u pitanju protivprovalni alarmi, pitanje je i kvaliteta senzora i njihovog dobrog postavljanja na pravom mestu, upravo iz tog razloga koji si naveo, da nebi bilo gomile laznih dojava jer onda nista nisi uradio. Lazne dojave se moraju eliminisati, ako ne, onda se moraju svesti na minimum.

Znaci tu ima dosta stvari za diskusiju i vise tema. Net je posebna tema, posebna tema je ups za napajanje ako tu ukljucis sve te potrosace koje si nabrojao. Zatim, kad ti neko primeti da imas kamere, odmah mu je jasno da su one povezano sa jos necim i u tom slucaju dzaba tebi sav trud. Fora je u tome da alarm i oprema video nadzora ne budu lako uocljivi i onda tek mozes ocekivati neku korist od njih.
Ja znam da ovo sto sam kupio nije idealno, daleko od toga, medjutim danas na trzistu ces tesko naci komplet koji ce ti zadovoljiti kriterijume.
Eto, to je ukratko jer danas imam dosta obaveza, pa toliko za sada. Pa rasclani teme, ovako je samo nabacana gomila cinjenica.

p.s.
ovaj axis na linku je negde otprilike oko 500 evra, ali u inostranstvu... kosta hd :)
 
Poslednja izmena:
Odlicna tema :)

Posto sam ja covek u fazonu uradi sam, planiram da ovako nesto i napravim. Naravno windows ne dolazi u obzir ni na cemu sto ima prefiks pametno :)
Za sad je ideja da udjem na mala vrata, tako sto cu napraviti malu plocicu sa Atmel Attiny13a (ili attiny44 zbog vise pinova i flasha) preko koje cu uz pomoc daljinskog od iptv-a (AUX setovanja) da kontrolisem intenzitet 2 led trake u sobi. Trake bi bile zakacene na garnisnu i to tako da jedna gleda prema zavesi (na dole) i vise sluzi za ambijentalno osvetljenje dok bi druge "gledale" prema sobi i racunam da bi bile ok za neko vecernje osvetljenje (kad se gleda tv ili caska sa drustvom). Planirano je 32 nivoa jacine, ali videcu kako ce to biti u praksi, mozda smanjim na 16. Naravno LED ce biti vodjene preko PWM.

Razlog zasto ovo pravim sam je cena i zanimljivost, tj svidelo mi se da malo programiram mikrokontrolere. :)
Planirana cena plocice sa svim komponentama je oko 5e, ali videcemo jos je sve u izradi, postoji i varijanta da nekako nabudzim i kontrolu klime na isti kontroler, ali otom potom.
Imam i arduino koji moze da se upotrebi za neke serverske primene a i Raspberry pi, ako zatreba teska artiljerija :)
Ne bih koristio komp zbog velicine, pouzdanosti i sl...

Eto nadam se da sam nekom dao ideju, a i sa zadovoljstvom citam vase.
 
Poslednja izmena:
Odlicna tema :)

Posto sam ja covek u fazonu uradi sam, planiram da ovako nesto i napravim. Naravno windows ne dolazi u obzir ni na cemu sto ima prefiks pametno :)
Za sad je ideja da udjem na mala vrata, tako sto cu napraviti malu plocicu sa Atmel Attiny13a (ili attiny44 zbog vise pinova i flasha) preko koje cu uz pomoc daljinskog od iptv-a (AUX setovanja) da kontrolisem intenzitet 2 led trake u sobi. Trake bi bile zakacene na garnisnu i to tako da jedna gleda prema zavesi (na dole) i vise sluzi za ambijentalno osvetljenje dok bi druge "gledale" prema sobi i racunam da bi bile ok za neko vecernje osvetljenje (kad se gleda tv ili caska sa drustvom).

Samo napred, okaci koju sliku kad zavrsis.
Pre nego zalepis led traku, uradi test. Led je po meni nalepse osvetljenje kada je diskretno ili difuzno, i ni u kakvom slucaju kada su mi diode u liniji vida (te sto bi ti gledale prema sobi) mi ne gode tj. smetaju mi.
Jednu od led traka sam prvo kacio unutar garnisne na dole ali nije mi se svideo intezitet, bilo mi je nekako prejako, pa sam na kraju zalepio na gornju stranu kutije od roletne da bije gore ka garnisni i taman mi dodje kao pozadinsko svetlo za TV koji je ispod. Moj savet je pre lepljenja led traka prvo rukom naneti traku pod naponom i videti koji je ugao najprijatniji.

A sto se IR kontrole traka, klime i ostalih uredjaja koji korsite IR daljince tice, jesi razmisljao o noviji telefonima sa IR blasterom i self learning funkcijom, gde bi telefon preuzeo ulogu all-in-one daljinca??

Btw, ima po nasim oglasima i namenski radio kontroleri za RGB led trake. Prednost je sto mogu biti skriveni u plafonu tj. outofsight, za ralziku od IR kontrolera.


Ne mora strani sajt, KP je pun slicnih oglasa.
 
Poslednja izmena:
Samo napred, okaci koju sliku kad zavrsis.
Pre nego zalepis led traku, uradi test. Led je po meni nalepse osvetljenje kada je diskretno ili difuzno, i ni u kakvom slucaju kada su mi diode u liniji vida (te sto bi ti gledale prema sobi) mi ne gode tj. smetaju mi.
Jednu od led traka sam prvo kacio unutar garnisne na dole ali nije mi se svideo intezitet, bilo mi je nekako prejako, pa sam na kraju zalepio na gornju stranu kutije od roletne da bije gore ka garnisni i taman mi dodje kao pozadinsko svetlo za TV koji je ispod. Moj savet je pre lepljenja led traka prvo rukom naneti traku pod naponom i videti koji je ugao najprijatniji.

A sto se IR kontrole traka, klime i ostalih uredjaja koji korsite IR daljince tice, jesi razmisljao o noviji telefonima sa IR blasterom i self learning funkcijom, gde bi telefon preuzeo ulogu all-in-one daljinca??

Btw, ima po nasim oglasima i namenski radio kontroleri za RGB led trake. Prednost je sto mogu biti skriveni u plafonu tj. outofsight, za ralziku od IR kontrolera.



Ne mora strani sajt, KP je pun slicnih oglasa.

Hvala na podrsci :)
Trenutno pisem i isprobavam program na breadbordu sa par led kao test. Okacicu slike kad bude gotovo, mada posto imam malo vremena zbog posla (a i planiram da narucim plocice, mrzi me da se bakcem sa kiselinom) potrajace :(
Razmisljao sam o uglu i tome sto kazes, tu si potpuno u pravu. I ja volim difuzno svetlo.
Na kraju sam sebe ubedio da i u luster mozes da gledas (jos je svetlos prilicno koncentrovana) pa to uglavnom ne redis i ne smeta ti. A i ta strana (prozor) je sa strane, tako da obicno ne gledam u tom pravcu. A soba je relativno velika, pa bih zeleo da mogu da pojacam svetlo dosta za situacije kad se sedi uvece i caska sa drustvom npr. Trebalo bi tu da bude oko 3m trake, 5050 planiram, 60led/m, po mojoj racunici to izadje oko 25-30W, to bi trebalo da je dovoljno svetla za tu namenu. Racunam na max osvetljenju da bi to trebalo da je neki ekvivalent regularnim sijalicama 3x60w. Kako god opet ce biti difuznije nego sada sa lusterom i 5 sijalica :)
Sto se tice ovog drugog sto ide prema zavesi tu cu da stavim onu jeftiniju traku sa 3528 a i mogu da im smanjim snagu koliko bude potrebno, pa ce to verovatno biti ok. One ne mogu da se vide osim ako se stane ispod garnisne (garnisna je ona plasticna u obliku L - samo zarotirano za 180 stepeni).

Sto se tice gotovih resenja, imam vec to, ali to su RGB kontroleri i nemaju pojma :) A i zanimljivo mi je da sam nesto napravim. Ovako mogu da programiram razne ideje, npr da reaguje na svetlo (probacim foto tranzistor napolje i kad je mrak one se same upale) ili neke druge varijante. A voleo bih da mogu da kazem da sam to ja napravio i da kasnije ako mi se nesto ne dopadne mogu da ga menjam (programom). :)
Telefon sam relativno skoro kupio i nema IR (Nexus 4), ne verujem da cu ga skoro menjati. Ideja za radio kontrolu nije losa, o tome cu svakako razmisliti. Mozda nekako da uposlim Raspberry pi pa da koristim wifi sa moba. To bi moglo za verziju 2.
Ili da kupim ove tvoje daljince na 433. Za sad idem sa IR jer tu se gleda tv i daljinac od iptv-a je uvek pri ruci. Izbegao bih dodatni ako ne mora.
Planiram da kad zavrsim okacim negde semu i mikrokontroler kod kao open-source.
 
Mali update.
U potrazi za alarmom sa mreznim interfejsom naidjem na ultrajefitnu kinesku igrackicu, kosta 999 dinara, u pitanju je senzor sa sirenicom u istom kucistu i 2 daljinca.
Ajde rekoh, za te pare mi je dovoljno samo da radi, pa makar i mesec dana.
Nakacim ga na zid, probam daljince, radi sve, mislim se u sebi za te pare ce da posluzi da preguram do pravog resenja.. ali kinez ko kinez...
ispostavi se da reaguje na sve moguce daljince u vikendici... pojacas volume na TVu, on predje u ARM mode, volume down u disarm.
Daljinac od klime isto.. na kraju se ispostavi da se pali i na naglu promenu osvetljenja u prostoriji!!!:D

LM, da se vratim na temu.
Kako sam sa celom pricom oko automatizacije doveo do nekog "levela", vec uveliko razmisljam o sledecem levelu, tj. konkretno o telldus duo sticku, koji moze i da prima inforamcije sa senzora.
Pomocu senzora za temperaturu bih mogao da totalno automatizujem paljenje grejanja u odredjenim prostorijama u potrebnom delu dana.
Tu je situacija malo zeznutija, jer kompatibilne senzore za temperaturu koji se navode na telldus sajtu nisam uspeo da nadjem kod nas.
To me ne sprecava da planiram i mastam, ideja bi bila da telldus pali grejanje u wcu, pod uslovom da sam fizicki prisutan u vikendici, da je temperatura u WC ujutro manja od 18c, da gasi iznad ~22c i tome slicno.

Nisam hteo u pocetku da izbombardujem temu sa mnogo inforamcija, ali pocetkom godine sam iz hobija poceo da sejem i svoj paradajz, papriku i krastavac. Da ne davim mnogo jer nije tema za IT forum, ali prilikom setve semena u martu, jako mi je bitno da temperaturu u toj prostoriji odrzavam iznad 18c da bi rasad bolje uspeo. Ove godine sam iz grada napamet palio grejalicu u hodniku na osnovu neke moje grube procene, zasnovane na spoljnoj temperaturi sa accuweathera, a vec pocetkom sledece bih voleo (ako finasnije dozovle) da automatizujem i to.
Ne samo zbog samog olaksanja posla, vec i zbog ustede struje.
 
Ove godine sam iz grada napamet palio grejalicu u hodniku na osnovu neke moje grube procene, zasnovane na spoljnoj temperaturi sa accuweathera, a vec pocetkom sledece bih voleo (ako finasnije dozovle) da automatizujem i to.
Ne samo zbog samog olaksanja posla, vec i zbog ustede struje.

Pa ja ti navedoh link (botronic.rs) na kojem imas simensove proizvode koji rade bez greske i koriste se za profesionalne potrebe.

A u vezi senzora i alarma se treba malo i informisati pre kupovine. Ima senzora za 2 evra a ima ih i od 100-150 evra po komadu.
 
interesantan tekst, osvrt na "Home automation na PC racunaru" u poslednjih 30 godina...



The Internet of Things: Look, It Must Work


"Picture this: A 25¢ smart chip inside a light-bulb socket. Networked through the 110V wires, it provides centralized on-off control and monitors the bulb’s “health” by constantly measuring electrical resistance. Imagine the benefits in a large office, with thousands, or even tens of thousands of fixtures. Energy is saved as lighting is now under central, constantly adaptable control. Maintenance is easier, pinpointed, less expensive: Bulbs are changed at precisely the right time, just before the filament burns out.
Now, add this magic chip to any and all appliances and visualize the enormity of the economic and ease-of-use benefits. This is no dream. . . we’re already working on agreements in energy-conscious Scandinavia."




http://www.mondaynote.com/2013/11/24/the-internet-of-things-look-it-must-work/
 
Jel radio neko nesto po pitanju automatike, inspirasan temom?
Uskoro mi stize tellstick duo, nekoliko senzora pokreta i senzori temperature.
Kroz nedelju-dve cu da postujem sta sam napravio, ali ukratko u planu su 2 stvari:
-paljenje odredjenih grejalica kada temperatura odr. prostorije padne ispod nekog nivoa (npr 5-10c dok nisam tu)
-DIY alarm powered by eventghost!

Jedva cekam, bice mi uzivanje programirati Eventghost za alarm koji ce da popali sva moguca svetla u kuci
i oko nje, i krene da svira npr. Darth Vader Marsh sa PC-a na max. volume! :)
Opsirnije o svemu kada stigne paket..
 
20131226_195522.jpg 20131226_195709.jpg 20131226_195350.jpg 20131226_195426.jpg

Stigao mi je tellstick duo (prijemnik i predajnik), 2 senzora pokreta (2 spoljna i jedan unutrasnji), jos par pametnih uticnica i 2 seta senzora za temperaturu na 433MHz. Naravno, na telldus sajtu sam video koji su senzori kompatibilni pre porucivanja sa neta.

Tellstick duo je proradio iz prve, bukvalno sam izvadio tellstick stari i ubacio u usb duo i odmah je sve proradilo.
Senzori temperature su RAR801, salju trenutnu temperaturu svakih ~40s, TDUO ih prima bez problema kroz celu spratnu konstrukciju i par zidova. Senzore pokreta takodje.
Izasla je i nova aplikacija za Android (Tellive Remote lite), ubedljivo je najbolja do sada.
2013-12-26-20-46-01.png
Alarm sam programirao u Eventghostu, tako da postoje 2 stanja: home (disarmed) i outofhome (armed).
Kada je u armed modu, eventghost enabluje tu granu, a u grani je akcija da po senzora spoljnjeg senzora pokreta upali par svetala oko kuce i na zvucnik koji sam sproveo napolje pusti jedan upozoravajuci ton. Gasi ih nakon 3 minuta i dalje osatje u armed modu.
U slucaju da neko upadne u kucu ili supu, senzori pokreta salju eventghostu, ali ovaj put EG pali sva moguca svetla sto postoje i PC zvucnike u kuci na maximum, iritantan mp3 zapis sa zvukom alarma kao kod poniranja podmornice :D
Armed i Disarmed modove aktiviram sa telefona.
Postoji i treci mod (home-night) kada u sred noci hocu da odem do WCa, da popali svetla na putanji do WCa i ugasi posle.
Slicnih kombinacija je jos mnogo, ali to su neke stvari koje su mi bile primarne cim Tellstick Duo stigne.

Peci sam takodje programirao tako da senzori temperature javlaju ako u wcu padnu ispod 4c da ne bi dolazilo do smrzavanja cevi.
Ipak je vikendica u pitanju i ne treba mi havarija sa pucanjem vode po zimi.

Inace, za one koji nece mnogo da se zezaju sa Eventghostom ili slicno, Telldus je na sajtu pre neki dan izbacio novi LivePro servis koji se placa i gde je moguce neke najosnovije evente i akcije uraditi preko samog weba. Tipa posalji SMS ili mejl ako se desi neki trigger...
Ali opet naglasavam 1000x vise je moguce uraditi sa svojim serverom i Eventghostom i niste vezani za tamo neki server koji moze biti preopterecen ili down u nekom momentu.

Ako smislim nesto novo sto je vredno deljenja na benchu, javljam se opet.
 
Nazad
Vrh Dno