»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 10 12345 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 145

Tema: Home automation na PC racunaru

Member Avatar korisnika Poštar
        Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        994

Home automation na PC racunaru

Clan jox me zamolio da otvorim temu..
        Neko to isto zove kuca na klik, neko pametna kuca, ali sustina je ista: bezicno upravljanje uredjajima koji
        rade na struju... kontrolisati ih na daljinu, sa telefona, sa drugog kraja kontinenta.
        Ja sam u pricu usao zbog vikendice na kojoj vec imam server koji radi non stop i snima IP kamere, i pade mi na pamet ideja kako bi zimi bilo dobro da iz grada upalim TA pec dan pre nego stignem da mi lepo zagreje vikendicu.
        Posle su apetiti rasli pa su mi danas sve spoljna svetla i reflektori koji obasjavaju plac zapravo postali pametni
        Sustinu celog sistema cine predajnici koda i primaoci koda.

Predjanik moze da bude neki HA daljinac koji moze da isprogramira 4-16 razl prijemnika na 433MHz, ili bezicni senzor pokreta ili USB stick Telldus Tellstick (ovo je zapravo prava stvar, vise o njemu kasnije) a prijemnik moze biti HA bezicna uticnica koja taj 433MHz kodirani signal prima u formi oN ili Off (postoje i dimeri za svetla), prijemnik moze da bude HA bezicno grlo koje u sebi ima ugradjen 433MHz prijemnik.
        U mom sistemu je najpopularniji prijemnik bezicna uticnica:

(ovo na slici je daljinac koji korsitim jako retko jer sve moze i preko telefona koji je uvek blizu)
        Kao sto vidite na slici, prijemnik je nista drugo neko obican strujni bridge ili relej (ima ih od 500-3500W jacine) kome daljinski dajete ON ili OFF komandu.
        Kod mene je prikacen na Ta pec i 2 klime (obavezno ukljuciti autorestart na klimi), grejalicu u kupatilu, potpajucu pumpu za kappokap, radnu lampu, na 5 LED reflektora oko placa, kao i na neka LED strips koje koristim kao diskretna svetla, dok sam na E27 grla prijemnike nakacio sva bitnija sijalicna grla.
        U sustini, ceo sistem radi sa uredjajima koji koriste on/off. U slucaju sijalica tj. grla prekidac svetla mora biti stalno upaljen ili jednostavno premoscen i sakriven u zid (mada postoji i opcija da umesto grla se u razvodnu doznu poveze mini ugradni predajnik pa tako za paljenje/gasenje moze da se koristi i stari prekidac kao i bezicni predajnik.

POstoje gotovi kitovi u kojim dobijate tipa 3 pametne uticnice i 1 daljinac sa 3+3 koda sa paljenje/gasenje. I nisu ni skupi.
        Ali opet se vracam na pocetak, prava stvar je imati jedan USB predajnik na kompu koji mi ionako radi 24/7, koji unutar svog softvera osim sto moze da pali /gasi /timer poseduje i kontrolu Vasih uredjaja sa web servera http://live.telldus.com/device/index,
        tako da sve sto mozete da upalite lokalno mozete i preko klijenta na telefonu udaljeni 100km Predajnik koji ja koristim je Telldus Tellstick.

Ima mogucnost formiranja koda po Vasem izboru ili random koda, za svaki prijemnik ili za grupu prijemnika. Njegov signal provereno prolazi kroz vise zidova i etaza u krugu od 30m.
        Dragulj cele price je da Eventghost podrzava njegov plugin tako da su mogucnosti beskonacne.

Osim banalnih primera tipa: upali TA pec iz grada u vikendici udaljenoj xxxkm,
        upotrebom Eventhghosta stvari se dizu na jedan sasvim novi nivo. Recimo, prilikom starta MPC tj. pustanja filma, da se automatski ugase sva setla u sobi ili da ostavi jedno diskretno, da kod pauze upali to i to svetlo...
        Ili drugi primer, postoji odredjeni plugin za EG koji pravi evente prilikom sumraka i svitanja u odnosu na geolokaciju koju namestite. U dva klika programirate da se spoljna svetla pale bas kada zaista pada mrak tokom godine, i da gasi kada zaista svane (a ne dostelavati digitalni programator svakih mesec dana) :p
        Ili treci primer za kuvanje vode u aparatu za kafu pre nego ustanete.. u 6:30 da upali aparat i ugreje vodu, 10 minuta kasnije svetlo u spavacoj sobi i kuhinji, zagreje WC grejalicu na 10 minuta...
        Zalivanje trave, pustanje kap po kap sistema za cvece, sve to moze da se odradi sa koje god lokacije gde imate pristup netu ili android uredjaj!
        Toliko zasad, sutra cu da nastavim, spava mi se.
        Menjao Poštar : 25.09.2013. u 01:17

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Svaka čast za temu. Verovatno nešto nainteresantnije što se moglo pročitati na ovom forumu za poslednjih nekoliko godina. Nadam se da će još članova podeliti svoja iskustva. Ja polako štedim i planiram da uđem u sličan poduhvat.

Member Avatar korisnika jox
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        2.130
        nice... svaka cast.
        Jesi ima temperaturnih senzora koji bi periodicno reportovali serveru ambientalnu temperaturu?

Btw, u Novom Sadu je RT-RK (zajedno sa Aling Conel-om) napravio celu familiju HomeAutomation proizvoda: http://novotekshop.com/en/24-mode-intelligence
        Cene su zvekete&zvekete po usima
        Srickie - WinPhone, Android and FirefoxOS game

Moderator Avatar korisnika yooyo
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        10.866
      5. Moja mašina
        • CPU: i7-4790
        • MoBo: ASUS
        • RAM: 16GB
        • VGA: NVidia GeForce 770GTX
        • MON: Dell U2716D - 27" (2560x1440)
        • HDD: Samsung Evo 840 (500GB) + 2TB HDD
        • SND: Integrisana
        • LAP: Dell XPS 15
        • INET: DSL
      6. Meni se ne dopada komp u celoj postavci. Smatram da centralna sprava mora da bude nesto sto nema delova koji se vrte (hdd, ventilatori), jer ce pre ili kasnije da crkne, a onda je cela kuca van kontrole. Koliko je moguce iskoristiti raspberry-pi za ovo? On ima 2 USB porta i mozes zakaciti usb hub sa sopstvenim napajanjem ukoliko ti treba vise USB uredjaja.
        pro’ gram mer (n.) - An organism that converts caffeine into code.

Member Avatar korisnika forum1nick
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        2.239
      8. Moja mašina
        • CPU: Intel i5 3750k
        • MoBo: ASrock Z77 Extreme4
        • RAM: Kingston 2x8GB kit
        • VGA: ASUS Radeon HD 6850
        • MON: Acer H233H
        • HDD: Samsung 830 128 GB, Seagate Barracuda 500GB, Western Digital Red 3TB
        • Case: MS Black Widow
        • SND: Realtek 7.1 CH HD Audio
        • LAP: HP 850 G3
      9. ODLIČNA tema za nas automatičare. Nadam se da će uskoro i PLC-ove da ugrađuju u kuće i garaže. Onda će bar biti posla :-).
        Za kernel je najbolje da malo odstoji, da se slegne!

Moderator Avatar korisnika yooyo
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        10.866
      11. Moja mašina
        • CPU: i7-4790
        • MoBo: ASUS
        • RAM: 16GB
        • VGA: NVidia GeForce 770GTX
        • MON: Dell U2716D - 27" (2560x1440)
        • HDD: Samsung Evo 840 (500GB) + 2TB HDD
        • SND: Integrisana
        • LAP: Dell XPS 15
        • INET: DSL
      12. Proverio sam Telldus site.. Postoji model koji se zakaci na router i preko web sajta dobija komande od vlasnika. Mozete i sa telefona da ga kontrolisete.
        Zanimljivo je i to da najjeftiniji model (USB za komp) moze da se potera pod Linuxom i koristi FTDI serial driver. To znaci da je moguce pokrenuti USB modul sa raspberry-pi, sto izadje jos jeftinije. Gde ima da se kupe ove pametne uticnice?
        pro’ gram mer (n.) - An organism that converts caffeine into code.

Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        994
        @jox
        http://kucanaklik.rs/wireless-prekid...predajnici.php
        Sto se tice senzora, oni se naravno ponasaju kao predajnici i imas na telldus sajtu listu podrzanih, ali u tom slucaju ti treba Tellstick duo, tj. on je i predajnik i prijemnik, da bi primio podatke sa razl. senzora. Za njega ne znam da li moze da se nabavi kod nas
        Tellstick ima ovde:
        http://kucanaklik.rs/proizvodi/home-...n-internet.php

@yooyo
        Linux spravice jesu interesantne, ali ne treba mi jos kablova po kuci, pa gledam da mi PC sluzi za sve.
        U slucaju kvara PC-a, uvek kao backup imas daljinac, na prvom linku iz ove poruke ima 3 vrste daljinaca.
        Svaki od prijemnika prima komande sa 6 razlicitih predajnika (bio to USB, zidni AH prekidac ili daljinac).
        Set varijante primaju sa 3 predajnika.
        Menjao Poštar : 25.09.2013. u 10:21

Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        994
        Evo recimo kako izgleda Android klijent (ukupno 17 prijemnika)
        Bazen je decji na naduvavanje, da se ne lozite
        Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Screenshot_2013-09-25-09-22-36 - Copy.png‎ 
Views:	717 
Size:	165,0 KB 
ID:	124006   Click image for larger version. 

Name:	Screenshot_2013-09-25-09-22-44 - Copy.png‎ 
Views:	583 
Size:	168,6 KB 
ID:	124007  

Member Avatar korisnika G!!!
        Na forumu od
        Jun 2000
        Poruka
        5.618
      16. Moja mašina
        • CPU: i5-3570K
        • MoBo: GA-Z77-D3H
        • RAM: 16 gb kingston
        • VGA: Gigabyte 1080Ti Gaming OC 11G
        • MON: Dell S2716DG
        • HDD: kingston HyperX SH100S3 120 + Fury 240 + wd 1 tb
        • Case: CM Wave master i CM m620 Real power
        • SND: integrusa via + Logitech z-2300
        • LAP: Dell XPS l702x
        • TV: LG 42" ...
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Logitech G500&G610 Orion Red, V2 Siberia
      17. He nemam reci koliko interesantna tema
        bravo i jedva cekam da se ideje i predlozi razviju
        "War... War never changes."
        Sony zavera ! OMG

Member Avatar korisnika Speeder
        Na forumu od
        Aug 2005
        Poruka
        1.439
      19. Moja mašina
        • CPU: AMD® APU A8-5550M
        • MoBo: AMD A70M FCH
        • RAM: 8 GB DDR3 1600 MHz
        • VGA: ATI Radeon® HD 8750M 2GB DDR3
        • MON: 15.6" 16:9 1920 x 1080 IPS
        • HDD: 1TB HDD 5400 RPM
        • OPT: Super-Multi DVD
        • SND: Bang & Olufsen ICEpower®
        • LAP: ASUS N56DY
      20. Odlična tema! Kao što G@W reče, dugo se nije pojavila bolja.

Ja sam na faksu radio jedan mali sistem za upravljanje grejanjem. Bio je zasnovan na mikrokontroleru sa Cortex M3 jezgrom. Ideja je bila da se u prostorijama meri temperatura, i da se podaci bežično prenose preko ZigBee mreže do upravljačkog modula, koji je podatke ispisivao na malom TFT displeju, a preko touch-screen je moguće zadavati željenu temperaturu. Regulacija se vrši direktno u prostoriji pomoću relea/kontaktora koji reaguje u odnosu na izmerenu i zadatu temperaturu. Takođe, potpuna kontrola nad sistemom je bila moguća i mobilnim telefonom, preko SMS poruka.

Home automation je vrlo interesantna stvar bilo da se radi preko PC-a/servera ili kao embedded sistem. Definitivno ću nastaviti da se "igram" sa tim.
        Menjao Speeder : 25.09.2013. u 17:05

Member Avatar korisnika kovacm
        Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        8.473
      22. Moja mašina
        • CPU: Commodore C64 (+floppy)
        • MoBo: ZX Spectrum (modovan)
        • RAM: Atari STe (4MB, MegaFile 30MB) + Atari Mega 4
        • VGA: Amiga 500 (1MB)
        • MON: Atari Falcon030 (CT63/256MB)
        • HDD: Amiga1200 (040+PPC)
        • OPT: Atari Jaguar + Xbox CoinOps Arcade Cabinet mod
        • Case: Mac Classic
        • SND: gomila 286 i ostalog x86 krshware-a...
        • OS: Mac OS X, Windows, MiNT, MagiC, TOS, AmigaOS, NetBSD, Linux
        • LAP: MacBookPro 13"
        • TV: PalmM105 > iPaq3650 > Nokia9500 > Qtek9000 > Qtek9600 > NokiaE61 > iPhone
      23. Citat Citiram korisnika: Nervozni Postar Pogledaj poruku
        Ja sam u pricu usao zbog vikendice na kojoj vec imam server koji radi non stop i snima IP kamere,
        jedno glupo pitanje:

ako ce neko vec da ti "raid-uje" vikendicu, prvo ce pokupiti PC koji snima video sa IP kamera? right?

kako si resio to - jel strimujes negde dalje taj video?

Kao sto vidite na slici, prijemnik je nista drugo neko obican strujni bridge ili relej (ima ih od 500-3500W jacine) kome daljinski dajete ON ili OFF komandu.
        btw ja sam mislio da su releji izmisljeni pre 100 godina ali

upotrebom Eventhghosta stvari se dizu na jedan sasvim novi nivo. Recimo, prilikom starta MPC tj. pustanja filma, da se automatski ugase sva setla u sobi ili da ostavi jedno diskretno, da kod pauze upali to i to svetlo...
        Ili drugi primer...
        ovo je super!
        jel ima jos ovakvih korisnih primera koji nisu puki releji/prekidaci+daljinsko aktiviranje sa telefona? (msm. tehnologija iz 19 veka... )

mene je npr. odusevilo 2006. na Mac-u mogucnost da se startuju torenti kad izadjem iz stana (tj. Mac izgubi BT vezu sa mojom Nokijom) i ponovo ugase kad udjem u stan. - naravno i to je smesno ali se izgleda stvari na ovom polju ekstremno sporo razvijaju.

secam se kao klinac da sam u nemackoj video kako se svetla sama pale u sobi kad neko udje i kako se gase kad izadjes (najverovatnije dva IR snopa na vratima sa brojacem): jedini problem je bio ako dvoje paralelno prodju kroz vrata ... (btw da li je ovo reseno do danas??? - da se svetla sama pale kad udjes u prostoriju i da se ne ugase ako sednes/legnes da citas knjigu - tj. ne pomeras se 5 min.?)

u svakom slucaju odlicna tema! ima puno mesta za nove stvari.

po meni, da bi se nesto zvalo "home automation system" treba makar da vodi racuna o zalihama u mojoj kuci: da zna kad sam potrosio pastu za zube i naruci novu. da mi ponudi npr. namirnice iz frizidera kojima ce uskoro isteci rok upotrebe... narucuje ono sto uvek hocu da imam u kuci... a sa druge strane imamo prodavnice koje treba da dodbijaju ovakve zahteve i da ih obradjuju/ispunjavaju...

SF! :/
        "Unfortunately, people are not rebelling against Microsoft. They don’t know any better." SJ, "For the masses, not for the classes." JT, "Everything is deeply intertwingled." TN

Member
        Na forumu od
        Sep 2008
        Poruka
        826
        @kovac. Pa i to je rešeno od pamtiveka nekad su ih zvali robovi, nekad žena, nekad batleri ... Sve u svemu zastarela je to tehnologija :-)

Member Avatar korisnika nesha_70
        Na forumu od
        Feb 2004
        Poruka
        1.536
      26. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 9 3900X@default+ CryoRig R1 Universal
        • MoBo: ASUS Crosshair VI Hero
        • RAM: G-Skill RipJaws V DDR4 3600CL16 32GB(4x8GB)
        • VGA: ASUS ROG STRIX RX5700XT
        • MON: AOC Q2790PQU & LG24EA53VQ
        • HDD: NVMe 960EVO 1TB + SSD 850PRO256GB+4TB+3TB+3TB+2TB+HDD640GB
        • OPT: ASUS BW-16D1HT
        • Case: Phanteks Enthoo Pro + Corsair HX850i
        • SND: SBX HD USB + Integruša za ispomoć
        • LAP: MBP 9.2 (Mid 2012), Galaxy TAB S 10.5 + Keyboard
        • TV: Sony BRAVIA KD55XE8096 & Samsung UE46ES5505K
        • Ostalo: WD ext.500GB,Brother HL-2270DW,Corsair M65PRO FSP&Corsair K70 LUX RGB, PS4 PRO, EPSON XP-760, RT-AX8
      27. Citat Citiram korisnika: kovacm Pogledaj poruku
        secam se kao klinac da sam u nemackoj video kako se svetla sama pale u sobi kad neko udje i kako se gase kad izadjes (najverovatnije dva IR snopa na vratima sa brojacem): jedini problem je bio ako dvoje paralelno prodju kroz vrata ... (btw da li je ovo reseno do danas??? - da se svetla sama pale kad udjes u prostoriju i da se ne ugase ako sednes/legnes da citas knjigu - tj. ne pomeras se 5 min.?)
        To nije rešeno na taj način. Obično rešavaju tako što se stavi senzor pokreta/prisustva (PIR senzor).
        U par navrata sam naišao na tako rešen sistem u Norveškoj.

Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        994
        Citat Citiram korisnika: kovacm Pogledaj poruku
        jedno glupo pitanje:
        ako ce neko vec da ti "raid-uje" vikendicu, prvo ce pokupiti PC koji snima video sa IP kamera? right?
        kako si resio to - jel strimujes negde dalje taj video?
        Naravno da strimujem, inace ne bi imalo smisla
        Motion detection aktivira scriptu za slanje videa i/ili slike (zavisno od zone) na ftp server.
        Pored toga, tu su i reflektori sa senzorom na 2 kriticne lokacije.
        A tu je i pusten ker, za svaki slucaj
        No, da ne offtopikujem...

Citat Citiram korisnika: kovacm Pogledaj poruku
        ovo je super!
        jel ima jos ovakvih korisnih primera koji nisu puki releji/prekidaci+daljinsko aktiviranje sa telefona? (msm. tehnologija iz 19 veka... )
        Uz malo maste moze svasta. Ne znam koliko si upoznat sa Eventghostom, ali sve sto izaziva neki event u windowsu mozes da iskoristis za neki makro.
        Evo recimo jos jedan primer koji mi je a must u ovakvom setupu:
        U proseku mesecno bar nekoliko puta nestaje struja na 5 min do 3 sata,
        te je UPS sa povecim akumulatorom obavezan da bi adsl ruter, server, kamere i POE switch drzao bar 3 sata online.
        Elem, u momentu kada nestane struja ove uticnice sa linkova naravno gase uredjaj i po dolasku struje ostaju u OFF modu, tako da se moze desiti da se iznenadis kada stignes na vikendicu, da struje ima, a da je TA pec hladna ili mlaka jer je nestanak struje bacio HA uticnicu u OFF.
        To sam resio na sledeci nacin:
        Kod nestanka/dolaska struje win7 u EG upisuje event pod nazivom System.PowerStatusChange koji aktivira makro za slanje mejla sa nazivom nestanak struje. Prvi event sa tim imenom je nestanak, a drugi je dolazak struje. Meni ostaje da po dolasku drugog mejla se nakacim preko telefona ili PC-a na server i opet upalim zeljenu TA pec.
        (ovaj postupak verujem da bi mogao da se automatizuje da to odradi i bez mene, ali nisam toliko vican)

Moj plan u buducnosti je i ugradnja nekog alarma koji bi slao podatke na PC, tako da npr. bacanje alarma u arm mode podrazumeva da napustam vikendicu i da se shodno tome ukoliko sam zaboravio pogase sva svetla i grejaci unutra, upali svetlo na kapiji na 3 minuta, otvori klizna kapija i sl...
        Menjao Poštar : 26.09.2013. u 19:14

Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        994
        Evo jos jednog konkretnog primera za EventGhost:
        Za zalivanje cempresa koristim KapPoKap crevo, bure od 250l sa uvek otvorenim ventilom ka KPK crevu, a bure se odozgo puni pomocu potapajuce pumpe iz bunara. Potapajuca je vezana za AH uticnicu.
        Da bih napravio makro koji sigurno nece preliti bure (dok potapajuca puni u isto vreme se bure i prazni jer je kuglicni ventil stalno otvoren) prvo sam izvrsio merenja koliko sekundi treba da se bure napuni do vrha (15 min. tj. 900sec) sa zatvorenim ventilom na buretu i EG odradio sledeci makro:
        EVENT: Main.potapajuca15min
        MACRO: TS2: Turn on POT.KPK
        ACTION: TS2: Turn on POTAP. KPK!!!
        ACTION: Wait: 900.0 sec
        ACTION: TS2: Turn off POTAP. KPK!!!
        Za tih 15 min. punjenja bure se malo i ispraznila jer je voda vec krenula u kpk crevo tj otislo je ~30l vode iz bureta za tih 15 minuta, tako da bure nikako ne moze da se prepuni.
        I to recimo odradim ako nisam na vikendici svaka 3-7 dana u zavisnosti od temperature leti, iz stana, sa god. odmora tj. sa bilo koje tacke na planeti koja imam pristup netu.
        Menjao Poštar : 26.09.2013. u 19:15

Strana 1 od 10 12345 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •