Šta je novo?

GTA V

Mislim da je Rockstar izabrao najbolji trenutak za izbacivanje GTA5. Prvo su se rabili sa prodajom na starim konzolama, pa su onda istu igru prodali na novim konzolama, sad će da krene prodaja za PC. Odlična strategija, nema šta. Što se tiče igranja iste na konzolama, mogu vam reći da se to ništa ne promećuje dok igrate( npr sećam se da mi je GTA 4 na ps3 kidala nerve kod sam gledao kao je drugi igraju, a igra secka), ovde se to ne primećuje, plus to se igra na tv-u, mnogo dalje nego što je monitor, pa se sve manje primećuje. Naravno, svako ima svoje vidjenje i nema potrebe da ubedjujemo jedni druge. Svako igra svoju igru
 
Zavidi mi, sta da ti kazem :D
Totalno me zabole da li je nekome mucenje 720p i oscilacija u framerate-u.

Igru sam svakako odigrao do kraja, ali planiram da je odigram ponovo na pc/ps4.
Za rezoluciju me i nije toliko briga, framerate vec prilicno smeta.

Obaška što je GTA krš od igre po difoltu i overhajpovani treš. Ništa tužnije od "101% PC igrača" koji baca hejt jer mu ne stiže novi GTA port u kratkom roku. I skoro svi takvi ga igraju. Tražeći intelektualne igre, jure za onima gde može da se udara, krši i razbija sve oko sebe, bez neke naročite poente, ali se time budže statistike, i može kod frizera da se promeni izgled...

Krs nije sigurno.
Ne igraju svi GTA jer zele da krse/gaze/udaraju.
 
Poslednja izmena:
GTA moze da bude sve, samo ne krs. Igra je jedna idealna razbibriga, fantastican praznjac svih mogucih ventila, sa fantasticnim sandbox-om (ako ne i najboljim). Naravno, ne vole svi ljudi sve, ali ono sto GTA predstavlja - predstavlja u najboljem mogucem svetlu i zelim narednih bar 114 nastavaka :) Sto se frejmrejta tice - naravno da je idealno da sve sljaka u 60 frejmova konstantnih ili makar oscilacije 40-60, ali nije sve u tome, pogotovo nije sve u tome NA TV-u. 25 frejmova na TV-u i dzojpedu i 25 frejmova na PC-u i tastaturi su razliciti svetovi. Oni koji imaju i PC i konzole znaju o cemu pricam. GTA 5 je fantastican ugodjaj i ako mi je ista smetalo je milion puta pominjana fizika (koja je, medjutim skoro potpuno opravdana zbog iscrpljivanja resursa konzola), a ne frejmrejt. Bolje da su zadrzali fiziku iz cetvorke na stetu losije grafike, ali to je sad neka druga prica.

Ako jednu stvar jedva cekam da vidim u ovoj generaciji to je novi Rockstar-ov endzin. Mislim da ce jesti Watch Dogs za dorucak i opasno tresti guze - ulazak u svaku zgradu, hiperrealisticni modeli automobila, ljudi (to mozda malo manje), sjajna fizika, ogroman svet, veci neko ikad... :)
 
Poslednja izmena:
Hm, igrao sam i ja GTA V na konzoli i ništa od tih hiperrealističnih modela automobila i sjajne fizike nisam video. Sada govorim ozbiljno, ne kao hejter. Meni je to sve na nivou iz četvorke, ili još gore, naročito upravljanje automobilima. Uopšte, GTA serijal počinje da (po mom mišljenju) ozbiljno pati od sindroma bloatovanja, gde se ubacuje kao milion stvari koje "može igrač da radi", a koja je poenta ili kvalitet obavljanja tih operacija, meni nije jasno. Poslovni uspeh je pak nešto sasvim drugo.

Grafika me je prilično razočarala takođe, mada je ovo ipak sandbox, pa ne mogu baš da gledam na to na isti način. Ali ne vidim nijedan način da to "oduva" nekoga na PCju. Skala na kojoj je igra rađena je nešto sasvim drugo, i tu nemaju premca, priznajem, ali za one koji vole takve stvari. Mene zaista ne zanima da odvozim svaki auto, uđem u svako leteće prevozno sredstvo, radim sve i svašta zarad ačivmenta. :)
 
Pa dobro, onda GTA nije za tebe :)
Igra je daleko od trash-a. Najbolja je fransizi i pored nekih stvari koje su traljavije izvedene nego u IV delu. Nivo detalja pa i grafika za ono na cemu se trenutno tera izgleda i radi FE-NO-ME-NAL-NO!
 
Igra je odlicna ali nekako suplja. Presao sam sp i nisam imao nikakvu zelju da vise ista radim. To je pomalo porazavajuce za gta igru. Ali dobro za taj story mi je trebalo oko 40-50h, tako da ipak nije mali broj sati koji sam proveo u igri...
 
Neverovatno kako je GTA V zgazila sve pred sobom ove godine.
Svake nedelje se proda u novih 600k do 800k primeraka (i PS3 i XBox po 300k-400k),
COD još i više, skoro milion kopija nedeljno.

Najverovatnije do kraja godine, ako ne onda u Januaru, cifre će biti:
GTA = 30 a COD 17 miliona prodatih kopija.

Ovu listu sam sastavio na osnovu brojki preuzetih sa vgchartz.
Odnosi se na broj prodatih fizičkih kopija za sve platforme kombinovano:
To je i objašnjenje za mizerne PC cifre - digitalni downloadi se ne računaju ! (ni za jednu platformu).
Stanje svakako jeste loše što se prodaje PC igara tiče, ali BAŠ toliko loše sigurno nije.


Top 10 Bestselling Video Games of 2013

1. Grand Theft Auto V - - - - - - - -28,1 mil (PS3 15,3m; XBOX 12,8)
2. Call of Duty: Ghosts - - - - - - - 15 mil (PS3 5,8m; XBOX 6,6m; PS4 1,2m; XBOX One 1m; PC 0,4m)
3. FIFA Soccer 14- - - - - - - - - - - 9,2 mil (PS3 4,3m; XBOX 3,2m; PS4 0,8m; XBOX One 0,5; Wii 0,2m; PC 0,15m)
4. Pokemon X/Y- - - - - - - - - - - - 8,3 mil (Nintendo)
5. Battlefield 4 - - - - - - - - - - - - 5,9 mil (PS3 1,7m; XBOX 2,0m; PS4 0,9m; XBOX One 0,7; PC 0,6m)
6. Animal Crossing: New Leaf - - - 5,7 mil (Nintendo)
7. Assassin's Creed IV: Black Flag-4,9 mil (PS3 1,8m; XBOX 1,6m; PS4 0,9m; XBOX One 0,4; PC 0,2m)
8. The Last of Us - - - - - - - - - - - 3,9 mil (PS3)
9. Tomb Raider - - - - - - - - - - - - 3,3 mil (PS3 1,6m; XBOX 1,5m; PC 0,2m)
10. Bioshock Infinite - - - - - - - - - 3 mil (PS3 1,1m; XBOX 1,5m; PC 0,4m)


http://www.vgchartz.com/weekly/41623/Global/

http://www.vgchartz.com/yearly/2013/Global/



GTA V je već sada najprodavanija igra svih vremena za PlayStation3
http://www.vgchartz.com/platform/3/playstation-3/

A biće (za par meseci) i druga najprodavanija igra za Xbox 360. Kinect Adventures je prva sa preko 20 mil.
http://www.vgchartz.com/platform/7/xbox-360/
 
Poslednja izmena:
I posle se neki čude zašto je ne izbace odma i za PC.
Ovde su milijarde $ u pitanju.
 
Samo kad bi vratili fiziku vozila iz GTA4. Htedoh da zaplacem kada sam na konzoli pokrenuo GTA5 i video na sta voznja lici:wall::exploder:. Bukvalno kao autici na baterije i to je ono sto mi zestoko ubija volju za igranjem
 
Poslednja izmena:
Koliko PS3 gazi sve redom to je strasno... :smash:
 
@ gagat

vgachartz nikada nije bio validan izvor za ovakve informacije, jer prvo kao što si i sam rekao ne računaju digitalne distribucije, koje recimo na PC čine gotovo celokupnu zaradu, PC igrači odavne ne kupuju "kutije" pored ovakvih digitalnih cena, a kao drugo podatci vgachartz ne govore o broju prodatih kopija, već o broju isporučenih kopija radnjama, a ni te brojke nisu uglavnom tačne.

Što se tiče zarade, PC je po tome gotovo izjednačen poslednjih godina po zaradi pojedinačnim konzolnim platformama, baš zahvaljujući digitalnim distribucijama, a i pored toga raste neverovatnom stopom iz godine u godinu, tako da piraterije odavno više nije problem PC platforme.

http://www.techspot.com/news/52070-pc-game-sales-hit-20-billion-last-year-no-signs-of-slowing.html

http://www.gamepolitics.com/2013/05...rowth-6-percent-704-billion-2013#.Ubzff22ypod

Evo recimo steam izveštaj koji govori o godišnjem rastu steam-a.

http://www.vg247.com/2013/09/17/ste...r-year-unit-declines-in-pc-sales-says-newell/
 
Koliko polemike ovde. :d Meni ovo nije bila neka nova igra neko još jedan GTA u nizu i nisam imao nijednu jedinu zamerku i spičio sam SP sa uživanjem uz neke side misije i sprdnju po gradu. Meni je grafika u GTA super, ništa joj ne fali, a uostalom je to najmanje bitan segment ove igre. Framerate? Da nemam PC ne bih znao šta je to jer mi sve šljaka super i nemam nikakve zamerke. GTA je GTA, ostalo su igre i ćao će.
 
@rAMA je upravu, digitalne kupovine su maltene sve. Ja vec par godina samo na taj nacin kupujem, evo npr: ovaj BF4 koliko nas je kupilo disk ovdje na forumu, sigurno jedan dosta mali broj sve ostalno je digitalni download.
 
Pa da, opšte je poznato da je sasvim sigurno svuda u svetu najpopularnije ono što se nama lično čini popularnim :) Uopšte ne kapiram kako je to "PC izjednačen po zaradi sa pojedinačnim konzolnim platformama", posebno što i kod njih ide bum digitalnih kopija. Uostalom, prodata kopija je prodata kopija, bilo da se proda fizički kao disk ili distribuira digitalno. Tačno je da se mnogo brka i frlja sa prodatim/isporučenim kopijama, sa digitalnim/fizičkim distribucijama, ali developeri/izdavači imaju te podatke za svoje igre jer tako broje pare, jelte.

Stoga mi i deluje prilično neverovatno ramina tvrdnja. Ako developeri najvećih igara tvrde da su prodali 3-5-10 puta više na konzolama, što je redovno slučaj, nikako se po zaradama ne mogu izjednačavati. Što je loše, da se razumemo, jer da ima više zarade u PC sceni, imali bismo i više ekskluziva i kvalitetnih igara. Ove godine ja ne mogu da se setim kvalitetnog full naslova sem Europa Universalisa 4...

Pride, mnogo smo postali zavisni od akcija...ja recimo sada spucah jedno 150 evra na Steam/Amazon sale, i ne pada mi na pamet da kupim nešto što nije na akciji, umesto da me nekako stimulišu da kupujem novije naslove. Ne kažem da je to loše, ali sada kad sagledam brojku, pitam se da li sam možda trebao da uzmem jedno 3-4 nove igre koje ću sigurno igrati i u singlu i u multiju i to solidno, umesto što sam uzeo 25+ igara, za koje nisam siguran da li ću ih i kada igrati, i zapravo mogu da potpišem već sada da 70% njih neću ni igrati, nego ću ih deinstalirati u nekom trenutku...
 
Poslednja izmena:
Ovo ne tvrde devovi nego chartove prave razni sajtovi koji jelte skupljaju broj ne prodatih igara nego isporucenih retail kopija distributerima, i u cemu se digitalna prodaja ne racuna sad ti kazes da ima digitalne prodaje i na konzolma i to je tacno ali konzolasi vecina njih tj. 90% njih kupuje retail verziju igre i kod nas i na zapadu dok 90% PC korisnika kupuje digitalne verzije e sad uporedi koliko ima korisnika steam i origin i videces da je to ozbiljan broj.
Evo ti jedna zanimljiva brojka vezana za Origin koji je dosta slabiji od Steam-a je za prvih 7 meseci imao registrovanih 9.3 miliona korisnika i promet od 100 miliona $ i sve to za samo prvih 7 meseci od juna 2011 do januara 2012.
 
Pa da, opšte je poznato da je sasvim sigurno svuda u svetu najpopularnije ono što se nama lično čini popularnim :) Uopšte ne kapiram kako je to "PC izjednačen po zaradi sa pojedinačnim konzolnim platformama", posebno što i kod njih ide bum digitalnih kopija. Uostalom, prodata kopija je prodata kopija, bilo da se proda fizički kao disk ili distribuira digitalno. Tačno je da se mnogo brka i frlja sa prodatim/isporučenim kopijama, sa digitalnim/fizičkim distribucijama, ali developeri/izdavači imaju te podatke za svoje igre jer tako broje pare, jelte.

Jel si uopšte čekirao ove linkove što sam ostavio? Evo da tim linkovima dodam još par od kojih svi svedoče o jačanju PC gaminga uprkos padu prodaje PC hardware-a u istom periodu:

PC game sales hit $20 billion last year, no signs of slowing


Further highlighting PC gaming's strength, the PCGA noted that the market has grown 90% since the group's first report in 2008


Global Games Market Growth at 6 Percent to $70.4 Billion in 2013

...while the PC will see the largest share with 39 percent growth, or $27.6 billion...

...console systems will generate the most revenue at $30.6 billion (down one percent), or 43 percent of global games revenues. This number includes DLC spending and second-hand trades....

Steam continues impressive growth in face of ‘PC decline’


While he observes PC makers struggling, and anticipates more such companies going to the wall, game sales via Steam are up by an impressive 76 per cent year-on-year.

Evo čak i izveštaja sa UK tržišta, koje je tradicionalno više okrenuto konzolama:

PC is the fastest growing gaming platform in the UK

This 5 per cent rise was for the first half of 2013, closing the gap between the desktop platform and Xbox 360 and PS3.

PC game titles accounted for 22 per cent of all purchases made during the first half of this year, nearly equalling the PS3 at 25 per cent.

Broj aktivnih "igrača":

PC dominates market with 51%, Console at 30% and Mobile at 13%, according to new report

PC (user share) dominates market with 51%, Console at 30% and Mobile at 13%, according to new report...


According to this report, in 2008, consoles were leading the industry with about 42% user share, PCs at 37% and mobiles at just 5%. Seems like the tables have turned now as more users are turning towards PC and Mobile. While it is true that the numbers of gamers have also increased exponentially, the increase is happening mostly in PC or Mobile market share. Console market share, while still big, is starting to look smaller when compared to PC.

Još dva odlična teksta:

http://www.vg247.com/2013/01/07/2013-–-the-year-pc-gaming-disrupts-the-console-business/

http://www.ign.com/articles/2013/09/04/why-pc-gaming-has-exploded

evo i izveštaja sa azijskog dela tržišta:


Ako developeri najvećih igara tvrde da su prodali 3-5-10 puta više na konzolama, što je redovno slučaj, nikako se po zaradama ne mogu izjednačavati. Što je loše, da se razumemo, jer da ima više zarade u PC sceni, imali bismo i više ekskluziva i kvalitetnih igara. Ove godine ja ne mogu da se setim kvalitetnog full naslova sem Europa Universalisa 4...

Opet velike greške u koracima, kao prvo za konzole je simptomatično to da velike brojke prave samo par najačih komercijalnih naslova u godini, oni se prodaju fenomenalno, dok su svi ostali naslovi uglavnom na margini. Dok na PC manji razvojni timovi i izdavači imaju daleko, daleko veću prođu. Kao drugo ne igraju se iste igre, recimo activision-blizzard na konzolama vrlo verovatno proda 10x više CoD-a nego na PC, ali recimo na PC su prodali preko 12 miliona Diablo 3 kopija, i na PC recimo wow na kraju ove godine još uvek ima preko 7 miliona pretplatnika (iako polako gazi u drugu deceniju), koji svakog meseca ispljunu 10-tak evra na pretplatu. Na konzolama možda veće pare prave FIFA ili neki sličan naslov, na PC recimo čak i f2p igre poput League of Legends, Dote obrću ogromne pare i imaju uslove da organizuju najobičnije turnire sa nagradnim fondovima od par miliona evra.
 
Poslednja izmena:
Lepo onda, svi će biti srećni i zadovoljni :)
 
4 mjeseca tacno od kako je izasla za konzole, mislim da je vrijeme za neki anaunsment, sta su zgrnili para zgrnili su, mislim da nema logike vise da nesto odugovlace, al eto vidjecemo.
 
 
Koliko se secam, za GTA IV je proslo oko 7 meseci izmedju izlaska za PS3 i PC, nadam se da za ovaj nastavk necemo duze cekati :)
 
Nije nista zvanicno najavljeno...neki retaileri laju da PC verzija stize 12./14. marta, sto mozda jeste, a mozda i nije tacno.
 
Poslednja izmena:
Dok to RS ne objavi zvanicno mozemo samo da nagadjamo
 
Opusteno druze, jeftini su sada BD od 25GB. Taman da stane na dva komada :d
 
Nazad
Vrh Dno