Šta je novo?

Telekom Srbija, sadasnjost i buducnost

Da postoji ozbiljan kupac za Telekom vec bi se pojavio.
Preko medija prodaju telekom vec nekoliko meseci, cenim da je bilo nekog manjeg raspitivanja, ali nista big.


My 2 cents je da nece to ici tako glatko i nadam se da ce u pricu uci velika svetska kompanija, a ne sklj kompanike, sumnjivi fondovi i sl. opcije.
 
Pa kad bi ovi sto su zalutali na vlast znali sta zele, veoma lako i transparentno bi se sve zavrsilo. Jedno je prodavati Zelezaru, koja ne samo da ima dugove, vec pravi i gubitke - profitabilnu kompaniju je veoma lako prodati.
Ili zaista ne mogu da odluce da li da prodaju Telekom, ili zele da se dogovore sa nekim "ispod zita", po fenomenalnim uslovima, poput NIS-a. Ubaciti neku floskulu o "strateskim interesima" i "dugorocnim planovima" u objasnjenje, i jos ce biti ponekog da poveruje u valjanost takve prodaje. U direktnoj pogodbi se SIGURNO ne mogu dobiti bolji uslovi nego na javnom i transparentnom tenderu. Uveren sam da ce bas takav scenario da nam se desi.

Edit: zaboravih na to da ce nam uplatiti po 20-ak evra od prodaje na racune, to dodati pored onog "strateski interesi" da se lakse proguta
 
Poslednja izmena:
U direktnoj pogodbi se SIGURNO ne mogu dobiti bolji uslovi nego na javnom i transparentnom tenderu. Uveren sam da ce bas takav scenario da nam se desi.
Ispravka - ni na tenderu ni u pogodbi mi necemo dobiti bolje uslove od trenutnog sistema :D
 
Telekom Srbija je u prvih šest meseci ove godine ostvario neto dobit od skoro 10 milijardi dinara, što je za 2,2 milijarde više nego u istom periodu 2013.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=10&dd=10&nav_id=909942

Dakle, nakon svih sponzorstava i para opranih na razne nacine, Telekomu ostane 80 miliona evra za pola godine.
Dakle uprkos sponzorstvima, novcu koji curi u namestenim ugovorima, 50% stranacki zaposlenih koji nicim ne privredjuju - uprkos svemu Telekom moze da zaradi cistih 200 miliona godisnje! U ovakvoj situaciji, deluje da bi u danasnjim uslovima prodaja bila pogresan potez, jer se za Telekom (naizgled) ne moze dobiti ni 2 milijarde, a to je cifra koju Telekom zaradi za 10 godina cak i ovakvog poslovanja!
 
To je ono što ja pričam, a kažu da sam lud.

Prodaješ zlatnu koku...
 
Sada jeste tako. Otprilike je slično nešto i sa Imlekom; pokušavali su da ga prodaju i za ~300mil.eura, a teško da će dobiti više od 1/3 toga. Sad drže skoro celo tržište, a zna se šta donosi 2015. godina.
Slično je i za telekom. Ukoliko se proda, država onda neće imati interesa da jedna privatna firma ima bilo kakvu vrstu monopola (ili će od EU dobiti direktive da to reši), a sigurno će i cena interkonekcije mnogo pojeftiniti; samo onda može biti paketa sa neograničenim munutima za ~25eur mesečno. Ali, sa druge strane, verovatno neće više biti paketa ispod 10eur mesečno. Novi vlasnik bi pritom verovatno morao da još nekoliko godina zadrži veći deo sadašnjih radnika... Sve to utiče na profit.
 
Dzaba pricamo, MM, begajmo odavde, dok jos moze:)
 
Novi vlasnik bi pritom verovatno morao da još nekoliko godina zadrži veći deo sadašnjih radnika... Sve to utiče na profit.
Budi siguran da ovo nece biti deo ugovora, bez obzira na cenu.
 
Šta znam, neki socijalni program će morati da imaju.
Zbog "procesa integracija sa EU" moraće da ukinu monopol svake vrste, tako da mislim da samo zbog toga i planiraju da prodaju telekom. Ima to i dobrih i loših strana, kao i sve ostalo...
Edit: Naravno da smatram da bi bilo najbolje da napravimo jaku firmu, koja će pokupovati još operatera u Evropi i šire, ali teško je u to verovati... :)
 
Poslednja izmena:
To je ono što ja pričam, a kažu da sam lud.

Prodaješ zlatnu koku...
Ček, tebi odgovara monopol Telekoma? Možda bolje da se ukinu svi ostali provajderi i da Telekom dobije ekskluzivno pravo na telefon i internet u Srbiji.. Tad će zarađivati i više od 200 miliona godišnje i to ima da ostane i nakon što svi političari dobiju svoj zakonom obezbeđen deo.. [emoji4]
 
Sad kad su vec poskupele mobilne tarife, dzaba cela prica.
 
Šta znam, neki socijalni program će morati da imaju.
Zbog "procesa integracija sa EU" moraće da ukinu monopol svake vrste, tako da mislim da samo zbog toga i planiraju da prodaju telekom. Ima to i dobrih i loših strana, kao i sve ostalo...
Edit: Naravno da smatram da bi bilo najbolje da napravimo jaku firmu, koja će pokupovati još operatera u Evropi i šire, ali teško je u to verovati... :)

Ma kakvi, pa potpuno je jasno da EU trenutno ne zeli nikakvo prosirenje, jer ne moze ni probleme trenutnih clanica da resi, a kamoli da tovari sebi bedu za vrat. S druge strane, ni ovoj kliki na vlasti se nimalo ne zuri da tamo dodje - njima je idealno da povremeno dobiju neku pohvalu, da se pravi privid pridruzivanju, i jedini ko tu izvisi jesmo mi, gradjani. Tako da ce se pritisci iz EU po pitanjima otvorenog trzista, slobode medija i drugim pitanjima od vaznosti za gradjane apsolutno biti slabi, dokle god se slepo postuje Briselski sporazum. Briselskim sporazumom su dobili carte blanche da rade sta god hoce na unutrasnjem planu, i to je nakon izvestaja EK postalo vise nego jasno.
 
Sada tražimo investicionog partnera za Telekom Srbiju, kasnije idemo na otvoreni i transparentni tender, i rešavamo pitanje te kompanije

Kad se ide na otvoren i transparentan tender, ne uvodi se pre toga investicioni partner na mala vrata. Narocito ne u firmu koja je vec stabilna i ima jaku poziciju na trzistu. Ali nista neocekivano, dosao red na njih da se okoriste od vlasti. Ode zlatna koka za male pare.
 
Kupujte telefone dok moze i kidajte ugovore kad dodje novi vlasnik:)
 
Lako cemo sa telefonima,a sta cemo kad sa novim vlasnikom dobijemo ogranicenje downloada na adsl i vdsl???Ili ne daj boze pracenje skidanja piratskog materijala???
Moja 2 brata u Svajcarskoj i Italiji to imaju...
 
Lako cemo sa telefonima,a sta cemo kad sa novim vlasnikom dobijemo ogranicenje downloada na adsl i vdsl???Ili ne daj boze pracenje skidanja piratskog materijala???
Moja 2 brata u Svajcarskoj i Italiji to imaju...
Platiš Vpn i radiš šta hoćeš..
 
Lako cemo sa telefonima,a sta cemo kad sa novim vlasnikom dobijemo ogranicenje downloada na adsl i vdsl???Ili ne daj boze pracenje skidanja piratskog materijala???
Moja 2 brata u Svajcarskoj i Italiji to imaju...

Nista od toga nece biti. I u CG smo se pribojavali zabrana i svega ostalog pa trt. Jedino sto smo dobili je veci racun za ionako lose servise.
 
Kupujte telefone dok moze i kidajte ugovore kad dodje novi vlasnik:)

Мислиш да раскинем сада уговор и направим нови на 3 године и узмем неки телефон уз то?
 
Mi smo veci racun vec dobili kada je najzad i Telekom, nakon 10 godina poskupeo mobilne tarife; ja se razmisljam da potpisem MegaBox samo da me ne ispada skuplji internet posle isteka ugovora :)

Proday, nesto mi se cini da oni planiraju nize pakete da skroz istrebe, vidim da za iPhone jedino postoji opcija da se kupi uz nize pakete, ali SAMO na 2 godine, ne i na 3 (na koliko moze sa skupljim). Nesto se mnogo zahuktava :(

Ays, ne da raskidas sadasnje ugovore, vec da pravis nove uz telefon :) Odmah Super Plus i iPhone 6+ 128GB, pa raskid ugovora cim nesto promene :D
 
Dokazali su na nedavnom poskupljenju da nisu tupi kao vip :D, tako da bih ja propustio potpisivanje nepotrebnih, a preskupih ugovora. Teško da bi se ta kocka isplatila.
 
Neka moderator obrise ako misli da je off-topic, iako mislim da su ovde objasnjeni svi motivi za prodaju (i jos podosta toga usput). Vrlo pesimisticna diskusija, ne gledajte ako zivite u Srbiji :D
 
vnago .... rasprodaju ono što je godinama pravljeno od narodnih para. Ko da im dedovi ostavili, smradovi....
 
Koliko god da je Telekom los ili ne po korisnike, a ni drugi operateri nisu mnogo bolji, njegovom prodajom za saku evra niko ne bi zaradio osim nekoga ko ce da isposluje sebi masnu proviziju za tu prodaju.
Na kraju krajeva nije Telekom samo ovo u Srbiji, vec i u CG, R. Srpskoj...
 
Nasao sam jedan dobar razlog da se proda Telekom T-Comu... bicemo roming partner, i imati normalan roming :D
 
Nazad
Vrh Dno