Šta je novo?

Telekom Srbija, sadasnjost i buducnost

Ako cemo tako, takodje nemamo ni dokaze da je stvarno placeno 600mil. Tako da je sve to rekla kazala i jednih i drugih...

Isto kao sto nema dokaza ni za kojekakve spomenike, i nece ih ni biti jer kradu gde god stignu.
 
trošenje državnog (poreskih obveznika) novca ne može biti poslovna tajna...mora se znati gde ide svaki dinar i tačan iznos...ovo zaista podseća na priču oko spomenika čiju cenu ne mogu da saopšte jer im ne dozvoljava vajar...sprdačina...sad im je verovatno ole gunar solskjer zabranio da saopšte koliko su platili premijer ligu...
 
Meni je u celoj priči fenomenalno koliko oni para potroše što na utakmice što na druge provajdere.

Lupiću i biću približno tačan, oni su uspeli da spucaju bar 1.2 milijarde evra na celu ovu priču, odnosno ako imaju u Srbiji sa svim akvizicijama i čudima oko 2 miliona korisnika, to mu dođe oko 600 eur po korisniku.

Za mnogo manji novac su mogli da zamene celu pristupnu mrežu, da povežu i poslednje selo na optičku mrežu. U najmanju ruku bi imali naj savremeniju pristupnu mrežu u zemlji kojoj bi samo drugi "optičari" mogli da pariraju, i mogli bi kao što sad prodaju xDSL drugim provajderima da putste isto to na optici. Pa makar ta optička pristupna mreža bila i gPON (sa trivijalno pristim upgrade path-om na 10gPON i ngPON2). Ne mora dedicated vlakno za svakog korisnika.

To bi ih koštalo mnogo, mnogo manje od 600€ po korisniku, sve i da povežu i poslednje selo. A za ostatak, iskoriste tu široko prisutnu optičku mrežu za 5G mobilni.

Mogli bi. Mogli su.

Da li bi tad ostalo puno od konkurencije?
 
Ne trazi prosecan korisnik u Srbiji opticko vlakno nego tupavi fudbal, jer je zavisan o kladjenju a moderan profi fudbal samo radi kladjenja i postoji.

Meni je van pameti da neko potrosi tih 600 evra po glavi na englesku ligu fudbalsku ali me niko nije pitao.
 
Telekomunikacioni provajderi imaju malu zaradu, kako ovde tako i u svetu, konkurencija je velika, a veliku lovu uzimaju oni koji pruzaju usluge, Netflix, Google, Facebook i ostali, komunikacione kompanije imaju velike troskove u vidu naglog rasta potraznje i brzine koja se ocekuje, tako da je zarada na golom internetu mala, otud i im se i ne isplati da uvode optiku do poslednjeg sela. Zarada ide od dodatnih usluga kojima kupuju korisnike, besplatni minuti za fiksni, televizija, tu ima prostora da se zaradi, i zato sa ekonomskog stanovistva ima smisla ici na tu stranu, mimo vaganja konkretnog slucaja fudbala za koji se zapravo ne zna koliko je placen.
 
Uzmite u obzir i da je etar vrlo ograničen resurs i da zbog toga mobilni operatori i imaju de facto duopol ili oligopol jer u većini zemalja može biti svega 3 - 4 operatora sa svojom infrastrukturom i mrežom, ostalo su sve MVNO pijavice.
 
Telekomunikacioni provajderi imaju malu zaradu, kako ovde tako i u svetu, konkurencija je velika, a veliku lovu uzimaju oni koji pruzaju usluge, Netflix, Google, Facebook i ostali, komunikacione kompanije imaju velike troskove u vidu naglog rasta potraznje i brzine koja se ocekuje, tako da je zarada na golom internetu mala, otud i im se i ne isplati da uvode optiku do poslednjeg sela. Zarada ide od dodatnih usluga kojima kupuju korisnike, besplatni minuti za fiksni, televizija, tu ima prostora da se zaradi, i zato sa ekonomskog stanovistva ima smisla ici na tu stranu, mimo vaganja konkretnog slucaja fudbala za koji se zapravo ne zna koliko je placen.
Ono što sam hteo da kažem je da su preplatili zastarelu tehnologiju. Zna se zašto i nema potrebe da ovde pišem.
Platiti koaksijalac kolko je plaćen je suludo. Za taj novac su mogli da kvalitetom usluge pridobiju korisnike, a kvalitet usluge bi imali da su uradili optiku.
Optika bi im dala mogućnost da puste kvalitetne TV servise, kvalitetne usluge, uz mnogo manje glavobolje i mnogo manje zahteva za podršku, mnogo manje servisiranja zastarele pristupne mreže. Bez problema korisnicima ponuditi brdo HD i 4K sadržaja, što live što VOD. Tu zaraditi, i unifikovati mrežu koja bi bila samo osnov za sve servise.
Ovako imamo opštu papazjaniju od pristupnih tehnologija, imamo xDSL, imamo gPON, imamo HFC, i kroz to sve ide usluga kakva ide.
Ali, politika gde umeša prste, tu nema priče. Tvrdim da bi ulaganja u modernizaciju mreže bila mnogo manja od cene koja je plaćena za sve ove akvizicije.
Uzmite u obzir i da je etar vrlo ograničen resurs i da zbog toga mobilni operatori i imaju de facto duopol ili oligopol jer u većini zemalja može biti svega 3 - 4 operatora sa svojom infrastrukturom i mrežom, ostalo su sve MVNO pijavice.
Upravo zato mora da postoji dobra pristupna mreža realizovana kroz kablovsku (optičku) infrastrukturu. Svi kukaju kako im mobilne mreže loše rade, pa radiće loše. Sve 3G mreže na jednom području imaju oko 45MHz širinu spektra. Sve 4G mreže zajedno imaju na jednom području ukupno 50+45+35MHz=130MHz (trenutno u Srbiji). Jedan koaksijalac ima 1000MHz ukupnu širinu, jedan VDSL2 ima 12MHz (s tim što je to za svakog korisnika poseban, pa ako na jednom čvorištu imate 100 VDSL korisnika, to je 1200MHz spektra ukupno).

Dakle, sa 45MHz preko 130MHz za mobilne mreže 3G i 4G. Preko 1000MHz za jednom čvorištu na HFC ili DSL, dolazimo do 100.000MHz spektra koji možemo da imamo na jednom optičkom vlaknu.

Nikad neće biti moguće kroz bežične mreže bilo kog tipa propustiti toliko saobraćaja koji nam omogućuje samo jedno optičko vlakno.
 
Bu-hu. Bas mi zao provajdera.
Da nemaju racun stavili bi odavno katanac.
 
Ne trazi prosecan korisnik u Srbiji opticko vlakno nego tupavi fudbal, jer je zavisan o kladjenju a moderan profi fudbal samo radi kladjenja i postoji.

Meni je van pameti da neko potrosi tih 600 evra po glavi na englesku ligu fudbalsku ali me niko nije pitao.
A gde taj "tupavi" da gleda taj fudbal, pa još ako je u hd-u u nekom mestu na samo 4,5 km od centra kad ima jedva 7,8 mbps brzinu. A takvih ima, evo nor. kod mojih na lrikljucnom broju Telekoma u selu koristi se stara centrala Ericsson iz 2003.godine, to je tada bio vrh tehnologije a sada? Meni to liči da su za Telekom oni građani 2.reda,dobro je bilo kada su ih krajem 90ih drpali po 2000 DM za priključenje a pošto im sada ne mogu prodati "dodatne usluge" onda ih zaobilaze.

Zašto oni ne mogu da gledaju na iptv-u HD Premijer ligu? Pa i od njihovog novca od pretplate se izdvaja za kupovinu tog sadržaja. Možda ipak da probaju da plaćaju nekom drugom čija brzina ne pada sa pređenim kilometrima od parice?
 
A gde taj "tupavi" da gleda taj fudbal, pa još ako je u hd-u u nekom mestu na samo 4,5 km od centra kad ima jedva 7,8 mbps brzinu. A takvih ima, evo nor. kod mojih na lrikljucnom broju Telekoma u selu koristi se stara centrala Ericsson iz 2003.godine, to je tada bio vrh tehnologije a sada? Meni to liči da su za Telekom oni građani 2.reda,dobro je bilo kada su ih krajem 90ih drpali po 2000 DM za priključenje a pošto im sada ne mogu prodati "dodatne usluge" onda ih zaobilaze.

Zašto oni ne mogu da gledaju na iptv-u HD Premijer ligu? Pa i od njihovog novca od pretplate se izdvaja za kupovinu tog sadržaja. Možda ipak da probaju da plaćaju nekom drugom čija brzina ne pada sa pređenim kilometrima od parice?
Mogu da gledaju preko satelita, ako im je loš internet kako kažeš.
Ali pretpostavljam da postoji i neki drugi telekomunikacioni provajder koji nudi bolji internet na toj lokaciji u krajnjem slučaju imaš mobilni internet koji je što se brzine tiče danas jako dobar ako nema preko kabla.
A tv kao što rekoh preko satelita.
I rešen problem
 
Nazad
Vrh Dno