Šta je novo?

Telekom Srbija, sadasnjost i buducnost

Ma daj, ko ce to podnese zahtev, lol to je nerealno...ako izgube i 5%
 
Gomila smaraca koji su tu samo da se zale na nesto, a ne da nesto urade po tom pitanju :)
 
Ја сам апсолутно, комплетно и тотално против продаје Телекома Србија.
Евентуално ако би, као што је Yooyo предложио(а и многи на сајту и форуму б92) да се раздвоји компаније на инфраструктуру и услуге и да се продају само услуге.

Мислим да је свима очигледно да се компанија продаје јер су неспособни исто колико су и лицемерни (пошто су пре пар година називали издајницима оне претходне када су они предлагали продају)... Аргументи који су нам ”дати” да би оправдали ову одлуку су и смешни и нетачни.

Мене више брине чињеница шта ће бити после продаје када не будемо више имали другог највећег ”пуњача” буџета ове наше земље (знам да је ово домен политике модератори али ово је изнад свега тога јер је национално питање које се тиче свих нас) и од чега ћемо да враћамо кредите и камате на кредите? Брзина којом ћемо да одемо у банкрот и да будем колонијализовани у потпуности од стране Немачке ће бити мерљива секундама.
 
Iskreno videcemo...u proteklih 15 god nisu morali nista da diraju jer su imali sta da prodaju po Srbiji, a i dobijali su pozamasne donacije kojima su izmedju ostalog kupovane i zirafe :D
 
Telekom Srbija Grupa obuhvata matično privredno društvo „Telekom Srbija“ a.d. i njegova zavisna privredna društva: „Telekom Srpske“ a.d., „m:tel“ d.o.o., „Telus“ a.d., „FiberNet „d.o.o., TS:NET BV i HD WIN (četiri TV kanala Arena Sport).

Učešće „Telekom Srbija“ a.d. u kapitalu zavisnih privrednih društava na dan 31. decembra 2012. godine je:

„Telekom Srpske“ a.d., Banja Luka 65%
„m:tel“ d.o.o., Podgorica 51%
„Telus“ a.d., Beograd 100%
„FiberNet“ d.o.o., Podgorica 100%
TS:NET BV, Amsterdam 100%
HD-WIN d.o.o., Beograd 51%.

Telekomunikacije Republike Srpske a.d. - osnovna delatnost ove kompanije je pružanje telekomunikacionih usluga u oblasti fiksne i mobilne telefonije u domaćem i međunarodnomsaobraćaju, Interneta kao i multimedijalnih usluga, kao i brojnih drugih telekomunikacionih usluga.

Vlasnička struktura kapitala zavisnog privrednog društva:

„Telekom Srbija“ a.d. 65%
ZIF Zepter fond, Banja Luka 5%
Fond za penziono – invalidsko osiguranje RS 10%
Fond za restituciju Republike Srpske 5%
Ostali akcionari 15%
„m:tel“ d.o.o. Podgorica - osnovna delatnost je pružanje telekomunikacionih usluga u oblasti mobilne i fiksne bežične telefonije, kao i Internet usluga.

Vlasnička struktura kapitala zavisnog privrednog društva po osnovu dokapitalizacije:

„Telekom Srbija“ a.d. 51%
„Telekom Srpske“ a.d. 49%
„Telus“ a.d. - je privredno društvo za održavanje i obezbeđivanje objekata, imovine i druge povezane pomoćne usluge.

„Fibernet“ d.o.o. - je osnovano kao društvo sa ograničenom odgovornošću čija je osnovna delatnost izgradnja, posedovanje, eksploatacija i održavanje transportne i telekomunikacione mreže, kao i pružanje telekomunikacionih servisa.

TS:NET BV - je zavisno privredno društvo osnovano u formi zatvorenog akcionarskog društva sa ograničenom odgovornošću čija je osnovna delatnost iznajmljivanje telekomunikacione opreme i obavljanje drugih pratećih delatnosti u cilju stvaranja uslova za izgradnju i eksploataciju međunarodne transportne mreže.

HD WIN (četiri TV kanala Arena Sport ) – je privredno društvo koje uređuje i emituje najgledaniji sportski sadržaj na četiri TV kanala na Areni Sport. „Telekom Srbija“ a.d. je postao prvi telekomunikacioni operator u Srbiji koji će, pored distribucije, imati značajnu ulogu i u proizvodnji multimedijalnih sadržaja.

Vlasnička struktura kapitala zavisnog privrednog društva po osnovu dokapitalizacije:

Telekom Srbija a.d. 51%
Goran Đaković 40%
Sport Add LTD 9%

Realno gledano naš Telekom ima svuda pipaka, posluje na dva tržišta što je dobro ali niko ih ne spominje u poslovanju sa koliko novčanog udela učestvuju druge kompanije npr. Republika Srpska i Podgorica u profitu Telekoma, ovo stranci sve dobijaju u paketu ili će pak napraviti neke rezove što bi bilo odlično bar nešto da ostane ovoj državi, ako budu išli na celokupnu prodaju znači all in usluga onda ni prebijene pare država neće videti... jer će iz tih izvora okrpiti i nakrpiti kredite, zaduženja, tužbe i sve ostalo...
 
Poslednja izmena:
Glupost je što su ikada poklonjene "žice" Telekomu. Ustvari, poznato je zašto su to uradili; razlog je isti kao i onaj zbog čega je toliko puta odlagan prenos fiksnog broja. Kao što je više ljudi to napisalo, barem bi sada to trebalo da se sve razdvoji.
Ja lično apsolutno jesam da se što pre privatizuje (samo telekom, bez "žica" koje mu i ne pripadaju) i napravi normalna i moćna firma od ovoga što sada imamo. Samo takav i nakon što u potpunosti izgubi monopol, može da ostane profitabilna firma (i da plaća porez).
 
Prodaja telekoma može SAMO da dovede do otpuštanja radnika, povećanja cena, garantovano uvođenja 90+60 i kod njih, ukidanja 50% popusta, i neće doneti NIŠTA dobro .. onaj ko to NE MOŽE da shvati, i ko misli da će privatizacija doneti nešto dobro, neka pogleda desetine i stotine privatizacijua unazad ... Telekom je ZLATNA KOKA, a samo IDIO*T i Krete*en bez mozga može da proda zlatnu koku, i da ostane bez zlatnih jaja....

Telenor je privatizovan nakon nekog vremena što je upravljala država s njim , što je tkaodje bila greška ... MILIJARDU I PO evra je telenor iskeširao... Zašto? Tolike pare? Jer se pare tu brzo vraćaju. ... a od tih para NIŠTA nije bolje u državi, a šta se dešava? (samo nemojte opet bajke kako je telenor neprikosnoven, kvalitetan , mooda mas ) pre par godina, pala dobit, kad ono beše, znači PALA dobit, nije bio minus, i šta? CAP, 10 posto radnika na ulicu ... bez ikakvog ustezanja, brige, muke i ostalo ... sutra će još 30 % da otpuste bez da trepnu ....

A ko nije zadovoljan signalom, brzinom , pokrivenošću .... ne znam šta je problem da ode u Telenor ili VIP ? Orion, SBB, ima toliko privatnika "boljih" od Telekoma .... a nas ostavite da se patimo sa "monopolistom" ....


I to sa žicama, i to može da se reši, mogu da se naprave dve firme, ne vidim šta muka .... pišite peticiju, predlog, šaljite otvoreno pismo Vladi Srbije, rukovodstvu Telekoma ....
 
Poslednja izmena:
^ Svaka ti je na mestu, pare ce spiskati k'o da ih nikad nije ni bilo, otpuštenima ce morati da isplate brdo para na ime otpremnina, usluge će poskupeti, ostaće bez prihoda od telekoma. Izgleda kao da je šteta mnogo veća od kratkoročne koristi koju će budžet imati od prodaje. Još ako ne izdvoje "last mile", onda će stvarno napraviti veliko sr*nje.
 
Napomena, kada pominjemo Telenor i 1.5mlrd mora se reci da profiti u mobilnoj nisu odavno toliki kolika su bila ocekivanja. Nedavno u Bugarskoj je prodat operater po ceni od ~700mil eur plus njihov maloprodajni lanac.
Telenor jako sporo vraca svoju investiicju, medjutim vrv im se i ne zuri.
 
Misliš da do sada nisu vratili investiciju? Na ovaj ili onaj način? Kad beše došli, koliko ima?
 
2007me, ako me ne vara sećanje.
 
Od 2006te su. Ovo je 8ma godina i trebalo bi da su zaradjivali skoro 200mil.eur da bi bi bili tek na nuli.

p.s. Milijarda i po u kesu je ogroman novac.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, nije im hitno. Koliko je morao da zarađuje mtel srpska da bi isplatio 500m € koliko je koštala ta investicija? ;)
 
Septimus, ubeđen sam da su oni do sada te pare isplatili, i da vrlo dobro znaju šta rade.... Pogledaj samo cene, i ko im je primarna grupa, koliko jure firme i to ...

Ne bi uzimali tolike automobile, lokale po centrima, kod nas u PO su skoro renovirali ceo lokal, a za to vreme plaćali kiriju u drugom lokalu na pra metara od njihovog ....

Nisu oni mutavi, nimalo .....

Ali baš o tome pričam, ko uzme telekom, još brže će vratiti, jer ima fiksnu telefoniiju, i najveći broj mobilnih,i dve firme u drugim državama, i da daju i 3 milijarde, malo je, obzirom na to šta i koliko dobija "na tacni" ...

Telekom, da je malo mozga, NE BI SMELI NI DA POMISLE da prodaju jednu takvu firmu ...

Ako niko nema mooda , snage i volje, evo, neka mene postave za direktora, glavnog i odgovornog, i nek mi daju odrešene ruke ... da vidiš za 5 godina šta je firma i posao :):) :) i garantujem da će te pare da uđu u budžet koje bi ušle i prodajom, i to za 3 godine, ali meni da daju odrešene ruke, i da ja odredjujem, kome će da idu pare, sponzorstva, u šta će da se ulaže, ko će da radi na kom položaju ....
 
Nabolje bi bilo da otplate investiciju za dve-tri godine. Mada gde zivimo i kakva je vlast koja vodi ne bi me cudilo da su im kroz neke subvencije vratili investiciju.
Koliko se takva investicija otplacuje u Americi ili Evropi?! Svi oni da dodju ovde pokupe kajmak i paljba. To je sjedne strane i normalno jer komapnije zanima profit ali zato je tu drzava da im kaze: alo bre rodjaci, ne moze to tako...kad nemas suverenu i samostalnu drzavu onda koljes bika za kilo mesa.
 
Prodajom Telekoma se baš otvaraju vrata za zapošljavanje novih radnika. To što će biti otpušteni partijski drugovi i drugarice koji se i ne pojavljuju nikada na posao (a uzimaju najveće pare), ne treba mešati sa pravim radnicima i stručnjacima koji sigurno svakome trebaju. Baš ukidanjem svakog monopola može se stvoriti okruženje za otvaranje novih firmi koje će se baviti telekomunikacijama i samim tim uposliti ljude, sniziti cene, poboljšati kvalitet usluga.
Telekom je u poslednjih nekoliko decenija samo kočio razvoj usluga telekomunikacija svojim monopolom. To je i jedan od razloga što je npr. internet kod nas koštao i košta skuplje nego u pola Evrope. Kao najveći i najgori kriminalci tretiraju se ljudi koji se usude da vrše terminaciju voip poziva iz inostranstva. Naravno da kod nas to nije legalno, a zašto nije? Jer neko treba da plati taj monopol i tih 50% popusta za koji ovde neki kukaju. Ljudi zaboravljaju da ništa nije besplatno. Pozivanje Vranja iz Beograda fiksnim telefonom je skuplje nego kada zovem Kinu ili Australiju putem voipa (ako zaobiđem našeg "lidera" koji to isto koristi). A pozivanje Srbije iz inostranstva je jeftinije samo od pozivanja nekih Afričkih država i ostrvaca na Pacifiku. Lako je ostvarivati extra profit kada imaš zagarantovan monopol, malo je teže kada nemaš. A taj monopol ko plaća?? Mi, naravno.
Za razmišljanja tipa "ukinuće mi 50% popusta" zaista nemam komentar. Izuzetno usko razmišljanje. Svaka usluga ili proizvod mora da se plati; cena infostana 90tih godina je bila i sa 95% popusta i ne vidim da je to donelo išta dobro ovoj državi i društvu. Treba ići ka tome da se uposli privreda i ljudi, da zarade budu veće, mnogo veće od današnjih 200eur, a ne da čekam da mi "daju" 50% popusta što će mi naplatiti na drugi način ili će pak neko drugi to morati da finansira. To me opet podseća na '90te i priče "dobro je dok ima hleba i mleka".
Ako hoće da uposle deo tih partijskih drugova i drugarica, eto odlične prilike da od Telekoma izdvoje "žice" i naprave agenciju koja će tu infrastrukturu svima iznajmljivati po istim cenama. To ionako ne pripada Telekomu nego ljudima koju su davali i po nekoliko hiljada maraka ili dolara da dobiju fiksni telefon.
 
Poslednja izmena:
Ni ja se ne slažem sa prodajom Telekoma. Kao što su mnogi pre mene napisali smatram da će država samo izgubiti njegovom prodajom, ali najveću cenu ćemo da platimo mi, narod Srbije, kome će da poskupe usluge kako bi kupac što pre vratio investiciju.

Takođe pisanjem na forumu nećemo naterati državu da ne proda Telekom, dok mi sedimo ovde i iskazujemo naša mišljenja, oni tamo prodaju taj isti Telekom. Sa državom se obračunava na ulici, mirnim protestima, to je jedini jezik koji vlast razume. (ne pozivam na nikakve proteste, samo kazem)
 
Prodajom Telekoma se baš otvaraju vrata za zapošljavanje novih radnika.

Tebi je baš dobro .... :) :)

Ti stvarno misliš da će nestati "monopol" ako/kada ga prodaju ? Smešno ....

Čekaj, sada licencu imaju više firmi i za mobilnu i za fiksnu. neka utakmica postoji. ŠTA mi imamo od toga? Da je i dalje konkurencija skuplja, iako su nam pričali da će privatizaija sve rešiti ...

Čekaj, zašto je sebično da kukam ako ukinu 50 % popusta? Objasni mi , molim te. Pa dal mi je bolje da telekom bude "monolista" i da krajnji potrošač ima mogućnost uzimanja tog popusta, ili da bude privatni, i da potrošač nema tu mogućnost?

Ajd mi samo reci da veruješ da će da padnu cene i pretplate i sve ako/kad budu privatizovali Telekom?

Vidim, svi odoše od Telekoma kad je toliko nepovoljan, nepouzdan, "nepokriven" ..... SVI kukaju na brz net ... SVI kukaju na sve opcije ...

Da li stvarno ne kapirate da je Telekom ono što koči ostale da deru i cepaju, i pored svih svojih nedostataka i opterećivanja?

Kome ne odgovara kapacitet, brzina, i ostalo, a voljan je da plati više za bolje, izvolite, imate i Telenor i VIP ...

Ja sam zadovoljan, a i ogromna većina, sa manjom brzinom neta za manje para... ne treba mi "pametna mreža" ako treba papreno da se plati ... ovako imam mogućnost izbora, a onako ne verujem da ću imati ....
 
Čekaj, sada licencu imaju više firmi i za mobilnu i za fiksnu. neka utakmica postoji.
Zašto ja ne mogu da promenim operatera? Zato što je je vlasnik "žica" Telekom, a moj otac je platio par hiljada maraka pre 30 godina za te iste žice. Dakle moram da čekam da sada sbb ili neko drugi sprovede svoje kablove da bih to iskoristio.
O tome koliko nas Telekom "čuva", pogledaj cene interneta, telefonije npr. u Makedoniji gde je sve privatizovano, davno.
Primer; kad formiram cenu proizvoda kojeg uvozim i zastupam, kalkulišem između ostalog i cenu telekomunikacija, to što moram po "povoljnim cenama našeg zaštitnika" da zovem svakodnevno inostranstvo. Šta misliš, ko to plaća? Pa onaj ko kupi taj proizvod koji uvezem... svaki put kada ode u prodavnicu. Ali OK, bitno je da "daju popust".
 
Poslednja izmena:
Nije samo tvoj otac platio, i moj otac je platio, SVAČIJI otac je platio, da bi ti danas mogao da uvedeš dodatni broj za stotinak evra, ako i toliko., I BAŠ ZATO, jer je sve to plaćano NAŠIM parama, NE TREBA da se PRODA....

Treba da se restruktuira. Treba da se popravi stanje. Treba da se odvoji instalacija/žica kako ti kažeš (mada, da se puta armor+ , sve te žice treba pobacati :) :) ) i da se uvede još malo konkurentnosti .... ALI nije samo Telekom kriv ..

Kriv je delom i SBB, jer ima prećutni dogovor sa ostalima o "nenapadanju" ... eto, primer, čist, i SBB je nedavno prodat, ne? Milijarda beše? Manje? VIše? Šta su dobili korisnici? Nove pakete sa novim (višim) cenama... O TOME ti pričam... treba da se vrati kinta koju su dali... SBB kad bi hteo, u roku od GODINU dana bi mogao još najmanje 50 posto da proširi svoje polje delovanja ... ali neće ... mogao bi da bude RameUzRame sa telekomom... ali neće ... Kod mene u PO sestra i zet su na 500 meteri od poslednje bander edokle stiže SBB ... već 5 godina, PET GODINA ne idu dalje .... pa da su svaki mesec po jedan metar kabla stavljali, došli bi do njih ... i ovi su osudjeni na BOX i ADSL, ne zeato jer je Teleokm "monopolista", već jer SBB NEĆE da širi mrežu ... a cel aulica bi uzela makar analognu, a većina i net, i sada fiksni .... A zašto, pitaj SBB, zašto neće da na uloženih 500-600 metra kabla dobiju još 20 pretplatnika ...

Inače, jako sebično razmišljanje da TI treba da ukalkulišeš te troškove u uvoz, kao da ih ti plaćaš, a sam kažeš da na kraju plati krajnji potrošač ... a ne voliš da ti potrošači imaju 50 % popusta kod telekoma, iako je njih mnogo više ...

Ali ne brini, ako/kad ga prodaju, imaćeš više toga da ukalkulišeš, pa će ti cena robe koju si uvezao, biti još veća ....
 
Od kada je uvedena mogućnost prenosa fiksnog broja Telekom ne naplaćuje novi priključak (košta 1 din). Pre toga mislim da je koštao 7000 din i još malo da se "časti" majstor.
Naravno da moram da ukalkulišem troškove telekomunikacija u krajnju cenu proizvoda i naravno da krajnji kupac to mora da plati. Da su ti troškovi manji, manje se ukalkuliše; prosto mora tako i ne vidim šta je tu "sebično". Hoću da kažem, platićaš 1000din manje za račun za mobilni telefon, ali ćeš to "vratiti" Telekomu svakim svojim ulaskom u prodavnicu.
 
Poslednja izmena:
Koštao je 7000 na papairu, da dodje do tebe treba 15000, jer naplaćuju i "omogućavanje" i sve to tako, i znam ja dobro šta ti hoćeš da kažeš, ali i ja tebi kažem, da nećeš ništa manje morati da kalkulišeš u cenu, već samo više ako ode Telekom...

sada košta 1 dinar, i to je možda akcija, nešto su pisali na temi o tome, bila smanjena cena, pa pretovrena u akciju, kad videli da je od nekoliko stotina hiljada SBB korisnika , nas 500 i kusur podnelo zahtev da prenese fiksni .. i za to je verovatno opet telekom kriv? Što nije 200 000 korisnika podnelo zahtev?

Vidiš, i ja kalkulišem cenu telekomunikacije za moju firmu, i sa telekomom mi je najisplativije, imam jedan fiksni koji je tu ako neko još pozove na fiksni, a za ostalo, za moje/naše pozive, koristim mobilni ... sa 50 % popusta, i to na više brojeva ... i moja cena je manja zahvaljujući telekomu ... i sada? Moje razmišljanje i kalkulacije su sebične verovatno ?

I telenor ti ima ponudu za biznis korisnike za fiksni, jesi li probao kod njih? Šta kaže konkurencija?
 
I telenor ti ima ponudu za biznis korisnike za fiksni, jesi li probao kod njih? Šta kaže konkurencija?
A jedan od razloga (možda i glavni) što im je ponuda nekonkurentna je....??
 
Jer neće da ulažu u svoju infrastrukturu, a za dobrobit korisnika/stanovnika, već štekaju pare i prodaju nam "air-wave" za velike pare... mislim da im to niko ne brani, ne ? Da prave svoje? Pa da diktiraju cene kako oni hoće ..

A, neeeeee ... oni hoće da zarade, tačno ..... neće da ulažu ....
 
Ma OK, samo sam u svom prvom postu na ovoj strani hteo da kažem da smatram da je odlična stvar to što su napokon odlučili da ga prodaju (da je to dobra stvar za sve), a katastrofalna to što će "đuture" prodati i sve "žice" koje (opet po mom mišljenju) ne pripadaju Telekomu.
 
OK ... i ja mislim da je grozna ideja o prodaji telekoma, i da je to veliki korak nazad za Srbiju i njene stanovnike.

Slažem se samo da last mile treba izdvojiti, i rentirati ravnopravno.

Ali ne treba prodati ni jedno ni drugo.
 
Očigledno je da će nekoj od nemačkih firmi pripasti Telekom Srbija, čist primer je bio kod SBB-a kada su u svoje redove doveli bivšeg ambasadora Amerike u Srbiji tj. po inerciji mu dali neko mesto, a ustvari se to zove lobiranje, i od te vesti do realizacije manje od godinu dana je prošlo kako je kupovina obavljena, a nekoliko meseci kasnije kreiranje novih paketa uz uslove + povećanje brzine uz nove uslove itd... svima poznata situacija.

U vladi imamo mnogo "eksperata" tj. da prevedemo na jezik razumljive prirode, nisu to eksperti nego ljudi upravo dovedeni da lobiraju i zagovaraju privatizacije po povoljnim uslovima u smislu prodaja + isplata na rate, uz procenat koji dobija osoba koja je izvršila lobiranje u ovom slučaju stvar je jasna biće jako lobiranje za nemačku jer upravo u vladi se nalazi nemački ekspert koji veoma dobro radi svoj posao uz benefite koje ostvaruje.

Samo se osvrnite na to šta je od nemačkih firmi došlo u poslednje vreme, tj. polaganja kamena temeljca pa do izgradnje mahom nemačke firme su u Srbiji.

Ono zašta se svi zalažu jeste razdvajanje firmi na posebne celine, dobar primer jeste i Hrvatska tj. njihov telekom koji je to uspešno razdvojio na nekoliko firmi koje su potom prodate sve u paketu T-Com-u tj. oni su većinski vlasnici 58% dok ostatak pripada akcionarima. Prvo su prodavali T-Mobile (mobilnog operatera), posle su prodavali HT Telekomunikacije (sve ostale usluge) razdvojili su u dva segmenta, a epilog cele priče može da se zaključi sledećom rečenicom iz 2012 godine.

Oni su održali protestni skup na centralnom zagrebačkom trgu bana Jelačića zbog najava da će HT otpustiti 450 radnika.

Nakon toga otišli su pred nemačku ambasadu kako bi uručili protestno pismo sa zahtevom da Dojče telekom (DT) koji je većinski vlasnik HT-a ne izvlači samo dobit iz Hrvatske, već da ulaže u infrastrukturu i sačuva radna mesta.
 
Poslednja izmena:
Čak je i onaj Zoki koga ubiše (samo toliko da ubacim politiku, nisam član nijedne stranke) vraćanje 20 % koje su bili kod Grka a koje je Slobek prodao ocenjivao kao uspeh i veliki plus tadašnjih vlasti ... jer što je naše, treba da ostane naše ...
 
Joj samo ne nemci, bar kad su u pitanju telekomunikacije. :(
 
Joj samo ne nemci, bar kad su u pitanju telekomunikacije. :(

Nemci ili Arapi treći nema ko da se uključi u trku, inače Nemci po poslednjim informacijama čekaju završetak privatizacije Slovenačkog telekoma, pa će ako dobiju ili omanu krenuti u trku za naš telekom.

Nastupiće preko Austrijskog Telekoma, koji je inače poznat po osobi koja se zove Karlos Slim koji je počeo širenje u evropi.

Telekom Srbija AD (Zaposlenih) - 9.061
Profit (2013 godina) - 15.3 milijade dinara

U budžet Srbije samo od Telekoma u prva tri meseca je uplaćeno 3.6 milijardi dinara
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno