Šta je novo?

Telekom Srbija, sadasnjost i buducnost

Nisam ni strucnjak, ni "strucnjak", ali pogledaj samo javno dostupne cifre:
Telenor ima promet/prihod od 400 miliona evra. To je samo za mobilnu telefoniju. Telekom ima i fixnu, ADSL, fiberoptic i IPTV preko toga. Oko 90 miliona dinara prihoda, oko 10 miliona profita 2012.:
http://fi.apr.gov.rs/prijemfi/cir/p...f3f18eee9756d31cfd387b3cb37723262&godina=2012

onda mi objasni kako su sa 10 miliona zaradjenih u 2012god. uspeli da vrate 200 miliona (po recima culibrka 50%) kredita u 2013god. investirali u VDSL i opet po recima culibrka u 2012god. izgubili kaze oko 700-800 hiljada korisnika???

puno kotradiktornosti zar ne?

Sta ti je cudno, kad su jedini trosak kompanije zaposleni?:) Infrastruktura za telekomunikacije je bila njihova, i samo se odrzavala :)D).

Znas li ti uopste da je u nekim selima mreza prvi i zadnji put sredjivana 1945god. gde i dan danas rade analogne centrale.

Tek krajem prosle godine je VDSL nesto zaziveo, i to retko gde van novih naselja (a u njima mislim da to investitori placaju).

nije tako i sam znas da i poneka sela koja su izmedju velikih gradova imaju tu mogucnost

Sta je Telekom imao da investira, pa da ima neki trosak?

Zaposleni i vracanje kredita ;)

a optika za VDSL?

2011. je Telekom imao onu famoznu "50% popusta na ADSL" akciju. To je sigurno bio odlican deo profita u 2012, jer je jula 2011. pocela (meni je avgusta se zavrsila).
Fixni prikljucak im je cista para!

samo da ponovim fiksni prikljucak cista para DA. ;)
 
Meni samo nije jasno kako smo od 2008me dogurali do sada, a da su cene paketa toliko skočile. Plaćam oko 1000 RSD račun za mobilni, i to je sa nekog jačeg mix1000 paketa doguralo do mix net M - gde ima još lestvica do jačih paketa.
 
Meni samo nije jasno kako smo od 2008me dogurali do sada, a da su cene paketa toliko skočile. Plaćam oko 1000 RSD račun za mobilni, i to je sa nekog jačeg mix1000 paketa doguralo do mix net M - gde ima još lestvica do jačih paketa.

na to je dobrim delom uticala i inflacija, a bogami i skok evra u tom periodu

dve najvece boljke nasih cena gledajuci ovako generalno
 
Nekako i nemam osećaj da su cene baš mnogo skočile, barem u mobilnoj telefoniji. Sada sam malo prelistao račune iz prethodnih godina.
Evo par primera:
- mart 2006 1144din (Mobtel), maj 2008 1439 din, okt. 2008 1380din
Broj potrošenih minuta (2006.) je smešan ako upoređujem sa onim koliko se danas troši.

edit: ali mislim da je danas teže zaraditi tih 1500din nego 2008. :)
 
Poslednja izmena:
onda mi objasni kako su sa 10 miliona zaradjenih u 2012god. uspeli da vrate 200 miliona (po recima culibrka 50%) kredita u 2013god. investirali u VDSL i opet po recima culibrka u 2012god. izgubili kaze oko 700-800 hiljada korisnika???

puno kotradiktornosti zar ne?
Ne, vec pogresno shvatanje termina. Dobit = ono sto ostane NAKON troskova. Znaci, oni su imali mozda i 30 milijardi zaradjenih, ali je 20 milijardi otislo da se otplati kredit. Mada mislim da su dve godine otplacivali kredit i taman to izadje po 10 milijardi.
Nisu investirali u VDSL za to vreme.

nije tako i sam znas da i poneka sela koja su izmedju velikih gradova imaju tu mogucnost
Kako nije? VDSL nemaju ni svi gusto naseljeni delovi Beograda. To sto poneko selo sada ima VDSL sigurno nije jer se razbacivalo za opremu - vec jer su blizu neceg bitnog pa im je prosao VDSL.

a optika za VDSL?
NIJE IMAO TE GODINE!:) Ovo je iz 2012.
 
Meni samo nije jasno kako smo od 2008me dogurali do sada, a da su cene paketa toliko skočile. Plaćam oko 1000 RSD račun za mobilni, i to je sa nekog jačeg mix1000 paketa doguralo do mix net M - gde ima još lestvica do jačih paketa.

na to je dobrim delom uticala i inflacija, a bogami i skok evra u tom periodu

dve najvece boljke nasih cena gledajuci ovako generalno

E ovo je vec cisto vasa krivica. Jedini, JEDINI skok cena kod Telekom postpaid tarifa je bio zbog povecanja PDV-a.
Bel, Mix i MixNet paketi nisu dirani po pitanju osnovne cene od kada su napravljeni!
Znaci, samo ste vi uzeli veci paket po vasoj zelji, potrebi, zedju za najnovijim i najskupljim telefonom mozda ;) Ali cene NISU povecavane (samo PDV 2%).
Plus je bre dostupno 50% popusta, znaci cene su jos pale!
 
Ne, vec pogresno shvatanje termina. Dobit = ono sto ostane NAKON troskova. Znaci, oni su imali mozda i 30 milijardi zaradjenih, ali je 20 milijardi otislo da se otplati kredit. Mada mislim da su dve godine otplacivali kredit i taman to izadje po 10 milijardi.
Nisu investirali u VDSL za to vreme.
Kako nije? VDSL nemaju ni svi gusto naseljeni delovi Beograda. To sto poneko selo sada ima VDSL sigurno nije jer se razbacivalo za opremu - vec jer su blizu neceg bitnog pa im je prosao VDSL.
NIJE IMAO TE GODINE!:) Ovo je iz 2012.

cek, cek, cek polako. ;)

kredit su po recima culibrka vracali samo tokom 2013god.

2012 su imali grejs period i tada nije bilo vracanje kredita

dakle 2013 god. rashodi su bili da vrate 50% kredita (200 miliona €) i investicija u VDSL

zbog tolikog kredita je dosta i trpela investicija u VDSL pa je negde pred kraj godine pocelo prikljucivanje novih korisnika

ove godine kako kazu bice utrostrucno ulaganje u VDSL tehnologiju i trebalo bi sva veca i srednja mesta da je dobiju

tek naredne godine ide investicija za manja mesta

kada ti kazes da su tokom 2012 god. zaradili samo 10 miliona € odakle onda pare za ovolike investicije i vracanje kredita????

to je moje sustinsko pitanje.

a sela koja sada imaju VDSL mogu se prebrojati na prste jedne ruke to su mahom ona izmedju bg-a i ns-a
 
Poslednja izmena:
Septimus, jel' moze ovo da se prebaci u posebnu temu?
kredit su po recima culibrka vracali samo tokom 2013god.
E, za 2013. jos uvek nemamo izvestaj, verovtno ce tek krajem aprila biti dostupan.

2012 su imali grejs period i tada nije bilo vracanje kredita
Nesto imam utisak da je on tu nesto slagao, ili pobrkao (prica da su "izgubili" 800.000 korisnika recimo ne pije vodu, jer nisu ih izgubili zbog lose mreze, cena ili neke trece svoje greske - prosto ukupan broj korisnika je enormno pao, uglavnom cistka neaktivnih).
Ako stvarno nisu vracali nekih 100-200 miliona evra tog kredita, onda mozemo samo da nagadjamo gde je nestala ta dobit.


zbog tolikog kredita je dosta i trpela investicija u VDSL pa je negde pred kraj godine pocelo prikljucivanje novih korisnika
To sigurno nije tako :) Trpela je jer Telekom nije video konkurenciju zbog koje treba nesto da se uradi... u stvari i dalje nesto ne mora posebno da se trudi.
Broj onih kojima treba brzina preko 20Mbit/s je ispod 1% populacije - zbog toga ne bi investirali, vec bi se fokusiralo na naselja tipa SS i NBG samo.

Ovo je pre neki korak da se pokaze da Telekom moze mnogo toga da izvede, i da kupac ne mora da se bakce konkretnim investicijama u skorije vreme - u prevodu, prodaja ;)

kada ti kazes da su tokom 2012 god. zaradili samo 10 miliona € odakle onda pare za ovolike investicije i vracanje kredita????

to je moje sustinsko pitanje.
Pazi... oni su imali 100 miliona, ne 10 miliona dobiti 2012. :)
Imali su 200 miliona dobiti 2011. kao i otprilike toliko 2010. Dobar deo toga je otisao u budzet uvek. Ali nesto je ostalo za investicije sigurno.
A sa 100 miliona evra bi mogli mnogo toga da investiraju.

Ja koliko se secam iz novina, 2012. jesu vracali deo kredita - mozda je bio grejs period, ali ti moze da vratis deo kredita ako imas mogucnosti tokom grejs perioda.

a sela koja sada imaju VDSL mogu se prebrojati na prste jedne ruke to su mahom ona izmedju bg-a i ns-a[/QUOTE]
 
Htro sam u evrima pa se zaneo;(.
 
Ima veze sa temom, jer evo sta ceka telekom u bliskoj buducnosti...

Prodaja mora
 
Mora zbog budžeta, a ne jer će manje da vredi.

Evo stavova @SasaRadulovich sa kojima se slažem:

Pre privatizacije Telekoma, trebalo bi ukinuti štetne ugovore, otpustiti višak, prekinuti donacije sportskim klubovima. Povećati EBITDA.
Telekom bi trebalo izvesti na Londosku ili Varšavsku berzu, nakon ulaska finansijskog investitora, ne prodati strateškom investitoru.
 
Treba da odvoje "žice" iz Telekoma. U suprotnom pokloniće kupcu monopol "na tacni". Srbija je mala i nikome se ne isplati da pravi svoju infrastrukturu, i pri tome ne teško dobiti dozvole za polaganje kablova.
Potpuno sa slažem sa Radulovićem. Strateški partner obično znači manje para i korupciju.
 
Apsolutno bi bilo bolje resenje strateski partner, ali ostaje pitanje kako ce se prodavati Telekom, kad neke deonice imaju i zaposleni, a neke su valjda (teoretski) podeljene i gradjanima? Ispravite me ako gresim?
 
U Sloveniji je u toku prodaja 73% akcija Telekoma Slovenije tj. akcija u državnom vlasništvu. Za razliku od nas, akcije su im na berzi i po tom merilu vrede 900 milona evra.

yooyo: +1 za odvajanje infrastrukture

Jericho: Telekom je akcionarsko drustvo, državni udeo dostiže 80% a sledeći značajni akcionari su sadašnji i bivši zaposleni u Telekomu.
 
Poslednja izmena:
^koji slepci, rade sve transparentno, samo pokazuju koliko zaostaju za nama :D
 
Nažalost, ovo je politička odluka, jer ne znaju kako da popune budžet.

Mod Edit:

Drzite se teme ali bez pominjanja konkretnih politickih partija i slicno. Tesko je to razdvojiti al' tako je.

Prodati: da, ne, sa infra, bez infra, profit, zaposleni, akcije, strategije, itd..
 
Poslednja izmena od urednika:
Ponoviću iskustvo Holandije ili Danske, već sam zaboravio. Kada su '97 morali da privatizuju njihov Telekom - oni su last mile izdvojili kao posebno dobro i ponudili svima koji hoće da rentiraju i prodaju uslugu krajnjim korisnicima. Posledica toga je da par godina kasnije, zemlja je imala najbolju internet ponudu u EU i najbolju pokrivenost po glavi stanovnika.
 
Misliš da je to bilo presudno? A ne da već ionako imaju para ko pleve ?
 
Pazi, pričamo o vremenu kada se tek razvijao broadband internet. Neko se potrudio da raširi to da što više ljudi dobije.
 
Vise je nego ocigledno da je neko naredio da Srbija treba da se privatizuje.
Sjedne strane meni se ne dopada sto ce verovatno jako puno ljudi ostati bez posla a mislim da ce se cene usluga u mobilnoj i fiksnoj telefoniji kao i cene interneta povecati na nivou cele zemlje.
Koliko god kritikovali neku drzavnu-drustvenu firmu one na neki nacin drze standard gradjana. Jako veliki broj nepotrebnih zaposlenih sjedne strane a sdruge strane ti ljudi bi ,,sedeli'' na birou.
Ko zna koliko se para trosi na finasiranje sportskih klubova o ko zna cega jos i ko zna koliko jos ljudi zavisi od Telekoma a da nisu direktno zaposleni u istom. Zamislite sta ce biti sa svim tim klubovima i ostalima kad Telekom ode u privatne ruke? Cak i sa ogromnom kolicinom javasluka, kradje i ko zna cega jos Telekom je poslovao pozitivno.
Ne znam, nisam pametan. Da je neka normalna drzava u pitanju pa da kazes ajd i da se proda ali ovako pare ce se pokrasti, ljudi ce ostati bez posla, poskupece telekomunikacione usluge...nit dobro drzavi nit dobro narodu. Dobija samo kupac koji ce sav profit a bice ga poprilicno kad bude ocistio Telekom izneti iz Srbije.
PS. cim americki ambasador hvali ovakve poteze onda je valjda svima jasno sta nas ceka.
 
Iz druge teme radim odgovor Sky-u, da ne gazimo VDSL temu:
Drzava nema snage niti mogucnosti da racinalizuje broj zaposlenih niti da trazi profi rukovodstvo.
Imaj na umu da ce ti otpusteni posle novog zakona o radu, biti verovatno na grbaci drzave i ona ce preuzeti da ih isplati :(

konkurencija je sve zesca a profiti sve manji i manji
O cemu ti pricas?:) Jel' to imas insider info o proslogodisnjem profit TS-a, koji jos nije javan?:) Ili si pomislio da su rezultati iz 2012. direktno poredivi sa rezultatima iz 2011., sto nije slucaj?
Da li si zaboravio da se Telekom koristi kad god treba da se neko sponzorise? Da nema tih gluposti, Telekom bi bio jos profitabilnija firma.

I cemu profitabilnost firme, ako ce taj profit da odlazi van?
 
Poslednja izmena:
Ovde nije cilj profitabilnost Telekoma, jer su ga uvek do sada koristili kao rezervnu kasicu: te kupi telekom srpska, te kupi arenu, te za ovaj klub i sl.
Verujem da bi pod dobrim rukovodstvom, Telekom mogao da mnogo više doprinosi budžetu na godišnjem nivou.
Videti izveštaj za prethodnu godinu, kakav god da je, pa da diskutujemo o isplativosti.

A to da treba da se proda da bi novi gazda rasterao neradnike i slično, to je klanje vola za kilo mesa.
 
Verujem da bi pod dobrim rukovodstvom, Telekom mogao da mnogo više doprinosi budžetu na godišnjem nivou.
A to da treba da se proda da bi novi gazda rasterao neradnike i slično, to je klanje vola za kilo mesa.
Ja bas to imam utisak - da vecina samo hoce da komsija dobije otkaz, jer on/ona nije mogao da se zaposli u Telekomu.
 
Ja bas to imam utisak - da vecina samo hoce da komsija dobije otkaz, jer on/ona nije mogao da se zaposli u Telekomu.

Evo ja hocu da vecina dobije otkaz, i ja bih im vecini i dao otkaz...iskreno briga me sto ce da posecuju biro, jer ga i ja posecujem pa mi nije tesko.. A to sto ne da nemaju pojma o poslu zbog kog su tamo zaposleni, nego mogu da se kladim da ni ne znaju u kojoj firmi rade, to nema veze jelte?

Uvek je bilo pravilo uclani se u vladajucu stranku i nadji vezu kako bi se zaposlio u Telekomu i ostalim drzavnim firmama (a to dal' imas kvalifikacije, koga briga, bitno je da si politicki "podoban")...i onda se pitaju kako se raspada sve u drzavi...stvarno, kako?
 
Ko ne zeli da cita ceo post, da sumiram: Ne trazite krivce, nadjite resenje!

Ne kapiras... ja se slazem da ih ima previse, da treba da znaju svoj posao... ali ne zelim da se proda Telekom zbog toga. Taj deo me zabole.
Ako cu ja dobiti vece cene i manje saobracaja - neka dodaju jos vise dzabalebarosa i ne prodaju nista!

Ko misli da ima bolje uslove u Telenoru ili SBBu (kvalitet usluge), slobodno neka ide. Ali nemoj nama ostalima da povecava cene zbog toga!!!!!!!!!!

Niti ce biti bolje u drzavi kada se proda TS, razbacaju pare, odu desetine na biro, i onda jos vise njih treba da se izdrzava, ali ce imati sa mnogo manje da se izdrzava! (pare od TS-a nece dolaziti cim se proda!, novac od prodaje TS-a ce se razbacati menju gramzivima)


A da ne znaju da rade, nije kao sto je bilo. Pre dve-tri godine nisu imali pojma 99% stvari koje ih pitam :) Ljudi su im donosili na papiru (korisnici) gde da udju i kako da prodju u aplikaciji da bi im uradili sta treba :)
Danas znaju prilicno dobro sta moze sa kojim ugovorima, kada, kako, gde... kad sam zvao tehnicku za ADSL (jedini put kako imam ADSL kod telekoma nekih 4-5 godina ukupno), covek je posle prvog odgovora shvatio da ne mora da me pita 20 standardnih glupih pitanja i dosao je u roku od 15 minuta, sredio sta treba.
VDSL je tek poceo, oni ne znaju ni sta je - ali tehnicari su tacno znali, isto zove covek, shvati da nema razloga da gubi vreme pitanjima da li sam iskljucio firewall, dosao kroz 30 minuta, uvideo sta je problem, pozvao centralu i resili.
Probila keva net na MixNet paketu prosle godine, dodjem u poslovnicu, kazem sta je, nasmesi se samo, da maltene spremnu formu i samo "lupi potpis, i uzivaj".
Napravili su neki zez sa tipovima ugovora, pa su kod mojih umesto promo neta (net po ceni nizeg) stavili samo obican ugovor (koji uopste nema smisla!!!). Malo smo ze zivkali, ali su promenili to, radi normalan ugovor sada - sto pre 3 godine mislim da ne bi moglo da se desi!
U firmi smo trazili raskid zbog promena cena saobracaja van paketa, proslog januara - zovu odmah, shvate o cemu je rec, aha, evo moze ono sto vam treba (prelazak na KT sam hteo inace na 3 broja, sto ne daju obicno, jer ga vode kao prepaid, ne moze sa postpaid tokom ugovora da se menja).

Nekoliko stvari je trebalo da se rese, sitnijih, nisam nista isao u poslovnicu, poslao mail, skeniran/pecatiran/potpisan, sve sredjeno.

Jedino sa cime nemam iskustva kod Telekoma jeste IPTV - niti me zanima.

Mislim, ja sam sitan u vodama Srbije, ali garantujem da 99% ljudi uopste nema bolje uslove drugde, nego prosto pi*di jer komsija je dobio posao a on nije - i zbog toga se deru samo na Telekom, pljuju po forumima, itd.
 
Poslednja izmena:
Mislim da povecanje cena nema nikakve veze sa prodajom i da ce ih povecati u nekom trenutku u svakom slucaju...problem jesu tu ti ljudi koji nista ne znaju, a primaju platu kao i zavisnost drzave od Telekoma..da bi finansirali budzet morace da razmatraju povecanje cena, jer nemaju vise odakle da izvlace pare.. Ostao im Telekom i Eps jos..
 
Mislim da povecanje cena nema nikakve veze sa prodajom i da ce ih povecati u nekom trenutku u svakom slucaju
A zasto ih nisu vec 15 godina povecali ikada? Zasto i dalje nude popust? Jer su u minusu???

da bi finansirali budzet morace da razmatraju povecanje cena, jer nemaju vise odakle da izvlace pare.. Ostao im Telekom i Eps jos..
O cemu ti pricas? :D
EPS se subvencionira - TS prilicno ubacuje u budzet.
Ako poveca cene, bice slican Telenoru i VIP-u. Mnogi ce otkazati ugovore (veruj mi, za razliku od cica-mica koji se nikad ne zale na Telenor kad poveca cene, kod TS-a ce istog dana podneti milion zahteva :)), i tada ce izgubiti kupce.
 
Nazad
Vrh Dno