Šta je novo?

Telekom Srbija, sadasnjost i buducnost

Ja ne bih stvarno da ulazim u raspravu ali ću jasno reći ono što mislim.
Posle 5-og oktobra su nas ubedjivali da je privatizacija najbolje rešenje za našu zemlju. Privatnik misli o ovome onome, ma to će sve da blista da se obnovi, ma kakav Japan mi ima da budemo 100 godina ispred Japana..itd. Samo 10 godina posle završetka privatizacije desetine hilhada mladih i obrazovanih čekaju u redovima da bi se udomili u neku državnu firmu i stekli sigurnu egzistenciju, dobru platu, redovan radni staž, redovno zdravstveno osiguranje. Oni koji su zagovarali privatizaciju nalaze se u jednoj od dve radne pozicije: nezaposleni ili gazda koji je privatizacijom dobio državnu firmu. Mi gradjani, potrošači, nismo dobili ništa na kvalitetu usluga i proizvoda. Cene su i do 10 puta veće od početnih (čak i ako gledamo iznose u evrima). Privatnika interesuje samo njegov lični profit a ne širi društveni interes i boljitak, to je normalno. Ljudi ulažu kapital da bi oni imali a ne ja. Šta tamo nekog privatnika briga dali ja imam para da platim telefon i ADSL ili nemam? Njega to sa pravom ne interesuje, on čovek ulaže da bi on imao korist a ne ja. Sada dolazimo do ključnog problema: Telekom je preduzeće od javnog interesa. Sredstva komunikacije su postala egzistencionalno pitanje, normalan život i rad nisu mogući bez: telefona i interneta. Zato se zalažem da Telekom postane javno preduzeće, jer on u suštini to i jeste. Država i političari ne treba da odnose novac iz Telekoma već da ga unapredjuju, tada će nam svima biti bolje.

Telekom ima lepe akcije, ja kao običan korisnik to pozdravljam, toga kod privatnika nema . Kod privatnika nestane internet u celom mestu na sedam dana i nikom ništa. Šta mene briga dali neki privatnik kuka koji hoće parče telekoma? Opet imamo "spasitelje" koji vide izlaz u privatizaciji. Meni to liči na demagogiju. Najnoviji trend u USA je da država kupuje firme, amerikanci su uvideli da nije mudro imati čisto privatnu ekonomiju. A što se nemačkog modela tiče: pitajte braću hrvate koliko su se usrećili sa dojče-telekomom, nemojte mi samo reći da je to usamljeni slučaj. Nemojte uzimati u obzir ni Rumuniju i Bugarsku, zašto? To su zemlje prve linije u odnosu na Rusiju, normalno je da je NATO pakt u njihovu infrastrukturu uložio desetine milijardi eura. Znači nisu uložili rumunski privatnici već armija USA.

Telekom treba i mora da ostane državni, koju god firmu država može da vrati pod svoje okrilje treba to da uradi jer mi koji se razumemo u ekonomiju znamo jako dobro šta to znači "liberalna privreda". U praksi to znači anarhija i despotizam, ne postoji nijedna zemlja u svetu bez državne imovine. Telekom je visoko profitabilna kompanija i kamo sreće da imamo puno takvih kompanija kao što je Telekom, na kraju krajeva većini članova ovog foruma bi veoma prijalo da su zaposleni u Telekomu, zar ne?
 
^ prijalo bi. Ali verovtnoca da se zaposlis ne zavisi od toga koliko si strucan i koliko skole i iskustva imas, nego da li su u pravoj stranici i na kojoj poziciji u Telekomu ti je tata, mama, ujak....
 
...Šta tamo nekog privatnika briga dali ja imam para da platim telefon i ADSL ili nemam? Njega to sa pravom ne interesuje, on čovek ulaže da bi on imao korist a ne ja...
A kakvu korist privatnik moze da ima, ako niko nema para da kupi ADSL od njega?
Gledaj to ovako: privatnik ce posle 3 meseca da snizi cene jer po postojecim nije prodao ni jedan ADSL ugovor ili ce da zatvori firmu, jer nema prihoda ni za operativno poslovanje.
Javno preduzece drzi istu/slicnu cenu (po kojoj opet niko ne moze da kupi uslugu), ali posle 3 meseca nece ni spustiti cenu niti ce zatvoriti firmu, nego ce pare za radnike da uzme iz budzeta, smanjujuci platu vaspitacici, lekaru, i smanjujuci pare koje idu za krpljenje puteva. Za to vreme, svi zaposleni u javnom preduzecui (koji inace ne rade nista, jer nemaju nijednog klijenta) redovno dobijaju platu i besplatan ADSL (jer boze moj, valjda oni koji rade u javnom preduzecu imaju neke zasluge i prava bar na besplatne usloge svog preduzeca).
 
Koliko puta treba da se ponovi da je Telekom taj koji finansira drzavu i puni budzet?

A privatnik ce da zatvori firmu, rasproda oprenmu i ode na bahame.... i onda nemas ADSL ... tako radi privatnik. Ako do sada nisi video iz bem li ga koliko privatizovanih firmi, kako se privatnici odnose prema tim firmama..... Evo i ovde u PO, sve sto je privatizovano, sce su razjenbali i rasprodali na parce. Niko nista nije uradio kako treba. Ili su iskoeristili firme kao hipoteke da uzmu kes, i nisu vracali ni jednu jedinu ratu ....na ttaj nacin dosli do para.....

E, to su ti privatnici ....

Nego vi kao da zivite sa druge strane palnete, ili ne uzlazite iz kuce....
 
Magic jesi li ti svestan da je pola stranaka na vlasti zaposlilo gomilu svojih ljudi u Telekomu...jel to lepo?
 
zechs, jesi li ti svestan da su SVE stranke stranke ispozapošljavale svoje familije po opštinama, agencijama, centrima, i ostalim ustanovama ... el TO lepo ? Pa ne vidim da se bilo šta od toga prodaje.

na kraju krajeva većini članova ovog foruma bi veoma prijalo da su zaposleni u Telekomu, zar ne?

Naravno. PRAVI Godišnji (a ne 7-10 dana, i to kad ti "direktor" odredi) , PRAVO bolovanje, (a ne kao kod privatnika, gde kad ne dodješ, odbije ti dan, i još samo što ne traži da mu platiš doprinose za taj dan, bez obzira na doznake), PRAVO trudničko i porodiljsko (a ne kao kod privatnika, gde ti istog trena da otkaz, kad čuje da zatrudniš, više primera iz prve ruke) itd tid itd ....


Ali verovtnoca da se zaposlis ne zavisi od toga koliko si strucan i koliko skole i iskustva imas, nego da li su u pravoj stranici i na kojoj poziciji u Telekomu ti je tata, mama, ujak....

A-ha, a da uspeš da se uglaviš, onda ne bi bio za prodaju? A kod kog to privatnika možeš da se zaposliš, a da isto tako nemaš vezu, gurkanje i ostalo ?


Sve to jeste , sve to znam, nisam mutav, ali, sve to se NEĆE REŠITI prodajom, a da je dobro po nas.... narod, državu, nazovi kako hoćeš ....
Kakvo god da je stanje, ti ljudi primaju plate koje telekom pravi. I telekom radi posao. I telekom ima OK cene i ponudu. Ima svojih gafova i bisera, naravno, a VIP i Telenor ih nemaju? I telekom je firma u plusu, i telekom plaća porez.

Uzme stranac:
Radnici napolje. Automatski se ti ljudi kače na državnu sisu, na zavod, i primaju pare iz budžeta za nezaposlene. I to na duže, zavidi od broja godina. Kad to ispucaju, NEMAJU posao. A znamo kako je u Srbiji za posao.
Sve ove akcije koje daje telekom će biti srezane. Ukinuće garant 50 posto popusta, jer kao što vidimo ni Telenor ni VIP ni dan današnji to nemaju u ponudi. Zvanično.
Podići će još neke cene, i uvesti neke neboloze, garant,koje samo ljudska mašta može da smisli. Lepo reče čovek gore, pogledajte hrvate i ostale. Sećate se kad je dolaizio VIP, pa to milina, treći operater, konkurencija, sad će cene dole, sad će ovo , sad će ono ...
I šta bi? Dobismo 60+60, najveću cenu prepaida, gluposti u vidu 3 meseca obaveze, "bez obaveze" , itd itd ....

Taj koji ako i kad bude istresao milijardu ili više za telekom, šta mislite šat će da uradi prvo da povrati pare? Da deli teleeofne za dinar, i da daje za crvenu mesečno FLAT/FLAT/FLAT

Nemojte da ste naivni, i da verujuete u Deda Mraza više, molim vas.....
 
Stičem utisak, ispravite me, da jedan veliki broj članova percipira privatne kompanije i privatnike kao najveće zlo na kugli zemaljskoj, likove koje boli uvo za zaposlene, a centru pažnje im je profit i samo profit. Dok državne kompanije vidi kao spasenje za svekoliko građanstvo ove naše tvorevine.
Možda ovako izgleda kroki nekog bizmismena sa dva razreda škole koji je došao, izvinite, iz neke vuko****ne i tu se možemo složiti, ali daleko od toga da je svuda tako.
Nisam zagovornik neoliberalnog kapitalizma, da budem iskren, gadi mi se iz dna duše, ali mi se isto tako gadi i ovaj populistički kvazisocijalistički pristup koji se kod nas forsira odvajkada - tipa, svi smo mi isti. Nismo, niti ćemo biti, oni koji znaju će biti uvek ispred onih koji ne znaju (ili ne smeju).

Da ne tupim više, dok se ne srede stvari u ovoj tvorevini od države i ne postave stvari na prave noge rasprava o tome da li prodati Telekom ili ne biće apsolutno besmislena i jalova.
 
RingeRaja, na 1 takvog OK privatnika, dolaze 20 "ovih drugih" ....

Veruj mi, MNOGO ih znam, i ovde u mestu, i po drugim gradovima.

Misliš da su privatnici koji imaju škole, ili fakultete bolji? Nisu, i gori su, i odjebaće to ko 2 i 2, kao staru kantu, čim mu više ne koristiš.

Nisam ni za jedno, ni za drugo. Istina je uvek negde u sredini.

Ali, telekom nije za prodaju, kao što ni EPS ne sme da se proda, inače smo NAJEBALI!!!! Mi možda ne, ali naša deca ... sigurno.
 
Stičem utisak, ispravite me, da jedan veliki broj članova percipira privatne kompanije i privatnike kao najveće zlo na kugli zemaljskoj, likove koje boli uvo za zaposlene, a centru pažnje im je profit i samo profit. Dok državne kompanije vidi kao spasenje za svekoliko građanstvo ove naše tvorevine.

Netacna misao ;) Ja bas ne mislim da ce bilo koji tupan da kupi Telekom, jer ipak treba para.
Niti da su drzavne firme spasenje.

Ta dva nigde (licno) nisam pomenuo - ja tvrdim da nece biti bolje narodu od prodaje Telekoma. Verovatno ce biti gore. Ako nece biti bolje narodu, makar i ne bilo gore (povecane cene, manje zaposlenih...), zasto prodati? Da bi neko drugi mogao da zaradjuje od toga? Zasto?

Ja u stvari sticem utisak da ljudima smeta sto nisu mogli da se zaposle u Telekomu a znaju gomilu koja jeste preko Janka, Stanka i opanka :) Pa bi zato da se proda - da komsiji crkne krava :) A nikako jer veruju da ce biti bolje :) U stvari njima ce verovatno biti bolje :D

Mislim pogledaj samo - i dalje lupetaju da je Telekom GUBITAS :) A od njega sse i dalje ULIVA u budzet i realan profit je porastao, iako je sred krize. (objasnio sam ranije)


OT: Inace nemam nista protiv biznismena sa 2 razreda srednje. Nije njima bitno da su prosli kroz fiziku i hemiju, istoriju i geograficju vec da UMEJU i eventualno da shvataju osnovnu matematiku, mada je to obicno losa strana, jer ekonomija ne koristi normalnu matematiku :D
 
Poslednja izmena:
Nisam mislio na tebe, ali hajde de, kad si se već javio, da iskomentarišem...:D

Ne mislim ni ja da bi bilo ko mogao da kupi Telekom, s obzirom da su velike pare u igri, sigurno se neće naći neki "mali srpski kvazikapitalista" kome kupovina državnih firmi služi za ispumpavanje kapitala na offshore ostrva, pa kad iscedi do kraja zaždi u neku od "prijateljskih" država gde onda krcka mukom stečen kapital. Ovde bi pre potencijalni kupac mogao da bude neki veliki igrač, jer, kao što si i sam rekao, nije Telekom gubitaš, pa da se kupuje kapitalom sumnjivog porekla, pre će se naći neki nacionalni provajder za akviziciju.

E sad, što se tiče same zarade i toga šta mi se više sviđa, da profit ubire Hans ili Milojica, veruj mi, svejedno mi je, dogod ja nisam u igri. Da li će u Telekomu da radi 1500 ili 500 ljudi? Šta ja imam od toga? I da li će meni da bude bolje? Neće! A to da jednom treba da prestane zapošljavanje bez ikakvog smisla se slažem, jednom se moraju uspostaviti neki aršini i ne može svako da radi sve, neka kvalifikacija i sposobnost se valjda podrazumeva.

Dakle, nisam uopšte za to da se Telekom proda, pre sam za to da jednom kod nas počne da funkcioniše prava tržišna utakmica, pa ko je bolji neka mu i bude bolje.
 
@MagicMaster

Budi svestan da akcije 50% Telekoma nije zato sto nas oni mnogo vole nego sto je cilj da se podgine broj korisinka na sto veci nivo jer ce upravo to odredjivati cenu kad se bude prodavao. Razumem ja tvoj stav. Realno samo glupa drzava prodaje kompanije koje su profitabilne i donose novac. I da smo mi normalna drzava taj Telekom bi zaradjivao 3x vise para nego sto sad zaradjuje. Da se njihov profit ne proliva za penzije, plate, finasi****** raznih projekata na bazi potlickih veza i usluga ponuda i kvalitet usluga bi bio na mnogoooooooo vecem nivou nego sto je sad. E kolko je Telekom profitabilan upravo to da ga svi muzu a ono i dalje ima mleka. Problem je u tome sto to u ovoj drzavi nikad nece prestati. A IT je takav da ako konstantno ne ulazes novac u tehnologije i pregazi te konkurecija. Telekom je poceo da kasni i to opasno da kasni. ADSL umire a oni VDSL jedva da su poceli da uvode. Kompleksna je to tema ali mene samo brine da ako sad ne prodamo Telekom za 10 godina cemo moliti da ga neko kupi za dzabe kao u slucaju JAT-a.
 
Ne prodati, da ne bi taj drugi zaradjivao je krajnje neozbiljno reći.
Nego ga ostaviti da se vladajuće stranke finansiraju, i vade fleke nespisobnih vlada preko telekoma?
Naravno da se mora prodati jer je evidentno da u državi niko niti hoće, niti ima želju da uvede red u istoj.
Sve sto je narodno (drzavno) ,je ničije ,i svako ga koristi za svoje lične potrebe.Pa dajte ljudi zar mislite da u našoj državi može nešto dobro poslovati ako nema gazdu?
 
Ja vidim da Telekom posluje dobro.
Ne kazem da se ne proda da ne bi neko drugo zaradjivao.
Niti da se ne proda da bi mogli da se finansiraju pijavice.

Ali, ako to neke doneti neko dobro narodu, f*** off.
 
Pa sve zavisi kome se, i sa kakvim ugovorom proda.Recimo ako se malo spusti cena,a kupac uslovi sa 30-50% ulaganja od cene kupovine u sljedećih godunu-dve ,onda narod može i te kako imati koristi ,što od spomenutog VDSL-a, pa preko jeftinijih paketa m. telefonije i interneta.
To je neko moje vidjenje kao laika za takve stvari,ali mislim da je jako moguće kad se pogledaju sve privatizacije najvećih firmi u vlasništvu države kao sto je NIS,ZASTAVA,pa sad JAT.
U suprotnom neće bolje proći od ZVEZDE i PARTIZANA.
 
Da li ti ozbiljno mislis da ce VLADA prodati tako vrednu kompaniju a ne uzeti ceo kolac za sebe nego forsirati ulaganje? :D
Pricamo o firmi koja se ceni 5x vise od prodajne cene NIS-a.
 
Poslednja izmena:
Haha,pa naravno ako budu morali,a sva je prilika da će morati.Nemoj pogrešno da me razumeš jer ovo ne kažem iz mržnje prema nekom,već zaključujem iz pošte situacije.To ne mora biti odmah,ali u najskorijoj budućnosti hoće.
Zapravo nisu skuplji od NISA,već približno iste vrednosti koliko se sećam,jer je cena na zadnjoj prodaji bila 1,2 milijarde.I to bez dela koji su tada drzali grci(neka me neko ispravi ako grešim).Ista cena je bila i NISA, ali znamo kako i zašto je prodat za 3x manje. Dugovi,visak radne snage,i ulaganje od 100% vrednosti kupovine.
 
Ja sam sokiran percepcijom stvari koju vecina ovde ima. Moram da se izjasnim o nekoliko najfrapantnijih, koje mi bodu oci i vredjaju razum.
1. MMF je kriv sto smo prezaduzeni - van pameti; stavise, da MMF ne postavlja svaki put sve vece restrikcije (jer smo u sve nepovoljnijem polozaju za VRACANJE TIH KREDITA NJIMA), mi bismo vec bili duzni u stotinama milijardi evra (ako vec i nismo). Apsurdno je zapravo da nam oni, brinuci se za svoje pare koje nam pozajmljuju, primoravajuci nas da budemo racionalniji u javnoj potrosnji, time zapravo pokazuju daleko veci stepen odgovornosti za upravljanje drzavom od nase vlasti.
2. NIS je bio gubitas, a preko noci su Rusi od njega napravili uspesnu kompaniju - ovo, naravno, nema veze sa realnoscu; podaci su pre prodaje frizirani da bi kompanija bila poklonjena Rusima iz politickih interesa (naravno da su se neki i finansijski okoristili). Da je makar raspisan neki tender, nego potpuno netransparentno i kriminalno...
3. Privatizacija je losa - to sto su kod nas privatizacije izvedene netransparentno i cesto uz elemente krivicnih dela, ne znaci da je sama ideja privatizacije losa. Ali kad je prva secerana otisla za dinar, a niko nije odgovarao...normalno da ce da ide i druga, pa se onda "biznis" razvio do neslucenih razmera...

I onda dolazimo do Telekoma. S obzirom na dosadasnja stranacka upravljanja kompanijom, sa sve stranackim zaposljavanjem, a naravno da se ta praksa nastavlja i danas - jedino iole razumno resenje je prodati. Da nam vlast nije takva kakva jeste, bez ikakve sanse da se nesto moze preokrenuti - mogli bismo debatovati na temu, i bilo bi svakako vise argumenata protiv prodaje. Ovako je jedino razumno resenje prodati ga, a novac uloziti (recimo) u Koridor 10 i 11, da se barem materijalizuje vrednost i bar indirektno u maloj meri vrati ulozeno.
Naravno da ce novi vlasnik otpustiti 50% zaposlenih - ako pitate bilo kog zaposlenog u Telekomu, svako ce vam potvrditi da je barem toliko ljudi vec danas suvisno. Naravno, otpustanje pripisati privatizaciji i MMF-u i EU, jer su oni krivi sto su stranke uhlebile svoj kadar u drzavnoj firmi.
Ali garantujem da ce od novog vlasnika drzava izvuci vise koristi za sebe kroz poreze, nego sto od Telekoma danas ostaje nakon stipendiranja raznih klubova, CD-ova Zdravka Colica i slicnih dubioznih projekata, kao i biznis transakcija poput pomenute "Arene" i ostalih stranackih i "poslovnih" ispumpavanja para legalnim i polulegalnim nacinima.
 
Ja cu samo dodati nesto, provereno znam da se u telekomu ne zaposljava samo po stranackoj liniji vec i po strucnosti. Naravno, problem je sto je procenat takvih zaposlenih verovatno oko 10-20%, ako i toliko.
 
Pa to je iskljucivo silom prilika, jer mora neko i tamo nesto da RADI.
 
standardna prica u vecini takvih firmi.

Bio sam 1 od tih koji je pokusao legalno da udje.Imao sam 9 razlicitih vrsta testova i na kraju nisam prosao razgovor,odnosno poslednji,10.krug...

Stvar je jasna,1% se legalno zaposli i radi za njih par desetina koji su se nelegalno zaposlili i ne rade nista.
 
Ja sam sokiran percepcijom stvari koju vecina ovde ima. Moram da se izjasnim o nekoliko najfrapantnijih, koje mi bodu oci i vredjaju razum.
1. MMF je kriv sto smo prezaduzeni - van pameti; stavise, da MMF ne postavlja svaki put sve vece restrikcije (jer smo u sve nepovoljnijem polozaju za VRACANJE TIH KREDITA NJIMA), mi bismo vec bili duzni u stotinama milijardi evra (ako vec i nismo). Apsurdno je zapravo da nam oni, brinuci se za svoje pare koje nam pozajmljuju, primoravajuci nas da budemo racionalniji u javnoj potrosnji, time zapravo pokazuju daleko veci stepen odgovornosti za upravljanje drzavom od nase vlasti.
2. NIS je bio gubitas, a preko noci su Rusi od njega napravili uspesnu kompaniju - ovo, naravno, nema veze sa realnoscu; podaci su pre prodaje frizirani da bi kompanija bila poklonjena Rusima iz politickih interesa (naravno da su se neki i finansijski okoristili). Da je makar raspisan neki tender, nego potpuno netransparentno i kriminalno...
3. Privatizacija je losa - to sto su kod nas privatizacije izvedene netransparentno i cesto uz elemente krivicnih dela, ne znaci da je sama ideja privatizacije losa. Ali kad je prva secerana otisla za dinar, a niko nije odgovarao...normalno da ce da ide i druga, pa se onda "biznis" razvio do neslucenih razmera...

I onda dolazimo do Telekoma. S obzirom na dosadasnja stranacka upravljanja kompanijom, sa sve stranackim zaposljavanjem, a naravno da se ta praksa nastavlja i danas - jedino iole razumno resenje je prodati. Da nam vlast nije takva kakva jeste, bez ikakve sanse da se nesto moze preokrenuti - mogli bismo debatovati na temu, i bilo bi svakako vise argumenata protiv prodaje. Ovako je jedino razumno resenje prodati ga, a novac uloziti (recimo) u Koridor 10 i 11, da se barem materijalizuje vrednost i bar indirektno u maloj meri vrati ulozeno.
Naravno da ce novi vlasnik otpustiti 50% zaposlenih - ako pitate bilo kog zaposlenog u Telekomu, svako ce vam potvrditi da je barem toliko ljudi vec danas suvisno. Naravno, otpustanje pripisati privatizaciji i MMF-u i EU, jer su oni krivi sto su stranke uhlebile svoj kadar u drzavnoj firmi.
Ali garantujem da ce od novog vlasnika drzava izvuci vise koristi za sebe kroz poreze, nego sto od Telekoma danas ostaje nakon stipendiranja raznih klubova, CD-ova Zdravka Colica i slicnih dubioznih projekata, kao i biznis transakcija poput pomenute "Arene" i ostalih stranackih i "poslovnih" ispumpavanja para legalnim i polulegalnim nacinima.
+ 1. Sve receno
 
I posle se pitam ja, zasto ja kao mlad menadzser nemam posao...pa zato sto nemam sansu niti cu imati zbog ove politike sansu da sutnem gol...
I tako im treba...ja ih ne zalim...
 
Ja sam sokiran percepcijom stvari koju vecina ovde ima. Moram da se izjasnim o nekoliko najfrapantnijih, koje mi bodu oci i vredjaju razum.
1. MMF je kriv sto smo prezaduzeni - van pameti; stavise, da MMF ne postavlja svaki put sve vece restrikcije (jer smo u sve nepovoljnijem polozaju za VRACANJE TIH KREDITA NJIMA), mi bismo vec bili duzni u stotinama milijardi evra (ako vec i nismo). Apsurdno je zapravo da nam oni, brinuci se za svoje pare koje nam pozajmljuju, primoravajuci nas da budemo racionalniji u javnoj potrosnji, time zapravo pokazuju daleko veci stepen odgovornosti za upravljanje drzavom od nase vlasti.
2. NIS je bio gubitas, a preko noci su Rusi od njega napravili uspesnu kompaniju - ovo, naravno, nema veze sa realnoscu; podaci su pre prodaje frizirani da bi kompanija bila poklonjena Rusima iz politickih interesa (naravno da su se neki i finansijski okoristili). Da je makar raspisan neki tender, nego potpuno netransparentno i kriminalno...
3. Privatizacija je losa - to sto su kod nas privatizacije izvedene netransparentno i cesto uz elemente krivicnih dela, ne znaci da je sama ideja privatizacije losa. Ali kad je prva secerana otisla za dinar, a niko nije odgovarao...normalno da ce da ide i druga, pa se onda "biznis" razvio do neslucenih razmera...

I onda dolazimo do Telekoma. S obzirom na dosadasnja stranacka upravljanja kompanijom, sa sve stranackim zaposljavanjem, a naravno da se ta praksa nastavlja i danas - jedino iole razumno resenje je prodati. Da nam vlast nije takva kakva jeste, bez ikakve sanse da se nesto moze preokrenuti - mogli bismo debatovati na temu, i bilo bi svakako vise argumenata protiv prodaje. Ovako je jedino razumno resenje prodati ga, a novac uloziti (recimo) u Koridor 10 i 11, da se barem materijalizuje vrednost i bar indirektno u maloj meri vrati ulozeno.
Naravno da ce novi vlasnik otpustiti 50% zaposlenih - ako pitate bilo kog zaposlenog u Telekomu, svako ce vam potvrditi da je barem toliko ljudi vec danas suvisno. Naravno, otpustanje pripisati privatizaciji i MMF-u i EU, jer su oni krivi sto su stranke uhlebile svoj kadar u drzavnoj firmi.
Ali garantujem da ce od novog vlasnika drzava izvuci vise koristi za sebe kroz poreze, nego sto od Telekoma danas ostaje nakon stipendiranja raznih klubova, CD-ova Zdravka Colica i slicnih dubioznih projekata, kao i biznis transakcija poput pomenute "Arene" i ostalih stranackih i "poslovnih" ispumpavanja para legalnim i polulegalnim nacinima.

Konačno neko ko razmišlja malo šire od ove naše vuko****ne.
Jasno mi je zašto je većina ljudi kod nas stekla potpuno nakaradnu percepciju privatne svojine i privatnika kao tlačitelja svekolikog srpstva, ali smatram da bench zajednica nije polupismeni i sluđeni prosek koji postoji kod nas i koji ne razmišlja svojim mozgom, već konzumira ono što mu servira vladajući establišment, pa mi je zato i čudno šta se sve ovde piše.
Dakle, kao što reče Jericho, nije ovde problem ko je/će da bude vlasnik Telekoma, već je u pitanju nešto sasvim drugo.
 
Evo da ti objasnim, jer poznajem par njih koji su to uradili... Ljudi hoće dobar, skup telefon, imaju solidan posao i platu, ali nikada keša u šteku (nisu bitni razlozi). JEDINI način koji im preostaje je taj koji ti ne razumeš. Za par hiljada učešća dobiju ekstra telefon koji bez nekih velikih problema otplaćuju na rate. Slično kao kada kupiš kola na kredit. Neophodna su ti, ali nemaš keša za njih. Znaš da je mnogo skuplje kreditom, ali krastavac... Ja, na sreću, ne spadam u tu grupu, ali ih kapiram.

i zato kad uzimas kredit za auto gledas da kupis sa sto vecom ratom i vecom kamatom zar ne? ;)

potpuno je besmisleno puniti budzet profitabilnim firmama

neznam da li si slusao culibrka juce u jutarnjem programu kaze covek da onaj kredit sto je uzeo telekom da odkupi 20% akcija grckog ote-a vec pola (200 miliona evra) vracen i to za godinu dana :)

bas me interesuje odakle toliki profit?
 
Poslednja izmena:
Skupili su i za te akcije i za novu czv divu telekom u kosarci ( to jest fmp ) :) ne brinem se ja za njih..
 
ma samo me interesuje odakle toliki profit?

ako ima neki ovde "strucnjak" da nam odgovori ,)

Enorman profit za 2012, nigde se ne kaže tacno odakle potice. Ta prica se uvek poteze zajedno sa pricom koliko telekom vredi za prodaju.

Pitanje Telekoma Srbija je prvenstveno politicko pitanje. Svakako da ce potencijalni kupac prvo preturiti sve knjige pa onda u ponudu.

Dotle uzivajmo u niskim cenama Mts paketa :)
 
Poslednja izmena:
Enorman profit za 2012, nigde se ne kaže tacno odakle potice. Ta prica se uvek poteze zajedno sa pricom koliko telekom vredi za prodaju.

Pitanje Telekoma Srbija je prvenstveno politicko pitanje. Svakako da ce potencijalni kupac prvo preturiti sve knjige pa onda u ponudu.

Dotle uzivajmo u niskim cenama Mts paketa :)


ma samo nek se trosi

a TT mreza u nekim krajevima jos iz 1945 god. :wall:
 
ma samo me interesuje odakle toliki profit?

ako ima neki ovde "strucnjak" da nam odgovori ,)

Nisam ni strucnjak, ni "strucnjak", ali pogledaj samo javno dostupne cifre:
Telenor ima promet/prihod od 400 miliona evra. To je samo za mobilnu telefoniju. Telekom ima i fixnu, ADSL, fiberoptic i IPTV preko toga. Oko 90 miliona dinara prihoda, oko 10 miliona profita 2012.:
http://fi.apr.gov.rs/prijemfi/cir/p...f3f18eee9756d31cfd387b3cb37723262&godina=2012

Sta ti je cudno, kad su jedini trosak kompanije zaposleni?:) Infrastruktura za telekomunikacije je bila njihova, i samo se odrzavala :)D). Tek krajem prosle godine je VDSL nesto zaziveo, i to retko gde van novih naselja (a u njima mislim da to investitori placaju).
Sta je Telekom imao da investira, pa da ima neki trosak?

Zaposleni i vracanje kredita ;)

2011. je Telekom imao onu famoznu "50% popusta na ADSL" akciju. To je sigurno bio odlican deo profita u 2012, jer je jula 2011. pocela (meni je avgusta se zavrsila).
Fixni prikljucak im je cista para!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno