Šta je novo?

Telekom Srbija, sadasnjost i buducnost

Telekom gubi korisnike fixne telefonije a i pored toga: prosle godine je prijavio 20 milki, ove 11 milki dobiti - nakon oko 170.000.000evra na konto vracanja kredita za OTE deonice. Sto... izadje da je u sustini imao dobit 27 milki. Sto je vise nego godinu ranije.
To da li se slazemo da je trebalo ih otkupiti je druga stvar.

Ali ono... mi ovde znamo bolje od svih ostalih, sto mi ne bi izneli svo znanje i odlucivali o sudbini Telekoma :) Mislim, neki "znaju" da se "na celu dobit placa porez" :)
 
Poslednja izmena:
Jer je nasim vladam uvek prvo do naroda stalo?;)

Ovo nije tacno ;) I da si rekao profit umesto prihoda, opet nije tacno.

Kad budete shvatili zasto ovo nije tacno, bice vam mnogo toga jasno i necete misliti kao sto mislite. Do tada - offtopic prenesite na neki pilicarski forum, ovde je IT forum.

Porez se placa na prihod, a ne na profit, tako da nisi u pravu. Bitno da si izvrnuo kako tebi odgovara.
To o cemu naslucujem da ti pricas je vestacko podizanje knjigovodstvene vrednosti, kako bi se eventualno prodalo za vise novca. Ta zvaka je prodavana na pocetku privatizacije i na manjim firmama. Kod Telekoma to ne prolazi...
Toliko o selidbi na pilicarski forum...Ne znam cemu tako nadmen stav kada nisi u pravu!?
A o ekspertizi si dovoljno rekao time da mogu sav novac da ispumpavaju iz zemlje kao vlasnci 51%....Znas nije to pijaca, to rade timovi advokata
 
Poslednja izmena:
To što telekom pravi pare SADA, znači da ga ne treba prodavati. Ako počne da pravi manje, ne treb odma: Drž prodaj, nego nešto promeniš u radu tog Telekoma.

Nemanja, odakle ti to da se na PRIHOD plaća porez?
 
Porez se definitivno placa na DOBIT tj. na profit a ne na bruto prihod, kao sto drzavi ne placas sav PDV koji fakturises nego se odbija PDV koji je tebi fakturisan.
 
To što telekom pravi pare SADA, znači da ga ne treba prodavati.
Sto ne znaci da sa 49% pod pravim vodstvom i organizaciojm ne moze da pravi i vise para nego sada!?!
Ako počne da pravi manje, ne treb odma: Drž prodaj, nego nešto promeniš u radu tog Telekoma.
A ko ce da promeni to nesto u radu telekoma; ja, ti!?...shvatas li ti pojam lose politike, korupcije i sve slicne problematike koje se javljaju u ovoj zemlji (doduse ima ih u svakoj ali mi smo bas kriticni po tom pitanju)?!

Dosta mi je bre da slusam kako pojedinci po javnim firmama pricaju ili se hvale kako ih je "sramota" sto primaju ogromne pare za poslove koje (ne)rade...imam i prijatelja medju njima, koji su opet dosli vecinom preko politike na ta mesta.
Jel vi mislite da je serija "Drzavni posao" koja se emituje tek tako nastala; pa ima bre firmi u kojima se ni toliko cak ne radi!!

Izvodio sam radove za NIS, za BFC itd pojma nemate koji je to sada nivo u odnosu na period dok nije bilo privatizovano...jedino sto alfaunits rece greota je sto su firme otisle za tako smesne pare..i sto je velika vecina zalosno placena za to sto radi!!

Da me ne shvatite pogresno, ja sam prvi protiv toga da se prodaje ono sto je drzavno (posebno ispod svake vrednosti i iz razloga sto politicari opet iznadju nacin da vecinu tih para opet pokradu sebi), ali dok narod ne pocne nesto konkretno i da radi u ovoj zemlji (pored toga sto bi prvo par funkcionera trebalo za j*ja obesiti da vise na banderama) tesko da ce dobro da nam se pise!!

I naravno uvek sam pristalica stranog zakona da ako firma pocne vise da zaradjuje i radnici moraju da imaju vece plate!!
 
Porez se placa na prihod, a ne na profit, tako da nisi u pravu. Bitno da si izvrnuo kako tebi odgovara.
? Da li bi barem mogli da ne lupetate stvari koje su extra precizno definisane zakonima?
Sta se desava vise:
- u ovim temama o operaterima prvo lazu o CISTIM BROJKAMA (cene paketa, uredjaja i slicno), koje ne da je lako proveriti nego je lakse proveriti od bilo cega drugo
- sada dolazi neko i lupeta da se porez na dobit placa na PRIHOD? ALO, LUDI?
 
Sto ne znaci da sa 49% pod pravim vodstvom i organizaciojm ne moze da pravi i vise para nego sada!?!
Sto je nebitna stvar.
Bitno je:
- koliko ce novca ostati u Srbiji
- koliko ce otici van
- koliko ce ljudi morati da trazi posao
- koliko ce plate biti manje ili vece
- koliko ce morati i dalje da placa sponzorstva razna (prva veca privatizovana firma kod nas i dan danas mora da daje stipendija, a kontrola je na nivou eci-peci-pec)
i najbitnije:
- sta ce biti sa novcem od prodaje!

Mislim, to da li ce da pravi vecu zaradu je samo tehnicki bitno, bitnije je sta ce biti sa tim novcem. Pogotovu u trenutnoj situaciji u zemlji!
 
Bitno da si ti mene napusao kako ne znam, a ti si mesao zakonski precizno definisane pojmove :D

Priznao sam gresku i izvinio se. Omasio sam terminologiju totalno...
Sa druge strane, mozemo da nagadjamo koliko ce novca ostati u Srbiji, ali Telekom ide silaznom putanjom i ta cifra tezi nuli. Da se Telekomom upravlja kao privatnom firmom jedan od druga 2 konkurenta bi do sada zatvorio posao u Srbiji. Ovako, doci ce u situaciju bolje i 49% od necega( sto ce biti vise nego sada svih 100%, siguran sam), nego nista, ili jos gore minus.
 
Nemanja, ti ne shvatas da ce novac od prodaje biti potrosen kao hrana za ptice (toliko ce znaciti narodu), a da od same zarade necemo videti nista!
Idi malo po forumima za ekonomiju i videces ubrzo o cemu pricam vezano za zaradu. Da ce on imati vecu dobit nece znaciti nista narodu ako ta dobit ode van, sta vise znacice mnogo manje, jer ce mnogo njih biti bez posla.
 
Ni ti ni ja ne znamo kako ce biti potrosen novac. Moze biti vracen neki deo spoljnog duga, moze se investirati u razvoj poljoprivrede itd. No to nije tema. Poenta je da Telekom ovakav kakav je nema sansu na duge staze i ljudi koji ga vode to ne vide, ili ih je bas briga da vide. Jednostavno usluga im je losa. Kada pogledas realno, fiksni telefoni ce uskoro postati visak, kablovski operateri su im vec sada dali domaci zadatak za TV i net, mtsu blago opada trzisno ucsesce...Ne znam kakvo je stanje mtela, ali nisam siguran da od njih dolazi neka fina zarada...
 
da, ne znamo kako ce biti potrosene ta pare od eventualno prodaje... ccc
 
Inace trenutno svi mi imamo ogromne koristi od Telekoma...a ne politicke partije
 
Pa i imamo - cene interneta koje ne idu navise, cene mobilne telefonije koja godinama u DINARIMA cak ne ide navise (problem onih koji odu kod Telenora sto im je odletela navise :D).
Ako mislis da to nije bitno, ono.... prodace se Telekom, narod nece videti ni dinara naravno, dobit ce odlaziti van godinama, hteli to neki da priznaju ili ne, cene ce otici navise, manje ljudi ce imati posla...
 
Prva stvar koju ce da jrade novi vlasnici je da ukinu 50 posto popusta..... pod garanciju.
 
Da ce on imati vecu dobit nece znaciti nista narodu ako ta dobit ode van, sta vise znacice mnogo manje, jer ce mnogo njih biti bez posla.

Dok je za narod jako bitno da se iz budzeta finansiraju gubitaska preduzeca, pogotovo ono koje je u ocima javnosti glavni krivac za usporen razvoj broadbanda pocetkom milenijuma. Slazem se da je tehnicko pitanje koliko preduzece moze da zaradi, ali nije tehnicko pitanje ako preduzece na primer gubi pare i ide u minus pa mora da se dotira iz budzeta. Strana ulaganja nisu bitna samo sa aspekta poslova i odliva novca. Strani kapital donosi, makar u teoriji, bolje modele upravljanja, vecu konkurentnost, manju korupciju, referencu za privlacenje jos stranog kapitala, a za krajnje korisnike verovatno i kvalitetnije proizvode i usluge. Downsizing moze da se sprovede i u vidu reforme javnih preduzeca, svako ko misli da je zasticen jer radi u drzavnom preduzecu gresi. Jedino osiguranje od prosjackog stapa na modernom trzistu je strucnost, sposobnost da se odgovori na dinamiku, prilagodi konkurenciji, pridobiju novi korisnici, izgradi brend...
 
Telekom se dotira iz budzeta? Od kada?
 
Ne dotira se telekom iz budžeta, ali se pare od Telekoma koriste za dotiranje gubitaša i finansiranje političkih kampanja.
Ono što ti želiš alpha je prosto neodrživo na duži rok, Telekom će neminovno da propadne i na kraju će da ga prodaju u bescenje ako se ovako nastavi. A ja ne vidim kako bi moglo da se ne nastavi, odnosno, da Telekom, iako je kompanija u državnom vlasništvu funkcioniše korporativno i na realnom tržištu, bez upliva politike. Do sada je svaka garnitura koja je bila na vlasti pokazala, a i ovi koji su sada to rade, da je Telekom zlatna koka koju će da koriste dok im nosi zlatna jaja obilato, a kako će da bude posle koga boli patka...
 
Da je tako - je. Ali da ce biti bolje DRZAVI (tj. narodu) nakon prodaju - no f***ing way. Ne u skorijoj buducnosti ako se to desi.
Jedna stvar je konstatovati da je nesto s***e, a sasvim drugo promeniti mu oblik jer mislite da ne moze biti gore :D
 
Ok, slažemo se da je nešto loše, mislim da je to očigledno.
Ali poenta je da će ovako Telekom neminovno da propadne, pa će ti ljudi koji rade da ostanu bez posla, ovako ili onako. Da li će narodu biti bolje ako se Telekom proda ili ne nije uopšte tema, Telekom će sigurno da se proda, samo je pitanje po kojoj ceni i kome. A kada se proda, novi vlasnik će da sredi stvari u svojoj kompaniji, a pod broj 1 su to šut karte za nesposobni i partijski udomljen višak.
Jedino rešenje je da dok još ima šta da se uredi državni establišment odluči da je Srbiji potreban kvalitetan i profitabilan mobilni operater (pošto je fiksna telefonija na putu izumiranja), dovede top menadžment koji će da plati debelo, prepusti im da vode posao kako najbolje znaju i potpuno se povuče iz upravljačke strukture. Vlada postavlja CEO-a na javnom konkursu sa jasnim kriterijumima, CEO uspostavlja svoj tim menadžera, pravi se biznis plan, uspostavljaju se kriterijumi funkcionisanja kompanije i to je to. Vlada se ne pita ništa više i javlja se kada/ako se dele dividende i kod donošenja strateških odluka u kojima je normalno da vlasnik mora da preseče i odluči šta i kako.
Znam da je ovo u Srbiji ravno utopiji, ali ako se ovako postave stvari Telekom može (ne mora) da bude odlična i profitabilna kompanija koja će u budžet da upumpava lepe pare od pdv-a. Ako nastave ovako propadaju 100%, samo je pitanje vremena.
 
Ali poenta je da će ovako Telekom neminovno da propadne
Izvini a ODAKLE ti to? Lepo sam prikazao da je Telekom 2012 efektivno imao veci prihod nego 2011! I to 50% veci - samo sto su morali da vrate deo dodatnog kredita za deonice OTE-a.
Znaci zarada Telekoma nije opala, niti opada.
pa će ti ljudi koji rade da ostanu bez posla, ovako ili onako. Da li će narodu biti bolje ako se Telekom proda ili ne nije uopšte tema, Telekom će sigurno da se proda, samo je pitanje po kojoj ceni i kome.
Drzavna je firma, naravno da je bitno kako ce biti bolje narodu!

A kada se proda, novi vlasnik će da sredi stvari u svojoj kompaniji, a pod broj 1 su to šut karte za nesposobni i partijski udomljen višak.
I sta onda? Taj visak ce opet morati negde da se zaposli, i bice to placeno od para od prodaje - znaci taj visak ce uvek morati da ima posla :)

Vlada postavlja CEO-a na javnom konkursu sa jasnim kriterijumima, CEO uspostavlja svoj tim menadžera, pravi se biznis plan, uspostavljaju se kriterijumi funkcionisanja kompanije i to je to.
2002. sam bio u Koreji, gde je efektivno bio 1 operater (LGU+ je i dalje smesan vise nego VIP po selima Srbije doduse :)). Nigde bolji internet u to doba nisam video :)
Sada ima 3 operatera mobilne, svaki je i net operater - toliko je skupa mobilna, toliko ne mozes da menjas operatere jer je neisplativo.... bukvalno jedina bolja stvar nego kod nas je veci upload!
A znas kako se doslo do te bolje situacije? Vlada se nije mesala menadzmentu :)

To sto ste videli da je negde nesto uspelo nema veze sa Srbijom.

Znam da je ovo u Srbiji ravno utopiji, ali ako se ovako postave stvari Telekom može (ne mora) da bude odlična i profitabilna kompanija koja će u budžet da upumpava lepe pare od pdv-a. Ako nastave ovako propadaju 100%, samo je pitanje vremena.
Uliva Telekom MNOGO vise novca preko dzabalebarosa iz partija jer njima mora celokupan porez/doprinose da isplati. Dok bi kroz dividende platili samo 20% toga!
Upumpavao bi velike sume preko PDV-a JEDINO provecanjem PDV-a ili povecanjem cena.

Dosta negativne kampanje, samo smanjujes cenu Telekomu :D
 
Državna kasa je prazna. Telekom je zdrava firma koja se može lako prodati strancima. Kada prodamo telekom, eps...šta ostaje? Radićemo kao roblje za strance bez nade da će nam jednom biti bolje. Setite se da je DS hteo da proda telekom. Javnost i stručnjaci su se usprostivili prodaji. Sada nova vlast, preko friziranih izveštaja o poslovanju telekoma priča istu priču kao prethodna vlast.
 
Ja ne znam o cemu ti pricas... Na osnovu cega ti zaključuješ da ce narodu biti bolje jer je to državna firma. Mislim da ti i dalje živiš u nekom socijalizmu @alfa... Nema više sigurnih radnih mesta za svršene studente u državnim firmama.. Poslovanje Telekoma nema ama baš nikakve veze sa narodom, kao ni poslovanje Vipa, Telenora, Maxija, Zare i svih ostalih firmi u zemlji.. Previše si ti vremena proveo u Južnoj Koreji :rolleyes:
 
Mozemo mi ovde da pricamo do sutra da li je nesto bolje ili gore ali cinjenica je da je pitanje vremena kad ce Telekom biti prodat a s obzirom na hronicni nedostatak para u budzetu i demokratske pritiske verovatno ce to biti uskoro.
Sta ce biti nakon prodaje mislim da se moze naslutiti iz primera NIS-a to je da ce jako puno ljudi otici na biro za nezaposlene i da ce verovatno cena usluga otici gore.
Da li je to dobro za narod i drzavu nemam pojma ali verovatno ce nam reci iz inostranstva da je to demokratija i da to tako treba.
 
Što reče Zoki Radmilović: "Ni meni se ne sviđa, ali takav je posao".
Možete vi da pričate šta god, suština je da mi svi u proseku trošimo više nego što proizvodimo, tj. nismo u plusu kao država. Dok je bilo donacija i kredita to se nekako peglalo, ali od kada je česma presušila kreće neminovni sunovrat standarda.
Kad budemo imali suficit nećemo morati da prodajemo porodičnu srebrninu da bi se prehranili, ali to je već naučna fantazija u zemlji Srbiji gde se odvajkada koristila poštapalica "kako ćemo, lako ćemo".
Da li je održivo da 40% onih koji prave pare u privredi finansira 60% onih koji su na državnim jaslama? Plus, lični dohodak ovih u vanprivredi solidno veći od ovih u privredi. E, zbog toga ćemo da prodamo Telekom, a kad ne bude bilo više ničega verovatno ćemo između sebe da se pobijemo, pošto nam je još samo to i ostalo.
 
Ja ne znam o cemu ti pricas... Na osnovu cega ti zaključuješ da ce narodu biti bolje jer je to državna firma.

A odakle tebi da ce narodu biti bolje ako bude privatna firma? Mislim, ne u teoriji, ne u Nemackoj, nego OVDE?
 
Mozemo mi ovde da pricamo do sutra da li je nesto bolje ili gore ali cinjenica je da je pitanje vremena kad ce Telekom biti prodat a s obzirom na hronicni nedostatak para u budzetu i demokratske pritiske verovatno ce to biti uskoro.
Sta ce biti nakon prodaje mislim da se moze naslutiti iz primera NIS-a to je da ce jako puno ljudi otici na biro za nezaposlene i da ce verovatno cena usluga otici gore.
Da li je to dobro za narod i drzavu nemam pojma ali verovatno ce nam reci iz inostranstva da je to demokratija i da to tako treba.

Nazalost, prva recenica sumira stanje i najverovatniji ishod i razlog za isti ;)
 
A odakle tebi da ce narodu biti bolje ako bude privatna firma? Mislim, ne u teoriji, ne u Nemackoj, nego OVDE?

Narod nema nikakve koristi, kakva god da je to firma! Tako da je NARODU (onom nepismenom, po istrazivanju oko 40% sa zavrsenom osnovnom skolom) potpuno nebitno i zabole ga dupe sta ce biti sa Telekomom! A i mene licno, jer nikakve koristi nemam od njih...ni-ka-kve...nista...ni fiksni ne koristim vise..
Sta je Telekom uradio za narod..pricas bre o njemu ko da je neki Car, vladar u Srbiji...to je firma koja generise profit, profit koji odlazi u SNS, SPS, G17 ili kako se vec zovu vise, DS i ostale stranke..o cemu ti pricas bre, narod nije video ni prebijene pare iz Telekoma niti su one preusmerene u neke projekte radi poboljsanja opsteg telekomunikacionog stanja u zemlji..jesi ti u nekoj partiji ili sta, kad ovako zdusno branis Telekom?

I evo citaj malo da vidis kakvo je stanje sa NARODOM u zemlji... http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/404045/U-Srbiji-165000-nepismenih

Kompjuterski je nepismeno više od 50 odsto stanovništva Srbije.
 
Poslednja izmena:
Narod nema nikakve koristi, kakva god da je to firma! Tako da je NARODU (onom nepismenom, po istrazivanju oko 40% sa zavrsenom osnovnom skolom) potpuno nebitno i zabole ga dupe sta ce biti sa Telekomom! A i mene licno, jer nikakve koristi nemam od njih...ni-ka-kve...nista...ni fiksni ne koristim vise..
Sta je Telekom uradio za narod..pricas bre o njemu ko da je neki Car, vladar u Srbiji...to je firma koja generise profit, profit koji odlazi u SNS, SPS, G17 ili kako se vec zovu vise, DS i ostale stranke..o cemu ti pricas bre, narod nije video ni prebijene pare iz Telekoma niti su one preusmerene u neke projekte radi poboljsanja opsteg telekomunikacionog stanja u zemlji..jesi ti u nekoj partiji ili sta, kad ovako zdusno branis Telekom?

I evo citaj malo da vidis kakvo je stanje sa NARODOM u zemlji... http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/404045/U-Srbiji-165000-nepismenih


Viđe ovako, ja sam radio 2x na izborima, drug na popisu stanovništva. Ne treba mi blic da mi kaže nešto tako očigledno. Rešenje problema vidim u tome da Beograd više nema šaku nad monetarnom politikom i da se potpuno decentralizuje vlast (što se nikad neće desiti).
A na konto vas koji ne vidite da prodajom Telekoma mi gubimo mnogo više nego što dobijamo, pa videćete, za nekih 10tak godina, kada više ne bude moglo da se "muze", kada se svi "doselimo" u Beograd jer nemamo rodbinu u inostranstvu da nas povuče, a ni para za tako nešto.

Na konto nemanjabgd84 i fingona82 vezano za moj post o NIS-u. Ne mogu da verujem da ljudi mojih godina i dalje veruju u ono "decu donose rode."
Rusi nisu ovde došli da bi nam bili dobrotvori, već da bi zaradili pare, a u tome su uspeli iz više razloga. 1.vo država ih debelo sponzoriše i gleda im kroz prste. 2.go, pošto ste tako proevropski orijentisani, voleo bih da vidim da vas u situaciji kada vas neko izbaci na ulicu iznenada (3-5. godina do penzije) iz razloga samo vrhu poznatim, šta biste onda radili? E vidite, rusi u NIS-u ne rade samo to, već mnogo gore stvari, ali pošto nemam ništa na papiru to ostaje samo kao moja napisana izjava na forumu.

Isto tako će nam biti i sa Telekomom, kad se proda, ako se proda sa sve infrastrukturom, moćićemo lepo da zaboravimo na moderne tokove civilizacije....
 
Nazad
Vrh Dno