Šta je novo?

Asus EAH5770 problem

ZeXx

Cenjen
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruke
997
Poena
170
E ovako drugar mi ima problem sa grafickom karticom pa je sastavio sta se desava, ja postujem na forum pa ako neko ima predstavu sta se desava neka pomogne :)

Postovanje, imam problem sa navedenom karticom koji ne mogu sam resiti i ustanoviti zasto se problem pojavljuje i sta se desava sa karticom, pa se nadam da se neko odavde imati neku ideju sta se zbiva.

Dakle u pitanju je kartica : https://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH5770_CUcoreG2DI1GD5/

Ostatak konfiguracije :

Ploca : Gigabyte ga-m5-6s-s3 = http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2607#ov ( BIOS update-ovan na najnoviju verziju ) CPU : AMD Phenom X3 8750 Black Edition = http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/A... Edition - HD875ZWCJ3BGH (HD875ZWCGHBOX).html HDD : Maxtor DiamondMax 21 SATA 250 GB = http://www.seagate.com/gb/en/support/internal-hard-drives/desktop-hard-drives/diamondmax/ Ram : 2x2GB DDR2 Kingston hyperx 800 mhz Napajanje : Raidmax rx-1000ae = http://www.raidmax.com/psu/rx_1000ae.html

Kuciste je dobro provetreno ima 6 ventilatora dvanaestica, no za ove potrebe testiranja sam koristio sa upaljenim ventilatorima, ali sa skinutom jednom stranicom kuciste, sto ce se videti na snimku...

Problem koji je javlja je to da po mojoj proceni ventilator na kartici pre ulaska u sistem sa drajverima za istu ide do 100 % !

Dakle da pojasim. Pri paljenju racunara i ucitavanja biosa ventilator na kartici zakuca na 100 % i sve dok se ne udje u sistem koji ima drajvere za karticu tako radi. Isto se desava i kada hocu da instaliram OS iz biosa preko butabilnog cd-a znaci prilikom instalacije vent je uvek na 100 % i kada se udje u sistem posle instalacije i dalje je na 100 % sve dok se ne instaliraju drajveri za karticu tada se smiri i dolazi u normalu. Nadam se da je dovoljno jasno, dakle kartica je jedino u normali kada se udje u OS i imaju instalirani drajveri za nju, u svakom drugom slucaju ventilator radi na 100 %, dakle ako ostanem u biosu ili instaliravam OS preko biosa, ili sam u OS-tememu ako nisu instalirani drajveri za karticu.

E sada kada su instalirani drajveri za karticu u sistemu cini se da kartica radi najnormalnije.

Dakle pre ovog snimka sam instalirao novi Windows 7 sa drugom karticom ( da ne bi na ovoj ventilator zakucavao na 100 % na jedno 30-desetak minuta koliko traje instalacija OS-a ), zatim gasim racunar ubacujem ovu karticu i dalje se sve moze videti na snimku, palim ga i vent na 100 % pocinje ! Snimak traje 5 minuta, znaci toliko mi je bilo potrebno da udjem u sistem i instaliram drajvere za graficku, primeticete naravno da je vent uvek na 100 % i sve tako dok se nisu instalirali drajveri za graficku. Mozete samo cuti jedno 30 setak sekundi sa pocetka kako kartica brunda na 100 %, a onda prebacite na 4:15 i cucete kako se graficka smiri cim se ucitaju i instaliraju drajveri za nju.

http://www.youtube.com/watch?v=yL8yVGX2UHw

E to je taj problem sto nemam pojma sta se desava i kako da ga resim i jeli graficka ostecena ili je ovo normalno za ovaj model.

Testirao sam graficku u Windows 7 sa instaliranim drajverima i rezultati su sledeci :

U idle rezimu GPU-Z ocitava karticu od 40 - 43 stepena pri tome da je ventilator na 30 % : http://i.imgur.com/odcJ0Yj.jpg

Dok kada pokrenem render test sa GPU-Z-om posle 3 minuta testa stvari izgledaju ovako : http://i.imgur.com/pg2N6nT.jpg

Dakle kartica dodje i do 105 stepeni a ventilator se okrece blizu maksimuma sto se da videti.

Uslovi za testiranje su bili isti i za idle rezim i za full load, znaci otvorena jedna strana kuciste, kuciste u lezecem polozaju ( kao na snimku ), svi ventilatori upaljeni, spoljna temperatura 25 stepeni otvorena vrata i prozori, tako da je i unutra slicno. Sve u svemu normalna temperatura vazduha.

Eto to je to izvinjavam se na poduzem postu, ali bolje da dam sve podatke nego da neko nagadja o cemu se tu radi. Ako ima neko ideju ili je imao istu karticu da mi kaze da li je normalno ovo za ventilator sto ide do 100 % bez kontrole drajvera i da li je kartica ispravna, sta joj fali itd, i da li je normalna ova temperatura merena preko GPU-Z-a za full load ?

Hvala najlepse.
 
Ja bih joj flesnuo nov bios, rekao bih da je do njega problem.
 
105 stepeni je mnogo,trebalo bi je drzati ispod 85 stepeni.
Pogledaj voltazu trebalo bi da stoji 1.125v,a kod tebe je 1v.
 
@ fingon82 prenecu mu i to da pokusa

@ Vuk40 prenecu mu i to, mada rekao je da prilikom testiranja kad dotakne hladnjak na grafickoj da je hladan o_O
 
Ako mu je hladan onda mu ne lezi hladnjak dobro,mora da je pretegao srafove.
Neka ih popusti i safi unakrst do osrednjeg otpora ne do kraja.
Kada mnogo stegne iskrivi se ploca i hladnjak ne moze da nalegne dobro.
 
Pazi kad nisam ni video tih 105C. Dug je bio post, na kraju sam samo preleteo. Kolike su mu temperature u igrama? Trebalo bi izduvati prasinu iz graficke ako prelaze 80. 5770 trosi malo struje, sve preko 80C sa 50-60% brzine venta je mnogo (u igrama)
 
Pa nije nista ni igrao, pre par dana je sklopio tu masinu, kaze da je menjao pastu, kontam da je ocistio i prasinu, i tako od pocetka ima problema sa karticom, i u drugoj masini je pokusavao i isto se kartica ponasa.
 
Ako je od pocetka imao s njom problem, onda je definitivno do BIOS-a. Nek uflesuje nov
 
Preneo sam mu da flesuje drugi BIOS, valjda ce uspeti, jel ima neki tutorijal ili nesto da mu posaljem da se lakse snadje da nesto jos ne zezne vise?
 
Ne znam, dugo to nisam radio, nemam pojma koji sam tutorial pratio...nek pregleda vodece inostrane forume, nek se potrudi malo ne moze sve na gotovo :p
 
Ne znam, dugo to nisam radio, nemam pojma koji sam tutorial pratio...nek pregleda vodece inostrane forume, nek se potrudi malo ne moze sve na gotovo :p

Sad ce da se petlja sa tim, pozvao je jos jednog druga pa nek se zanimaju :D
 
Ma bice ovo sto sam i rekao pretegao sarafe na kuleru.
kazes da je menao pastu,kod mene je kuler vruc i na 50 stepeni a kamo li taj na 105
 
Ma bice ovo sto sam i rekao pretegao sarafe na kuleru.
kazes da je menao pastu,kod mene je kuler vruc i na 50 stepeni a kamo li taj na 105

Snimio je pes posto to jedino trenutno ima i temp nije presla 82 stepena, e sad aj oko temperatura moguce da je pretegao, ali to nije razlog da vent drzi 100% dok ne dodje do ulaska u OS pa onda radi normalno. Prvo ce sad da pokusa da nabaci drugio bios pa da vidi sta se desava sa temperaturama i kako stoji hladnjak.
 
I to je tacno. Prenos toplote mora da se oseti i na 50C, ali to nema veze sa ventom na 100% kad butuje
 
Ako je slika na sajtu dobra, onda ventilator ima samo dvopinski kabel, i nije nista cudno sto mu se brzina samo sa drajverima moze kontrolisati. To je recimo kod Palita cest slucaj. A sto se tice toplote, nesto je definitivno zeznuo prilikom rasklapanja, nek je otvori ponovo i prekontrolise. Npr. mozda je kabel od ventilatora okrenuo naopako, pa mu ventilator vrti na krivu stranu...
 
imas u biosu Init Display First
PCI Slot Sets the PCI graphics card as the first display. (Default)
PEG Sets PCI Express graphics card as the first display.
System Smart FAN Control ako je disebled onda ventovi idu na pun pogon.
 
To je normalno samo sto zujanje stvara protok vazduha kroz taj crni poklopac. Predlog tvom drugu da ako vec ima dobro provetreno kuciste skine to crno g* .. nece izgubiti na hladjenju naponske ali ce znacajno utisati komp pri opterecenju. Da bi to uradio mora da skine ceo hladnjak sa pcb'a, zavrtnji su sa donje strane alu hladnjaka.

Sto se temperature tice nek pogleda na samom bakarnom jezgru tog hladnjaka da li ima mali opiljak u sredini istog. (na delu koji naleze za jezgro gpu)
Dosta primeraka je imalo taj problem, pa i moj, pa se sve manifestovalo povecanom temperaturom cak i u leru.

Koju pastu je stavio?
 
Ajde da ne mocim ovog coveka vise da napravim i ja nalog, dakle ja sam taj sa problemom :mad:

Ja bih joj flesnuo nov bios, rekao bih da je do njega problem.

Force flashovan BIOS, nije pomoglo isti problem se desava.

105 stepeni je mnogo,trebalo bi je drzati ispod 85 stepeni.
Pogledaj voltazu trebalo bi da stoji 1.125v,a kod tebe je 1v.

Da to sam i ja nasao, medjutim to treba da bude +, smanjivanjem voltaze smanjuje se i temperatura, al ovde sta se desava ko zna, ako bi se podigla na taj default od asusa ko zna mozda bi u full loadu otisla i na 130 stepeni. ( da dodam to je tako bilo kako je stigla kartica nista ja nisam dirao )

Ako mu je hladan onda mu ne lezi hladnjak dobro,mora da je pretegao srafove.
Neka ih popusti i safi unakrst do osrednjeg otpora ne do kraja.
Kada mnogo stegne iskrivi se ploca i hladnjak ne moze da nalegne dobro.

Kartica kada je dosla ( kontam da je niko nije skidao da je tako fabricki bila ), istu temperaturu pokazivala kao i sada kada je skinut hladnjak ociscen od malo prasine i zamenjana pasta, safovi jesu malo vise stegnuti ali to nikako nije razlog da se onoliko greje.

Ako je slika na sajtu dobra, onda ventilator ima samo dvopinski kabel, i nije nista cudno sto mu se brzina samo sa drajverima moze kontrolisati. To je recimo kod Palita cest slucaj. A sto se tice toplote, nesto je definitivno zeznuo prilikom rasklapanja, nek je otvori ponovo i prekontrolise. Npr. mozda je kabel od ventilatora okrenuo naopako, pa mu ventilator vrti na krivu stranu...

Ne, nisi video dobro, kabal je tropinski, a i zuti kabal koji ti vidis je kabal za senzor.
Sa drugim delom pretera treba da budem slep da okrenem naopako ventilator... Cim je idle na 40 setak stepeni non stop znaci da je sve ok sto se tice toga nego problem je full load i ventilator sto divlja bez drajvera.

imas u biosu Init Display First
PCI Slot Sets the PCI graphics card as the first display. (Default)
PEG Sets PCI Express graphics card as the first display.
System Smart FAN Control ako je disebled onda ventovi idu na pun pogon.

OK je ovo.

To je normalno samo sto zujanje stvara protok vazduha kroz taj crni poklopac. Predlog tvom drugu da ako vec ima dobro provetreno kuciste skine to crno g* .. nece izgubiti na hladjenju naponske ali ce znacajno utisati komp pri opterecenju. Da bi to uradio mora da skine ceo hladnjak sa pcb'a, zavrtnji su sa donje strane alu hladnjaka.

Sto se temperature tice nek pogleda na samom bakarnom jezgru tog hladnjaka da li ima mali opiljak u sredini istog. (na delu koji naleze za jezgro gpu)
Dosta primeraka je imalo taj problem, pa i moj, pa se sve manifestovalo povecanom temperaturom cak i u leru.

Koju pastu je stavio?

Ne, nema nista, sve je lepo skinuto ocisceno stavljena nova pasta, i problem je isti kao i pre.
Pasta je neka cooler masterova, sada mi je u podrumu a i pola 4 je ne mogu da silazim da vidim tacno koja je ali nije do paste ako na to tipujes.


Kada se sve sabere i oduzme sve u svemu dolazimo do zakljucka da je ova kartica fabricki osakacena. Nista ne moze pomoci da se ohladi, i onaj nenormalni problem kada nije u sistemu i nemaju drajveri za nju da ventilator ide na 100 % ( na snimku se to ne cuje bas kao sto se cuje uzivo, uzivo ko da slece mlazni avion ), govore da nesto nije u redu sa samom karticom a nije do biosa, nije do paste, nije do prasine, nije do hladnjaka, nije do kablova, nije do ostalih komponenti, nije do..........

Da napomenem da je kartica nosena na skroz drugaciju konfiguraciju ( jedino je napajanje bilo isto ), i ponasa se isto.

E sada ne znam da li smem postaviti link sa drugog domaceg foruma ( da ne budem banovan na prvom postu ), isti problem kao moj ( samo nema ovaj ventilator 100 % bez drajvera ), znaci pregrevanje u full loadu, nova kartica pod garancijom.... i na kraju ispade da je takva fabricki znaci neki njihov fabricki defekt ili jednostavno felericna kartica fabricki promakla, e izgleda da je isti slucaj ovde.

Tako da ja ne bih vise mucio sebe ni druge sa ovim, prodje mi 3 dana u haosu, neredu i nerviranju naravno i gubljenju vremena a nista ne pomaze, s toga ja odustajem od nje, nije vredna vise mog nerviranja i vremena.

Hvala svima koji su hteli da pomognu !
 
Te temperature svakako nisu normalne, koji god da je uzrok. Prvi put nisam ni ja primetio taj mali vrh u sredini bakarnog jezgra hladnjaka.
Tek kad sam procitaio na nekom forumu, pogledao sam malo bolje, oseti se pod noktom. Ako si siguran da to bakarno jezgro naleze za jezgro gpu'a
nešto do kartice nije u redu što se tiče temperature.

Pošalji link preko poruka baš me interesuje šta je sve probao da reši problem.
 
Poslednja izmena:
I još dve stvari mi nisu jasne kod te gpu'z slike. GPU load je na 0 a i detektuje ti tacan model graficke,
što nisam video do sada. Obicno detektuje seriju 5700 ali ne i koji model.
koje drajvere imas instalirane?
 
Znaci flesnuti su novi BIOS-i i na maticnu i grafiku? Eventualno da probas sa ovim programom http://www.techpowerup.com/articles/overclocking/vidcard/154 da pogledas kako izgledaju podesavanja, pa da se nesto koriguje...

Jesu i nije pomoglo... Vratio sam karticu inace, nema joj spasa sve sam pokusao sto je u ljudskoj moci, kazem ja lepo fabricki felericna nema drugo sta, ventilator odlican, paste ima, dobro naleze, tako da nisam hteo ni mogao vise da gubim vreme oko nje, vratio sam lepo i zavrseno sa mojom mukom oko nje.
 
Nazad
Vrh Dno