Šta je novo?

Raven 2 Evolution water cooled

mickeyrs

Slavan
Učlanjen(a)
11.05.2005
Poruke
1,751
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X + Corsair H100i PRO XT
Matična ploča
Asus ROG Strix B450I Gaming
RAM
G.SKILL 2x16GB (F4-3600C16D-32GTZR)
GPU
MSI Ventus 2080Ti
Storage
Kingston KC3000 2TB
Zvuk
Edifier R1700BT
PSU
Corsair SFX 600 Platinum
Kućište
FormD T1 2.0 Black
Monitor
Dell U2724DE + Alienware AW2724DM
Miš & tastatura
Logitech MX Keys S +MX Master 3S
Laptop
Lenovo T14s Gen2 + Anywhere mouse 3S
Mobilni telefon
Sony Xperia 5 IV
Pristup internetu
  1. Optički internet
Konačno se sakupilo dovoljno pristojnih fotografija za novu temu, pa da ne đubrim više po temi za vodena hlađenja. Za početak malo dosadnog uvodnog teksta. :p

Iz naslova se da zaključiti koje kućište je u pitanju, a s obzirom na hardver u njemu, ovaj prvi deo projekta je jednostavno - spakovati sve unutra, dok će drugi deo biti posvećen šminkanju i sređivanju, zato i ove relativno loše fotke telefonom za sad nisu toliki hendikep, taman da se ne vide sitne ogrebotine i nepravilnosti koje će se otklanjati u drugoj fazi. :d

Ideja za ovako nešto je zapravo splet okolnosti - višak hardvera (naročito grafičkih kartica) preostao od neuspešnog projekta rudarenja sa nekoliko mašina, kao i slučajno pročitan test kućišta koje videh u oglasima. U testu je prikazana i slika sa triple-SLI konfiguracijom i tako reših da nekoliko mašina za rudarenje prepakujem u jednu... QuadCF zverku. :-devil-:

Kombinovanje i razmatranje koje karte i kako ih ohladiti je potrajalo s obzirom da sam imao dosta različitih 7950ca za koje nisam mogao da uklopim blokove, tako da je na kraju izbor pao na Asus 7970 DCII Top i EK full cover blokove. Ispalo je nešto skuplje nego što sam planirao, ali krastavac. Ostatak sistema je Gigabyte G1.Sniper3, skalpirani i7 3770k, 16GB Kingston Beast DDR3-2400 i kućište iz naslova - Silverstone Raven 2 Evolution. Ovako je to sve izgledalo pre početka radova:

DSC_2866.jpg DSC_2872.jpg

Nabavka svih potrebnih delova je potrajala, pošto su najpre stigli blokovi, pa tek onda i ostatak sistema koji je zapeo na carini dobrih nedelju dana. U međuvremenu se krenulo sa modifikacijama kućišta kako bi na pod preko ventilatora stao Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 180mm Triple radijator. Najpre je trebalo skinuti svu plastiku i kavez za diskove. Kao što se vidi na slikama, Silverstone nije štedeo na pop-nitnama, tako da je deo procesa odrađen Dremelom na terasi.

DSC_2873.jpg DSC_2878.jpg DSC_2887.jpg
 
Poslednja izmena:
Kućište spremno za seckanje. :) Da bi Alphacool rad uspeo da uđe u kućište i smesti se na tri 180mm ventilatora, potrebno je skratiti nosač matične ploče, što je iziskivalo odlazak u prirodu. Dobar deo pop-nitni je uklonjen, ostalo samo nekoliko da drže strukturu kućišta kako se ne bi totalno raspalo. Ostatak će biti skinut pre farbanja u drugoj fazi. Finalna obrada isečenog dela takođe, za sad je samo isturpijan dobro i poravnat koliko je to bilo moguće, videću već da li će ići neki keder preko ili da se još poravna, tek, to nisam snimio, tako da ostaje samo fotka odmah posle sečenja.

DSC_2897.jpg DSC_2911.jpg

U međuvremenu su stigli paketi sa ostatkom sistema. :smoke:

DSC_2922.jpg DSC_2928.jpg DSC_2935.jpg
 
DSC_2997.jpg DSC_3003.jpg DSC_3005.jpg

Kada je sve trebalo povezati, otkrih da sam, nepoznatom metodom izračunao da mi je dovoljno 10tak fitinga, tako da je ceo sistem narednih par nedelja proveo na stolu u polu-sklopljenom stanju.

DSC_3007.jpg

S obzirom da nisam imao fitinge i adaptere pod uglovima, nisam tačno mogao da predvidim koliko i kako će ići pakovanje u kućište zbog malog prostora, pa je sve suspendovano dok ne stigne ostatak delova. U međuvremenu je nabavljen i dodatni EK-CoolStream RAD XT (480).
 
Poslednja izmena:
Sad sledi deo iz kojeg nemam nešto puno fotografija, sve je slikano u mračnijim periodima dana, slabo svetlo, mobilni, tako da sam izvukao samo nekoliko komada.

Ubacivanje radijatora je moralo da bude prvo, s obzirom da staje skoro pa savršeno na pod kućišta, ostaje svega po cm sa svake strane. Već sa pločom na svom mestu, radijator ne može da uđe, sa karticama tek nikako. Od tog trenutka je već postalo neophodno montirati i točkiće - kako zbog bušenja rupa ispod radijatora koje kasnije ne bi bilo izvodljivo, tako i zbog težina kućišta koja je počela da raste, pa je manevrisanje po stolu postalo teško. Uz to, radijator iza kućišta je dodatno počeo da ometa pomeranje kućišta koje bi trebalo nositi.

DSC_3014.jpg

Zatim je ubačena ploča sa kartama i tu sam naišao na prvi problem kada sam ustanovio da će rezervoar i pumpe biti jako blizu poslednjoj karti na ploči. Hvala još jednom Neši78 za savet kako da ovo premostim i da izvedem loop do procesora gornjom linijom kroz poklopac kućišta.

DSC_3024.jpg

Jedan od položaja u proceduri punjenja sistema prilikom okretanja, sada je već povezan i dodatni EK radijator koji bi trebalo da bude iza kućišta, u ovom položaju je pored.

DSC_3030.jpg DSC_3037.jpg

Nekoliko puta je bilo kapljica na pojedinim mestima, pa je ceo sistem prolazio dodatne provere, dotezanja na spojevima fitinga i blokova/pumpi/radijatora kako bi se eliminisalo curenje. Uglavnom su rotirajući kolenasti fitinzi pravili problem jer nisu bili dovoljno razrađeni pre ušrafljivanja u pumpu/blok, a onda su prilikom mrdanja i povezivanja creva pomerali sa sobom (umesto da se slobodno okreću) i deo sa navojem koji bi se tako olabavio i posle nekog vremena počeo da ispušta kapi vode. Posle dotezanja sve vraćeno u normalno (suvo :d) stanje.
 
Poslednja izmena:
Konačno, stiglo je i napajanje i sad već sistem poprima konačni izgled.

DSC_3062.jpg DSC_3064.jpg DSC_3082.jpg DSC_3089.jpg

Naravno, ima još dosta toga da se odradi, pre svega šuma kablova koju treba smestiti iza ploče i zadnje stranice kućišta, zatim vratiti sve preostale plastične delove na kućište. Kačiću slike kako bude interesantnih momenata, recimo, ubacivanje kaveza za diskove je zahtevalo da se skine čak i mala plastika koja služi kao žabica da drži gornji poklopac - zatim redom prvo ubaciti kavez, pa gornji deo/nosač za 5.25 diskove, povezati ih i tek onda ušrafiti sve. Prilično je tesno i knap sve stalo, ali je stalo. Od kaveza za diskove/grafičkih do radijatora je možda 5mm razmaka. Napajanje grafika prosto zahteva neki sleeve, jedino ostaje da vidim da li će X-1250 biti dovoljan ili će morati nešto jače, nadam se da neće iako će biti na granici kapaciteta pod punim opterećenjem.

Eto, toliko za sad, ostaje još da se pusti u rad konačno mašina, da vidimo kako se drže ova dva radijatora sa hardverom u kućištu, ukoliko sve bude OK sa temperaturama, onda može da se pređe na fazu dva, a to je farbanje i sređivanje kućišta, fiksiranje 480 radijatora za kućište, sleeve napajanja i ostalih kablova koji budu vidljivi, dodavanje još nekih kozmetičkih detalja poput osvetljenja koje je stiglo, ali nemam još jasnu ideju gde i kako pozicionirati diode.
 
Teško, ova kolena kao što su na pumpi imaju širok fiting, tako da onda ne bi mogao da se vrati 5.25 lim nikako. Uzeo sam i neke mini rotirajuće adaptere od 45 stepeni , ali im je unutrašnji prečnik skoro pa duplo manji od ostatka sistema pa sam odustao od montaže jer bi smanjili protok, a ni sa njima nije mnogo bolje, opet mora još jedan ugaoni (45/60 stepeni) pa crevo do pumpe.

Ovako je ispalo i nešto bolje, samo me brine malo to crevo na izlasku iz pumpe, deluje mi kao da se malo izvuklo iz fitinga, suvo je trenutno i ništa tu ne mrda više pošto je spakovano u kućište, ali vibracije pumpe + kad se zagreje tečnost u sistemu...
 
koja bolest ;)
koliko kilovata ovo trosi kad se upregnu sve konjske snage ?
 
Troši 950W pri kopanju, dok je naviše što sam uspeo da povučem ~1170W, mislim da je bio LinX i LTC u paraleli. :) ~160W je samo u idle, pumpe, ventilatori i osvetljenje je samo skoro 90W. :D Za sad sam probao malo da smanjim potrošnju, na žalost, ne ide baš sjajno sa ovim kartama - precizna kontrola napona je izgleda moguća jedino uz ROG Extreme ploču i hot-wire kontrolama. Matrix BIOS diže karte na 1100/1650 @1.25V, ali toliko mogu i na defaultu od 1.17V. Pomoglo bi spuštanje na 925/1000 za kopanje i negde oko ~1V čisto da napajanje ne bude najglasniji deo računara.

Evo i konačnih slika sklopljenog sistema:

DSC_3122.jpg DSC_3125.jpg DSC_3126.jpg DSC_3129.jpg

To je sve za sad s obzirom da se nema baš vremena, a ruku na srce, ni uslova (sve je slikano u stanu gde je i 99% radova odrađeno, na sred jedine sobe :S:) za detaljnije radove, prvi cilj - spakovati sve u Ravena, done. Iako sam bio malo skeptičan kada sam krenuo da sastavljam, ipak je stalo sve, skoro pa u milimetar. Još malo da obrišem ove otiske prstiju i da složim kablove od radijatora iza i mašina može nazad na svoju lokaciju.

Sledeći koraci će biti uglavnom vizuelnog karaktera, nabaviti sleeve za napajanje, farbanje kućišta, zamena pleksija koji kao da je brisan nekim abrazivnim sredstvom pa su mu ostali ovi tragovi krpe koji neće da se skinu nikako, da se pribavi neki adekvatan front fan controller... nadam se da ću dotle i neki pristojan aparat imati, pa da se sve prikaže kako i dolikuje. :) S obzirom da će morati sve do poslednjeg šrafa da se rastavi, moći će da se uradi detaljan worklog.

Nisam zadovoljan hlađenjem procesora, grafike pri kopanju ne prelaze 55 stepeni, u igrama su na 35-45, ali Linx otera CPU na ~80 što je skoro pa isto kao i sa ThermalRight SilverArrow. :( Ono što ohrabruje jeste da bi moooožda i sam ovaj MagiCool rad na dnu kućišta uspeo da izgura sve ovo samostalno, probaću neki vikend da otkačim rad iza kućišta pa da ispratim temperature. Eventualno da se ubaci neki 45-60mm 1x120 na mestu iznad procesora i odvojen loop samo za CPU, videćemo...
 
Lepo si ti sve ovo skockao u tako malo kuciste, svaka cast na radu i trudu!

Sto se tice temp grafika to je to, iskreno za vodu i to je mnogo ali s'obzirom da ih je cetiri onda je sasvim korektno, kao i kod procesora udaras u prepreku samog bloka a ne radijatora sto sam ti vec i napomenuo. Nemoj stavljati CPU u isti loop sa kartama jer onda ces imati uzajamno zavisne temperature. Ovako svako ima svoju slobodu ;)

Taj Koolance nije bas najsrecnije resenje, verovatno bi dobio par stepeni bolje temp sa nekim kvalitenijim, ali kao i sto sam ti rekao 480rad je overkill za bilo koji CPU :)
 
Moje misljenje je da bi naj lakse resenje (ne i naj jeftinije) bilo da taj blok zamenis sa CM eisberg istavis single radijator iznad procesora. Nema dodathinh pumpi, rezeorvara...itd.
 
Cek cek, sad sam prelistao drugu temu.Znaci 480 radijator sluzi samo za procesor u odvojenom loop-u? tu nesto debelo ne valja
 
Poslednja izmena:
Da objasnim, pa to je bar lako. Na hladjenje procesora je sigurno ulozeno 200e. Za ucinak koji je dobio, to je previse para. Pa H60 ce tako da ga ohladi
 
Ovo izgleda sjajno jako lepo utegnuta i prejaka masina svaka cast. Samo generalno utisak kvare kablovi od radijatora pozadi jako su neuredni ne slivovani,to jos kada bi utegao bili bi bombona.;)
 
Cek cek, sad sam prelistao drugu temu.Znaci 480 radijator sluzi samo za procesor u odvojenom loop-u? tu nesto debelo ne valja.
Da objasnim, pa to je bar lako. Na hladjenje procesora je sigurno ulozeno 200e. Za ucinak koji je dobio, to je previse para. Pa H60 ce tako da ga ohladi

Slažem se da nešto nije kako treba po pitanju hlađenja procesora, ali ne u kontekstu da li je bilo moguće ohladiti ga isto tako za manje para (pa hladio ga je ovako i SilverArrow koji mi stoji sad iza kućišta :d) već spakovati sve u ovo kućište. Malo je iznuđen setup diktiran nedostatkom prostora i konfiguracijom rezervoara pa tu treba da pronađem šta tačno zameniti.

Nije potpuno odvojen loop - nesrećno sam odabrao rezervoar koji ima dve pumpe koje vuku vodu samo paralelno iz iste pregrade. Jedna gura vodu kroz grafike pa 540 rad i nazad u rez, a druga kroz cpu, 480 rad i nazad u rez. Temp vode posle procesora je jedva 35 stepeni, ali je cpu u Linxu na 80. AVX prime je doduše celih 10c niže na ~70-71. 3770 je skalpiran i CLU je između jezgra i IHS, a Gelid GC Extreme između IHS i bloka. 4800 @1.4V. Videću pre sledećeg rasklapanja šta mi je činiti - možda pribavim EK Supremacy sa de-lidded montažom direktno na jezgro, a možda i probam sa drugačijom postavkom loopa (res-pump-cpu-gpu-rad1-rad2-res) i spajanjem pumpi preko Y adaptera.

Moraju još malo da se istestiraju temperature, naročito jer i meni deluje kao da ovaj 480 rad ne pomaže puno, zaboravio sam da ubacim senzor za temp.vode na izlasku iz njega da vidim koliko on utiče, a kolike su bez njega jer kad su sve grafike opterećene temp vode je tu negde oko 48 stepeni. Imam neki utisak kao da se samo ovaj 540 rad bori sa svime, dok 480 više smeta produžavanjem loopa nego što pomaže, barem u ovakvoj konfiguraciji. Sa njim mi je bar lako da ga otkačim ili experimentišem jer je van kućišta.

Ovo izgleda sjajno jako lepo utegnuta i prejaka masina svaka cast. Samo generalno utisak kvare kablovi od radijatora pozadi jako su neuredni ne slivovani,to jos kada bi utegao bili bi bombona.;)

Biće sređeno, naravno, samo mi je prvi cilj bio da sklopim sve, možda ne zvuči kao veliki posao u odnosu na to koliko drugi modovi više pažnje posvećuju detaljima, ali veruj mi da je i ovo jedva, ali jedva sve stalo i da je bilo puno prepravki u hodu. Meni je ovo prvi susret sa vodenim hlađenjem i dosta stvari sam prevideo u planiranju, pa sam morao da se snalazim u hodu. Tako da sam već mesec dana samo želeo da sklopim sve i da maknem comp sa sredine stana da ga ne preskačem više, sad ću se pozabaviti malo estetikom. :) Ova creva mi se takođe ne sviđaju baš, nisu potpuno crna, imaju neku plavu nijansu pošto su UV reaktivna u plavo kada se stavi odgovarajuće osvetljenje. Razmišljam i njih da zamenim, ali o tom potom, za bilo kakvu intervenciju unutar kućišta se praktično mora sve potpuno rastaviti pa ću sad pažljivo da prikupim ideje i kandidate za dalje korake.
 
Ahhh da, zaboravih da se voda iz oba sistema zajedno sliva u isti rezervoar, da 480 je prejak samo za CPU, s obzirom da je ista voda u pitanju onda mozes slobodno da stavis CPU u isti loop sa GPU i temp ce biti u razlici mozda samo 1c. 480 rad prodas i kupis neki 120 kako si pricao i to bi bilo to, sve u kucistu...
 
Definitivno ću morati da ubacim i jedan senzor temperature vode iza 480ce da vidim koliko on uopšte utiče na hlađenje, ono što je sigurno jeste da produžava loop prilično i usporava zbog zapetljanih creva koja idu do njega i procesora. I da se testira bez njega (spojim creva koja ulaze u 480), jeste malo duže nego što bi trebalo, ali to može da se izvede bez rasklapanja svega. Naravno, ako bi to radilo, pretpostavljam da može samo bolje da bude kad se još eliminišu i sva ona dodatna 90 stepeni kolena i višak creva.

Trenutno CPU ne dodaje značajnu toplotu celom sistemu kad se samo on optereti, nekoliko stepeni max (tu me i brine da možda nije dobro leglo nešto pri montaži, ali sam proveravao nekoliko puta kada sam stavljao blok na procesor) tako da bi možda i moglo sve da bude pokriveno samo ovim 540 radijatorom, eventualno još jednim 120 gore na izduvu, mada je tu već prilično topao vazduh iz unutrašnjosti kućišta pa ne znam koliko bi i on uopšte pomogao.
 
Verujem da nije neka velika toplota u pitanju. Zato stavis vent sa dobrim potiskom i nemas problema.
 
Jedan 120mm ce ti hladiti taj proc identicno kao i taj 480. Ovako samo mnogo ubija pritisak vode bez ikakvog razloga. Ja sam drzao grafike i proc na jednom 360 pa onda kao lelemudao i uzmem i odvojim proc na jedan 120 (do duse XTX model) a grafike imaju sada samo svoj 360 XT. Na grafikama sam dobio par stepeni, a na procu nista sto bi znacilo da mu je i to vise nego dovoljno jer on tu toplotu ne moze da prenese na blok. Ili de-lid pa direktno na jezgro (mada sam ja slicnim pokusajem zeznuo jedan cpu) ili ga jednostavno baci na 120-icu i uzivaj.

I ja ne znam sta je toliko lose 80c za linx avx? Ispod toga sa vodom tesko da moze na nekoj normalnoj ambi temperaturi...
 
Poslednja izmena:
Nadao sam se da će ipak moći nešto niže od tih 80 stepeni pošto je već skalpiran procesor i ubačena Liquid Ultra između jezgra i IHS, a ovakvu temp skoro da imam i sa vazdušnim ThermalRight SilverArrow.

Nije toliko strašno 80 stepeni pod Linxom jer ništa drugo ne prebacuje 70-71, ali sam nekako očekivao više. 480 rad je tu više bio zamišljen da pomogne da se ohladi voda od grafika, ako 540ca ne uspe sve sama, ali što kažeš u vezi pritiska, izgleda da ovaj iza više smeta nego što koristi. :(
 
Taj 480 nije toliko restriktivan pogotovo sto ti imas dve D5-ice (ako sam dobro skapirao iz slika). Za ostale blokove i radijatore ne znam kakvi su ali moguce da te zeza pritisak, zato sam ja kod mene isao na opciju mnogo tanjih creva mada je i moja pumpa mnogo slabija od tvoje kombinacije. A uvek imas opciju da uzmes neki EK blok za procesor. Umeju oni da naprave dobru razliku u temperaturi. A iskreno ne bih ja ocekivao na SB/IB neku veliku razliku izmedju vode i high-end vazduha.
 
Ma kakva restrikcija i pritisak, covek ima na jednoj pumpi D5 cpu i rad, a na drugoj 4gpu i rad, tako da sto se tice restrikcije otpisi je, jednostavno moje misljenje je da udaras u cpu blok granice, ali koliko bi dobio sa boljim blokom pitanje je na koje niko ne moze da ti da odgovor...
 
Uf bre to je onda i vise nego sto treba :p Nisam bas skapirao po slikama koji je loop i kakav :p
 
Nazad
Vrh Dno