Šta je novo?

Savet za upgrade file servera

yooyo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
28.06.2005
Poruke
10,877
Poena
730
Server hw je prilicno star..... ~5 godina. Ima jedan sistemski disk i 3 hdd-a u RAID-u. Jedan HDD je upravo crko pa je vreme da se cela masin osvezi.
Glavna namena je mali file server i SVN server. Razmisljao sam da uzmem jedan SSD za OS i 3x1TB diskove za RAID. Na masini se trenutno vrti Ubuntu 7.04. Masina ima SATA konektore... U pitanju je neki c2d na 1.8GHz i 1GB RAM.
1. Da li je pametno staviti OS na SSD? Da li ce SSD raditi na tako staroj spravi?
2. Da li u FreeNAS mogu da dodam SVN server?
3. Neki pametniji predlog?
 
1. Nema razloga da ne radi SSD, ali obzirom da je hw star 5 godina pretpostavljam da je u pitanju SATA 1.5Gbit/s, pa je u tom slucaju SSD throughput poprilicno ogranicen, osim toga IOPS nebi trebalo da ti je uopste bitan na tom sistemskom disku.

2. Manuelnim konfigurisanjem, da.
 
Pitanje je da li bi se ista dobilo sa SSDom na kome je OS, za tu namenu servera.
Jel se menja cela masina ili se radi upgrade? Sama namena nije uopste zahtevna.
 
Poslednja izmena:
Ssd mi je pao na pamet kao sigurnije rešenje od hdd-a za system, jer se posle inicijalnog podešavanja, neće puno koristiti. Mislim da su šanse da sad crkne manje.
Isto tako, ne bih os stavljao na RAID, već samo podatke.
 
Da, moze neki manji SSD za OS, 60GB je dovoljno.
Ako je to Core 2 Duo velika verovatnoca je da je SATAII u pitanju u tu ce SSD raditi sasvim ok.
 
2. Da li u FreeNAS mogu da dodam SVN server?

Ja bih to slagao na Linux-u ... konkretno CentOS-u, ili nečem jednako stabilnom (Debian, Ubuntu LTS ...). Od servisa ti trebaju samo SSH, Samba, NFS, SVN i soft-RAID. SVN je prilično trivijalno složiti sa pristupom preko SSH.

3 diska ... RAID 5 ?
 
E da, ako je soft-RAID onda čak ne treba SSD (osim ako ga već nemaš sa strane). Ovako je samo trošak.
 
Da,moze bukvalno da se koristi i flash od 16gb.
 
Jeste i ja sam ga malo cackao u Virtualboxu. Verovatno zavrsava posao.
 
Nazad
Vrh Dno