Šta je novo?

Dve zgrade kojima se vide krovovi i pristup internetu

Kritika

Slavan
Učlanjen(a)
26.02.2010
Poruke
5,273
Poena
320
Dakle kako povezati dva stana u dve različite zgrade udaljenosti oko 200m a optička je vidljivost samo krovova.
Sad je u jednom stanu SBB HG na koga su mrežnim povezana 3 računara.

Da li je moguće povezati ova dva krova bezično a zatim kablovima "spustiti " net u odnosno iz stanova?
 
Da, moguće je, dva Access Pointa sa dve grid 16 db antene ( ili yagi ), u Bridge mode
 
Mozda bolje grid zbog etra.
Mozda bi i 5ghz oprema pomogla...
 
Mislim da nema potrebe za 5 ghz, nije toliko daleko
Ja imam na razdaljini od 375 m, po googlu, na jednoj strani omni a na drugoj grid od 24 db, uz dva TP linka 5110, i lepo radi, jačina signala ne ide ispod 30 db
 
Jedino ako situacija što se tiče okolnih mreža to zahteva (gužva po kanalima)

Na to sam i mislio kad sam pomenuo 5 ghz.
Trebalo bi malo prosunjati sa lap topom i stumblerom (ili nekim drugim sw-om) i snimiti situaciju.

Dovoljno je par jacih rutera sa antenama plus ostali uredjaji na 2.4 i imace problem.
 
Nije samo stvar zagusenosti kanala vec i same stabilnosti veze pri ucestalim opterecenjima mreze. Na 2.4ghz lako ce se oboriti performanse ako se konstantno prevlaci veliki broj podataka dok ce sa 5 ghz biti miran. Zavisi za sta mi je potreban taj link. Sto se mene tice za linkove je bolje zaboraviti 2.4ghz i ici odmah na 5. Realno i nije mnogo skuplja solucija, cak sta vise moze biti i jeftinija ponekad.

Uzeti 2 kom rb sxt lite 5 i sve ukupno te izadje oko 100e.
 
@ciki022, Uros Novakovic, poolmaker, bandzo87

Hvala vam na sugestijama

Sumirano bi dakle bilo dva utp kabla, dva mikrotikove antene rb sxt lite št ajoš i kako dalje

Da li je ovim antenama neophodno nezavinso napajanje
 
Dakle SBB HG utp iz stana do krovo do jedne rb sxt lite potom rb sxt lite na drugom krovu i sa nje utp do čega računara, rutera ili
 
SXT lite dolazi sa poe adapterom, sve sto ti treba je kabl i mesto za punjac. Postavis oba uredjaja u bridge (pseudo bridge), imas gomilu tutorijala na internetu kako to da odradis.

http://www.youtube.com/watch?v=XXn97SFH9SM Evo jednog od njih
 
Hvala ti za link.
Da li je ovo najisplativija varijanta ili može i neko drugo rešenje? Koja je cena ove opreme i koja je razlika između light i ne light antena tj d ali je ovo best buy
 
Ovo je itekako best buy ako ces sa opremom na 5ghz a plus je mikrotik :). Imas uredjaj sve u jednom, ap sa dualpolarizovanom antenom i snaznom wifi karticom na 5ghz. Ja ih imam nekoloko desetina komada i sluze mi za ptp linkove medju baznim stanicama kao i klijentski uredjaji. Tacnije imam ih trenutno oko 70 kom :D. Mozes ocekivati realnih 40-45mbps TCP saobracaja sa njima. Dok za lan gura citavu stotku (100mbps) jer je ogranicen ethernetom na 100mbps.
 
@bandzo87
Kakva je razlika između navedene light i one druge verzije. Čini mi se da jedna ima gigabitni ali i da su neke karakteristike lošiji. I gde je najpovoljnije pošto očito ih kupuješ kao čarape:D
 
Pa pazi ja dobijam ogroman popust na kolicine. Nabavljam ih u netiksu, ili u afteru iz Bosne. Zavisi kako kad. Kupujem krs mrezne opreme od netiksa pa i ne znam kakve su cene sa sajta posto imam poseban cenovnik, ali koliko vidim slicne su cene kod mnogih.

Ima dosta SXT verzija. Lite verzija nema kontrolu voltaze, temperature, nema USB port a ima i malo oslabljeniji radio, a ima jaci CPU, vise RAM-a (lite je 500mW a 5hnd je 400mW, a ima i verzija od 1.3W :D). Takodje ima licencu verzije 3 (moze da radi samo kao station, ne moze da radi kao AP, za AP treba LVL 4 licenca, mada tebi to i ne treba). Jedino G varijanta ima gigabitan port, mada to ti donosi prednost samo kod obicnog LAN saobracaja ne i kod TCP realnog saobracaja. Sve u svemu lite je jer je budzetna varijanta a ne sto je slabiji uredjaj :)..

Zovi Netiks, reci ima da ces poruciti do 3-4 miliona robe godisnje i odobriceti posten rabat :D.
 
Poslednja izmena:
...
Ima dosta SXT verzija. Lite verzija nema kontrolu voltaze, temperature, nema USB port a ima i malo oslabljeniji radio, a ima jaci CPU, vise RAM-a (lite je 500mW a 5hnd je 400mW, a ima i verzija od 1.3W :D). Takodje ima licencu verzije 3 (moze da radi samo kao station, ne moze da radi kao AP, za AP treba LVL 4 licenca, mada tebi to i ne treba). Jedino G varijanta ima gigabitan port, mada to ti donosi prednost samo kod obicnog LAN saobracaja ne i kod TCP realnog saobracaja. Sve u svemu lite je jer je budzetna varijanta a ne sto je slabiji uredjaj :)...


Hvala još jednom za info
 
izvinjavam se sto se kacim na temu ali vidim da ovde ljudi znaju dosta o ovim stvarima a ja imam slican problem hocu da povezem wi-fi iz jedne kuce u drugu, u jednoj imam telekomov ads i hocu da ga koristim i u drugoj xD pa moje pitanje bi bilo ako bi neko mogao u pm ili na [email protected] da mi posalje sta treba da kupim da bih to postigao okacicu sliku sa gearth-a i stavio sam ruler da vidite kako izgleda sve to. hvala :wave:gmap.jpg
 
Moja preporuka je da uzmes 2 kom RB-SXT lite5 (cena po komadu oko 60e). Postavi ih tako da vide jedan drugog, podesavanje je jeko lako (ima gomila tutorijala na internetu). I zavrsio si posao. Na drrugoj strani mozes samo dokupiti neki AP da bi dobio internet po celoj kuci.
 
A jel bi moglo nesto ovako "ReinkJet Antena 2.4GHz 24dbi 75om 15m" kupim te dve i jos jedan ruter i to je to? Hvala:wave:
 
Pa moglo bi naravno. Pretpostavljam da imas samo jedan komp na kojem bi koristio net? Nije to losa stvar ako je skripa za pare, ako vec imas novca uzmi SXT-ove i miran si..
 
Da li bi najbolje rešenje bilo
recimo jedan SXT Lite5 (RBSXT5nDr2) kao "odašiljač" i jedan SXT SA (SXTG-5HPnD-SAr2) kao "primalac" kako bi se eventualno ovaj drugi iskoristio za eventualno u budućnosti kao ap za wifi
 
Izvinjavam se autoru teme ali moram da iznesem svoj problem i zatrazim pomoc.
Ovako, hocu da u prodavnicu gde radim "produzim" wireless mrezu iz stana u zgradi gde zivim a koja je udaljena od prodavnice nekih 60 metara. U zgradi zivim na trecem spratu u stanu koji gleda direktno na prodavnicu. Izmedju nema nikakvih objekata, samo bandera i kablovi na njoj.
U stanu je tp link wr340gd router (skida se antena) i kada sam ispred prodavnice telefonom (sgs2) i tabletom (prestigio pmp5570c) mogu da se povezem i koristim internet, ali meni treba u prodavnici posto je, ocigledno, napolju hladno. Koliko ja znam (nedovoljno) treba mi neki ruter ili sta vec koji ce biti postavljen ispred prodavnice da prima signal i isti taj ruter da prosledjuje dalje telefonu, tabletu itd.
Sve to bi trebalo da bude sto jeftinije jer ce mi trebati primarno samo dok je napolju hladno. Veceras postavljam slike da steknete utisak gde je prodavnica a gde stan.
 
Evo slika.
Zgrada:

img20131225060012.jpg


Prodavnica:

img20131225060143.jpg
 
Da li bi najbolje rešenje bilo
recimo jedan SXT Lite5 (RBSXT5nDr2) kao "odašiljač" i jedan SXT SA (SXTG-5HPnD-SAr2) kao "primalac" kako bi se eventualno ovaj drugi iskoristio za eventualno u budućnosti kao ap za wifi

Moze nije problem. Zavisi na koju razdaljinu ces ih stavljati. Imao sam priliku da sa sar2 pravim ptp link na nekih 3km i radi besprekorno iako ima ugao zracenja od 90 stepeni (nisam imao obicne sxt u momentu pa je proslo i ovo iako cu zameniti kad dobijem obicne sxt-ejce :)). Nije to problem, jedino sto se signal previse rasipa i kupis svasta iz okoline.
 
Hvala ti za pojašnjenje.

Razdaljina je nekih 300, 350 metara i tu nebi trebalo da bude bilo čega na putanji. Ali je zato pod uglom od 45 od putanje na udaljenosti od 500 metara sve i svašta.

Ako sam te dobro shvatio ako bi sa lite verzija odašiljala signal nebi bilo problema jer ga ne širi, problem bi eventualno bio u prijemu sa sar2 koji bi pored signala koji mu "daje" lite što bi zbog ugla 90 kupio i ostale signele?
 
Hvala ti za pojašnjenje.

Razdaljina je nekih 300, 350 metara i tu nebi trebalo da bude bilo čega na putanji. Ali je zato pod uglom od 45 od putanje na udaljenosti od 500 metara sve i svašta.

Ako sam te dobro shvatio ako bi sa lite verzija odašiljala signal nebi bilo problema jer ga ne širi, problem bi eventualno bio u prijemu sa sar2 koji bi pored signala koji mu "daje" lite što bi zbog ugla 90 kupio i ostale signele?

Ne ne ne nebitno je to, za radio vezu potrebne su dve strane, tako da nije uopste bitno ko odasilje ko prima signal jer to rade obe strane istovremeno bila jedna ap druga station ili obrnuto svejedno je.

Ako antena ima siri snop zracenja isto tako moze da pokupi svasta iz okoline, odnosno da u radio prijemniku zavrsi gomila signala, medjutim ako se prijemnik ili odasiljac postave da rade na odredjenoj frekvenciji oni slusaju samo na tom opsegu, no opet blize frekvencije opet mogu da uticu na odlucivacu pa se prijemnik lako zasiti, sve zavisi koliko je kanala tu slobodno.

Ja na par lokacija moram supperchannel jer su svi kanali od 5.1-5.7 zauzeti sa po vise uredjaja tako da nemam izbora ako zelim da se izolujem.

U svakom slucaju tebi ce to raditi besprekorno, nema sta da brines. Na toj razdaljini obavezno vidi da smanjis izlazne snage uredjaja da poklopis signal ispod -45/-45 jer jaci signal ti moze zagusiti uredjaj. Na 350m ocekuj signal od -30 sto nije dobro u nekim slucajevima pa pokusaj da ga smanjis na barem -45, sve zavisi koji ces protokol izabrati da koristis a moja preporuka je nstream ako vec ides sa mikrotik opremom.
 
Ostalo je samo da odlučim koji odabrati da li lite verziju ili 5 hiljada skuplju varijantu a potom da te "davim" oko setovanja;)
 
Ostalo je samo da odlučim koji odabrati da li lite verziju ili 5 hiljada skuplju varijantu a potom da te "davim" oko setovanja;)

Lite verzija i verzija od 5k vise su skoro pa identicne, sem sto lite verzija ima nekih nedostataka u samom ROS-u koje ti neces ni osetiti :).
 
Izvinjavam se autoru teme ali moram da iznesem svoj problem i zatrazim pomoc.
Ovako, hocu da u prodavnicu gde radim "produzim" wireless mrezu iz stana u zgradi gde zivim a koja je udaljena od prodavnice nekih 60 metara. U zgradi zivim na trecem spratu u stanu koji gleda direktno na prodavnicu. Izmedju nema nikakvih objekata, samo bandera i kablovi na njoj.
U stanu je tp link wr340gd router (skida se antena) i kada sam ispred prodavnice telefonom (sgs2) i tabletom (prestigio pmp5570c) mogu da se povezem i koristim internet, ali meni treba u prodavnici posto je, ocigledno, napolju hladno. Koliko ja znam (nedovoljno) treba mi neki ruter ili sta vec koji ce biti postavljen ispred prodavnice da prima signal i isti taj ruter da prosledjuje dalje telefonu, tabletu itd.
Sve to bi trebalo da bude sto jeftinije jer ce mi trebati primarno samo dok je napolju hladno. Veceras postavljam slike da steknete utisak gde je prodavnica a gde stan.

Druze treba ti neki ap repeater ili wds, izguglaj malo ili pretrazi po forumu bilo je gomila tema o ovome.
 
Nazad
Vrh Dno