Šta je novo?

Da li se može konvertovati GPT particija u MBR??

boxandroid

Cenjen
Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruke
247
Poena
170
Posjedujem WD Green 640 GB H. Disc koji je podijeljen na 3 particije, a na koji ne mogu da instaliram Windows Server 2012 R2 jer mi prijavljuje grešku "Windows cannot be installed to disk. The selected disk is of the GPT partition style".

Znači trebalo bi da ga konvertujem sa GPT u MBR "style".
E sad znam konvertovati čitav disk sa GPT u MBR, ali nisam našao mogućnost da konvertujem samo particiju. Ne da mi se čitav disk konvertovati jer ne znam šta ću sa podacima na preostale 2 particije.

Moje pitanje glasi, može li se konvertovati samo particija sa GPT u MBR????
 
Partition Wizard Technician Edition sve diskove vidi kao GPT. Moja matična ima UEFI, što podrazumijeva da će diskovi biti GPT. Zašto onda ne mogu instalirati SERVER 2012 R2????
 
Samo jedna od 2 ili više formatiranih particija na hard disku ne može se prebaciti iz GPT u MBR (i obrnuto). Mogu se prebaciti sve ili ako je napravljena samo jedna, onda ta jedna. Dakle, backup sa ostale dve particije na drugi disk, pa onda reformat, pošto koliko ja znam drugo rešenje ne postoji.
 
Hvala, pogledaću...

Ali nije mi jasno kako se Windows Server 2012 R2 ne može instalirati na GPT... Bar kod mene...
 
Poslednja izmena:
Ubacio sam drugi hard, iskopčao stari i instalirao bez problema. Pretpostavljam da GPT + UEFI pravi problem...
 
Na GPT koliko ja mislim može samo win8, ni jedan drugi, možda grešim?
 
Na GPT, mozes instalirati win7/8 u UEFI modu, da tvoja ploca ima podrsku za UEFI, al sama instalacija mora biti prilagodjena tome, dakle bootash sa DVD/UEFI uredjaja.
Win XP x64 ne mozes nikako, samo na MBR.
 
Verovatno nije bootovao DVD u uefi modu...

Nije tema ali da i ja priupitam... kako stoje stvari za kloniranjem WIN8 gpt-a da li ima problema sa windows backup pa na drugi hard i koje alate preporucujete, ja uglavnom guram acronis ali nikad u principu ne radim sa gpt diskovima...?
 
Poslednja izmena:
Ovako imam problem, GPT su particije, windows oboren nece da radi obrisana je particija 1 i pokusao sam da instaliram windows 7 medjutim nije moguce posto trazi MBR. Kako da napravim disk da bud DVD uefi i prilagodjen GPT formatu... I da li je moguce preko fiokice da prebacim slike sa D particije i obrisem sve i prebacim na MBR i zavrsim stvar...
 
Verovatno nije bootovao DVD u uefi modu...

Nije tema ali da i ja priupitam... kako stoje stvari za kloniranjem WIN8 gpt-a da li ima problema sa windows backup pa na drugi hard i koje alate preporucujete, ja uglavnom guram acronis ali nikad u principu ne radim sa gpt diskovima...?
Macrium Reflect Free. Najbolje full backup pa restore umesto direktnog cloniranja.
 
Posto ne mogu da podignem sistem zbog tog GPT-a ili cega vec, resio sam da ga konvertujem preko AOMEI programa. E sad izbacilo mi je ovu poruku Untitled.png
Da li smem da uradim to posto pise da vise nece moci da se butuje ako mi maticna ne podrzava efi/uefi boot. Inace u pitanju je ova maticna
GIGABYTE H61M-DS2H
 
Ploca podrzava UEFI boot po specifikaciji. A sto ne mozes da podignes sistem? Napravi USB sa Rufus alatom i izaberi UEFI i GPT file sistem i onda uradi sistem. Ako imas podatke rizicne su te konverzije da ne ostanes bez njih.
 
Ako imas podatke na tom ssd-u prebaci ih na neki hdd, drugi uredjaj, medij pa odradi klasicnu instalaciju OS od pocetka, za to ti treba manje od 1h sta god radio.
Do sada si potrosio ko zna koliko sati akajui se i pisuci a mogao si sve upreko i sigurno da zavrsis...
 

Na 26 sekundi se pojavljuje isto sto i meni, i zato mi ne odobrava da instaliram sistem na bilo koju particiju od 2 koje imam,a obe su MBR.
Sa Rufusom sam i napravio butabilnu flesku i namestio u opcijama GPT.
 
Poslednja izmena:
Druze jednu particiju ne smem brisati zato sto mi se tu nalaze bitni podaci..
 
Da bi konvertovao disk mora sve particije da se brisu kao sto Zekovic kaze, ne mozes samo jednu jer izabran file sistem vazi za ceo disk. Ne znam sto ne mozes da instaliras sistem ako si Rufus-om napravio GPT file sistem, nesto drugo tebe zeza tu.
 
GPT I MBR su particone seme sve particije su u njoj ako ne moze da se konvertuje mora da se brise i pravi ponovo , ti onda podignu Rufus na MBR a ne na GPT i mocices Windows da instaliras.

Windows Cannot Be Installed to This Disk. The Selected Disk Has an MBR Partition Table. On EFI Systems, Windows Can Only Be Installed to GPT.

Potrebno podici Rufus u GPT particionoj semi(potrebno brisanje svih particija ili konvertovanje u GPT particionu semu).

Windows cannot be installed to this disk. The selected disk is of the GPT partition style

Potrebno podici Rufus u MBR particionoj semi(potrebno brisanje svih particija ili konvertovanje u MBR particonu semu).
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam da instaliram sistem, tako što sam hard disk konvertovao u GPT. E sad me interesuje ako sledeći put budem rušio sistem, da li da pomoću Rufusa napravim GPT butabilan fleš ili MBR? Možda ima neka začkoljica u BIOS-u, možda bih tu trebao da promenim neke postavke?
 
Nazad
Vrh Dno